Εκθεση Εικονα και Ηχος 2022

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.071
Αυτό λέγαμε χθες. Αν ήθελα δύο ηχεία μπορεί να συζητούσα μέχρι και τα towers της μικρής σειράς. Για πολυκάναλο ούτε για αστείο, ακόμα και τα μικρά bookshelf.

Αυτό βέβαια αφορά την τσέπη μου και όχι το performance. Αλλιώς θα τα είχα ήδη. 🙂
 
Last edited:

Μηνύματα
12.578
Reaction score
14.707
Υποψιάζομαι ότι το έκανες...επίτηδες,για να μην έμπαινες στον πειρασμό ενός... Trinnov
Μπορεί και να μπήκε ο άνθρωπος βρε παιδί μου και να μην θέλει να σας στενοχωρήσει γράφοντας τις εντυπώσεις του και ιδίως για τον Trinnov. ;) ή να γλυτώσει και το κρέμασμα χα χα.

Εδω ο φίλος μου ο @alexis ο πολυκάναλος, και αυτός δεν μας λέει τίποτε για τς εντυπώσεις του για άλλα ηχεία (συστήματα). Και αυτός μόνο στα ΠρίνΑκούω μπήκε ; :D

Τι γίνεται όλοι επιλεκτικά μπαίνουν σε δωμάτια ;

Εσυ Bhutia αυτά τα ΠρίνΑκούω τα εγκρίνεις απο άποψη directivity και λοιπά check boxes , τα δημοσίευσε λένε, έχεις κανένα λίνκ εσυ που τα βρίσκεις όλα ;
 


blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Γίνεται μία συντονισμένη προσπάθεια να στηθεί ένα πολυκάναλο σύστημα σε αίθουσα στο BLACKBOX.
Δεν είναι απλό αλλά θα σας ενημερώσω συντόμως με λεπτομέρειες.
 



Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Και τελικά πάω να ακούσω πως παίζουν τα perlisten ,michi,trinnov που γίνεται τόσος λόγος .
Για τόσο χαμό και τέτοιο κόστος δεν άκουσα κάτι που να πω γουάου.
Υπήρχαν δωμάτια που αισθανόμουν καλύτερα .
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.404
Reaction score
79.622
Με τι ενισχυτες;
Τα ncore που έχω ήδη, εναλλακτικά Trinnov (πάλι ncore είναι αλλά Gain matched) ή Purify.

Αν δεν βαριόμουν και δεν είχα άλλες οικονομικές προτεραιότητες ίσως να ξεκινούσα σχεδιασμό.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Α, PerListen λέγονται και όχι PreListen ;

Τότε να αντικατασταθεί το ΠρινΑκούω σε ΓιακάθεΑκουσμα. :D
Α στα χαρτιά τα πάνε περίφημα, κάνουν τσεκ όλα τα κουτάκια, στην ακρόαση λίγο μας τα χαλάνε απο τα λιγα σχόλια που διαβασα όσων παρευρέθηκαν στο δωματιο το θέλουν το ντιεσπι τους αν τα πετάξεις σε ένα τυπικο σαλόνι με πίνακες ζωγραφικής στους τοίχους.
 

