Αυτοκίνητο για φίλο του φόρουμ με δίχως πρόσβαση!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Δεν νομίζω να υπάρχουν καλύτερα φώτα εβερ από αυτά τα λαζερ πωσταλεν. 😍❤

Καλοταξιδο πείτε του του ΔΠΦ. 👍👍👍
 

Μηνύματα
14.984
Reaction score
20.651
Όχι δεν υπάρχουν , κατηγορηματικά είναι ότι καλύτερο μακράν (σοφτγουεαρ ενειμπλινγκ)
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Τα lazer , αυτορυθμίζονται υποθέτω, ξέρουμε θερμοκρασία λευκού?
Δεν καταλαβαίνω το "αυτορυθμίζονται".

Όπως τα adaptive (matrix) LEDs του Mini μου (όπως τα παλιότερα BMW και άλλα με xenon) αλλά και τα non adaptive LEDs, ρυθμίζονται συνεχώς σε ύψος, σε κάθε λακούβα, κάθε επιτάχυνση ή επιβράδυνση και προφανώς με το φορτίο απο αισθητήρα στην ανάρτηση.
Adaptive σημαίνει οτι αν πατήσεις auto στον μοχλό των φλας τα μεγάλα ανάβουν αυτόματα και αν κάποιος είναι μπροστά σου ή έρχεται αντίθετα, τα μεγάλα ανάβουν αριστερά, δεξιά του ή και στις δύο πλευρές, ή αν έχει πολλή κίνηση κλείνουν μέχρι να αραιώσει. Το σκοτεινό τμήμα μετακινείται ώστε να καλύπτει τους διερχόμενους.

Στο Mini λειτουργεί με 8 ζώνες, τέσσερις σε κάθε LED φανάρι αφού τα φώτα δεν κινούνται ηλεκτρικά αριστερά-δεξιά. Λειτουργεί θαυμάσια χωρίς ποτέ να ενοχλεί τους υπόλοιπους (εκτός αν δεν έχουν αναμμένα φώτα φυσικά). 😍
Έχει επίσης χωριστά LEDs για τις στροφές μέσα στο κάθε φανάρι όπου φωτίζει το εσωτερικό μέχρι τα 50-60km/h ανάλογα με τη γωνία του τιμονιού.

Τα laser στο BMWδάκι είναι πιό προοδευτικά στο αυτόματο άναμμα μεγάλων ενώ μετακινούνται συνεχώς και αριστερά-δεξιά εκτός απο πάνω-κάτω.
Πρέπει να έχει σημαντικά περισσότερες ζώνες γιατί είναι ακριβέστερο στην αποφυγή τύφλωσης των υπολοίπων κλείνοντας ακριβώς και μόνο στο άλλο αυτοκίνητο.

Τα LEDs είναι λίγο ψυχρότερα απο τα laser στις BMW, θερμοκρασία K δεν γνωρίζω.


 

Μηνύματα
14.984
Reaction score
20.651
τα laser δουλεύουν σαν εκτυπωτής (ή σαν crt τηλεόραση) , είναι μια ακτίνα που σαρώνει την περιοχή που θέλουμε να μας επιστρέψει πίσω φως κάτι που συμβαίνει τόσο γρήγορα ώστε να βλέπουμε απλά τον δρόμο φωτισμένο.

η περιοχή που θέλουμε να μας επιστρέψει φως είναι διαρκώς μεταβαλλόμενη με χρήση αισθητήρων φωτός , lidar για την ανίχνευση προπορευόμενου ή αντίθετα ερχόμενου οχήματος, ταχύτητα οχήματος, γωνία στροφής τιμονιού κλπ
δεν είναι το πόσο δυνατό είναι το φως (ζμπούταμς , δυνατό φως έχεις και με λάμπες αλογόνου) αλλά εστιάζεται ΠΑΝΤΑ εκεί που πρέπει άρα χρήσιμο.
οτι ατέλεια έχει (έχει;;; ) οφείλεται μόνο στο λογισμικό που κάνει χρήση αισθητήρων και κανονίζει το pattern.
είναι επίπεδα μπροστά από τον καλύτερο led matrix συνδυασμό ενώ επιπλέον επειδή δεν παρεμβάλλεται κάτοπτρο όπως στα led είναι και ενεργειακά αποδοτικότερο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
επειδή δεν παρεμβάλλεται κάτοπτρο
Νομίζω πως παρεμβάλλεται κάτοπτρο.
Ίσως γι' αυτό είναι λιγότερο ακριβής απο τα LEDs του Μινακιού η γραμμή φωτός στα μεσαία αλλά και στην matrix λειτουργία. Μου φαίνεται λιγότερο ακριβής ακόμα κι απ' τα xenon της παλιάς 135i μου.
 

