Σύνδεση 2 router, το ένα σαν switch

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Έκανα ακριβώς ότι λέει εδώ: https://medium.com/@pandor1an/πως-ν...ιώσεις-το-δίκτυο-του-σπιτιού-σου-ff4f2a660095

και μάλιστα με το ίδιο ρούτερ, αλλά κόβεται το ίντερνετ χωρίς να κάνει αποσύνδεση το βασικό μόντεμ-ρούτερ.

Όταν ανοιγοκλείνω το Thomson φτιάχνει, αλλά το ξανακάνει πάλι.

Το δοκίμασα και με άλλη μάρκα και κάνει τα ίδια.

Τι μπορεί να φταίει; :idk:

Περιληπτικά το Thomson το έβαλα σε Bridge Mode και απενεργοποίησα το DHCP.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
τι θέλεις να κάνει η δεύτερη συσκευή ακριβώς
γιατί στο λινκ τα μπερδεύει μεταξύ bridge, switch και extender ( και ίσως εννοεί access point για το τελευταίο)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
τι θέλεις να κάνει η δεύτερη συσκευή ακριβώς
Θέλω να βάλω την βάλω σε απόσταση 20 μέτρων για να έχω κι εκεί εξόδους Ethernet αλλά και WIFI.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Θέλω να βάλω την βάλω σε απόσταση 20 μέτρων για να έχω κι εκεί εξόδους Ethernet αλλά και WIFI.
απλά κλείσε το dhcp της δευτερης

επίσης το ip της δευτερης συσκευής να είναι εκτός του ευρους που μοιραζει IPs η πρώτη
και φυσικά διαφορετικο της πρώτης
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
to 2o τι IP έχει;
έβαλες στατική ή παίρνει από το DHCP του πρώτου; και επίσης έβαλες gateway στο 2ο την IP του πρώτου;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
απλά κλείσε το dhcp
Το έχω κλειστό αλλά έχω βάλει το Thomson σε Bridge Mode όπως έλεγε το λινκ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
to 2o τι IP έχει;
έβαλες στατική ή παίρνει από το DHCP του πρώτου; και επίσης έβαλες gateway στο 2ο την IP του πρώτου;
Δε τα κατάλαβα και πολύ αυτά που ρωτάς, αλλά δεν έκανα και κάτι άλλο

εκτός απ' αυτά τα δύο που είπα: ( Bridge Mode και απενεργοποίηση dhcp).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το έχω κλειστό αλλά έχω βάλει το Thomson σε Bridge Mode όπως έλεγε το λινκ.
μην το χρησιμοποιείς σα router, δηλαδη ασε την οποιαδηποτε wan εκτός, σύνδεσου μόνο στο switch του
 



Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
η θεωρία είναι ότι

το 2ο πρέπει να έχει μία IP που θα πάρει από το DHCP του πρώτου ή να την έχεις ορίσει εσύ στο 2ο (εντός του range του πρώτου) ->

αν αυτό δεν συμβαίνει ξανασετάρεις* το 2ο ως access point ή switch και πως θα παίρνει IP - * αυτό με απευθείας σύνδεση στο PC εκτός δικτύου και τα 2

αν βλέπεις στο 1ο το 2ο να έχει κάποια IP, μπαίνεις σε αυτήν στο μενού του 2ου και κοιτάς αν έχουν οριστεί gateway, DNS servers - θα έχουν αν έχει πάρει από DHCP αλλοιώς πρέοει να τα ορίσεις.
 



Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Αν κατάλαβα σωστά το ρούτερ θα συνδεθεί με το μόντεμ μέσω καλωδίου. Rigth?
Σ" αυτήν την περίπτωση.
α) Μπαίνεις στο μόντεμ σου και ορίζεις το εύρος των διαμοιραζόμενων IP από 192.168.1.2 έως 192.168.1.200 και στις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου επιλέγεις σαν Wireless Channel ένα από τα κανάλια 6 μέχρι 10
β) Συνδέεις το ρούτερ με το μόντεμ.Λογικά θα πάρει σαν IP την 192.168.1.254 αν όχι δωσ'του εσύ χειροκίνητα μια στατική IP από την 192.168.1.201 μέχρι .192.168.1.254
γ) Επιλέγεις το thomson να δουλεύει σαν ρούτερ, ξετικάρεις την επιλογή DHCP και στις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου ορίζεις (η αφήνεις αυτό που έχει από την μάνα του) όνομα ασύρματου δικτύου τύπο ασφάλειας και pass επιλέγεις σαν Wireless Channel παλι ένα από τα 6 μέχρι 10 αλλά διαφορετικό από αυτό που έχεις ορίσει στο μόντεμ σου.
δ) Κάνε επανεκκίνηση και στα δυο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τo DHCP στο δεύτερο ρούτερ πρέπει να είναι απενεργοποιημένο, άρα δεν χρειάζεται να έχει εύρος ip's ορισμένο, παίρνει απο το gateway. Στο δικό μου δίκτυο, το router που συνδέεται στο ιντερνετ έχει όλο το εύρος απο .1 έως 254 και το δεύτερο ρούτερ έχει στατική ip μέσα στο εύρος του κεντρικού ρούτερ και σταθερή ip. Σε όλα τα μηχανήματα που ορίζω στατική ip, θέτω σαν gateway την ip του ρούτερ που συνδέεται στο ίντερνετ και έχει το ρόλο του DHCP server.

@abcd Μήπως έχεις συνδέσει το δεύτερο ρούτερ πάνω σε υποδοχή του πρώτου που προορίζεται για cable tv ή στη wan?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Αν κατάλαβα σωστά το ρούτερ θα συνδεθεί με το μόντεμ μέσω καλωδίου. Rigth?
Ναι.

@abcd Μήπως έχεις συνδέσει το δεύτερο ρούτερ πάνω σε υποδοχή του πρώτου που προορίζεται για cable tv ή στη wan?
Όχι.
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Τo DHCP στο δεύτερο ρούτερ πρέπει να είναι απενεργοποιημένο, άρα δεν χρειάζεται να έχει εύρος ip's ορισμένο, παίρνει απο το gateway. Στο δικό μου δίκτυο, το router που συνδέεται στο ιντερνετ έχει όλο το εύρος απο .1 έως 254 και το δεύτερο ρούτερ έχει στατική ip μέσα στο εύρος του κεντρικού ρούτερ και σταθερή ip. Σε όλα τα μηχανήματα που ορίζω στατική ip, θέτω σαν gateway την ip του ρούτερ που συνδέεται στο ίντερνετ και έχει το ρόλο του DHCP server.

@abcd Μήπως έχεις συνδέσει το δεύτερο ρούτερ πάνω σε υποδοχή του πρώτου που προορίζεται για cable tv ή στη wan?
Το εύρος των διαμοιραζόμενων ip's ορίζεται στο μόντεμ, αυτό που εσύ αποκαλείς " router που συνδέεται στο ιντερνετ " και οχι στο ρούτερ (thomson) με μοναδικό σκοπό την αποφυγή μελλοντικών διανέξεων μεταξύ των ip's.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
το Thomson το έβαλα σε Bridge Mode και απενεργοποίησα το DHCP.
Έβγαλα το Bridge Mode και άφησα απενεργοποιημένο το DHCP.

Μέχρι στιγμής δουλεύει σωστά αρκετή ώρα.

Βλέποντας και κάνοντας...

2022-12-08 13_40_26-192.168.1.1.jpg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
2 ώρες μέχρι στιγμής, καμία αποσύνδεση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top