Ενοχληση γειτόνων

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Αστείο, από τα φοιτητικά μου χρόνια στην Πάτρα. Υπάρχει ένα μπαράκι με ζωντανή μουσική, το Blue Note. Και -δεν θα πρέπει να σας παραξενεύει- το διαμέρισμα από πάνω είναι άδειο. Πάει λοιπόν ο μπάρμαν και ζητά από τον ιδιοκτήτη να το νοικιάσει. Ο ιδιοκτήτης του ζητά περισσότερα χρήματα από αυτά που έλεγε η αγγελία. Γιατί -του λέει- εσένα σε βολεύει πολύ!
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά.
Στο σπίτι μου 2ος όροφος έχω μόνιμα θέμα με τους από κάτω .

Στη περίπτωση μου εγώ είμαι ο φασαριόζος .
Μου έκαναν παράπονα ακόμα και εάν είχα την συνολική ένταση πολύ πολύ χαμηλά ίσα που να ακούγεται στο σαλόνι μου .
Νόμιζα πως ήταν υπερβολικοί και πως με περίμεναν στη γωνία για τις φορές που δίνω γκάζι.

Είχα άδικο , χαμήλωσα την ένταση ενώ έβλεπα χαλαρά αγώνα στην τηλεόραση ,στις διαφημίσεις του ημιχρόνου πήγα στο σπίτι τους να δω τι ακούνε πια .
Ακούγεται το σκασμένο και είναι ενοχλητικό ακόμα και σε προγράμματα που δε φαντάζεσαι .
Νόμιζα πως ενοχλώ ένα δίωρο όταν βλέπω ταινία αλλά τελικά ενοχλώ ότι και να βλέπω ανεξάρτητα πόσο δυνατά ακούω .
Εάν φέρουν την αστυνομία και ανέβει σπίτι μου θα νομίζουν ότι ο μπάρμπας είναι παλαβός.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Παλιά που ήμουν μικρό παιδί γούσταρα τις υψηλές στάθμες, πλέον δεν με αρέσει να ακούω δυνατά και έτσι δεν ενοχλώ κανέναν.
 

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Μενω σε διπλοκατοικια, και απο κατω ακριβως η μητερα μου. Αν και ειναι 82 χρονων, ακουει και το πατημα της γατας (μακαρι να ειχα την ακοη της, αλλα δυστυχως σε αυτο εμοιασα του πατερα). Με παιρνει λοιπον συνεχεια τηλεφωνο να το χαμηλωσω γιατι "διασκεδαζω (οταν ακουω μουσικη) ή ενοχλω (οταν ακουω ταινιες) ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ"! :biggrin:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Near-Field,
Κόρνες (Exponential και Τraktrix, όχι ευρείας διασποράς),
Subs δίπολα, δίπλα σε κάθε αυτί

:biggrin:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... αν δεν μπορει να απομονωθει η ενεργεια των χαμηλων, εντως του χωρου του οποιου παραγεται, θα μεταδοθει στα δομικα στοιχεια του κτηριου ... και εκει δεν μπορεις να κανεις κατι..
χρειαζεται χαλαρωση και αν δεν μπορεις να το αποφυγεις, απολαυσε το.
ενδεχομενως, αν μοιωθουν λιγο τα μπασα, να ειναι πιο υποφερτο.
(οπως εγραψα και στο ΠΜ)
ασχετο, ας το αναφερω - και σε εμενα καποιος παιζει συχνα πυνκα τα απογευματα, το ιδιο τραγουδι, εδω και καμποσα χρονια 8-)
 



Μηνύματα
3
Reaction score
1
Mιας και γίνεται εκτεταμένη αναφορά στα subs, που υποθέτω είναι subwoofers, η καφετέρια δε διαθέτει ούτε ένα subwoofer , Εχει δύο ηχεία για τη μουσική έξω προσαρτημένα στον τοίχο, και μέσα άλλα δύο ηχεία προσαρτημένα και αυτά στον τοίχο.
 


ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819



άρα ο Δήμος αποφασίζει για τι ώρα θα σταματάει η μουσική (λέμε τώρα).
Δεν κάνεις μια ερωτησούλα στο Δήμο σου;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Πολύ φασιστικό το βρίσκω αυτό.
Αν δεν απατώμαι τις άδειες για την μουσική τις εκδίδει η Νομαρχία.
Οι Δήμοι είναι απλά τα τσιράκια της.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Όταν λες ακούς το μπάσο τι εννοείς ; Ακούγεται σαν βουητό ; σαν χτύπημα ;
Ακούς άλλους θορύβους από κάτω πχ κόσμο, ακούς ψηλότερες συχνότητες της μουσικής , πχ λόγια στα κομμάτια ;
Σε ρωτάω για να δω εάν υπάρχει έστω στοιχειώδης μόνωση .
Επίσης είσαι σίγουρος ότι δεν έχει subwoofer το κατάστημα ; Παίζει να υπάρχει και να είναι σε μέρος που δεν φαίνεται , σε τέτοια μαγαζιά άνετα τα κάνουν τραπέζια για ποτά , μπορεί να είναι κάτω από τη μπάρα μπορεί να είναι σε 1002 μέρη που δε φαίνονται .
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Επειδή γενικότερα από τη δεκαετία του 90 η λέξη σεβασμός καταργήθηκε από το λεξιλόγιο μας η μόνη λύση είναι η αποκέντρωση.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Επειδή γενικότερα από τη δεκαετία του 90 η λέξη σεβασμός καταργήθηκε από το λεξιλόγιο μας η μόνη λύση είναι η αποκέντρωση.
Εντάξει δεν είναι θέμα σεβασμού . Εγώ πχ εμένα πάντα επαρχία , λόγω δουλειάς σε νησιά μονοκατοικίες , είχα το κεφάλι μου ήσυχο μπάνια , ψησίματα ,γλέντια ποτά κτλ .
Έχω ένα χρόνο που με μετέφεραν Αθήνα και αισθάνομαι εγκλωβισμένος δεν έχω διάθεση για τίποτα τέτοιο , βγαίνω στο δρόμο και τρελαίνομαι.
Μια χαρά έχω , να γυρίζω σπίτι να βλέπω τος ταινίες μου τις μπάλες μου και να ακούω μουσική.
Για τον από κάτω είμαι κωλοπαιδο και ασέβαστος. Δεν είναι έτσι όμως , υπάρχουν δυο όψεις στο νόμισμα .
Γιατί να μη μπορώ σπίτι μου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ότι κάνω να σκέφτομαι τους γύρω μου ; Δε μιλάμε για τρέλες έτσι , νορμαλ πράγματα .
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς τι εννοώ. Anyway στο όνομα στης δημοκρατίας ο κάθε ένας νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει όποτε θέλει και όπου θέλει. Για αυτό λοιπόν διαλέγεις μια άκρη να μην σε πολυζαλίζουν!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς τι εννοώ. Anyway στο όνομα στης δημοκρατίας ο κάθε ένας νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει όποτε θέλει και όπου θέλει. Για αυτό λοιπόν διαλέγεις μια άκρη να μην σε πολυζαλίζουν!
Λες η συγκέντρωση στο κλείνον άστυ να έφερε και αυτή λίγο την έλλειψη σεβασμού ? :D
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top