Εκθεση Εικονα και Ηχος 2022

Μηνύματα
235
Reaction score
403
Είναι σίγουρα επιθετικό, απλά δε πίστευα ότι θα σας ενοχλούσε τόσο πολύ. Τελείωσε η έκθεση και έχετε γράψει όλοι τα μύρια. Όσο για τις μπιχτές, έχω κι εγώ χορτάσει μπιχτες από πολύ κόσμο στο forum και χλευασμό.
Αντί όλοι εσείς, που μόνοι σας βρίζετε την έκθεση του hxos+, να προσπαθείτε να δείτε ότι υπάρχει φως σε μία νέα προσπάθεια που γινεται με μεράκι, ασχολείστε με μία πραγματικότητα που όπως εσείς οι ίδιοι λέτε δεν αξίζει στον χώρο.
Και το σχόλιο δεν είναι προσωπικό σε εσάς, απαντώ και στους προλαλήσαντες που ενοχλήθηκαν από τα post μου περισσότερο από αυτό που είδαν και έγραψαν το ΣΚ, εδώ στο forum.
Σας αφήνω λοιπόν στον μικρόκοσμό σας.
Υπάρχει η σκληρή κριτική, η οποία όμως είναι παραγωγική και προσβλέπει στην μελλοντική βελτίωση των πραγμάτων καθ υπάρχει η πικρίχολη κριτική που προσβλέπει στο θάνατο της ματσίκας του γείτονα.
 

Μηνύματα
12.581
Reaction score
14.711
Από την άλλη μιμούμαι τον thva.
Εμένα μου έχει βγεί τζάμπα το όνομα απο κάτι τύπους που με μισούνε. :D :D
Απλώς δυο φορές που το έκανα μόνο νομίζω, ήταν γιατί γράφω (αλλά και διορθώνω κιόλας) πολλά και δεν μου φτάνει ποτέ ο χρόνος των 10 λεπτών edit, του πολυλογά. :D:D Βάλε και ότι δεν βλέπω καλά καθότι τα καλά γυαλιά πρεσβυωπίας τα κάθισα, δεν ακούω και καλά είμαι και κουφός κλπ προβλήματα :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για να μην θεωρεί ο αγαπητός Bhutia, που έχει καταστήσει τον εαυτό του διακινητή μύθων για την σκηνή που δημιουργούν οι σύγχρονες λυχνιακές υλοποιήσεις , μετά το 1930 που άκουσε τελευταία φορά και πάλι ποιός ξέρει τι άκουγε χα χα, και να μην με θεωρεί ότι λειτουργώ με διάκριση στον ποιόν τσιγκλάω, για να τσιγκλίσω και εσένα. Καλά την εν λόγω εγγραφή την ακούς με τα μηχανήματα σου σαν τραντζιστοράκι αλλά για πες μας τα PerListen πως την αναπαραγάγανε ; Εχω μια διαίσθηση όχι σαν τρανζιστοράκι ή πάρα πάρα πολύ λιγότερο απο αυτό που έχεις εξοικειωθεί στο να ακούς αυτήν την εγγραφή και απο το δικό σου αλλά και απο όλα τα άλλα συστήματα . Όχι τίποτε άλλο για να δούμε ποιό απο τα δυο συστήματα την αναπαραγάγει σωστά αλλά και για να καταλάβει ο αγαπητός Bhutia τι σημαίνει αναλογικά ασύμμετρη αναπαραγωγή μέγεθους των οργάνων και ότι δεν έχει σχέση με αυτά που γράφει, παρά μόνο στη θεωρία. Για να μην μιλήσω πόσο μεγαλύτερα και απο τον ελέφαντα της έκθεσης γίνονται όταν ανοίξεις την ένταση, είτε λαμπάτα, είτε τρανζιστοράτα τα μηχανήματα. Λες να φταίει το dsp που το κάνει λίγο "παραδοσιακά" λαμπάτο το άκουσμα αλλά τα έχουν μπερδέψει λίγο οι νέοι κυρίως κατασκευαστές στο μυαλό τους ; :D, όπως και κάποιοι κατασκευαστές καλωδίων ; :D Θα σας το πω με σιγουριά εαν και όταν πάω στην άλλη έκθεση με σκοπό μόνο αυτό το ερώτημα. Stay tuned.
Λοιπόν παιδιά πηγαίνετε να ακούσετε κανένα καλό λαμπάτο, όχι για να αγοράσετε τι με νοιάζει εμένα αλλά τουλάχιστον να καταλάβετε τις ελλείψεις των τρανζιστοράτων ώστε όταν διαλέξετε τρανζιστοράτο ή γενικά σύστημα να ξέρετε ποιός είναι καλός και όχι μπλά μπλά και φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Έλεγε ο Μάνος Χατζιδάκις συχνά : "Η μουσική είναι ένας τρόπος βίωσης της ζωής χωρίς τις ελλείψεις της". Εξού και το εμπνευσμένο άσμα που ακολουθεί. Δώστε λοιπόν μια ευκαιρία και μπορεί να βγούν όλα "αληθινά".
Επίσης διαβάστε ή δείτε το θεατρικό "¨Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε" του Πιραντέλλο ή έστω "Η ζωή είναι ωραία" του Μπενίνι αλλά με κάποιον που θα σας δώσει ή συζητήσετε τη "σωστή" εξήγηση του νοήματος του έργου.
Πρώτον, ένας κλασσικός τρόπος να προάγεται το μέγεθος στα εικονικά είδωλα - μέσα από το ίδιο το σήμα και όχι πρώιμες ανακλάσεις - θα ήταν ο εμπλουτισμός του σήματος με δεύτερη αρμονική συνιστώσα;, φαινόμενο που υφίσταται σε πληθώρα από μονοτελικές λυχνιακές τοπολογίες. Διατίθεται μέχρι και ... VST plugin με τέτοια λειτουργία.