Μηνύματα
12.578
Reaction score
14.707
Και τελικά πάω να ακούσω πως παίζουν τα perlisten ,michi,trinnov που γίνεται τόσος λόγος .
Για τόσο χαμό και τέτοιο κόστος δεν άκουσα κάτι που να πω γουάου.
Υπήρχαν δωμάτια που αισθανόμουν καλύτερα .
Πρός το παρόν ακούσαμε κριτικές "Το έχουν", "Ήταν θαυμάσια", "¨οχι γουάου" . Περιμένω του φίλου Marlboro που πρέπει να τον ευχαριστήσουμε μαζι και με άλλους για τις φωτογραφίες και τις αναφορές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.071
Εδω ο φίλος μου ο @alexis ο πολυκάναλος, και αυτός δεν μας λέει τίποτε για τς εντυπώσεις του για άλλα ηχεία (συστήματα). Και αυτός μόνο στα ΠρίνΑκούω μπήκε ; :D
Θα σου πω τι κάνω. Όταν πάω σε μια έκθεση ήχου - εικόνας δεν θα κάτσω σε όλα τα δωμάτια. Υπάρχουν αυτά που θα κάτσω παραπάνω για Χ λόγους, και αυτά που θα κάτσω 5".
Ξεκινώντας, θα μπω στα δωμάτια, ένα ένα με τη σειρά, σκανάρω το χώρο και αν υπάρχει κάτι που μου χτυπάει στο μάτι, δηλαδή μπορώ να ζήσω μαζί του ως αντικείμενο από άποψη design, θα ασχοληθώ παραπάνω οπότε πρέπει να κάτσω. Με αυτό τον τρόπο 9 στα 10 δωμάτια παίρνουν άκυρο σε 5".
Υπάρχουν και αυτά στα οποία είτε θα κάτσω γιατί υπάρχει κάτι που θέλω να δω-ακούσω, ή είναι κάποιος φίλος και λέμε και κάτι παραπάνω.
Με αυτό τον τρόπο σε 30' - 40' έχω φύγει από μια έκθεση 6 ορόφων όπως εχθές, έχω κάνει και όσα θέλω, και έχω γλυτώσει χρόνο για άλλα πιο ευχάριστα για μένα πράγματα.

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε η έκθεση οικοδομής που πήγα πριν 10 μέρες στο Metropolitan, παρά αυτό το πράγμα χθες. Αλήθεια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Α, PerListen λέγονται και όχι PreListen ;

Τότε να αντικατασταθεί το ΠρινΑκούω σε ΓιακάθεΑκουσμα. :D
Αναάκουσμα...

Μπορεί και να μπήκε ο άνθρωπος βρε παιδί μου και να μην θέλει να σας στενοχωρήσει γράφοντας τις εντυπώσεις του και ιδίως για τον Trinnov. ;) ή να γλυτώσει και το κρέμασμα χα χα.

Εδω ο φίλος μου ο @alexis ο πολυκάναλος, και αυτός δεν μας λέει τίποτε για τς εντυπώσεις του για άλλα ηχεία (συστήματα). Και αυτός μόνο στα ΠρίνΑκούω μπήκε ; :D

Τι γίνεται όλοι επιλεκτικά μπαίνουν σε δωμάτια ;

Εσυ Bhutia αυτά τα ΠρίνΑκούω τα εγκρίνεις απο άποψη directivity και λοιπά check boxes , τα δημοσίευσε λένε, έχεις κανένα λίνκ εσυ που τα βρίσκεις όλα ;
Εννοείται ότι απώτερος σκοπός στη γλαφυρή παρατήρηση είναι να διεγερθεί μπας και μας εξηγήσει χωρίς περιστροφές... :sneaky:

Με ελεύθερο το bass reflex

Με σφραγισμένο bass reflex

Ο ίδιος πάντως υποστηρίζω τη μελέτη μετρητικών δεδομένων πρώτα απ'όλα για τον αποκλεισμό μοντέλων υποψήφιων προς αγορά.Για οτιδήποτε πανάκριβο θα φρόντιζα πάντως να είχε γίνει κάποια ακροαματική επαφή αρκεί να είχαν εφαρμοστεί στοιχειώδεις φροντίδες κατά το στήσιμο,όχι όπως σε κάποια καταστήματα - ακατονόμαστα αλλά υπάρχοντα τριγύρω - που σου βάζουν για επίδειξη συσκευές χωρίς καν να έχουν τοποθετήσει τα ηχεία σε ίσες αποστάσεις και όμοια γωνία κλίσης ως προς την κεντρική θέση ακρόασης...
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.911
Reaction score
77.531
κρίμα πάντως ρε παιδιά....είμαστε 2022 και ακόμα δεν βλέπουμε στημένα πολυκάναλα σε εκθέσεις στην Ελλάδα

