ground loop, αυτή η μάστιγα

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Με αφορμή δύο θέματα που άνοιξαν πρόσφατα (το ένα δικό μου) φέρνω αυτό το θέμα σε πιο πολυσύχναστο σημείο του φόρουμ μήπως και κατατεθούν περισσότερες απόψεις από παθόντες. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος; Το έχει λύσει κανείς; Είναι δυνατόν να μην υπάρχει ακόμα κάποια έτοιμη λύση πάρε-βάλε να τελειώνουμε;

 


ika

News
Μηνύματα
13.998
Reaction score
12.973
Άμα γκουγκλάρεις HUM NOISE ELIMIMATOR ή GROUND LOOP ISOLATOR βρίσκεις πολλά έτοιμα προϊόντα που μπορεί να κάνουν για την περίπτωση, για XLR, για RCA, για USB, για 3.5 κλπ

πχ



 
Last edited:

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Αυτό είναι το θέμα.. αν και κάνοντας αναζήτηση βρίσκεις άπειρες λύσεις
α) η ακριβής διάγνωση είναι δύσκολη και
β) ούτε ξέρεις τι μπορεί να δουλέψει για την περίπτωση σου σίγουρα

Κάποια πράγματα μπορείς να τα δοκιμάσεις εύκολα (και χωρίς κόστος) αλλά για άλλες λύσεις πρέπει να αγοράσεις πράγματα τα οποία δεν ξέρεις από πριν αν θα έχουν αποτέλεσμα..

Κάνοντας ένα summary στο δικό μου θέμα:

  • usb dac/amp με εξωτερική τροφοδοσία + monitors
  • σε σύνδεση με το deskop PC τα monitors έχουν συνεχή θόρυβο (usb ground loop noise) ο οποίος γίνεται πολύ πιο έντονος όταν κουνιέται το ποντίκι ή όταν δουλεύει επεξεργαστής/κάρτα γραφικών
  • Αν αλλάξω το PC με ένα λαπτοπ ο θόρυβος εξαφανίζεται
  • προς το παρόν βολεύομαι με 2 ground-lift-adapters στα καλώδια τροφοδοσίας τον monitors (εξαφανίζοντας τη γείωση δηλαδή) που μου λύνει το πρόβλημα μεν αλλά με κάνει να μη νιώθω και πολύ άνετα...

- Να ήξερα ότι πρέπει να αλλάξω κάτι συγκεκριμένο στο PC και θα διορθώσει το πρόβλημα, να το κάνω
- Να ήξερα ότι πρέπει να πάρω τη συσκευή Α και θα διορθώσει το πρόβλημα, να την πάρω

Αλλά αγοράζοντας τυχαία πράγματα που κοστίζουν...

Πχ το ifi Idefender+ είναι η πιο "οικονομική" από τις λύσεις που βρίσκω (65 ευρώ)
Να πάρεις όμως δυο ifi GND Defender (ένα για κάθε μόνιτορ) με κόστος 109 ευρώ το ένα δεν είναι και πολύ λογικό όταν η τιμή του καθενός πλησιάζει την τιμή του ενός ηχείου... Αν εχεις πανάκριβα ηχεία μπορεί να έχει νόημα

(Επειδή θα κάνω μια αλλαγή στο setup σύντομα περιμένω μήπως και δια μαγείας διορθωθεί το πρόβλημα.. αν δεν, ίσως δοκιμάσω το ifi Idefender+)
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Πιθανών να διορθωθεί με αλλαγή τροφοδοτικού pc. Χωρίς να είμαι σίγουρος και χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω, για κάποιο λόγο έχει εντυπωθεί στο μυαλό μου ότι πιθανών να φταίει αυτό. Αν έχεις κάποιο άλλο, κάνε δοκιμή.
 

ika

News
Μηνύματα
13.998
Reaction score
12.973
.

- Να ήξερα ότι πρέπει να αλλάξω κάτι συγκεκριμένο στο PC και θα διορθώσει το πρόβλημα, να το κάνω
....
Για δες αν υπάρχουν τα μονωτικά ανάμεσα στο κεφάλι της βίδας και στο mobo, αυτής που το κρατάει στα standoffs.
Αν δεν, δοκίμασε να τα βάλεις μήπως και....


Κάποτε έβαζαν πλαστικά standoffs.
 

Attachments

  • 204,9 KB Προβολές: 0
  • 83,5 KB Προβολές: 0
Last edited:

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Για δες αν υπάρχουν τα μονωτικά ανάμεσα στο κεφάλι της βίδας και στο mobo, αυτής που το κρατάει στα standoffs.
Αν δεν, δοκίμασε να τα βάλεις μήπως και....