Δεύτερον, αναμένω να προτείνεις λυχνιακό τελικό με τιμή κάτω του διχίλιαρου για να δω ΄΄φως αληθινό΄΄ σε πληθώρα μουσικών ιδιωμάτων αντί του ΄΄πότε κρύο πότε ζέστη΄΄ απ'όσα λυχνιακά ενισχυτικά είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μια φορά κι έναν καιρό προ εκατονταετίας κυκλοφόρησαν οι μονοτελικοί λυχνιακοί ενισχυτές ΄΄άμεσης θέρμανσης΄΄ και είχαν ήχο ΄΄μαγικό΄΄.

Στη συνέχεια κυκλοφόρησαν οι λυχνιακοί push-pull με ήχο απογοητευτικό σε σχέση με τους προηγούμενους.Με τον καιρό βελτιώθηκαν αλλά στα αυτιά κάποιων πιστών δεν έφτασαν ποτέ τη ΄΄μαγεία΄΄ των SET...

Κατόπιν κυκλοφόρησαν οι ημιαγωγοί στερεάς κατάστασης και είχαν αρχικά ήχο απογοητευτικό σε σχέση με τα προηγούμενα.Με τον καιρό βελτιώθηκαν αλλά στα αυτιά κάποιων πιστών δεν έφτασαν ποτέ τη΄΄μαγεία΄΄ από τις λυχνίες κενού...

Κάποια στιγμή στο γύρισμα του αιώνα κυκλοφόρησαν τα class-D και είχαν αρχικά ήχο απογοητευτικό σε σχέση με τα τρανζίστορ τάξης Α / ΑΒ.Με τον καιρό βελτιώθηκαν αλλά στα αυτιά κάποιων πιστών ουδέποτε θα φτάσουν οι σχετικές υλοποιήσεις τη γραμμικότητα της τάξης Α/ ΑΒ...

Και πάει λέγοντας...
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Διαφωνώ. Το συγκεκριμένο είναι ένα εξαιρετικό ηχείο και το μόνο που συμβαίνει είναι ότι τα περισσότερα ηχεία έχουν να ζηλέψουν από αυτό και όχι το ανάποδο. Το σωστό ηχείο θα παίξει τα πάντα, από τζαζιές μέχρι Black Hawk Down και δεν ξέρω τι άλλο. Και σε στάθμες μέχρι να πεις έλεος. Τι θέση του στο δικάναλο κόσμο την κρατάει γερά, μη πω τίποτα άλλο.....
Δεν διαφωνώ ότι είναι ένα καλό ηχειο, σίγουρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε δικάναλο σεταπ. Κανένα πρόβλημα.
Ο Γερμανός αντιπρόσωπος έκανε πάντως την πρώτη επίδειξη στηνοντας στον χώρο του ένα 7.2 με τελικους κρελ και νταν αγκοστινο που επίσης αντιπροσωπεύει. Αποψη μου είναι ότι με αυτες τις σειρές η εταιρία στοχεύει στο πολυκαναλο
1666625939727.png

Η ένσταση μου είναι ως προς την χρησιμότητα όρων όπως thx σε ένα κοινό που επισκέπτεται εκθέσεις όπως η συγκεκριμένη. Το ότι έχει αυτη την πιστοποίηση αποτελεί σίγουρα μπόνους
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Μια φορά κι έναν καιρό προ εκατονταετίας κυκλοφόρησαν οι μονοτελικοί λυχνιακοί ενισχυτές ΄΄άμεσης θέρμανσης΄΄ και είχαν ήχο ΄΄μαγικό΄΄.

