Spotify vs Tidal vs Apple Music vs Deezer

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Καλησπέρα και πάλι!

Πριν λίγο καιρό μου δημιουργήθηκε μια απορία του ποια streaming υπηρεσία αξίζει περισσότερο στην Ελλάδα...

Προσωπικά ενώ προτιμώ το spotify, όταν μιλάμε για lossless quality χάνει.

Αυτόν τον μήνα δοκιμάζω το Deezer γιατί ενώ έχει lossless έχω την δυνατότητα μέσω του λογαριασμού μου να κατεβάζω τα τραγούδια τοπικά στον υπολογιστή μου σε flac lossless ποιότητα.

Εχω δοκιμάσει και apple music, το οποίο δεν με άφησε και πολύ ευχαριστημένο ενώ έχω μηδαμινή εμπειρία από το Tidal.

Θεωρω πολύ VFM το Qobuz το οποίο δεν έχω δοκιμάσει επειδή δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα...

Ποια είναι η γνώμη σας, θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις σας από την κάθε υπηρεσία!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ξεκινησα με Tidal, κατέληξα στο Spotify γιατι μου φαινεται πολυ πιο ευκολη η προσβαση και η αναζητηση περιεχομενου. Οσον αφορα την διαφορα σε ποιοτητα αναπαραγωγης θεωρω οτι το lossless του Tidal vs 320kbps του Spotify, δεν αντισταθμιζει την ευκολια χρησης του Spotify. Ασε που περιμενουμε την διαβοητη αναβαθμιση του Spotify!
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Ξεκινησα με Tidal, κατέληξα στο Spotify γιατι μου φαινεται πολυ πιο ευκολη η προσβαση και η αναζητηση περιεχομενου. Οσον αφορα την διαφορα σε ποιοτητα αναπαραγωγης θεωρω οτι το lossless του Tidal vs 320kbps του Spotify, δεν αντισταθμιζει την ευκολια χρησης του Spotify. Ασε που περιμενουμε την διαβοητη αναβαθμιση του Spotify!
Δεν έχω ακούσει τίποτα για την αναβάθμιση του spotify. Όντως η ευκολία του spotify δεν συγκρίνεται αλλά αμαρτία είναι να έχω τέτοιο σύστημα και να ακούω σε mp3 ποιότητα. Προς το παρόν ακούω στο σύστημα μου μεσω της LG Smart Τηλεόρασης μου όποτε έχω κι άλλο έξτρα περιορισμό...
 


Μηνύματα
45
Reaction score
11
Για αυτό παίδες υπάρχει το Apple Music, που έχει το discovery του spotify (και καλύτερο) και lossless ποιότητα.
Δυστυχώς όντας Android & Windows User δεν με βολεύει ενώ και στην τηλεόραση δεν έχει την επιλογή για Lossless ποιότητα...
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.812
Reaction score
8.110
Δυστυχώς όντας Android & Windows User δεν με βολεύει ενώ και στην τηλεόραση δεν έχει την επιλογή για Lossless ποιότητα...
Μια χαρά παίζει σε android & windows. Όσο για την τηλεόραση: Airplay!
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Μια χαρά παίζει σε android & windows. Όσο για την τηλεόραση: Airplay!
Δυστυχώς το iTunes δεν υποστηρίζει το airplay 2 της tv μου. Συν ότι το airplay 2 δεν υποστηρίζει το hi res quality
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Spotify είναι το πιο διαδεδομένο. Όμως το tidal έχει καλύτερη ποιότητα. Αρκεί να έχεις ένα καλό σύστημα. Έχω και τα 2 και χρησιμοποιώ εξίσου και τα 2.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Spotify είναι το πιο διαδεδομένο. Όμως το tidal έχει καλύτερη ποιότητα. Αρκεί να έχεις ένα καλό σύστημα. Έχω και τα 2 και χρησιμοποιώ εξίσου και τα 2.
Είμαι διατεθειμένος να κάνω κάποιες υποχωρήσεις απλά ψάχνω να βρω την πιο VFM Streaming Υπηρεσία. Μιας και δεν έχω κάποιον streamer προς το παρόν δεν είμαι διατεθειμένος να πληρωνω και για τις δύο υπηρεσίες...
 

