Ερώτηση για διπλοενισχυση

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλημερα παιδιά θελω να κανω μια ερώτηση.
Εχω τον creek evolution 2 συνδεμενος με ηχεια focal aria 926.
Ικανοποιημενος με τον ήχο μου ακούω μονο αναλογικα πικάπ.
Εδω και αρκετο καιρο επειδη ο creek διαθέτει διπλοενισχυση σκεφτόμουν να του βάλω εναν pro παθητικό.

Αξιζει να το κάνω;θα δω βελτιωση στον ηχο πχ;σε χροιες δυναμικα κτλ.
Το πολύ μέχρι 600 ευρώ σκεφτόμουν να δώσω.

Για αλλον ενισχυτη δεν το σκεφτομαι διοτι δεν υπαρχει χρήμα.
Αυτα ευχαριστώ πολύ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Διπλοενίσχυση σημαίνει πολλαπλές τελικές ενισχυτές βαθμίδες, να οδηγούν το κάθε ηχείο μας.
Ο ενισχυτής σου δεν διαθέτει παρά μόνο δύο, μία για κάθε κανάλι.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Αμα σου πω σορυ δεν το κατάλαβα.
Ο creek εχει πίσω η να γίνει τελικος και να παρει εξωτερικό pro η το αντίθετο
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σωστά τα λες για τον ενισχυτή.
Διπλοενίσχυση σημαίνει, για παράδειγμα, πως έχουμε ένα ηχείο δίδρομο και βάζουμε ένα τελικό δικάναλο ενισχυτή να οδηγεί τα μεσοχαμηλά στα ηχεία και άλλον έναν δικάναλο τελικό να οδηγεί τις υψηλές συχνότητες.
Αυτό ονομάζεται <<Οριζόντια διενίσχυση>>.
Υπάρχει και η <<κάθετη διενίσχυση>>, όπου ένας δικάναλος τελικός ενισχυτής οδηγεί το ένα ηχείο, δηλαδή μια βαθμίδα τα μεσοχαμηλά και μία τις υψηλές και ακόμα ένας το άλλο ηχείο.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Καλημερα παιδιά θελω να κανω μια ερώτηση.
Εχω τον creek evolution 2 συνδεμενος με ηχεια focal aria 926.
Ικανοποιημενος με τον ήχο μου ακούω μονο αναλογικα πικάπ.
Εδω και αρκετο καιρο επειδη ο creek διαθέτει διπλοενισχυση σκεφτόμουν να του βάλω εναν pro παθητικό.

Αξιζει να το κάνω;θα δω βελτιωση στον ηχο πχ;σε χροιες δυναμικα κτλ.
Το πολύ μέχρι 600 ευρώ σκεφτόμουν να δώσω.

Για αλλον ενισχυτη δεν το σκεφτομαι διοτι δεν υπαρχει χρήμα.
Αυτα ευχαριστώ πολύ
Tα ηχεία σου δεν δέχονται οριζόντια διπλοενίσχυση (έχουν δύο μπόρνες) και η κάθετη για να δουλέψει σωστά ,θέλεις ένα δεύτερο ίδιο ενισχυτή πουθα δουλέψει σαν τελικός μόνο .Αν είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο μην κάνεις τίποτα. Αν κάτι σου λείπει.....πούλα τον creek ,βάλεκαι τα άλλα 600 που μπορείς να δώσεις σαν έξτρα και βρες έναν καλύτερο μεταχειρισμένο ενισχυτή.
 
  • Like
Reactions: ika

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα ηχεία του, από την στιγμή που διαθέτουν μόνο ένα ζευγάρι μπόρνες, δεν δέχονται γενικά διπλοενίσχυση.
Ούτε κάθετη, ούτε οριζόντια.
 


