Θερμοκρασία λάπτοπ

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Έχω το λάπτοπ Fujitsu LIFEBOOK U 904 και διαπίστωσα ότι το σασί του μπροστά κι αριστερά ήταν ζεστό και λειτουργούσε ο ανεμιστήρας. Επειδή είχα στο παρελθόν σοβαρό πρόβλημα με άλλο μηχάνημα σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μέτρησα τη θερμοκρασία. Επισυνάπτω το εύρημα της μέτρησης, το οποίο έγινε χωρίς πλέον να λειτουργεί ο ανεμιστήρας. Είναι ανησυχητικές οι θερμοκρασίες; Πρέπει να πάω το μηχάνημα για σέρβις; Ευχαριστώ!
 

Attachments


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Έχω το λάπτοπ Fujitsu LIFEBOOK U 904 και διαπίστωσα ότι το σασί του μπροστά κι αριστερά ήταν ζεστό και λειτουργούσε ο ανεμιστήρας. Επειδή είχα στο παρελθόν σοβαρό πρόβλημα με άλλο μηχάνημα σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μέτρησα τη θερμοκρασία. Επισυνάπτω το εύρημα της μέτρησης, το οποίο έγινε χωρίς πλέον να λειτουργεί ο ανεμιστήρας. Είναι ανησυχητικές οι θερμοκρασίες; Πρέπει να πάω το μηχάνημα για σέρβις; Ευχαριστώ!
AD5D271D-8D45-4362-958E-B14EEA1EFB3F.jpeg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Είναι τουλάχιστον 7 ετών. Αν δεν έχει καθαριστεί ποτέ, είναι πλέον καιρός - και άργησε. Αν το αγοράσατε προσφάτως ως ανακατασκευασμένο, τότε πιθανότατα το ψυγείο είναι εντάξει, αλλ' αυτό εξαρτάται και από το περιβάλλον λειτουργίας και τις ώρες χρήσης. Γενικά, δεν θα δείτε σοβαρή διαφορά προς το πιο κρύο, αλλ' είναι πιθανόν το μισό ψυγείο είναι φραγμένο με τρίχες και σκόνη.

Βάλτε το αυτί σας στην εξαγωγή του αέρα, στις γρίλιες μπροστά αριστερά. Αν αισθάνεστε τον αέρα να βγαίνει και να σας χτυπάει στο αυτί με βαθύ απαλό θόρυβο, τότε το ψυγείο λειτουργεί σωστά. Αν ακούσετε υψίσυχνο hiss και ελλιπή έξοδο αέρα, τότε είναι (μισο)φραγμένο.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Ευχαριστώ πολύ!
Είναι τουλάχιστον 7 ετών. Αν δεν έχει καθαριστεί ποτέ, είναι πλέον καιρός - και άργησε. Αν το αγοράσατε προσφάτως ως ανακατασκευασμένο, τότε πιθανότατα το ψυγείο είναι εντάξει, αλλ' αυτό εξαρτάται και από το περιβάλλον λειτουργίας και τις ώρες χρήσης. Γενικά, δεν θα δείτε σοβαρή διαφορά προς το πιο κρύο, αλλ' είναι πιθανόν το μισό ψυγείο είναι φραγμένο με τρίχες και σκόνη.

Βάλτε το αυτί σας στην εξαγωγή του αέρα, στις γρίλιες μπροστά αριστερά. Αν αισθάνεστε τον αέρα να βγαίνει και να σας χτυπάει στο αυτί με βαθύ απαλό θόρυβο, τότε το ψυγείο λειτουργεί σωστά. Αν ακούσετε υψίσυχνο hiss και ελλιπή έξοδο αέρα, τότε είναι (μισο)φραγμένο.
Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση!
Το αγόρασα όντως ανακατασκευασμένο τον Δεκέμβριο. Δεν γνωρίζω κάτι για το περιβάλλον και τις ώρες χρήσης. Θα ελέγξω τον ήχο όπως με συμβουλέψατε. Η θερμοκρασία που έδειξε το λογισμικό ελέγχου δείχνει την κατάσταση;
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Γενικα τα laptop πρεπει να ανοιγονται και να καθαρίζονται(μαζι με αλλαγη της θερμοαγώγιμης παστας)τουλαχιστον καθε δυο χρονια.Επισης δεν πρεπει να τοποθετoυνται επάνω σε πανινες επιφάνειες γιατι δεν μπορουν να τραβήξουν αρκετο αερα για την ψυξη τους.Ενας πολυ ευκολος τροπος για να δειτε αν λειτουργει σωστα ο ανεμιστηρας του ειναι εντοπίζοντας την εξοδο του αερα,και σηκωνωντάς το να το πλησιάσετε στο προσωπο σας κατω απο την μυτη σας,πρεπει να αντιληφθείτε τον αερα να βγαινει.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
IMG_8763.JPG

Έχω το ίδιο πρόβλημα και νομίζω είναι θέμα ηλικίας.
Tο έχω πάει για καθαρισμό και σέρβις ,το φυσάω συχνά με σπρέι αέρα, αγόρασα και ανεμιστήρα (μίνι)εξωτερικό usb!
Καμία βελτίωση. Ούτε να το ακούμπησες μπορείς ..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
γενικά όταν κάτι έχει τα χρονάκια του...να ξέρετε ότι λογικό είναι να δουλεύει στα κόκκινα με την χρήση του σήμερα....είναι και καλοκαίρι....μην αγχώνεστε από την ώρα που ρολάρει εντάξει

τώρα όσο για τις θερμοαγώγιμες...πάει με την ποιότητα της και την χρήση της συσκευής....μια ΜΧ4 πχ....αντέχει άνετα μια 3ετία σε λαπτοπς καθημερινής χρήσης
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Βοηθούν αρκετά οι βάσεις λαπτοπ που από κάτω έχουν ανεμιστήρα που μετακινεται, κι έτσι μπορεί κανειίς να τον βάλει να κάθεται και να γυρίζει ακριβώς στην είσοδο αέρα του λαπτοπ.

