YELLOWBOX MAGAZINE - Το νέο περιοδικό για τον ήχο & την εικόνα!

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Μπορώ να συμφωνήσω σε όλα εκτός από ένα.. στο cd. Δε μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για την αύξηση της τιμής ένα cd το οποιο στο κάτω κάτω αρκετοί ίσως να μην το θέλουν καθόλου. Στην εποχή τον streaming υπηρεσιών ειδικά.. προσωπικά το πετάω. Στο κάτω κάτω ας έβγαινε μια έκδοση χωρίς cd σε χαμηλότερη τιμή. Ούτε ευσταθεί άλλωστε το cd σα δώρο από τη στιγμή που επηρεάζει την τιμή του περιοδικού. Προσωπική μου άποψη πάντως την αξία ενός εντύπου δεν την καθορίζουν τα δώρα και τα cd αλλά το περιεχόμενο, η ποιότητα, η συνέπεια και αξιοπιστία. Τα μεγαλύτερα περιοδικά του είδους στο εξωτερικό σε αυτά βασίζονται και όχι στα φτηνά δωράκια. Με πολύ σεβασμό και αγάπη για την ευημερία της προσπαθειας σας
Δεν αναφέρω δικαιολογίες για την αύξηση της τιμής. Αναφέρω ορισμένες αιτίες για την αύξηση και γιατί αυτή έγινε. Το CD προϋπήρχε και πριν την αύξηση, οπότε δεν έπαιξε και πολύ μεγάλο ρόλο (όχι πως δεν έχει κόστος για το περιοδικό).
Το πιο σημαντικό για εμάς ήταν να κρατήσουμε την ύλη στα ίδια επίπεδα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι έχουμε 11 συντάκτες που γράφουν στο περιοδικό, όταν ξεκίνησε η προσπάθεια είχαμε 6. Η αύξηση της τιμής είχε προγραμματιστεί για πιο νωρίς αλλά προσπαθούσαμε να την αναβάλλουμε για προφανείς λόγους. Σε κανέναν δεν αρέσει κάτι που του αρέσει να είναι πιο ακριβό. Η αύξηση των πρώτων υλών όμως ήταν πολύ σοβαρή και έπαιξε τον καθοριστικό λόγο.

Αυτό που γράφετε για το CD δεν ισχύει για πολλούς αναγνώστες και σας πληροφορώ ότι πολλά CD που δίνονται απέχουν πολύ από τα φθηνά δωράκια που αναφέρετε. Ιδίως ορισμένα blu-ray, πωλούνται (αυτή την στιγμή) προς 15-25 ευρώ το κομμάτι. Οπότε, μόνο φθηνά δεν είναι. Το ότι μπορεί να μην ενδιαφέρει, το ακούω όμως με προσοχή.
Θα συμφωνήσω ότι η αξία ενός εντύπου καθορίζεται από το περιεχόμενο, την ποιότητα και την αξιοπιστία. Εσείς, οι αναγνώστες, κρίνετε αν ανταποκρινόμαστε σε αυτές τις αρχες.
Η γνώμη μου όμως είναι ότι όλα μετράνε. Τα δώρα που κλήρωνει το περιοδικό είναι εξίσου σημαντικά, έχουμε κάνει χαρούμενους πολλούς αναγνώστες και συνδρομητές μέχρι σήμερα και ελπίζω να είμαστε καλά να δώσουμε πολλά περισσότερα δώρα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την κριτική.
 


blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Τι περιλαμβάνει το 12ο τεύχος του YELLOWBOX

Δοκιμές Hi-Fi / Hi-End

Technics SU-R1000 / Ολοκληρωμένος ενισχυτής
Bluesound Node / Προενισχυτής/DAC/Multiroom Streamer
lnnuos ZENmini Mk3 / Audio Server
Canton Townus 30 / Ηχεία Ραφιού/Βάσης
Paradigm Founder 40B / Ηχεία Βάσης
Cocktail Audio N25AMP / Network Player/DAC/Ενισχυτής
Siltech Classic Legend / Καλώδια Interconnect/Ηχείων
Magnat MC 200 / CD Player/Streamer/Ενισχυτής
Unison Research u Phono+ / Προενισχυτής phono
Tsakiridis Devices Hercules Plus / Πολύπριζο/Φίλτρο γραμμής
Cyrus Audio Pre-XR / Ολοκληρωμένος ενισχυτής
Edwards Audio sp6bg signature / Ηχεία
Advance Paris Air 65 Bluetooth / Ενεργό/Ασύρματο Ηχείο
Magnat Monitor Supreme 202 / Ηχεία Ραφιού/Βάσης
Rois Acoustics Status Baby / Ηχεία Ραφιού/Βάσης
Creative SXFI Carrier / Ηχομπάρα
Philips Hue Kit/ Philips Play / Συνδυασμός πακέτων Philips Hue έξυπνου φωτισμού για την τηλεόραση
CANON EOS R6 / Full-Frame Mirrorless φωτογραφική μηχανή
SONY A7iii / Full-Frame Mirrorless φωτογραφική μηχανή
NVIDIA Shield TV Pro 2019 / Android-based Media Player

