Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.810
Για να μη χαλάει "αμέσως", χρειάζεται έντονο toe in (cross firing) σε συνδυασμό με ηχεία πολύ ομαλού σπινοράματος, και απομακρυσμένα από τα πλαϊνά τοιχωματικά όρια.

Οι κανόνες αυτοί, είναι όμοιοι σε οποιαδήποτε σεταπ, είτε δικαναλο είτε πολυκάναλο, απλώς στο πολυκάναλο η ύπαρξη κεντρικού ηχείου αποτελεί σοβαρό βοήθημα προς αυτή την κατεύθυνση.
Οι κανόνες αυτοί όσο σωστοί και να είναι δεν τηρούνται σχεδόν σε κανένα σαλονι.
Αλλά ακόμη και να τηρούνται αδύνατο να δεχτώ ότι μια τριάδα ηχειων με τέλειο σπινοραμα δεν θα προσφέρει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και μεγαλυτερη ελευθερία κινήσεων στην MLP σε σχέση με 2 ηχεία.
Καλό είναι να μας διευκρινήσει ο Μπουτχιας εάν θεωρεί πως ένα 3ο ηχειο στο κέντρο δεν προσθέτει κάτι εφόσον τηρούνται οι ανωτέρω κανόνες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.799
Reaction score
38.431
Υποτίθεται ότι οι αποστάσεις από τοιχώματα και η χωροταξία ως προς αξιόλογου εμβαδού λείες επιφάνειες πρέπει να είναι τακτοποιημένα σε οποιαδήποτε αρχιτεκτονική setup. Εφόσον η χωροταξία θα είναι μελετημένη με τις θέσεις ακροατών προϋπολογισμένες,για την αποφυγή ακυρώσεων ανάμεσα στην άμεση εκπομπή των επιμέρους καναλιών πρέπει να φροντίζουν τα λογισμικά.
ακυρωσεις, αμεσης (απο τα καναλια) προς την αντηχηση (αντανακλαση απο τοιχους)? :idk:
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Μιλαμε για εκκλησιες που ειναι δεδομενο οτι εχουν υψηλους χρονους αντιχισης, αλλα "ξεχναμε" την ακουστικη αρχαιων θεατρων φτιαγμενων 2.000+ χρονια πριν που δεν εχουν καθολου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.724
Reaction score
126.936
Οι κανόνες αυτοί όσο σωστοί και να είναι δεν τηρούνται σχεδόν σε κανένα σαλονι.
Είναι απλοί κανόνες, εύκολα μπορούν να τηρηθούν, ιδίως σε dedicated χώρο.

Αλλά ακόμη και να τηρούνται αδύνατο να δεχτώ ότι μια τριάδα ηχειων με τέλειο σπινοραμα δεν θα προσφέρει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και μεγαλυτερη ελευθερία κινήσεων στην MLP σε σχέση με 2 ηχεία.
Δεν είπα το αντίθετο.

Ίσα ίσα, η ύπαρξη κεντρικού, είναι γκολ από τα αποδυτήρια.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.724
Reaction score
126.936
Μιλαμε για εκκλησιες που ειναι δεδομενο οτι εχουν υψηλους χρονους αντιχισης, αλλα "ξεχναμε" την ακουστικη αρχαιων θεατρων φτιαγμενων 2.000+ χρονια πριν που δεν εχουν καθολου.
Καθόλου; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Δες τις δημοσιευμένες μελέτες του Καραμπατζάκη. 😎

Καλός μαθητής του Μουρτζόπουλου. 😎


ΥΓ. Τα αρχαία θέατρα, λόγω ακουστικής, είναι εντελώς ακατάλληλα για ορχηστρική μουσική. 😎
 
Last edited:


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.307
Reaction score
13.252
Ψάξε να βρεις τι χρόνους αντήχησης έχουν οι μεγαλύτερες και διασημότερες αίθουσες κλασσικής.