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Τα ηχεία του, από την στιγμή που διαθέτουν μόνο ένα ζευγάρι μπόρνες, δεν δέχονται γενικά διπλοενίσχυση.
Ούτε κάθετη, ούτε οριζόντια.
έχεις δίκο,μπερδεύτηκα με την λειτουργία σαν mono του κάθε ενισχυτή
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μαλιστα καταλαβα τώρα οκ ευχαριστώ παιδιά
Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς τον ολοκληρωμένο σου και για προενισχυτή πικάπ και ίσως να θελήσεις να προσθέσεις έναν εξωτερικό, καλύτερο, προενισχυτή. Ο Creek θα δουλεύει σαν τελικός μόνο.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς τον ολοκληρωμένο σου και για προενισχυτή πικάπ και ίσως να θελήσεις να προσθέσεις έναν εξωτερικό, καλύτερο, προενισχυτή. Ο Creek θα δουλεύει σαν τελικός μόνο.
Οχι προενισχυτη phono εχω εξωτερικό.απλα το σκεφτομουν πως να το πω για καλύτερα αποτελέσματα ο creek να χρησιμοποιητε σαν τελικός μετα ενας pro παθητικος συν το εξωτερικο phono.
Ενας φίλος ειχε φερει μια φορα εναν audiolab pro και το συνδεσαμε ετσι ο creek να δουλεύει σαν τελικός ο παθητικος pro συν το εξωτερικο phono, μπορώ να πω ακουσαμε καλυτερα αποτελεσματα δηλαδη ποιο πλουσιες χροιες καλυτερο σωμα και δυναμικές
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Οχι προενισχυτη phono εχω εξωτερικό.απλα το σκεφτομουν πως να το πω για καλύτερα αποτελέσματα ο creek να χρησιμοποιητε σαν τελικός μετα ενας pro παθητικος συν το εξωτερικο phono.
Ενας φίλος ειχε φερει μια φορα εναν audiolab pro και το συνδεσαμε ετσι ο creek να δουλεύει σαν τελικός ο παθητικος pro συν το εξωτερικο phono, μπορώ να πω ακουσαμε καλυτερα αποτελεσματα δηλαδη ποιο πλουσιες χροιες καλυτερο σωμα και δυναμικές
o audiolab pro δεν ήταν παθητικός (δεν είχε ποτέ παθητικό προ η εταιρεία).......αλλά κανονικός προενισχύτης,προφανώς καλύτερος από το προενισχυτικό στάδιο του creek. Για αυτό άκουσες καλύτερα.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Οποτε μαλλον ο τιτλος που εβαλα ειναι λαθος, έπρεπε να εβαζα κάπως ετσι αξιζει ενας παθητικος pro για αγορά; κάπως ετσι ωστε ο creek να γινει τελικος και ενας καλύτερος προενιεχυτης.διοτι μετα από πολύ ψαξιμο ο creek εχει ενα αδυναμο κομματι αυτη ειναι η προενισχυση του δεν μπορει να δεχτεί εξωτερικό phono ωστε πάνω από 42 gain mm γιατί κάνει υπεροδηγηση.
Και αυτο διαπιστώθηκε οταν μπηκε ο παθητικός pro audiolab δεν ειχα κανενα πρόβλημα.
o audiolab pro δεν ήταν παθητικός (δεν είχε ποτέ παθητικό προ η εταιρεία).......αλλά κανονικός προενισχύτης,προφανώς καλύτερος από το προενισχυτικό στάδιο του creek. Για αυτό άκουσες καλύτερα.
Σιγουρο αυτο;διοτι αμα θυμάμαι καλα δεν ειχε ρυθμιση gain αυτο δεν σημαινει οτι είναι παθητικος και ενεργος οταν εχει ρύθμιση gain,εκτος αμα εγω κάπου τα εχω μπερδέψει στο μυαλό μου και ζητω συγνωμη γιαυτο
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οχι προενισχυτη phono εχω εξωτερικό.απλα το σκεφτομουν πως να το πω για καλύτερα αποτελέσματα ο creek να χρησιμοποιητε σαν τελικός μετα ενας pro παθητικος συν το εξωτερικο phono.
Ενας φίλος ειχε φερει μια φορα εναν audiolab pro και το συνδεσαμε ετσι ο creek να δουλεύει σαν τελικός ο παθητικος pro συν το εξωτερικο phono, μπορώ να πω ακουσαμε καλυτερα αποτελεσματα δηλαδη ποιο πλουσιες χροιες καλυτερο σωμα και δυναμικές
Το αδύναμο σημείο του ολοκληρωμένου σου είναι το τμήμα προενίσχυσης. Με έναν καλό προενισχυτή θα πάρεις σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά όχι παθητικό, ενεργό προενισχυτή θες.
Ο εξωτερικός προ phono που έχεις σίγουρα δεν έχει την ικανότητα να οδηγήσει έναν παθητικό προ, την είσοδο του Creek συν τα δύο ζευγάρια καλωδίων. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ενεργή προενίσχυση.

Επιπλέον μπορείς να δώσεις <<νεύρο>> και καλύτερη οδήγηση στον Creek, αυξάνοντας την μικρή χωρητικότητα πυκνωτών που έχει στην τελική του βαθμίδα. Για τον σκοπό αυτό έχει αναμονές πάνω στην πλακέτα.
Μην περιμένεις μεταμόρφωση του ήχου, αλλά με λίγα χρήματα θα πας ένα σκαλοπάτι παραπάνω, μέχρι να αγοράσεις και έναν ξεχωριστό τελικό.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Το αδύναμο σημείο του ολοκληρωμένου σου είναι το τμήμα προενίσχυσης. Με έναν καλό προενισχυτή θα πάρεις σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά όχι παθητικό, ενεργό προενισχυτή θες.
Ο εξωτερικός προ phono που έχεις σίγουρα δεν έχει την ικανότητα να οδηγήσει έναν παθητικό προ, την είσοδο του Creek συν τα δύο ζευγάρια καλωδίων. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ενεργή προενίσχυση.

