Εκθεση Εικονα και Ηχος 2022

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Όταν είναι δεδομένες δύο εκθέσεις τέτοια "στραβά και μισά" θα γίνονται εκατέρωθεν. Δουλέψτε μεταξύ σας και με τους εκθέτες για μια ενιαία και εντυπωσιακή έκθεση στο μέλλον. Αυτό είναι προς όφελος του κοινού και των εκθετών. Οπιαδήποτε άλλη λύση χρονίζει θα σημαίνει πως είναι προς όφελος του "δίπολου".

ΣΗΜ. Απευθύνομαι και στους δύο διοργανωτές, κατ' αναλογίαν των ευθυνών τους, αναλογία που εγώ ή το ευρύ κοινό δεν μπορούμε και δεν χρειάζεται να ξέρουμε. Αναγκαστικά το λάθος του ενός βαραίνει τελικά και τους δύο, κι ας είναι άδικο.
Νομίζω ότι το ευρύ κοινό χρειάζεται και πρέπει να ξέρει όλη την αλήθεια για το ακριβώς έχει συμβεί γιατί όλοι αναρωτιέστε γιατί να γίνονται δύο εκθέσεις και όχι μία και γιατί γίνονται τόσο κοντά. Δυστυχώς, το λάθος του ενός βαραίνει πρωτίστως την αγορά και τον κόσμο. Αυτό ομως πρέπει να το σκέφτεται πρώτα αυτός που κάνει το λάθος. Και όταν αυτό το λάθος γίνεται με δόλο και διασπορά ψεμμάτων τότε αντιλαμβάνεστε ότι δεν υπάρχει κάνενα σημείο επικοινωνίας.

Για να γίνει μία έκθεση ιδεατά, θα πρέπει οι άμεσα εμπλεκόμενοι να μοιράζονται τις ίδιες αξίες και να έχουν τις ίδιες αρχές. Δυστυχώς, απέχουμε πολύ από αυτή την κατάσταση. Εν τέλει, όλοι θα κριθούμε εκ του αποτελέσματος. Αλλά θα λάμψει πρώτα η αλήθεια. Και εσείς, πρέπει να την λάβετε σοβαρά υπόψη ως καταναλωτές.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Να σας πω την αμαρτία μου, αργησα να πάρω χαμπάρι οτι μιλούσαμε για 2 εκθέσεις.

Εριξα μια ματιά στους εκθέτες και για τις δύο. Με βάση αυτά που είδα δημοσιευμένα, οι κοινοι εκθέτες ειναι ελάχιστοι. Γεγονός απολύτα φυσιολογικό μιας και δύσκολα μπορεί κάποια μικρο-μεσαία εταιρεία να "σηκώσει" τόσο γρήγορα, το κόστος και το χρόνο που απαιτείται. Οχι ότι ειναι ιδιαιτέρως εύκολο για τις μεγαλύτερες εταιρείες, ή τα υποκαταστήματα πολυεθνικών, μιας και δεν θα είναι καθόλου εύκολή δουλεια να εξηγήσουν στους υφιστάμενους τους, το σκεπτικό πίσω την ενδεχόμενή συμμετοχή τους, εντός τόσο μικρού χρονικού παραθύρου, και στις δύο εκθέσεις, .

Βασικά δεν έχει λογική, προσωπικά αν ήμουν στη θέση τους, δεν θα έμπαινα καν στο κόπο να εξηγήσω.

Θα παραστώ και στις δύο γιατί είμαι πυροβολημένος, οι νορμάλ ανθρωποι όμως πραγματικά πρέπει να γελάνε.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Εγω θα πω απλά πως αν δεν είστε μέσα στο θέμα δεν μπορείτε να δείτε τι γίνεται στο παρασκήνιο.

