Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;


TGD

Μηνύματα
7.164
Reaction score
7.198
Μπα, το έχω το πολυκάναλο και δεν είχε προσέξει ότι έχει αυτή τη διαφορά...
 


Μηνύματα
12.465
Reaction score
14.626
Μήπως έχεις μπερδέψει τα...νήματα ;
Εδώ δεν είναι το "Καλημέρα...καληνύχτα". :roflmao:

Απόσπασμα :

“I sat down there, and he played me one of the things that had been knocking about that had been remixed for 5.1 specifically, which was Rumours by Fleetwood Mac. He put on The Chain - the very famous outro...

“Anyway, it’s all very exciting and starts building up, and out of nowhere, behind my head, this friggin' Hammond organ kicks in, and I was like, 'what the hell is that?’. And he said, ‘well, you know, it’s something they had on the multi-track, and they didn’t feel there was enough room in the stereo field in the original mixes, so now that it’s 5.1, they’ve put it in’ and I said ‘OK, that’s enough for me’.

Ααα,ώστε στις πολυκαναλικές εκδόσεις προστίθεται και οργανική πληροφορία που δεν είχε ενταχθεί στις αυθεντικές παραγωγές...
Έπρεπε να είχαν αποταθεί στον Μαρκήσιο που γουστάρει τρελά το Hammond.... :biggrin:
Ναι ήταν στα multitracks λέει και δεν χώραγε χα χα. Γίνονταν και γίνονται αυτά. Τα συνθ ιδίως ήταν τα πρώτα που μένανε έξω (ρόκ για χα χα), να μην φορτωθέι η μίξη. Και τώρα τα χαμηλώνουν ή κάνουν κρός για να μην βγεί congested. Που να μάθουμε ότι δεν παίζανε σε πολλούς δίσκους αυτοί που νομίζουμε ότι παίζανε. :D

Προστίθεται και μάλιστα έρχεται απο πίσω και πάνω απο το κεφάλι σου χα χα. Τσα, είμαι και εγω εδω σαν ήχος. χα χα
άλλο απαντάω σε όσα θέλω
και άλλο
μόνο ρωτάω !
Μπορεί να απαντάει κάποιος και με ερώτηση. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι ήταν στα multitracks λέει και δεν χώραγε χα χα. Γίνονταν και γίνονται αυτά. Τα συνθ ιδίως ήταν τα πρώτα που μένανε έξω (ρόκ για χα χα), να μην φορτωθέι η μίξη. Και τώρα τα χαμηλώνουν ή κάνουν κρός για να μην βγεί congested. Που να μάθουμε ότι δεν παίζανε σε πολλούς δίσκους αυτοί που νομίζουμε ότι παίζανε. :D

Προστίθεται και μάλιστα έρχεται απο πίσω και πάνω απο το κεφάλι σου χα χα.

Μπορεί να απαντάει κάποιος και με ερώτηση. :D
Είναι να πέφτουμε...Χάμοντ με τα ΄΄ιπτάμενα΄΄ Hammond. :roflmao:
 




Μηνύματα
12.465
Reaction score
14.626
Έπρεπε να είχαν αποταθεί στον Μαρκήσιο
Στον μαρκήσιο Φάμπιο Κόλι του Πυράγγελου απο την Ηδονή της τιμιότητας που πόσταρα, φαντάζομαι εννοείς. :D
¨Ασε, i don't even dare to go thαt far anymore .... where no man has gone before.;)

Το βράδυ λέω να δω αυτό

 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Το πόσταρε πριν καιρό νομίζω ο Καπετάνιος kapos κάπου εδω (ή αλλού ?).
Λυπάμαι που δεν το πρόσεξα ποσταρισμένο κάπου, σίγουρα πάντως δεν το έχει ποστάρει σ' αυτό το νήμα. Άλλο ένα άρθρο που επιχειρεί πιο περιεκτική ανάλυση του hi-fi διαχρονικά, και μάλιστα γραμμένο από γυναίκα:


Θα ήταν πάντως πολύ ενδιαφέρον να μας κάνεις μια κριτική της ηχοληψίας του παραπάνω Θεάτρου της Δευτέρας του Πιραντέλλο που σου πόσταρα και σύγκριση με μια σύγχρονη ηχοληψία π.χ. σε σήριαλ στην τηλεόραση ή σε κανένα φίλμ ή κανένα streaming video ή κανένα podcast.
Παρατηρείς κάτι ? ¨Εχει και άλλα πολλά πάντως εαν θες να βρείς απο το αρχείο της ΕΡΤ. Απο Κούντερα μέχρι ϊψεν.
Δεν θα μπορούσα να αφιερώσω χρόνο για τέτοιες συγκρίσεις (εμπεριστατωμένα), άλλωστε δεν έχω ασχοληθεί με την ηχοληψία και τις τεχνικές της. Αν όμως εννοείς απλά την ηχητική ποιότητα/διαύγεια διαλόγων, θα πω ότι με εξέπληξε το εξής: Οι διάλογοι και οι φωνές ακούγονται πολύ ξεκάθαρα και δεν έχουν καμία σχέση με τα περισσότερα σίριαλ εκείνης της εποχής όπου απαιτούνταν μεγάλη προσπάθεια για να ακούσεις και να καταλάβεις κάθε λέξη ενός ηθοποιού. Συχνά, αρκούσε να στραφεί ο ηθοποιός προς λάθος θέση για να χαθούν τα λόγια του. Εδώ πιθανόν να έχει γίνει τέτοια ηχοληψία ώστε να μπορεί το θεατρικό να μεταδοθεί και ραδιοφωνικά (τι υπέροχος ο κόσμος του ραδιοφωνικού θεάτρου και πόσα όμορφα βράδια μας είχε χαρίσει! )