Κατά τα άλλα οπωσδήποτε καθαρισμός εισόδου/εξόδου αέρα κάθε 1-2 εβδομάδες και αλλαγή πάστας πότε-πότε, με διαρκή παρακολούθηση θερμοκρασιών και σετάρισμα ακουστικού συναγερμού αν ξεπερνάει τους 75 περίπου βαθμούς.

Χρήση πάνω σε κρεβάτια/καναπέδες κλπ. απαγορεύεται, μπλοκάρεται η ροή αέρα και πάπαλα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το καημένο το Vaio 10ετίας+ από πλευράς θερμοκρασίας κρατάει ακόμα, παρόλο που του έχω βγάλει τα ματάκια.

Vaio.png


Εντάξει, σε κάποια βίντεο στο youtube ζορίζεται λίγο στα 1080, οπότε το πάω στα 720 :biggrin: , αλλά δεν θέλω με τίποτα να το αποχωριστώ. Ειδικά από τότε που του έβαλα έναν 500άρη SSD Samsung και μπουτάρει σε 15-20 δευτερόλεπτα, αντί των 3,5 λεπτών (μετρημένων...:roflmao:) πετάει. :superman:

Αφού ακόμα και η μπαταρία του έζησε γεμάτα 10 χρόνια. :eek: Κρατούσε ακόμα 30-35 λεπτά, αλλά είχε φουσκώσει, οπότε πίεζε το touchpad από κάτω, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω δεξί κλικ. Του πήρα λοιπόν κι εγώ μια καινούρια μπαταρία πριν 2 μήνες του γλυκού μου και τώρα είναι σαν καινούριο. :laugh:
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Ούτε εγώ τα έχω διαγράψει. Ακόμα κι αν τα απενεργοποιήσω σε κάθε update and reboot ξαναεμφανίζονται.

Πάντως είναι σκυλιά τα Vaio εκείνης της εποχής!
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
😲



Πολύ είναι, μήπως δεν έχεις διαγράψει τα προγράμματα της sony που ξεκίναγαν μαζί;
Μια χαρα ειναι ο Χρονος για αυτης της χρονολογιας υπολογιστή.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Είναι τουλάχιστον 7 ετών. Αν δεν έχει καθαριστεί ποτέ, είναι πλέον καιρός - και άργησε. Αν το αγοράσατε προσφάτως ως ανακατασκευασμένο, τότε πιθανότατα το ψυγείο είναι εντάξει, αλλ' αυτό εξαρτάται και από το περιβάλλον λειτουργίας και τις ώρες χρήσης. Γενικά, δεν θα δείτε σοβαρή διαφορά προς το πιο κρύο, αλλ' είναι πιθανόν το μισό ψυγείο είναι φραγμένο με τρίχες και σκόνη.

Βάλτε το αυτί σας στην εξαγωγή του αέρα, στις γρίλιες μπροστά αριστερά. Αν αισθάνεστε τον αέρα να βγαίνει και να σας χτυπάει στο αυτί με βαθύ απαλό θόρυβο, τότε το ψυγείο λειτουργεί σωστά. Αν ακούσετε υψίσυχνο hiss και ελλιπή έξοδο αέρα, τότε είναι (μισο)φραγμένο.
Σήμερα άνοιξα το λάπτοπ και το βρήκα πεντακάθαρο. Ο αέρας, αν μπορώ να κρίνω σωστά, βγαίνει με τον ήχο που λέτε, αν και μου φάνηκε κάποια στιγμή ότι άκουσα και λίγο υψίσυχνο hiss, το οποίο μπορεί να είναι και ιδέα μου. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Με την ευκαιρία, ένας desk top πώς καθαρίζεται-ξεσκονίζεται;
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Το καημένο το Vaio 10ετίας+ από πλευράς θερμοκρασίας κρατάει ακόμα, παρόλο που του έχω βγάλει τα ματάκια.

View attachment 260129

Εντάξει, σε κάποια βίντεο στο youtube ζορίζεται λίγο στα 1080, οπότε το πάω στα 720 :biggrin: , αλλά δεν θέλω με τίποτα να το αποχωριστώ. Ειδικά από τότε που του έβαλα έναν 500άρη SSD Samsung και μπουτάρει σε 15-20 δευτερόλεπτα, αντί των 3,5 λεπτών (μετρημένων...:roflmao:) πετάει. :superman:

Αφού ακόμα και η μπαταρία του έζησε γεμάτα 10 χρόνια. :eek: Κρατούσε ακόμα 30-35 λεπτά, αλλά είχε φουσκώσει, οπότε πίεζε το touchpad από κάτω, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω δεξί κλικ. Του πήρα λοιπόν κι εγώ μια καινούρια μπαταρία πριν 2 μήνες του γλυκού μου και τώρα είναι σαν καινούριο. :laugh:
να χεις πελάτη τον rose....τον ξαναβλέπεις στη σύνταξη :rofl:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Με την ευκαιρία, ένας desk top πώς καθαρίζεται-ξεσκονίζεται;
πάρτε ένα σπρέι αέρα....και πινελάκι όπως είπε ο Κώστας....
αν δεν έχει μόνο σκόνη το φανάκι αλλά κ τραγάνα....με μια παλιά οδοντόβουρτσα προσεχτικά και θα φύγουν όλα
 


gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Μια ηλεκτρική σκούπα θα σου φανεί χρήσιμη για τα πολλά αλλά και ό,τι ξεκολλήσεις με το πινέλο ή τον αέρα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top