Στη συνέχεια κυκλοφόρησαν οι λυχνιακοί push-pull με ήχο απογοητευτικό σε σχέση με τους προηγούμενους.Με τον καιρό βελτιώθηκαν αλλά στα αυτιά κάποιων πιστών δεν έφτασαν ποτέ τη ΄΄μαγεία΄΄ των SET...

Κατόπιν κυκλοφόρησαν οι ημιαγωγοί στερεάς κατάστασης και είχαν αρχικά ήχο απογοητευτικό σε σχέση με τα προηγούμενα.Με τον καιρό βελτιώθηκαν αλλά στα αυτιά κάποιων πιστών δεν έφτασαν ποτέ τη΄΄μαγεία΄΄ από τις λυχνίες κενού...

Κάποια στιγμή στο γύρισμα του αιώνα κυκλοφόρησαν τα class-D και είχαν αρχικά ήχο απογοητευτικό σε σχέση με τα τρανζίστορ τάξης Α / ΑΒ.Με τον καιρό βελτιώθηκαν αλλά στα αυτιά κάποιων πιστών ουδέποτε θα φτάσουν οι σχετικές υλοποιήσεις τη γραμμικότητα της τάξης Α/ ΑΒ...

Και πάει λέγοντας...
Διιαμορφώνουν μεθοδικά, συστηματικά και σε βάθος χρόνου τις αισθήσεις μας στα ''μέτρα τους'' δεν είναι φανερό?


Τι μας κρύβουν? :sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Και πάει λέγοντας...
Εντ δι μπούλσιτ γκόουζ κλάουντ.

Τι'χες γιαννννη μου τι'χα πάντα.

Μνιά ζωή στη μλκια αυτό το χάλι ενδ.

Μακριά παιδιά, μακριά.




ΥΓ.
Aν κατέβαινες ίσως πέρναγα για documentary.
''Bald furious man
Α, ναι. Για τέτοια είμαστε πρώτοι. 😂🤣😜

Εγώ με Μόμπι παραμασχαλα σε 3 είδη αποθήκευσης (να μη βρίσκουν δικαιολογία, στικάκι, σιντί γνήσιο το αυθεντικό, και τινταλ από κινητό) και να ζητάω μονίμως στάθμη αναφοράς (πιστοποιείται με τόνο που θα έχω μαζί μου και μέτρηση με το κινητό μου στη θέση ακρόασης) για 1 μουσικό τεμάχιο του αναπημενου μου Μόμπι (ολόκληρο, όχι πετσοκομμένο).

Πόσα σεταπ της έκθεσης θα μπορούσαν να παίξουν σε στάθμη αναφοράς ένα απλό Μόμπι, καταρχήν χωρίς να σπάσουν στα 4, κι αφετέρου να βγάζουν το μπάσο που ξέρω ότι έχει;

Οεο;

Τόσα λεφτά ζητάνε, είναι δυνατόν να παίζουν τέτοια ακριβά στέρεα μόνο ξυνή σε στάθμες ελεβέιτορ;



ΥΓ. Τρινοβ χωρίς σαμπ, είναι για μήνυση. Στεγνά. Με δικηγόρο θα έμπαινα μέσα.