Στα σημερινά σίριαλ όπου αναφέρθηκες, είναι τόσα πολλά πράγματα λάθος που το τελευταίο που θα πρόσεχα θα ήταν ο ήχος τους. Στα περισσότερα, η προχειρότητα, το κακό γούστο και η αδιαφορία των συντελεστών είναι τόσο κραυγαλέα, που βλέπεις ένα επεισόδιο και τέλος... (Ωχ, αρχίζω να γράφω σαν εσένα, είσαι κακή επιρροή! 😄 )
 

Μηνύματα
12.465
Reaction score
14.626
Αν όμως εννοείς απλά την ηχητική ποιότητα/διαύγεια διαλόγων
Ναι αυτό εννοούσα φυσικά. Ναι για ραδιοφωνική μετάδοση ήταν δουλεμένα. Δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός ή να κάνεις κάποια μεγάλη προσπάθεια για να καταλάβεις.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ναι αυτό εννοούσα φυσικά. Ναι για ραδιοφωνική μετάδοση ήταν δουλεμένα. Δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός ή να κάνεις κάποια μεγάλη προσπάθεια για να καταλάβεις.
Δεν το γνώριζα, άλλα σχεδόν κάνει "μπαμ". Κυρίως οι διάλογοι όπου ποτέ σχεδόν δεν αλληλοεπικαλύπτονται οι ηθοποιοί και, άρθρωση, ένταση/σταθερότητα φωνής και υψηλές συχνότητες (συριστικά σύμφωνα) είναι όπως απαιτείται για άνετη παρακολούθηση και άμεση κατανόηση. Και δεν αναφέρομαι καν στην ερμηνεία των ηθοποιών, μόνο στον ήχο.
 

Μηνύματα
12.465
Reaction score
14.626
Δεν το γνώριζα, άλλα σχεδόν κάνει "μπαμ". Κυρίως οι διάλογοι όπου ποτέ σχεδόν δεν αλληλοεπικαλύπτονται οι ηθοποιοί και, άρθρωση, ένταση/σταθερότητα φωνής και υψηλές συχνότητες (συριστικά σύμφωνα) είναι όπως απαιτείται για άνετη παρακολούθηση και άμεση κατανόηση. Και δεν αναφέρομαι καν στην ερμηνεία των ηθοποιών, μόνο στον ήχο.
Αυτό το βινύλιο 1955 να βρείς και να αγοράσεις (καλό μεταχειρισμένο, όχι πολύ συγχρονη επανέκδοση). Το προτζεκτάκι δεν θα στο παίξει καλά στο ρυθμικό μέρος αλλά πάλι κάτι θα καταλάβεις ....

 
Last edited:


Μηνύματα
12.465
Reaction score
14.626
Εξαιρετικός Δίσκος.
Δεν το έχω σε βινύλιο , αν και πολύ θα το ήθελα.
Σε cd που το έχω είναι επίσης πολύ καλό.
Δεν του είπα για cd γιατί δεν ξέρω τι του έχουν κάνει και εαν υπάρχει κάποια έκδοση που δεν του γ@μησαν τα πέταλα.
 

Μηνύματα
27.223
Reaction score
25.196
Τα δυναμικά του είναι εκεί , σε όλα τα κομμάτια , goomba boomba και τα άλλα , ακούγονται μια χαρά.
Αμεση σύγκριση δεν έκανα αφού δεν το έχω σε βινύλιο.
Και από το TIDAL που το άκουσα σε MASTER που το έχουν καλό είναι.
 

Μηνύματα
12.465
Reaction score
14.626
Τα δυναμικά του είναι εκεί , σε όλα τα κομμάτια , goomba boomba και τα άλλα , ακούγονται μια χαρά.
Αμεση σύγκριση δεν έκανα αφού δεν το έχω σε βινύλιο.
Και από το TIDAL που το άκουσα σε MASTER που το έχουν καλό είναι.
Λίγο που το είχα κοιτάξει παλιά, πρέπει να έχουν κυκλοφόρήσει κάποια καλά και κάποια όχι.

Αυτό μόνο που βρήκα πάντως, δεν είναι ενθαρρυντικό. Στο Tidal δεν έτυχε ακόμη να το έχω ακούσει.

 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.557
Reaction score
37.823
... δεν μπορεις παντα να τα τοποθετησεις ολα οπως θελεις, υπαρχουν καποιοι περιορισμοι.
1663859558907.png
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.557
Reaction score
37.823
(if i may..και για την ιντριγκα, καθοτι παιδγια της Έριδος)...ενιοτε και αναποδα, πλαγιως ή και ταυτοχρονως... καθως με τον Μεσιε Γκουρου...παιζουμε(δηλ. ασκουμαστε ή ακομη και αρεσκομαστε ως εννοια) μουσικες mlp..(κατα το μουσικες καρεκλες) :sneaky:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.625
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top