Συνεντεύξεις
1. Συνέντευξη της Μάρθας Φριντζήλα στην Βάσια Παρασκευοπούλου
2. Συνέντευξη του Κώστα Γάκη στον Γιάννη Δρακόπουλο
3. Συνέντευξη του Viktor De Leeuw (Siltech Cables) στον Δημήτρη Σταματάκο
4. Συνέντευξη του Γιάννη Αντιόχου στον Γιώργο Τρίγκα

Αφιερώματα
Σύγχρονη Παραδοσιακή Μουσική: Καντινέλια, Thrax Punks, Γκιντίκι
MPS Records: το πρώτο μέρος του αφιερώματος στην δισκογραφική MPS records
Strange Fruit: το πρώτο σπουδαίο τραγούδι διαμαρτυρίας

Ταινίες
Ο Εχθρός μου (σκηνοθεσία: Γιώργος Τσεμπερόπουλος)
The Wind Rises (σκηνοθεσία: Hayao Miyazaki)
Velvet Underground (ντοκιμαντέρ)

CD με το τεύχος
Σε ολο το τιράζ του περιοδικού έχουν μοιραστεί οι παρακάτω τίτλοι:
  • Justin Timberlake - The 20/20 Experience (CD)
  • Be Yourself: Tribute to Graham Nash's Songs for Beginners (CD)
  • Kasabian - 48:13 (CD)
  • Nicolai Dunger - Play (CD)
  • Foxes - Glorious (CD)
  • Tony Bennett - Classics (CD)
  • Various Artists - The Best Love Album (CD)
  • Two of a Kind: The Greatest Duets (2CDs)
  • Wish I Was Here (OST) (CD)

Σημείωση: Θα βρείτε και προηγούμενους μουσικούς τίτλους μοιρασμένους στο τιράζ του περιοδικού

και φυσικά πλούσια δισκοκριτική και παρουσιάσεις βιβλίων!
 






billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Επί της ευκαιρίας να ενημερώσω πως το τεύχος 14 έρχεται σύντομα, υπάρχει μια καθυστέρηση για το παρόν τεύχος λόγω ύλης και άλλων λόγων που δεν είναι επί του παρόντος.
Θα σας αποζημειώσουμε με την ύλη όμως! :)

Ευχαριστούμε για την υποστήριξη :)
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Μια χαρά μέσ' τον κορονοιο..
Όλες οι εμπορικές εκθέσεις γίνονται κανονικότατα από τον προηγούμενο Νοέμβρη οπότε το σχόλιο είναι παντελώς άκυρο.
Αν φοβάστε απλά μην έρθετε. Τόσο απλά.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
133
Όλες οι εμπορικές εκθέσεις γίνονται κανονικότατα από τον προηγούμενο Νοέμβρη οπότε το σχόλιο είναι παντελώς άκυρο.
Αν φοβάστε απλά μην έρθετε. Τόσο απλά.
Δεν ξέρω από πότε γίνονται οι εκθέσεις και ούτε με ενδιαφέρει. Το ότι είναι νόμιμο να γίνονται δεν σημαίνει ότι δεν είναι και ριψοκίνδυνο. Και γενικότερα σχόλια που εκφράζουν μια ανησυχία για την υγεία μας δεν είναι άκυρα. Θα ήταν προτιμότερο πάντως από την δική μου πλευρά να το κάνατε τον Σεπτέμβρη αλλά σίγουρα δεν εξαρτάται μόνο από σας. Κατά τα άλλα και με κάθε ειλικρίνεια καλή επιτυχία εύχομαι.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Δεν ξέρω από πότε γίνονται οι εκθέσεις και ούτε με ενδιαφέρει.Το ότι είναι νόμιμο να γίνονται δεν σημαίνει ότι δεν είναι και ριψοκίνδυνο. Και γενικότερα σχόλια που εκφράζουν μια ανησυχία για την υγεία μας δεν είναι άκυρα. Θα ήταν προτιμότερο πάντως από την δική μου πλευρά να το κάνατε τον Σεπτέμβρη αλλά σίγουρα δεν εξαρτάται μόνο από σας. Κατά τα άλλα και με κάθε ειλικρίνεια καλή επιτυχία εύχομαι.
Ας μην κοροϊδευόμαστε φίλε Γιώργο, οποιαδήποτε στιγμή τώρα δίπλα μας είναι ο ιός.Άνοιξη, καλοκαίρι, φθινόπωρο, χειμώνα , εδώ είναι το άτιμο, δεν είναι εποχικός ο ιός. Μόλις σήμερα έμαθα για κρούσμα σε γνωστούς μου. Και εγώ "φοβάμαι" για αυτό στην έκθεση αλλά και τώρα γενικά στην πολυκοσμία φοράω την ΚΝ95 μάσκα μου.