σιγά τα ωά....μην τρελαθούμε
ένα 4ωρο δουλειά είναι με 2-3 άτομα να κάνεις ένα νορμάλ στήσιμο σε τέτοιους χώρους...
και με χαβαλέ κιόλας behind the stage κλπ
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.911
Reaction score
77.531
Ούτε στο Μόναχο είχαν πολλά . Δύο τρία αν θυμάμαι καλά.
μου φαίνεται φέτος αυτό....ως μετα covid έκθεση..... στην προηγούμενη είχε περισσότερα

αλλά όποιος έστησε...είναι κ αυτός που ξεχώρισε
 
Last edited:

Μηνύματα
12.578
Reaction score
14.707
Θα σου πω τι κάνω. Όταν πάω σε μια έκθεση ήχου - εικόνας δεν θα κάτσω σε όλα τα δωμάτια. Υπάρχουν αυτά που θα κάτσω παραπάνω για Χ λόγους, και αυτά που θα κάτσω 5".
Ξεκινώντας, θα μπω στα δωμάτια, ένα ένα με τη σειρά, σκανάρω το χώρο και αν υπάρχει κάτι που μου χτυπάει στο μάτι, δηλαδή μπορώ να ζήσω μαζί του ως αντικείμενο από άποψη design, θα ασχοληθώ παραπάνω οπότε πρέπει να κάτσω. Με αυτό τον τρόπο 9 στα 10 δωμάτια παίρνουν άκυρο σε 5".
Υπάρχουν και αυτά στα οποία είτε θα κάτσω γιατί υπάρχει κάτι που θέλω να δω-ακούσω, ή είναι κάποιος φίλος και λέμε και κάτι παραπάνω.
Με αυτό τον τρόπο σε 30' - 40' έχω φύγει από μια έκθεση 6 ορόφων όπως εχθές, έχω κάνει και όσα θέλω, και έχω γλυτώσει χρόνο για άλλα πιο ευχάριστα για μένα πράγματα.

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε η έκθεση οικοδομής που πήγα πριν 10 μέρες στο Metropolitan, παρά αυτό το πράγμα χθες. Αλήθεια.
Εμένα πάντως για να σου απαντησω σε μια ερώτηση σου, σαμσουνγκ έχω και τις ρυθμίσεις τις έκαναν εξουσιοδοτημένο service. Μου λένε να σου τη ρυθμίσομε με ένα τρόπο που εμείς θεωρούμε σωστό ; Λέω ... ναι, εγώ δεν έχω ιδέα. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
κρίμα πάντως ρε παιδιά....είμαστε 2022 και ακόμα δεν βλέπουμε στημένα πολυκάναλα σε εκθέσεις στην Ελλάδα

σιγά τα ωά....μην τρελαθούμε
ένα 4ωρο δουλειά είναι με 2-3 άτομα να κάνεις ένα νορμάλ στήσιμο σε τέτοιους χώρους...
και με χαβαλέ κιόλας behind the stage κλπ
Γνώμη μου πάνω σε αυτό το φαινόμενο είναι ότι τα πολυκαναλικά setup τείνουν να μη τα συμπαθούν οι ΄΄παραδοσιακοί΄΄ ειδήμονες επειδή εκεί θα καθίσταται ακόμα πιο επιτακτική η συμμόρφωση απόκρισης σε καμπύλη-στόχο με συγκεκριμένες παραμέτρους κι ενδεδειγμένες τιμές RT αντί του όπως θα θεωρούσε καθένας ΄΄εξπέρ΄΄ σωστό. :sneaky:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.071
Παιδιά, δεν βοηθούν οι χώροι, είναι κλουβιά. Ο Ζαπ ήθελε να κάνει πράγματα να ακούσει ο κόσμος να ευχαριστηθεί, και μόλις μέτρησε χώρο τα ξέχασε όλα.

Δύο ηχεία δεν μπορείς να βάλεις σωστά, τι πολυκάναλα και immersive;
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Ούτε στο Μόναχο είχαν πολλά . Δύο τρία αν θυμάμαι καλά.
Πάνω από 5 δεν πρέπει να ήτανε και όλα με εξαίρεση τα Grimm συνδύαζαν και εικόνα.
Το πιο εντυπωσιακό ήταν για μένα ένα μικρό δωματιάκι με ηχεία της M&K που παίζανε Hans Zimmer.
1666522060786.png
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top