Φορητά "DACs" (αντάπτορες USB to 3.5mm) για ακουστικά

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Επειδή μου χάλασε το Cambridge Audio dacmagic xs και είμαι σε αναζήτηση ενός μικρού και προσιτού dac για το τηλέφωνο, θεωρείς ότι το creative θα με καλύψει ηχητικά; Δεν με απασχολούν mqa ή dsd, θέλω να το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για το τηλέφωνο.
Aν δεν σε καλύψει το creative,υπάρχει και το Fiio KA1 στα 60 ευρώ.
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Aν δεν σε καλύψει το creative,υπάρχει και το Fiio KA1 στα 60 ευρώ.
Σε ευχαριστώ πολύ, το έχω υπόψη μου, όπως και το Shanling UA-1 Pro 55€, αλλά είπα να δώσω τα μισά...
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Σε ευχαριστώ πολύ, το έχω υπόψη μου, όπως και το Shanling UA-1 Pro 55€, αλλά είπα να δώσω τα μισά...
Λιγότερα από τα μισά πάντως έχει και το Κινεζάκι που αναφέρω στο πρώτο ποστ.

Που αν δεν χρησιμοποιείς Tidal (οπότε να σε ενοχλεί το θέμα με το exclusive mode) είναι μια χαρά λειτουργικά, αλλά και από ήχο πολύ καλό.
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Λιγότερα από τα μισά πάντως έχει και το Κινεζάκι που αναφέρω στο πρώτο ποστ.

Που αν δεν χρησιμοποιείς Tidal (οπότε να σε ενοχλεί το θέμα με το exclusive mode) είναι μια χαρά λειτουργικά, αλλά και από ήχο πολύ καλό.
Τελικά μου την έδωσε και το παρήγγειλα 22,31€ τελική. Προφανώς για τα χρήματα που έδωσα, καλό θα είναι... Όταν με το καλό έρθει σε κανένα μήνα, θα σας πω.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Τελικά μου την έδωσε και το παρήγγειλα 22,31€ τελική. Προφανώς για τα χρήματα που έδωσα, καλό θα είναι... Όταν με το καλό έρθει σε κανένα μήνα, θα σας πω.
Τι παίζει από τελωνείο με αγορές από το aliexpress?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Τι παίζει από τελωνείο με αγορές από το aliexpress?
Πλέον το ΦΠΑ το πληρώνεις απευθείας στον έμπορο. Οπότε οι τιμές που βλέπεις στο Aliexpress, έχουν μέσα και το ΦΠΑ.

Από εκεί και πέρα, αποστολές αξίας έως 150€ απαλλάσσονται από δασμούς, οπότε έχουν μόνο ΦΠΑ που το έχεις πληρώσει ήδη. Ως εκ τούτου, για πράγματα τέτοιας αξίας δεν ασχολείται κανείς με εκτελωνισμό πλέον.

Εντελώς θεωρητικά, νομίζω θα μπορούσαν τα ΕΛΤΑ να σε χρεώσουν το 15άρικο του εκτελωνισμού. Γιατί παρόλο που δεν έχει να πληρώσεις φόρους/δασμούς, πρέπει υποτίθεται να περάσει τελωνείο για να ελέγξει κάποιος τι είναι και ότι όντως δεν έχει δασμούς. Δεν έχω πληρώσει ποτέ όμως, από όταν ισχύει το νέο σύστημα.

Και για παραγγελίες άνω των 150€ να σου πω την αλήθεια θα μου έκανε εντύπωση αν ασχολούνταν κανείς, αλλά δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω. Εκεί σε κάθε περίπτωση υπάρχουν άλλα κόλπα.

Γενικά οι Κινέζοι έχουν βρει τις μόντες τους, σε συνεργασία πάντα με τους γνωστούς πρόθυμους-υποκριτές της Βόρειας Ευρώπης. Πρώτη φορά φέτος ακόμα και σε εταιρικές παραγγελίες μεγάλου όγκου/τεμαχίων/αξίας που κάναμε από το Alibaba, δεν πληρώσαμε τελωνείο, ήρθαν μέσω Γερμανίας στην πόρτα μας χωρίς να πληρώσουμε τίποτα. Τώρα τι, πώς, δεν ξέρω. Και η πλάκα είναι πως δεν το προτιμάμε απαραίτητα γιατί χωρίς τελωνείο να δω πως θα περάσουμε το τιμολόγιο, δεν νομίζω πως γίνεται.
 