ΥΓ. 2. Μια ακρόαση Μόμπι σε στάθμη αναφοράς, αρκεί για να κατανοήσεις ότι είναι τόσο μπάσο εκεί, τόση ποσότητα, που καταλαβαίνει και κουφός πως χωρίς σαμπ δεν βγαίνουν αυτά ούτε με μαγικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
View attachment 267577

Ακουστική φροντίδα.
Δανείζομαι αυτή τη φωτογραφία μιας και δεν έχω δική μου. Μπήκαμε σε αυτό το χώρο. Δείχνω στη γυναίκα τα πάνελς και της εξηγώ στα γρήγορα. Τη ρωτάω αν θα τα έβαζε σε σαλόνι. Απάντηση; ΟΧΙ 😄. Τσακ μπαμ τελειώσαμε 😄. Βασικά και η δική μου απάντηση είναι η ίδια.
Ο λόγος είναι απλός. Διαγράφω εντελώς τη χρησιμότητα τους στην ηχητική βελτίωση. Τα βλέπω ξεκάθαρα ως κάδρα, αντικείμενα διακόσμησης. Ζω με αυτά; Όχι, πάμε παρακάτω. Γιατί το λέω αυτό. Είμαι βέβαιος πως μεγάλη μερίδα του κόσμου βάζει πράγματα στο χώρο του τα οποία δεν θα έβαζε ποτέ και για κανένα λόγο, μόνο και μόνο επειδή κάτι κάνει στον ήχο. Και αναγκάζεται να ζήσει με αυτά, ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα το συζητούσε καν.

Να σημειώσω πως η φωτογραφία είναι τυχαία, δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους, ούτε τους ξέρω.
Να όμως που αυτός ο χώρος είχε τον ποιο ισορροπημένο ήχο στην έκθεση.
Να ήταν τα ηχεία ; Να ήταν τα συνοδά;
Υπήρχαν αντικειμενικά πολύ καλύτερα ηχεία και συνοδά στα άλλα δωμάτια που τσίριζαν.
Η χρησιμότητα των πάνελ και γενικά η φροντίδα του χώρου είναι αδιαμφισβήτητη και από αυτό που είδες και άκουσες θα έπρεπε να βγάλεις τελείως διαφορετικά συμπεράσματα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εντ δι μπούλσιτ γκόουζ κλάουντ.
Τι'χες γιαννννη μου τι'χα πάντα.
Μνιά ζωή στη μλκια αυτό το χάλι ενδ.
Μακριά παιδιά, μακριά.
ΥΓ. Τρινοβ χωρίς σαμπ, είναι για μήνυση. Στεγνά. Με δικηγόρο θα έμπαινα μέσα.
Κακοποίηση και ... μαστροπεία αθώου επεξεργαστή. :lolsign:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.729
Σε τέτοιους χώρους δίχως subs, το μη χείρον βέλτιστον η εφαρμογή attenuation στα μπάσα για να μην γίνει του μπουμαρίσματος η πανήγυρις...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.087
Reaction score
8.097
Κατά αρχάς, ένα μπράβο στα μέλη που συμμετέχουν στην παρούσα συζήτηση για την ποιότητα των κειμένων, και την πληρότητα των πληροφοριών που μας παρέχουν.

Ως προς την έκθεση ( Ο Θεός να την κάνει έκθεση) και εγώ δηλώνω πλήρως απογοητευμένος.

Δεν υπάρχει δε καμμία δικαιολογία, ως προς τα παράπονα που έχουν σημειωθεί μέχρι τώρα, λόγω του ότι αυτή ήταν πχ δωρεάν. Στη έκθεση παρουσιάζουν οι εκθέτες τα προϊόντα τους είτε για διαφήμιση, είτε για να δημιουργήσουν πωλήσεις, άρα είτε υπάρχει είσοδος, είτε όχι, όλα έπρεπε να είναι Τέλεια.

Περίμενα πως και πως και εγώ την ημέρα, ανέβαλα τα πάντα για να αφιερώσω όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο .... και τα παράτησα απογοητευμένος στο πρώτο δίωρο. Θα την είχα κάνει νωρίτερα, αλλά δεν ήθελα να πω εκ των υστέρων ότι βιάστηκα να βάλω συμπεράσματα.

Όπως οι περισσότεροι αναφέρατε, μία λέξη αρμόζει εδώ: Προχειρότητα.

Το Ξενοδοχείο..... δράμα! Δωματιάκια εποχής του 60, στενοί βρόμικοι διάδρομοι, τουαλέτες χάλια κλπ.