Θα εκπλαγείς. 😎
Τις ξερω μρε Χερ Ντοκτορ ναι ετσι ;) ειναι αλλα μιλαμε για 60 οργανα και 40 χορωδους;)
 

Μηνύματα
13.105
Reaction score
15.150
Καθόλου; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Δες τις δημοσιευμένες μελέτες του Καραμπατζάκη. 😎

Καλός μαθητής του Μουρτζόπουλου. 😎
Ποιού Μουρτζόπουλου αυτού που είπε στην έκθεση ότι το πολυκάναλο ήταν μια αποτυχία εμπορική και προήλθε απο την εμμονή μόνο των μηχανικών για τεχνική αρτιότητα χωρίς να ληφθούν υπόψιν άλλοι παράγοντες (κανένας) ; 😀

Και χωρίς να μιλάει και για τις αισθητικές ανάγκες (σωστές) του @alexis 😍
Τις ξερω μρε Χερ Ντοκτορ ναι ετσι ;) ειναι αλλα μιλαμε για 60 οργανα και 40 χορωδους;)
Και τεράστιους χώρους όπου απαιτείται. Χιλιάδες έρευνες και σοβαρές για την ακουστική αιθουσών και μηδέν για το οικιακό περιβάλλον. ¨Ασε που κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν επιχείρησε συσχετισμό τους ή και ένας που επιχείρησε θεώρησε ότι υπάρχει κάποια (η παραμικρή) σχέση. 😀
 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Καθόλου; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Μια πληρη μελετη απο το συστημα σας εχετε να μας δειξετε για να δουμε το ποσο καλα ακουγεται το συστημα σας στον χωρο σας ή δεν μετρησατε ποτε την ακουστικη του χωρου σας και μας αραδιαζεται εδω τις εντυπωσεις των ακροασεων σας ?
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.961
Reaction score
28.438
Εμένα μου αρέσει που μιλάτε για πολυκάναλα και σωστές τοποθετήσεις, αποστάσεις κλπ τελειότητες ............. για σαλόνια. :thumbsup: :lol::lolsign:


Υγ: μιας και πιάσατε και τα κεντρικά, να είναι τα σωστά ε 🙂
DT_DM30_Advanced.jpg


Με 8άρι sub και δύο passive radiators 😎
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.724
Reaction score
126.936
Μια πληρη μελετη απο το συστημα σας εχετε να μας δειξετε για να δουμε το ποσο καλα ακουγεται το συστημα σας στον χωρο σας ή δεν μετρησατε ποτε την ακουστικη του χωρου σας και μας αραδιαζεται εδω τις εντυπωσεις των ακροασεων σας ?
Βεβαίως έχω, είναι σταθερή περί το 0.3" η μέτρηση των χρόνων αντήχησης στο χώρο μου, σε όλο το φάσμα.

Το έχω δείξει. Να, ξανά:
(Η μέτρηση περιλαμβάνει όλα τα ηχεία, που είναι πολλά.., μιλάμε για ιμερσιβ σεταπ, για αυτό δε βλέπετε 2 γραμμές, αλλά 13)

260242_f6242f3dbb1744509efa28cdf6d9d6a2.jpg


Ασχέτως αυτού, δείτε κι αυτή τη δημοσιευμένη μελέτη:

Screenshot_20230314-141656.png


Screenshot_20230314-141637.png


Screenshot_20230314-141605.png
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Παντα οι μετρησεις γινονται παρουσια κοινου ηταν γνωστο εδω και 2.000+ χρονια ομως θα περιμενω καποια στιγμη αν εχετε την καλοσυνη να δω μια πληρη μελετη του δικου σας χωρου με το πολυκαναλο συηστημα σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.724
Reaction score
126.936
θα περιμενω καποια στιγμη αν εχετε την καλοσυνη να δω μια πληρη μελετη του σικου σας χωρου με το πολυκαναλο συηστημα σας.
Ανέβασα πριν.

Ξαναδείτε το προηγούμενο ποστ.

Τώρα περιμένω εγώ να δω μία μέτρηση χρόνων αντήχησης από το δικό σας σεταπ. 😎
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.724
Reaction score
126.936
Και ναι και οχι ;)
Δε το λέω εγώ, το λένε οι δημοσιευμένες μελέτες μηχανικών ήχου. Αν θες να σου στείλω λινκ, αλλά ψάχνοντας θα τα βρεις.

ΥΓ. Εάν θυμάμαι καλά, το Ηρώδειο αποτελεί εξαίρεση...


Γιατρε μου αν αυτο ειναι μελετη χωρου εγω ειμαι τριυκλο !!!
Εσύ που είσαι τρίκυκλο, έχεις μετρημένους χρόνους αντήχησης στο χώρο σου;

Αυτό το απλό..

Ένα τέτοιο σχεδιάγραμμα έχεις να μας δείξεις από το χώρο σου;

1678796879114.png
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.879
Μηνύματα
2.880.040
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top