Αγορα dac συνδυασμο με accuphase 211

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Ο ερωτάς μου καλά κρατα με τον accuphase .
Θελω να ρωτησω τους συνδαιτημόνες αν θα εχει διαφορα η αγορα dac ή streamer με το να συνδεω τον υπολογιστη μου ,την καρτα ήχου δηλαδη με τον accuphase και να ακουω tidal και spotify
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.127
Reaction score
7.074
Το dac και το streamer κάνουν διαφορετικές δουλειές. Ένα streamer μπορεί να έχει ενσωματωμένο dac, που να είναι καλό, ή να είναι κακό, ή μπορεί να μην έχει καθόλου. Καλό είναι να τα δεις ξεχωριστά τα δύο θέματα.

Αν σε βολεύει η χρήση μέσω υπολογιστή, τότε δεν χρειάζεσαι streamer. Από άποψη ποιότητας ήχου δύσκολο (και αρκετά debatable) να καταφέρεις να πάρεις καλύτερο ήχο από streamer σε σχέση με τον υπολογιστή. Και σίγουρα η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη, αν υπάρχει καν. Οπότε μόνο για λόγους ευκολίας χρήσης θα το έβλεπες αυτό.

Όσον αφορά το DAC, συνήθως ναι, μπορείς να πάρεις καλύτερη ποιότητα σε σχέση με μια κάρτα ήχου, ειδικά αν είναι κάποια onboard και όχι κάτι πολύ ποιοτικό. Τι κάρτα ήχου έχεις αυτή τη στιγμή;
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Το dac και το streamer κάνουν διαφορετικές δουλειές. Ένα streamer μπορεί να έχει ενσωματωμένο dac, που να είναι καλό, ή να είναι κακό, ή μπορεί να μην έχει καθόλου. Καλό είναι να τα δεις ξεχωριστά τα δύο θέματα.

Αν σε βολεύει η χρήση μέσω υπολογιστή, τότε δεν χρειάζεσαι streamer. Από άποψη ποιότητας ήχου δύσκολο (και αρκετά debatable) να καταφέρεις να πάρεις καλύτερο ήχο από streamer σε σχέση με τον υπολογιστή. Και σίγουρα η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη, αν υπάρχει καν. Οπότε μόνο για λόγους ευκολίας χρήσης θα το έβλεπες αυτό.

Όσον αφορά το DAC, συνήθως ναι, μπορείς να πάρεις καλύτερη ποιότητα σε σχέση με μια κάρτα ήχου, ειδικά αν είναι κάποια onboard και όχι κάτι πολύ ποιοτικό. Τι κάρτα ήχου έχεις αυτή τη στιγμή;
Εχει το pc μου μια onboard καρτα ήχου . Με το dac θα παιζει πιο δυνατα οπως κ με το εξωτερικο phono μου στο πικαπ?
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.177
Εχει το pc μου μια onboard καρτα ήχου . Με το dac θα παιζει πιο δυνατα οπως κ με το εξωτερικο phono μου στο πικαπ?
Δεν είναι θέμα έντασησ, το phone είναι ένας ενισχυτής. Το DAC όχι.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.127
Reaction score
7.074
Εχει το pc μου μια onboard καρτα ήχου . Με το dac θα παιζει πιο δυνατα οπως κ με το εξωτερικο phono μου στο πικαπ?
Όπως είπε και ο @blugosi όχι, δεν αυξάνει την ένταση το DAC. Δεν αποκλείεται μάλιστα να παίζει και λίγο πιο χαμηλά (αλλά χωρίς μεγάλη διαφορά).

Το DAC κάνει αυτό που κάνει και η κάρτα ήχου σου, δηλαδή μετατρέπει το ψηφιακό σήμα από τον υπολογιστή σε αναλογικό που μπορείς να το στείλεις στα ηχεία (αφού περάσει από τον ενισχυτή). Απλώς το κάνει καλύτερα. Οπότε μπορείς να περιμένεις αναβάθμιση στην ποιότητα του ήχου, όχι στην ένταση.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.117
Reaction score
20.685
Δηλαδη ενα πολύ ακριβο dac θα δινει αναλογο αποτελεσμα ?
Ποιο είναι το ανάλογο αποτέλεσμα που περιμένεις από ένα πολύ ακριβό DAC;
 





symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.127
Reaction score
7.074
Δηλαδη ενα πολύ ακριβο dac θα δινει αναλογο αποτελεσμα ?
Το τι εννοεί ο καθένας όταν λέει "πολύ ακριβό dac" είναι σχετικό. Για άλλον πολύ ακριβό είναι το dac των 100€ (σε σχέση με την onboard κάρτα ήχου που είναι τζάμπα) και για άλλον αυτό των 20.000€.

Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ (δική μου γνώμη) είναι ότι με ένα DAC μεταξύ 100-350€ θα υπάρχει ακουστή βελτίωση.

Από εκεί και κάτω παίζεται (άλλα θα είναι αισθητά καλύτερα από την κάρτα, άλλα όχι) και από εκεί και πάνω δύσκολο να πάρεις ακουστή διάφορα σε σχέση με τα φθηνότερα (τουλάχιστον προς το καλύτερο, γιατί προς το "χειρότερο" είναι το μόνο εύκολο).

Ξαναλέω, γνώμη μου είναι αυτή (με την οποία απλά τυχαίνει να συμφωνούν τα μετρητικά δεδομένα).
 



Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
Κράτα ξεχωριστά αν μπορείς streamer-dac.
Σε ότι αφορά το streamer κάποια από αυτά παίζουν μακράν καλύτερα από υπολογιστές.
Εγώ έχω αυτό:
και άφησα το imac και το lenovo laptop στην άκρη, καθώς η διαφορά υπέρ του streamer είναι εμφανέστατη.
Για να καταλάβεις ήθελα να αλλάξω dac αλλά όταν άκουσα αυτό... άλλαξα πορεία.
Το τι dac θα επιλέξεις είναι και θέμα γούστου εν ολίγοις, τα deltasigma based dacs είναι πιο ακριβή, τα R2R εκτός από πιο ακριβά είναι και πιο "αναλογικά" στον ήχο με πιο "οργανική" ηχητική υπογραφή.
Τι ηχεία έχεις?
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Κράτα ξεχωριστά αν μπορείς streamer-dac.
Σε ότι αφορά το streamer κάποια από αυτά παίζουν μακράν καλύτερα από υπολογιστές.
Εγώ έχω αυτό:
και άφησα το imac και το lenovo laptop στην άκρη, καθώς η διαφορά υπέρ του streamer είναι εμφανέστατη.
Για να καταλάβεις ήθελα να αλλάξω dac αλλά όταν άκουσα αυτό... άλλαξα πορεία.
Το τι dac θα επιλέξεις είναι και θέμα γούστου εν ολίγοις, τα deltasigma based dacs είναι πιο ακριβή, τα R2R εκτός από πιο ακριβά είναι και πιο "αναλογικά" στον ήχο με πιο "οργανική" ηχητική υπογραφή.
Τι ηχεία έχεις?
Εχω τα dali ikon 7
 

Μηνύματα
525
Reaction score
1.166
Η soundblaster θεωρειται ισαξια ενος dac αντιστοιχης αξιας
Έχω την ZXR στο pc (είχε κάνα 250άρι όταν κυκλοφόρησε και θεωρείται audiophile μη χέσω).
Σε σχέση με το onboard dac του προενισχυτή μου δε φτουράει. Ειναι υποδεέστερη και έχω κάνει δοκιμές με διάφορα καλώδια, διάφορους τρόπους δύνδεσης (rca, toslink κτλ κτλ), αλλα δεν έμεινα ικανοποιημένος. Πρίν είχα την απλή Z που είναι μακράν χειρότερη από την ZXR.
Για ταινιές κτλ σε ηχεία 5.1-7.1 για πισι ειναι μανούλα βέβαια.

Γνώμη μου, χτύπα ένα dac καλών προδιαγραφών μεταχείρα με κάνα 300-500άρι, βάλε το και μην ασχοληθείς παραπάνω.
 



Μηνύματα
13.699
Reaction score
6.682
Ο ερωτάς μου καλά κρατα με τον accuphase .
Θελω να ρωτησω τους συνδαιτημόνες αν θα εχει διαφορα η αγορα dac ή streamer με το να συνδεω τον υπολογιστη μου ,την καρτα ήχου δηλαδη με τον accuphase και να ακουω tidal και spotify
To dac θα δώσει καλύτερο ήχο από την κάρτα ήχου του υπολογιστή, εκτός και αν μιλάμε για κάποιο πολύ προσιτό dac (μέχρι 100) και παράλληλα έχεις μια καλή αυτόνομη κάρτα ήχου στον υπολογιστή σου (πάνω από 200). Γενικά πάντως, είναι καλύτερο να βγάλεις τελείως τον υπολογιστή από την αλυσίδα και να πας σε streamer. To streamer μπορεί να έχει δικό του dac ή να πας στην λύση transport-streamer με ένα εξωτερικό dac και έτσι να μπορείς να κάνεις και αναβαθμίσεις στο μέλλον. Για μένα είναι η καλύτερη λύση πλέον και ηχητικά και είναι future proof.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.007
Μηνύματα
2.885.163
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top