Επιπλέον μπορείς να δώσεις <<νεύρο>> και καλύτερη οδήγηση στον Creek, αυξάνοντας την μικρή χωρητικότητα πυκνωτών που έχει στην τελική του βαθμίδα. Για τον σκοπό αυτό έχει αναμονές πάνω στην πλακέτα.
Μην περιμένεις μεταμόρφωση του ήχου, αλλά με λίγα χρήματα θα πας ένα σκαλοπάτι παραπάνω, μέχρι να αγοράσεις και έναν ξεχωριστό τελικό.
Ναι μια φορα που ειχα ανοιξει το καπάκι του creek να χαζεψω λίγο ειδα στην πλακέτα ειχε αναμονες αλλα στο κομματι της τροφοδοσιας ειχε 4 κενά λογικα να μπουν 4 πυκνωτές ιδιοι η καλύτεροι.
Τωρα εδω ελπίζω μην σε μπερδέψω μου ειχε δανεισει ενας αλλος φίλος εναν advance pro αυτός δεν ειχε να ρυθμίσεις κάτι.
Το αποτελεσμα ηταν υπεροδηγηση δηλαδή εκανες ενα τσικ στο volume του pro και έπαιζε εξαιρετικά δυνατά και άγρια καπως να το πω σε έναντι με τον pro του φιλου με τον audiolab καλυτερο ματσαρισμα στα μηχανηματα;μαλλον ναι

Σκεφτομαι και εναν φίλο που ειναι diy ασχολειτε με τέτοια να φτιαχνει τελικους και προενισχυτες συν που εχει ολο το σχεδιαγραμμα του creek ωστε πως να το πω να φτιάξει εναν προενισχυτη ωστε να ματσαρει με τον creek
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν το κατέχει ο φίλος σου, ας προσθέσει μια γέφυρα, συν τους πυκνωτές που συζητάμε σε καλύτερη ποιότητα και ελαφρώς μεγαλύτερους, αλλά να χωράνε, π.χ. Nippon.
Επιπλέον να αλλάξει τους 2604 από την προενίσχυση και να περιποιηθεί λίγο τους πυκνωτές τροφοδοσίας του προ και του σήματος. Θα έχεις ένα άλλο καλύτερο μηχανάκι και με χαμηλό κόστος.
Creek EVO.jpg
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Αν το κατέχει ο φίλος σου, ας προσθέσει μια γέφυρα, συν τους πυκνωτές που συζητάμε σε καλύτερη ποιότητα και ελαφρώς μεγαλύτερους, αλλά να χωράνε, π.χ. Nippon.
Επιπλέον να αλλάξει τους 2604 από την προενίσχυση και να περιποιηθεί λίγο τους πυκνωτές τροφοδοσίας του προ και του σήματος. Θα έχεις ένα άλλο καλύτερο μηχανάκι και με χαμηλό κόστος.
View attachment 285738
Ωραια ευχαριστώ πολύ θα του πω.
Το μελος stendor είναι γραφει και εδώ
 


Μηνύματα
398
Reaction score
1.207
Το αποτελεσμα ηταν υπεροδηγηση δηλαδή εκανες ενα τσικ στο volume του pro και έπαιζε εξαιρετικά δυνατά και άγρια καπως να το πω σε έναντι με τον pro του φιλου με τον audiolab καλυτερο ματσαρισμα στα μηχανηματα;μαλλον ναι
Ο CREEK διαθέτει προενισχυτή μοναδιαίου κέρδους (x1). Τα ολοκληρωμένα της προενίσχυσης (OPA2604) λοιπόν, είναι σε συνδεσμολογία buffer, για να οδηγείται ομαλά ο ηλεκτρονικός έλεγχος (Volume) στάθμης (PGA2311). Ως εκ τούτου, ο τελικός (ένας ανά κανάλι) του διαθέτει ασυνήθιστα υψηλό κέρδος τάσης (GAIN = x57), όταν οι περισσότεροι - ανάλογης ισχύος - τελικοί κινούνται γύρω στο (x30). Η επιλογή εξωτερικού προενισχυτή χρειάζεται σύνεση!
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
.....
Εχω τον creek evolution 2 συνδεμενος με ηχεια focal aria 926.
....
Ηχεία 2000+€ με ενισχυτή 800€, δεν τα αδικεί λίγο ο συνδυασμός;
Και σε τιμή και σε ισχύ.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ηχεία 2000+€ με ενισχυτή 800€, δεν τα αδικεί λίγο ο συνδυασμός;
Και σε τιμή και σε ισχύ.
ναι δεν διαφωνο αλλα οταν δεν παιζει χρημα,η μαζευις και περνεις αλλον.
εξαλλου το εχω πει πολλες φορες εδω δεν τα αγορασα μαζι,πηρα πρωτο τον creek πικαπ και phono ηχεια ειχα κατι τοτε δαπεδου τα roister evidence 7s και τελευταια αγορασα τα φοκαλ αφου ειχα δοκιμασει με τον creek ηχεια της epos μου αρεσε καλυτερα σαν μουσικοτητα τα focal
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.250
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top