Dirac Live


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Αλέξανδρε Καλησπέρα .
Είμαι και εγώ σε φάση αγοράς Nad , τον 758 v3i.

Δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου αλλά προετοιμάζομαι για τον ερχομό του με άπειρο διάβασμα σε ότι έχει να κάνει με τα συγκεκριμένα μηχανήματα , προβλήματα , Dirac κτλ.

Έχω δει παρά πολλές αναφορές παρόμοιων προβλημάτων με το δικό σου λόγω κακής συνεργασίας του μικροφώνου της συσκευασίας με το BluOS και γενικότερα το software του nad .

Πέφτει πολύ update , πολύ επιστροφή σε παλαιότερες εκδόσεις software πολύ soft reset , πολύ βγαλσιμο από τη πρίζα και δώστου απ την αρχή μέχρι να ισιώσει .
Οι αναφορές είναι ατέλειωτες και οι λύσεις πολλές φορές πρωτάκουστες .

Εαν υπάρχει δοκίμασε να τρέξεις το Dirac με Umik σε pc και μετά να φορτώσεις τα φίλτρα στον Nad .
Εάν μέτρησες ήδη με Umik δοκίμασε με το mic του Nad να δούμε .
Δοκίμασε να τρέξεις το Dirac σε μια μόνο θέση στο κέντρο να δούμε εάν θα επαναλάβει τα αποτελέσματα .

Τέλος δε ξέρω εάν έχει τη full Dirac άδεια , εάν ναι δοκίμασε να τρέξεις με κουρτίνα μέχρι τα 500hz να δούμε τι αποτελέσματα θα έχεις .
Καλά ξεμπερδέματα θέλουν υπομονή οι Nad αλλά νομίζω στο τέλος θα ανταμειφθείς.

Όταν ξεμπερδέψεις γράψε μας τις εντυπώσεις σου από τον 778.
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Εάν έχεις Facebook γίνε μέλος της ομαδας που επισυνάπτω με φωτό .
Έχει 15 χιλιάδες μέλη / κατόχους nad .
Προβλήματα σαν το δικό σου διαβάζω καθημερινά εκεί μέσα και γενικότερα υπάρχει ανταπόκριση στις ερωτήσεις .
(Έχουν τη πλάκα τους παρόμοιες ομάδες hifi στο fb , διαβάζεις πολύ πράμα να σου πέσουν τα μαλλιά αλλά βρίσκεις και ενδιαφέρουσες αναρτήσεις .
Κυρίως λόγω μεγάλου αριθμού χρηστών παρόμοιων προϊόντων .)

Όπως και στο thread του ενισχυτή σου στο avs forums ατέλειωτες σελίδες με bugs από το μηχάνημα , έρχεται update χαλάει άλλα δέκα πράγματα και δώστου απ την αρχή .
Είναι σε σημείο απογοητευτικό , σε σημείο να σε κάνει να αναρωτιέσαι με τον εαυτό σου , να λες
"καλά είσαι ηλίθιος που πας να μπλέξεις ".

Ξέχασα να σου πω να ελέγξεις ξανά τα level των ηχείων πριν τρέξεις το Dirac.
 

Attachments



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πριν γράψω τι workaround έκανα για να παίξει τελικά θέλω να ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις όλους σας.
Λοιπόν, το πρώτο που έκανα ήταν αυτό που έγραψε ο @Venom7 να βάλω δηλαδή το μικρόφωνο του nad πάνω στον nad και αμέσως δούλεψε σχετικά σωστά, τουλάχιστον στο θέμα αποστάσεων. Σκέφτηκα οπότε να βάλω το umik πάνω στον nad αντί στο pc το οποίο και τελικά δούλεψε μετά από κάμποσο παιδεμα.
Δεν είναι το ιδανικό βέβαια νομίζω αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να δουλέψει.
Επίσης αυτό που λέει ο @dapost για τα dac ισχύει οπότε προσοχή αν θέλετε να το τρέξετε από pc στο τι dac θα έχετε.
Τέλος αυτό που έγραψε ο @alfy, ότι δηλαδή στο θέμα distance και gain μετράει μόνο η πρώτη μέτρηση,νόμιζα και εγώ ότι ισχύει αλλά τελικά ευτυχώς δεν ισχύει.
Ουσιαστικά ο τρόπος που το ετρεξα ήταν να κάνω δοκιμές μέχρι στην mlp να έχω με ακρίβεια χιλιοστού που λέει και ο ear τις αποστάσεις. Όταν το κατάφερα αυτό λόγω μεγάλων ακυρώσεων το dirac έδινε 1 db στο δεξί ηχείο. Όταν όμως ετρεξα όλα τα σημεία γύρω από την mlp και ξαναφορτωσα την ίδια μέτρηση αλλά με όλα τα σημεία πλέον το right και left είχαν ίδιο gain. Προς το παρόν ας πούμε ότι δουλεύει και αναμένω απάντηση από το support του Dirac.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Μέτρο Lazer χρησιμοποιώ, το μικρόφωνο σε τρίποδα και μικρές μικρές κινήσεις μέχρι να μετράω από κάθε ηχείο την ίδια απόσταση με την κάψα του μικροφώνου.