Κάποτε έβαζαν πλαστικά standoffs.
Εννοείς τις βίδες που στερεώνουν το motherboard στο κουτί; Δεν έχει μονωτικά απ' ότι βλέπω..
 

ika

News
Μηνύματα
13.998
Reaction score
12.973
Εννοείς τις βίδες που στερεώνουν το motherboard στο κουτί; Δεν έχει μονωτικά απ' ότι βλέπω..
Ναι αυτές.
Αν έχεις τα μονωτικά, ξεβίδωσε μια, βάλε το και ξαναβίδωσέ την.
Το ίδιο και για τις υπόλοιπες.
Σε κάποιο Η/Υ είχα τον ήχο του επεξεργαστή (ή του κρυστάλλου) και λύθηκε έτσι όσο κουφό και ν' ακούγεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Ναι αυτές.
Αν έχεις τα μονωτικά, ξεβίδωσε μια, βάλε το και ξαναβίδωσέ την.
Το ίδιο και για τις υπόλοιπες.
Σε κάποιο Η/Υ είχα τον ήχο του επεξεργαστή (ή του κρυστάλλου) και λύθηκε έτσι όσο κουφό και ν' ακούγεται.
δυστυχώς δεν βρήκα μονωτικά -δεν νομίζω να είχε στη συσκευασία του κουτιού ή της motherboard
Αλλά δοκιμαστικά, ξάπλωσα το κουτί και έβγαλα εντελώς τις βιδες που λογικά πρεπει να εχει το ίδιο αποτέλεσμα
Αλλά δυστυχώς δεν έφτιαξε κάτι :(
 

ika

News
Μηνύματα
13.998
Reaction score
12.973
κρίμα, μάλλον τώρα θα πρέπει να πας ψάχνοντας αφαιρώντας ένα-ένα τα μέρη
 
Last edited:

Μηνύματα
93
Reaction score
142
βγαζοντας μονο τις βιδες δεν κανεις τιποτα εκει που μπαινει η βιδα εχει δακτυλιο γειωσης με το κουτι (μπορει οχι ολες οι βιδες) για οταν μπει η βιδα να ακουμπαει σωστα.θα πρεπει να βαλεις και κοματια μονωτικης ταινιας (αν δεν το δοκιμασες ηδη)να σιγουρευτεις οτι δεν ακουμπαει η πλακετα πουθενα στο κουτι.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
δοκίμασα και να είναι εντελώς στον αέρα η μητρική γυρνώντας το κουτί κατάλληλα χωρίς αποτέλεσμα..
 


Μηνύματα
72
Reaction score
33
βγαζοντας μονο τις βιδες δεν κανεις τιποτα εκει που μπαινει η βιδα εχει δακτυλιο γειωσης με το κουτι (μπορει οχι ολες οι βιδες) για οταν μπει η βιδα να ακουμπαει σωστα.θα πρεπει να βαλεις και κοματια μονωτικης ταινιας (αν δεν το δοκιμασες ηδη)να σιγουρευτεις οτι δεν ακουμπαει η πλακετα πουθενα στο κουτι.
άρα είναι από το Motherboard;
η απάντηση ήταν στο από πάνω, αλλά, όπως είπα, δεν είχε αποτέλεσμα
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Είχα μια ελπίδα με τη μόνωση στις βίδες αλλά βλέπω ότι ο φίλτατος συμπάσχων με έβγαλε από τον κόπο των δοκιμών. 👍

Τις συσκευές που μπαίνουν στη γραμμή του ηχητικού σήματος δεν τις συμπαθώ. Στη γραμμή του ρεύματος ναι (είτε στην πρίζα είτε στη USB). Έξω βλέπω ότι προτείνεται πολύ αυτό: https://www.ebay.com/itm/313716851607 ενώ εδώ το αντίστοιχο μάλλον είναι το ifi GND Defender.

Προσωρινά έχω κάνει ground lift στα ενεργά μου με μονωτική ταινία (έχει μείνει ένας μικρός βόμβος αν πλησιάσω πολύ).

Σκέφτομαι να πάρω ένα NUC που θα του δίνω ρεύμα από διπολικό τροφοδοτικό https://www.electroholic.gr/el/product/ACSELE00015

Επίσης μια ακόμα ιδέα είναι ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/c/1938/Voltage-Regulator.html που θα δίνει ρεύμα σε υπολογιστή/ηχεία, μήπως για κάποιο λόγο δίνει καλύτερη γείωση.
 
Last edited:




Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Σκέφτομαι να πάρω ένα NUC που θα του δίνω ρεύμα από διπολικό τροφοδοτικό
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται, καθώς το πιο πιθανό είναι να έχει ήδη ένα τέτοιο τροφοδοτικό το Nuc. Τόσο το 5ης γενιάς, όσο και το 7ης, ήρθαν με τέτοιο τροφοδοτικό.
@kanakiani κάνε λίγο το κόπο και δείξε μας ( αν το έχεις εύκαιρο βέβαια ) το τροφοδοτικό με το οποίο ήρθε το δικό σου Nucάκι.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.651
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top