Το να υπάρχουν 2 και 3 εκθέσεις του ίδιου είδους κακό δεν είναι απαραίτητα, κακό είναι να γίνονται σε μικρό χρονικό διάστημα μεταξύ τους, και πιο κακό όταν κάποιος κάνει ότι μπορεί και δεν μπορεί για να σαμποτάρει την άλλη, έκθεση αλλά και γενικότερα.

Στο θέμα της συνεργασίας στην Ελλάδα τα πράγματα ποτέ σε κανέναν κλάδο δεν ήταν καλά, νοοτροπία; Η κατάσταση της χώρας; Κάτι πάντα δημιουργούσε ακατάλληλο κλίμα.

Η μια πλευρά πάντως, έχει στο παρελθόν προσπαθήσει να προσεγγίσει την άλλη και να κλείσουν οι όποιες "κόντρες".

Σαν ουδέτερος πάντως (ναι, έτσι είμαι, προσπαθώ πάντα και παντού, ακόμα και όταν εμπλέκεται επαγγ. συνεργασία, να βλέπω τα πάντα σφαιρικά και ουδέτερα, δεν είμαι ο τύπος που αρέσκεται στο να... ζαχαρώνει τα πράγματα ακόμα και αν τον βόλευε αυτό), βλέπω πρώτο και κυριότερο πρόβλημα σε κάτι τέτοιο την σύγκρουση συμφερόντων, και περισσότερο το conflict of interest όταν π.χ. κάποιος τυγχάνει να έχει και μαγαζί, και να οργανώνει και μάρκετινγκ/εκθέσεις/δημοσιογραφία ταυτόχρονα.

Σαν πιθανός επισκέπτης εκθέσεων, αυτό που θέλω πάντα είναι να υπάρχει ποσότητα, ποιότητα και ειλικρίνεια.
Να βλέπω στην λίστα τα brands και τους εισαγωγείς/εκθέτες, και να πηγαίνω στην έκθεση και να τα βρίσκω εκεί.
Αν για οποιοδήποτε λόγο πάω σε οποιαδήποτε έκθεση και από τα 100 σήματα είδα στην λίστα τους, δω στην έκθεση μόνο τα 30, ε δεν θα δηλώσω και ευχαριστημένος, θα νοιώσω εξαπατημένος.

Και δεν φταίνε μόνο οι οργανωτές, φταίνε και οι ίδιοι οι εκθέτες, και οι εταιρίες, και τις αντιπροσώπους που επιλέγουν.
Δεν γίνεται να κάνεις booth δίχως ένα άτομο με λίγη τεχνογνωσία να μπορεί να πει 2 πράγματα να απαντήσει σε 2-3 ερωτήσεις για τα προϊόντα που δείχνει.
Δεν μπορεί να λες "δείχνουμε τον ενισχυτή τάδε"... και απλά να είναι ασύνδετο το μηχάνημα πάνω σε ένα πάγκο.

Αυτά τα ολίγα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Από τη στιγμή που το ένα περιοδικό έχει παρουσιάσεις και reviews που δεν έχει το άλλο περιοδικό καθώς οι μισοί αντιπρόσωποι είναι τσακωμενοι/δυσαρεστημενοι με το ένα περιοδικό και οι άλλοι μισοί με το άλλο, είναι λογικό και αναμενόμενο να υπάρχουν αντιστοιχα δυο διαφορετικές εκθέσεις με τα αντίστοιχα στρατόπεδα. Και βέβαια να μην ξεχνάμε και αυτούς που δε θα συμμετάσχουν σε καμία από τις δυο εκθεσεις και δε στέλνουν τα μηχανήματα τους σε κανένα περιοδικό.

Το εάν ο ένας διοργανωτης κινείται με δόλιο τρόπο για να καταφέρει το δικό του και ο άλλος βγαίνει και ξεκατινιάζεται έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με το τι πιστεύει ο καθένας εκ των διοργανωτών. Μεγάλα παιδιά είστε ( ; ) για να συμφωνήσετε ότι διαφωνείτε και να πάτε παρακάτω να κάνει ο καθένας τη δουλειά του με τον τρόπο που μπορεί η θέλει.