Μηνύματα
55
Reaction score
17
Είχα εξ'αρχής Spotify, Apple Music, και Qobuz. Tidal όχι αφότου αγοράστηκε από εκείνον τον ράπερ. Εδώ και αρκετά χρόνια έχω μείνει μόνο με το Spotify, απλά είναι πιο πρακτικό στο UI και πιο accessible από gadgets, devices, apps, plugins, κτλ. Όταν=αν ποτέ γίνει και το HiFi θα το σκεφτώ.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Εγώ πιστεύω ακράδαντα πως αμα. γίνει το spotify, hifi θα πέσουν όλα τα άλλα... Η πλειοψηφία αυτών που έχουν όλες τις άλλες υπηρεσίες τις έχουν λόγω του Lossless.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.812
Reaction score
8.110
Η πλειοψηφία αυτών που έχουν όλες τις άλλες υπηρεσίες τις έχουν λόγω του Lossless
Για το lossless ενδιαφέρεται το 0,1% του πλυθησμού. Μην κοιτάς εμάς τα "φρικιά". Ο νορμάλ κόσμος δεν ξέρει τη διαφορά στην ποιότητα και δεν έχει και το hardware να την ακούσει ακόμη και αν νοιαζόντανε.

f23d5bc086957241e6177f054507e67b.png
 
Last edited:

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Για το lossless ενδιαφέρεται το 0,1% του πλυθησμού. Μην κοιτάς εμάς τα "φρικιά". Ο νορμάλ κόσμος δεν ξέρει τη διαφορά στην ποιότητα και δεν έχει και το hardware να την ακούσει ακόμη και αν νοιαζόντανε.

View attachment 274221
Προσφατα αλλαξα απο Tidal σε Deezer λογω MQA και ασυμβατοτητας πλεον με κινητα μεσω usb του αποθηκευμενου περιεχομενου. Η αλλαγη ειναι ευκολη ενω μεταφερθηκε το συνολο σχεδον της μουσικης περιπου 80gb! και μπορω να συνδεω ανετα usb dac η car dsp χωρις προβλημα.Η ποιότητά στο hifi του Deezer ειναι FLAC 16 bit και η συνδρομη μικροτερη. Αν μπορουσα θα ηθελα να δοκιμασω και το Qobuz αλλα ειναι λιγο δυσκολο ...
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.812
Reaction score
8.110
Μόλις έκανα εγγραφή στο Tidal παράληλα με το Apple Music. Πολύ καλά recommendations και ωραίο θρεντ με playlists στο avsite. Γιατί όχι σκέφτηκα. Μπροστά στα χρήματα που έχω δώσει σε CD και βινύλιο τα 7€ που ζητάει είναι πολύ μικρό ποσό.

ΥΓ. Και πολύ ωραίο interface :thumbsup:

Screenshot 2023-04-03 at 12.59.16 AM.png
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Μόλις έκανα εγγραφή στο Tidal παράληλα με το Apple Music. Πολύ καλά recommendations και ωραίο θρεντ με playlists στο avsite. Γιατί όχι σκέφτηκα. Μπροστά στα χρήματα που έχω δώσει σε CD και βινύλιο τα 7€ που ζητάει είναι πολύ μικρό ποσό.

ΥΓ. Και πολύ ωραίο interface :thumbsup:

View attachment 286921
Στο θέμα των 7€ σε σχέση με τα βινύλια και cd, εάν έχετε ένα καλό dac, οντως το cd εξαφανίζεται από το λεξιλόγιο σας πλεον, οσων αφορά τα βινύλια, δεν έχουν ψηφιακό ήχο οπότε δεν μπορούν να συγκριθούν...
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Σε πολύ σωστό ΑΒΓ πρόσφατα
νο1 qobuz
νο2 cd player ( transport κατηγορίας 600€ )
νο3 tidal

Όλα στο ίδιο dac , οι πλατφόρμες ίδιο καλώδιο usb.
Το tidal δυστυχώς έχει πάρα πολύ συμπίεση. Κάτι κάνουν με το μπάσο συν την πολύ διαφορετική «εικόνα» προς το χειρότερο.
Τα 1-2 πάρα πολύ κοντά σε όλα😀😀
 




Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.312
Και εγώ έχω παρατηρήσει διαφορές , υπέρ του cd και κατά του tidal και το έχω γράψει , σε άλλο νήμα.
Βέβαια εγώ παρατήρησα άλλου είδους διαφορές , κάτι σαν loudness στο tidal .
Θα επαναλάβω το πείραμα με το ίδιο DAC πάντα και θα σας πω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.502
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top