Μηνύματα
14.984
Reaction score
20.651
είναι η πηγή και ο φακός , κάτοπτρο είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν έχει για το laser , αλλά μόνο για τα βοηθητικά led
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656


 

Μηνύματα
14.984
Reaction score
20.651
κάτσ καλά , κοντινουσλυ αντάπτινγκ

της bwm όντως έχει κάτοπτρο για να συνθέσει τις 3 πηγές. υπάρχουν άλλα που δεν χρησιμοποιούν κάτοπτρο καθόλου στο laser που μπορείς να ζωγραφίσεις το όνομα σου στον δρόμο.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Πώωω κορίτσα, ήρθε το πρωί ο ΦτΦΜΔΠ και τα λέγαμε.

Πρώτον, είναι υπέροχη λέει η δυνατότητα να παγώνει ή να ψήνεται με εντολή απο το κινητό.
Δεύτερον, η μέση κατανάλωση μέχρι τώρα με χρήση σαν τη δική μου (περίπου :p ) είναι 5,1 l/100km (με πτωτική τάση) βενζίνης συν ρεύμα.
Κάλυψε 700+ χιλιόμετρα απο τη μέρα που το πήρε με γρήγορη εθνική, μπόλικα κωλίκια αλλά και μεγάλα διαστήματα ηλεκτροκίνησης. Ειδικά η σύντροφός του το έχει ερωτευτεί και το χρησιμοποιεί μόνο ηλεκτρικά (μειώνοντας τραγικά τη μέση κατανάλωση βενζίνης).

Κάθε βράδυ γεμίζει το εργαλείο γιατί είναι χαζό λέει να μην εκμεταλλεύεται τις έξτρα δυνατότητες, την οικονομία αλλά και τα γκάζια του XtraBoost.
Έβαλε το παραλληλέλι και κέρδισε 40 αλογάκια. Σούπερ κωλίκια λέει, παρά την τετρακίνηση. 🥰
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Πρώτον, είναι υπέροχη λέει η δυνατότητα να παγώνει ή να ψήνεται με εντολή απο το κινητό.
Ε μα τι λέμε τόσο καιρό.. 😁😜😂
Ειδικά η σύντροφός του το έχει ερωτευτεί και το χρησιμοποιεί μόνο ηλεκτρικά
Κάτι ξέρει το καλό κορίτσι, εύγε!😍
Κάθε βράδυ γεμίζει το εργαλείο
Έτσι μπράβο. Σα το κινητό. 👍
Κάθε βράδυ σε μια σουκο.
Όπου και να πας, μια σουκο θα βρεθεί. 😎
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Μέση κατανάλωση βενζίνης των τελευταίων 500 χιλιομέτρων, 2,4 λίτρα ανα 100 χιλιόμετρα. :o

Η μεγαλούτσικη ένδειξη χιλιομέτρων ηλεκτροκίνησης που απομένουν σε ωθεί να οδηγείς διαφορετικά, να ρολλάρεις στις κατηφόρες, να αφήνεις το γκάζι αρκετά πριν τα φανάρια, να ενεργοποιείς σπανιότερα τον κινητήρα πατώντας λιγότερο το γκάζι κατά τις επιταχύνσεις.

Ο ΦτΦΜΔΠ και η σύντροφός του ανάβουν πάντα τον κινητήρα στα πρώτα 2-3 χιλιόμετρα. Η ιδέα οτι όταν χρειαστεί ισχύ θα ξεκινήσει στεγνός απο λαδάκια και κρύος είναι ανατριχιαστική μου είπε. :p



PS. Αγόρασε προχθές μισή άριστη αγωνιστική Deltona ο φίλος του φόρουμ με δίχως πρόσβαση. Για να πατσίσει. :biggrin: 🥰
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
PS. Αγόρασε προχθές μισή άριστη αγωνιστική Deltona ο φίλος του φόρουμ με δίχως πρόσβαση. Για να πατσίσει. :biggrin: 🥰
Μισή εμπρός; Μισή πίσω; Μισή από την πλευρά του οδηγού; :tongue:
 




gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Μου είπε ο ΦΤΦΨΝΗΚΛΝ ότι θα πουλήσει μεχρι και τη βάρκα για να παρει 037:dance2:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.500
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top