θελετε δυο εκθέσεις για τον οποιοδήποτε λόγο πιστεύετε; Μεγεια σας με χαρά σας Οργανώστε την όπως πρέπει και να είστε σίγουροι ότι του χρόνου , εάν βέβαια κάνει καποιος εκ των δυο διοργανωτών κάνει σωστά τη δουλειά του, θα υπάρχει μόνο μια. Εάν συνεχίζουν να υπάρχουν δυο, κάπου άλλου είναι το πρόβλημα και θα πρέπει να ψάξει καλύτερα ο καθένας μέσα του.

Το κοινό πάντα θα είναι κερδισμένο εάν υπάρχουν εκθέσεις, όποτε και εάν είναι αυτές και πάντα θα διαμαρτύρεται ότι δεν είναι και τίποτε σπουδαίο καμία απ τις δυο και δεν άξιζε τον κόπο. Αυτή είναι και η δουλειά του εξάλλου.
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Από πότε το να λες την αλήθεια θεωρείται ξεκατίνιασμα;
Και η αλήθεια δεν είναι υποκειμενική, είναι αντικειμένικη, σε αντίθεση με την αντίληψη.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
μικρότητες.
ενδεικτικό μιας εξίσου μικρής αγοράς που όπως και να μοιραστεί πάλι μικρή είναι...

χαβαλές να γίνεται, αυτοί που μπορούν να αγοράσουν δεν περιμένουν τις εκθέσεις και αν θα πάνε θα είναι για να καυλαντήσουν.
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Μου φαινεται οτι παλαια οι επαγγελματιες του χωρου ειχαν κατι σαν επαγγελματικη ενωση. Δεν μπορουν σημερα να αποφασισουν μεσω μιας συντονιστικης επιτροπης να διοργανωσουν κατι απο κοινου;

Οσο για το γεγονος της διπλης εκθεσης, ευθυνες εχουν, νομιζω, και τα δυο περιοδικα:
και το ΥΒ γιατι μπηκε σφηνα στη διοργανωση εκθεσης που ολα τα χρονια ηταν πρωτοβουλια του ΗΧΟΥ, για ευκολως εννοουμενους λογους,
και ο ΗΧΟΣ που μπηκε σφηνα μετα την αναγγελια της εκθεσης του ΥΒ, θελοντας να αποκαταστησει την ..."ευνομο, παραδοσιακη, ταξη εκθεσεων" - παλι για ευκολως εννοουμενους λογους.
Ποιοι θα χασουν; πρωτα οι ιδιοι διοργανωτες, μετα οι εκθετες και μετα το κοινο (δεδομενου οτι αυτο προερχεται κυριως απο το κεντρο, μπορει ευκολα και φθηνα να παει και στις δυο).
Εγω θα ερθω σε οποια αποφασισει ο ...κουριερ μου😀
... εγω δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να γινει εκθεση για να πατε στριπτιζαδικο... 🐒
Πως αλλιως και με ποια δικαιλογια θα ξεφυγουν απο την ...αφεντρα;😀
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Υπήρχε και η έκθεση του High Fidelity. Που ήταν στο επίπεδο του High End, δεν έβρισκες μέσα φθηνά μηχανήματα. Ο Ήχος ως περιοδικό ήταν και είναι κονσουμεράδικος σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Άσχετα αν στην έκθεση συμμετέχουν κατά πλειοψηφία χαϊεντάδες αντιπρόσωποι.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Προσωπικά θεωρώ πως η καλύτερη έκθεση από θέμα χώρων ήταν στο Πεντελικόν. Αλλά πολλά τα λεφτά. Πάρα πολλά. Ακόμα και για τότε, πάρα πολλά.
Που την θυμήθηκες; είχαν βάλει και πουλμανάκια από τον σταθμό τρένου Κηφισιά.
Από την στιγμή που ανακοινώθηκε το BLACKBOX AV SHOW στις 5 & 6 Νοεμβρίου από αρχές Ιουνίου (!) θα πρέπει εσείς να αναρωτηθείτε τον λόγο που μπήκε σφήνα η HES2022 δύο εβδομάδες πριν με ανακοίνωση ημερομηνίας ΜΕΣΑ Αυγούστου.
Ένας σωστός επαγγελματίας, ο οποίος σκέφτεται τον κόσμο και τους εκθέτες, βλέπει την πρώτη έκθεση, μετράει 5-6 μηνές και βάζει μετά την δική του. Είναι τόσο απλό.