Μηνύματα
630
Reaction score
534
Το παρήγγειλα 2/12 και παρέλαβα σήμερα. Για ενημέρωση των ενδιαφερομένων ήρθε μέσω Βουδαπέστης σύμφωνα με το AliExpress και με αυτοκόλλητο από γερμανική εταιρεία με Γενική Ταχυδρομική μέσω Θεσσαλονίκης... Σούπερ.
IMG_20221216_200911.jpg
IMG20221216200815.jpg
 


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Σκεφτομαι να παρω ενα μικρο φορητο dac/amp για το κινητο που να μπορει να οδηγησει τα Truthear X Crinacle Zero σε ικανοποιητικες σταθμες (μου αρεσει να ακουω δυνατα).
Ποια απο αυτα που εχουν αναφερθει παιζουν πιο δυνατα? Κατα προτιμιση να μην κοστιζει ακριβοτερα απο τα ακουστικα.
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Καλημέρα. Ήθελα τη γνώμη σας για να βελτιωσω λίγο τν ήχο του smartphone. Από ακουστικά έχω βολεύει αρκετά με 4 διαφορετικά της kz, σε ευρος τιμής 20-30 ευρώ. (ψείρες).
Συνήθως τα χρησιμοποιώ στο γυμναστήριο και τις περισσότερες φορές ακούω από youtube, όποτε αυτό που μου λείπει κυρίως είναι να δώσω ένα 30% περισσότερη ένταση....
Όχι τρέλα πράγματα δηλαδή...
Διαβάζοντας τα παραπανω ποστ από φθηνά είδα το creative....
Πιστεύετε με καλύπτει η να κοιτάξω σε shanling; Είδα και διάφορα κοντά στο 20αρικο στο AliExpress....
Ευχαριστώ
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
όποτε αυτό που μου λείπει κυρίως είναι να δώσω ένα 30% περισσότερη ένταση....
Από τη στιγμή που το βασικό ζητούμενο είναι η ένταση, ένα "απλό" USB dongle (όχι ενισχυτής δηλαδή) δεν υπάρχει κάποια εγγύηση για το πόσο δυνατά θα παίζει. Π.χ. από τα δύο που αναφέρω εγώ στο πρώτο post, το HiFime παίζει αρκετά δυνατά, αλλά το JCally όχι.

Για το creative στα reviews στο Skroutz λένε ότι παίζει δυνατά, αλλά π.χ. για το προηγούμενο μοντέλο (το 3) που έχει και πολύ περισσότερα reviews, πολλοί λένε το αντίθετο.

Οπότε, μπορείς να ρισκάρεις και να πάρεις το 4 βασισμένος σε αυτά τα 2-3 reviews που γράφουν ότι έχει δυνατή ένταση, ελπίζοντας ότι θα ισχύει όντως και για σένα (λέω "για σένα" γιατί το αν παίζει πιο δυνατά από το κινητό σου και πόσο, εξαρτάται και από το κινητό). Αλλιώς θα πρέπει να κοιτάξεις για φορητό ενισχυτή, αλλά σίγουρα ακόμα και ο πιο φορητός θα είναι πιο ογκώδης από ένα απλό dongle, κάτι που δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει για το γυμναστήριο.
 
  • Like
Reactions: GOM

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Καλημέρα. Ήθελα τη γνώμη σας για να βελτιωσω λίγο τν ήχο του smartphone. Από ακουστικά έχω βολεύει αρκετά με 4 διαφορετικά της kz, σε ευρος τιμής 20-30 ευρώ. (ψείρες).
Συνήθως τα χρησιμοποιώ στο γυμναστήριο και τις περισσότερες φορές ακούω από youtube, όποτε αυτό που μου λείπει κυρίως είναι να δώσω ένα 30% περισσότερη ένταση....
Όχι τρέλα πράγματα δηλαδή...
Διαβάζοντας τα παραπανω ποστ από φθηνά είδα το creative....
Πιστεύετε με καλύπτει η να κοιτάξω σε shanling; Είδα και διάφορα κοντά στο 20αρικο στο AliExpress....
Ευχαριστώ
Έχω το 7hz usb dongle που είναι και ενισχυτης ακουστικών περα απο dac. Είναι μικρό και κοστίζει 35-40ευρώ στο amazon η στο aliexpress.
Θεωρώ ότι για τα χρήματα του είναι πολύ καλό.


 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.762
Reaction score
2.187
Shanling UA1 S
55 euros, new από Ελλάδα με εγγύηση.
Άμεσα διαθέσιμο σε 7 καταστήματα!

 
  • Like
Reactions: GOM





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top