Ως προς τους εκθέτες τώρα: Απορώ πως σκέπτονται! Ένα διήμερο ήταν όλο και όλο. Έπρεπε λοιπόν να είναι κάτι παραπάνω από άψογοι και πανέτοιμοι να παρουσιάσουν τα εκθέματα τους. . Δεν πουλάνε τυρόπιτες, ή κουλούρια. Πουλάνε εξεζητημένα μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας τα οποία απευθύνονται σε ένα μικρό και απαιτητικό κοινό. Και όμως! Το 90% από αυτούς πάλευε να στήσει μηχανήματα, να βρει κομμάτια, να ψάχνει να βρει το Ίντερνετ κ.α. .Και οι παρευρισκόμενοι να τριγυρνάνε εκνευρισμένοι από δωμάτιο σε δωμάτιο μέσω των στενών διαδρόμων.
Αυτή αγαπητοί μου ήταν η περιβόητη εκδήλωση που όλοι τόσο περιμέναμε?

Λυπάμαι!
 
Last edited:

Μηνύματα
113
Reaction score
120
Το συγκεκριμένο είναι ένα εξαιρετικό ηχείο
Κυριε μου το τι πραγματικα είναι ένα ηχείο το δειχνει στο πεδίο και όχι στα λόγια, αν αναφέρεστε στο Perlisten, δυστυχώς δεν δικαιολογούσε ούτε το 1/3 της τιμής του στην συγκεκριμένη έκθεση.
Περα από τα οποία προβλήματα χώρου κ.τ.λ. όταν ένα μηχάνημα λειτουργεί σωστά δείχνει τα δόντια του, ακόμα και σε δυσμενείς συνθήκες,
φιλικα πάντα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.927
Reaction score
77.601
Κυριε μου το τι πραγματικα είναι ένα ηχείο το δειχνει στο πεδίο και όχι στα λόγια, αν αναφέρεστε στο Perlisten, δυστυχώς δεν δικαιολογούσε ούτε το 1/3 της τιμής του στην συγκεκριμένη έκθεση.
Περα από τα οποία προβλήματα χώρου κ.τ.λ. όταν ένα μηχάνημα λειτουργεί σωστά δείχνει τα δόντια του, ακόμα και σε δυσμενείς συνθήκες,
φιλικα πάντα
τι δόντια δεν είδατε... και δεν σας άρεσε αν επιτρέπεται?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
Να όμως που αυτός ο χώρος είχε τον ποιο ισορροπημένο ήχο στην έκθεση.
Να ήταν τα ηχεία ; Να ήταν τα συνοδά;
Υπήρχαν αντικειμενικά πολύ καλύτερα ηχεία και συνοδά στα άλλα δωμάτια που τσίριζαν.
Η χρησιμότητα των πάνελ και γενικά η φροντίδα του χώρου είναι αδιαμφισβήτητη και από αυτό που είδες και άκουσες θα έπρεπε να βγάλεις τελείως διαφορετικά συμπεράσματα
Βρε συ διαβάζεις τι γράφω; 🙂

Δεν έχω ουδεμία αμφιβολία ότι κάνουν δουλειά. Σχολιάζω αυτό που βλέπω είτε είναι ηχείο είτε φροντίδα είτε ότι θες.
 

Μηνύματα
12.581
Reaction score
14.711
Να όμως που αυτός ο χώρος είχε τον ποιο ισορροπημένο ήχο στην έκθεση.
Να ήταν τα ηχεία ; Να ήταν τα συνοδά;
Υπήρχαν αντικειμενικά πολύ καλύτερα ηχεία και συνοδά στα άλλα δωμάτια που τσίριζαν.
Η χρησιμότητα των πάνελ και γενικά η φροντίδα του χώρου είναι αδιαμφισβήτητη και από αυτό που είδες και άκουσες θα έπρεπε να βγάλεις τελείως διαφορετικά συμπεράσματα
¨Ασε, σε παρακαλώ φίλε μου τον κόσμο να εκφράζει ελεύθερα την γνώμη του να καταλαβαίνω και εγώ τι ξέρουν ή δήθεν δεν ξέρουν και τι εμπειρία έχουν. :D ¨Ασε που μου χαλάς και τα ψυχολογικά αλλά και τεχνικά πειράματα μου. :D
 


Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Τώρα με μπέρδεψες
Τι δεν κατάλαβα;

Βρε συ διαβάζεις τι γράφω; 🙂

Δεν έχω ουδεμία αμφιβολία ότι κάνουν δουλειά. Σχολιάζω αυτό που βλέπω είτε είναι ηχείο είτε φρ
Βρε συ διαβάζεις τι γράφω; 🙂

Δεν έχω ουδεμία αμφιβολία ότι κάνουν δουλειά. Σχολιάζω αυτό που βλέπω είτε είναι ηχείο είτε φροντίδα είτε ότι θες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.123
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top