Ο κόσμος πρέπει να ξέρει την αλήθεια και να κρίνει ποιος ενήργησε με δόλο και προσωπικό όφελος έναντι του κόσμου και των εκθετών.
Ως γνωστόν από τα 90's που ξεκίνησαν οι hi end εκθέσεις γινόντουσαν αυτήν την περίοδο. Απλά κάποια ανακοινώθηκε 1η.
... εγω δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να γινει εκθεση για να πατε στριπτιζαδικο... 🐒
Είναι το λεγόμενο after. Και πριν από αυτό πρέπει να υπάρχει κάποια δράση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Που την θυμήθηκες; είχαν βάλει και πουλμανάκια από τον σταθμό τρένου Κηφισιά.
Είχα φάει πάρα πολλές ώρες εκεί. Μεγάλα δωμάτια, ωραίος κήπος. 🙂
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Άλλες 2 θυμάμαι πρόχειρα σε μέρη που έγιναν μία φορά. Great Britain & ένα κάπου στο Μαρούσι, δεξιά της Κηφισίας.
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Μου φαινεται οτι παλαια οι επαγγελματιες του χωρου ειχαν κατι σαν επαγγελματικη ενωση. Δεν μπορουν σημερα να αποφασισουν μεσω μιας συντονιστικης επιτροπης να διοργανωσουν κατι απο κοινου;

Οσο για το γεγονος της διπλης εκθεσης, ευθυνες εχουν, νομιζω, και τα δυο περιοδικα:
και το ΥΒ γιατι μπηκε σφηνα στη διοργανωση εκθεσης που ολα τα χρονια ηταν πρωτοβουλια του ΗΧΟΥ, για ευκολως εννοουμενους λογους,
και ο ΗΧΟΣ που μπηκε σφηνα μετα την αναγγελια της εκθεσης του ΥΒ, θελοντας να αποκαταστησει την ..."ευνομο, παραδοσιακη, ταξη εκθεσεων" - παλι για ευκολως εννοουμενους λογους.
Ποιοι θα χασουν; πρωτα οι ιδιοι διοργανωτες, μετα οι εκθετες και μετα το κοινο (δεδομενου οτι αυτο προερχεται κυριως απο το κεντρο, μπορει ευκολα και φθηνα να παει και στις δυο).
Εγω θα ερθω σε οποια αποφασισει ο ...κουριερ μου😀

Πως αλλιως και με ποια δικαιλογια θα ξεφυγουν απο την ...αφεντρα;😀
Για ποια σφήνα ακριβώς μιλάτε?
Πριν λίγα χρόνια υπήρχε ένα περιοδικό και μία έκθεση, τώρα αλλάξανε οι καιροί.
Η έκθεση ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ σε κανέναν! Δηλαδή, επειδή τα προηγούμενα χρόνια ο HXOS+ έκανε την έκθεση, δικαιωματικά ανήκει σε αυτόν και το YELLOWBOX μπήκε σφήνα επειδή ανακοίνωσε πρώτο άλλη έκθεση;;
Ξέρετε, αυτό δεν βγάζει καν νόημα..