Θα χαρούμε να σε δούμε από κοντά, με μάσκα και ελάχιστο ρίσκο υγείας.

Δυστυχώς αυτό το πράγμα παίζει να τραβήξει χρόνια ακόμα.
 





Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Μια ερώτηση. Στημένο πολυκάναλο σύστημα για μουσική θα εχει; θα ήθελα πολύ να ακούσω μουσική στην έκθεση σε έναν τέτοιο περιποιημένο χώρο.
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Μια ερώτηση. Στημένο πολυκάναλο σύστημα για μουσική θα εχει; θα ήθελα πολύ να ακούσω μουσική στην έκθεση σε έναν τέτοιο περιποιημένο χώρο.
Καλημέρα σας.
Ευχαριστούμε για το μήνυμα. Όλες οι πληροφορίες σχετικά με τους εκθέτες και τι θα παρουσιάσει ο καθένας θα ανακοινωθούν στον ιστότοπο του blackbox. Απ'οσο γνωρίζω ναι, θα υπάρχει πολυκάναλο σύστημα.
Σας περιμένουμε!
Οι εκθέτες ποιοι θα είναι?
Καλημέρα σας.
Οι εκθέτες (μέχρι στιγμής) έχουν ανακοινωθεί στον ιστότοπο του blackbox
BLACKBOX Audio Video Show 2022
 


blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
μοιρασμένα κουκιά ..:geek:
Το καλοπροαίρετο σχόλιο σας μου κέντρισε το ενδιαφέρον!
Λοιπόν, υπάρχει ένας "πόλεμος" λογοτύπων το τελευταίο διάστημα. Η κατάσταση είναι επιοικώς γελοια και εγώ προσωπικά σηκώνω τα χέρια ψηλά. Κυνήγι εντυπώσεων? Μπορεί.
Εγώ θα κάνω μία, σχετικά απλή, ερώτηση. Ανεβάζεις το λογότυπο ενός εκθέτη. Μια χαρά. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό για τον επισκέπτη; Ότι θα δει ότι εταιρείες εισάγει ο επισκέπτης; Σίγουρα όχι! Γιατί αν ένας εκθέτης επιλέξει μία μεγάλη αίθουσα 100τμ αλλάζει το σκηνικό ενώ αν επιλέξει ένα δωμάτιο αντιλαμβάνεστε ότι η πραγματικότητα θα είναι εντελώς διαφορετική. Για τον επισκέπτη.

Οπότε: το θέμα δεν είναι να βάζεις το λογότυπο ενός εκθέτη κι αυτός από τις 10 εταιρείες που έχει να κατεβάζει μία ή δύο αλλά να ανακοινώνεις στον κόσμο τι θα παρουσιάσει αυτός ο εκθέτης. Εκεί είναι η όλη ουσία και εκεί θα εστιάσουμε στο επόμενο διάστημα.

Επειδή έχουμε μιλήσει με όλους τους εκθέτες μας, θα γίνουν μικρά θαύματα στην έκθεση BLACKBOX. Και λέω μικρά γιατί μου αρέσει να είμαι ταπεινός και να μην κάνω βαρύγδουπες δηλώσεις οι οποίες στο τέλος δεν θα έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Οι ανακοινώσεις μας θα είναι ραγδαίες το επόμενο διάστημα, οπότε εσείς θα κρίνετε αν αυτό που θα ανακοινώσουμε θα σας κεντρίσει το ενδιαφέρον για να επισκεφθείτε το BLACKBOX AV SHOW.

Η δική μου πρόταση; Ξεχάστε τα λογότυπα που βλέπετε και ας πάμε στην ουσία των πραγμάτων.

Καλημέρα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top