Στο ιμερσιβ σεταπ είναι η πιο χρονοβόρα διαδικασία, μπορεί να μου πάρει πάνω από 1 ώρα.

Μετά ακολουθώ άλλα βήματα, που δεν είναι του παρόντος, ώστε όλοι οι δορυφόροι να είναι σε όμοιες αποστάσεις και με όμοιες γωνίες και στο ίδιο ύψος. Εκεί παίζει χαλαρά ένα τρίωρο.

Οι μετρήσεις στο τέλος είναι πολύ σύντομη υπόθεση, κάνα 10-λεπτο για 10-15 μετρήσεις, άμα φτάσω κει, έχει τελειώσει το ποίημα.. 🤣😁😂
ocd.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Για πείτε, ρε παιδιά, μιας και πιάσαμε το θέμα των μετρήσεων, οι πιο κάτω εικόνες "λένε" κάτι ή να πάρω ξανά μετρήσεις;

1659588650129.png


1659588669433.png


Στο πρώτο χρειάζεται να "πειράξω" κάτι; Π.χ. να βάλω κάποιο bullet point πιο χαμηλά ή πιο ψηλά;

Μετά τις μετρήσεις του Dirac, πρέπει να μετρήσω ξανά και με το REW;

Μήπως να μιλήσω με τον ειδικό να το αναλάβει (τι να αναλάβει ακριβώς?), να τελειώνω;
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Επίσης αυτό που λέει ο @dapost για τα dac ισχύει οπότε προσοχή αν θέλετε να το τρέξετε από pc στο τι dac θα έχετε.
Αν διάβασες περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό θα με ενδιέφερε από περιέργεια να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το Dirac μπορεί να ξέρει ποιο DAC παρεμβάλλεται και πως μπορεί να επηρεάζει αυτό. Εκτός αν μιλάμε πχ για θέμα drivers, αλλά αν ήταν αυτό φαντάζομαι θα λύνεται με ASIO4ALL ή κάτι τέτοιο, οπότε δεν είναι και τόσο πρόβλημα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Αχ, τι καλά! Κάποιος απάντησε! ΟΚ, θα κάνω τις αλλαγές με την πρώτη ευκαιρία!

Απορία: Οι αλλαγές που πρότεινες, συμβαδίζουν με κάποια καμπύλη ή είναι θέμα προσωπικού (σου) γούστου;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Απορία: Οι αλλαγές που πρότεινες, συμβαδίζουν με κάποια καμπύλη ή είναι θέμα προσωπικού (σου) γούστου;
Σχετίζονται με τις βασικές αρχές, και με το συγκεκριμένο ηχείο.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Αν γίνεται, βάλε την ίδια μέτρηση σε κλίμακα ανα 5db, μπορεί να πιάσουμε κι άλλα ψάρια
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Αν γίνεται, βάλε την ίδια μέτρηση σε κλίμακα ανα 5db, μπορεί να πιάσουμε κι άλλα ψάρια
Ξέρεις πώς να το κάνω αυτό;
 



Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
1 μέτρηση δε λέει τίποτα.
Φαίνεται από κάπου ότι έχει κάνει μόνο μια μέτρηση ;
Εαν έχει κάνει πολλαπλές μετρήσεις σε όλες τις απαιτούμενες θέσεις που το υπέδειξε το Dirac είναι οκ ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Φαίνεται από κάπου ότι έχει κάνει μόνο μια μέτρηση ;
Όχι, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν έκανε πολλαπλές μετρήσεις.


Εαν έχει κάνει πολλαπλές μετρήσεις σε όλες τις απαιτούμενες θέσεις που το υπέδειξε το Dirac είναι οκ ;
Δεν ξερω που υποδεικνύει το Ντιράκ.
Αν όμως θες να ακολουθήσεις τους αλγόριθμους του Ντιράκ, αυτό χρειάζεται να κάνεις.

Ενδεικτική μέτρηση στη θέση ακρόασης για συζήτηση και προτάσεις, έχει νόημα μόνο με τη μέθοδο του κινητού μικροφώνου.

Και πάλι, θα πρέπει να εμπεριεχονται θέσεις διαφορετικού ύψους, που να καλύπτουν το που βάζεις το κεφάλι σου.
Δηλαδή θα πρέπει να κάνεις κύκλους με το μικρόφωνο πέριξ του σημείου της θέσης ακρόασης, αλλάζοντας ταυτόχρονα και το επίπεδο αυτών.
Θέλει λίγο πρακτις να μάθεις την τεχνική.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top