Το ότι κάναμε χαλάστρα και τα πράγματα ποια δεν είναι το ίδιο εύκολα για τον HXOS+ αυτό είναι δεδομένο. Όπως επίσης είναι δεδομένο ότι αυτό δεν αρέσει σε κάποιους (δεν αναφέρομαι σε εσάς). Υπάρχει όμως πολύς κόσμος που χαίρεται που επιτέλους θα ξεφύγουμε από την μιζέρια και την κακομοιριά που έχουμε, δυστυχώς συνηθίσει όλα τα προηγούμενα χρόνια σε παρόμοιες εκθέσεις..

Και να σας πω κάτι τελευταίο; Το BLACKBOX δεν είναι απλώς μία έκθεση. Είναι ένα event γεμάτο μουσική, χαρά και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ συστήματα τα οποία θα θαυμάσετε όσοι το επισκεφθείτε.
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Για ποια σφήνα ακριβώς μιλάτε?
Πριν λίγα χρόνια υπήρχε ένα περιοδικό και μία έκθεση, τώρα αλλάξανε οι καιροί.
Η έκθεση ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ σε κανέναν! Δηλαδή, επειδή τα προηγούμενα χρόνια ο HXOS+ έκανε την έκθεση, δικαιωματικά ανήκει σε αυτόν και το YELLOWBOX μπήκε σφήνα επειδή ανακοίνωσε πρώτο άλλη έκθεση;;
Ξέρετε, αυτό δεν βγάζει καν νόημα..
Φυσικά και μια έκθεση καταναλωτικών προιόντων δεν ανήκει ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ, αλλά ΣΤΟΥΣ ΕΚΘΕΤΕΣ που αυτοί αποφασίζουν τελικά. Η αντιπαλότητά σας με τον ΗΧΟ, φανερή από τα πικροχολα σχόλια εκατέρωθεν (πιο πολύ ομολογώ από τον Ήχο), ΔΕΝ αφορά κανέναν από ΕΜΑΣ, που απλά θέλουμε έντυπη ενημέρωση με λίγη γνώμη και...γνώση του αντικειμένου.
Το ότι κάναμε χαλάστρα και τα πράγματα ποια δεν είναι το ίδιο εύκολα για τον HXOS+ αυτό είναι δεδομένο. Όπως επίσης είναι δεδομένο ότι αυτό δεν αρέσει σε κάποιους (δεν αναφέρομαι σε εσάς). Υπάρχει όμως πολύς κόσμος που χαίρεται που επιτέλους θα ξεφύγουμε από την μιζέρια και την κακομοιριά που έχουμε, δυστυχώς συνηθίσει όλα τα προηγούμενα χρόνια σε παρόμοιες εκθέσεις..
Και να σας πω κάτι τελευταίο; Το BLACKBOX δεν είναι απλώς μία έκθεση. Είναι ένα event γεμάτο μουσική, χαρά και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ συστήματα τα οποία θα θαυμάσετε όσοι το επισκεφθείτε.

Αυτό θα κριθεί εκ του αποτελέσματος (που εύχομαι να είναι το επιδιωκόμενο), αλλά γιατί αυτή η επίθεση περί μιζέριας και κακομοιριάς των προηγούμενων εκθέσεων; Θα φταίει τώρα ο Φωτιάδης αν σας ξαναπεί "μαγαζάκι" που πουλάει cd και ...μπιμπλικλικια;😃
ΥΓ: φυσικά δεν έχω καμία σχέση με τον Φ. - με τον ΗΧΟ όμως ναι, σχεδόν από το πρώτο τεύχος (όπως και μαζί σας)
Απάντηση εντός!
 


blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Απάντηση εντός!
Εγω το μόνο που θα πω ότι είναι τιμή μας να μας λέει μαγαζί που πουλάει CD και βινυλια. Γιατί όλα αυτά που παρουσιάζουμε χωρίς μουσική είναι έπιπλα για σεμεδακια!
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Κάπου πήρε το αυτί μου ότι η έκθεση και τις 2 ημέρες θα κλείνει στις 17:30. :idk:
Ελπίζω να μην ισχύει.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top