Βοήθεια για νέα τηλεόραση

gid

Μηνύματα
7.517
Reaction score
8.733
Μετά από ένα, ας πούμε, ατύχημα, βρίσκομαι σε αναζήτηση νέας τηλεόρασης. Η παλιά ήταν η LG 49LK61 (Full-HD), και με κάλυπτε πολύ καλά, αν εξαιρέσει κανείς το μέθεθος, αφού βλέπω από τα 3.5 μέτρα. Τώρα θέλω να πάω στις 55" (ξέρω, κι αυτές λίγες είναι). Για ήχο έχω το 5.1.

Έχει κανείς εμπειρία απο τις LG NanoCell? Θέλω να πάρω LG γιατί έχουν τη βάση που με βολεύει. Όσες έχουν δύο πόδια δε μου κάνουν γιατί το τραπεζάκι είναι λίγο στενό γι' αυτές. Επίσης είμαι εξοικιωμένος με το λειτουργικό τους.

Μπορώ να υποθέσω πως οι ΝΑΝΟ78Χ είναι ανώτερες των ΝΑΝΟ76Χ? Και ότι η 786 είναι ανώτερη της 783;

Η σειρά αυτή λένε πως έχει θέμα με γωνίες θέασης. Άραγε από τι γωνία και μετά υπάρχει πρόβλημα;

Θα βλέπω υλικό ανάλυσης 720p μέσω Emby, και, περιστασιακά, ελλληνικά κανάλια. Τα οποία σε τι ανάλυση εκπέμπουν, με την ευκαιρία;

Ευχαριστώ!
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.731
OLED για αρχεία 720p και ελληνικά κανάλια; :rolleyes:

Υπάρχουν αναφορές ότι το λογισμικό της LG δεν είναι πλέον όσο γρήγορο ήταν στο παρελθόν, και ότι με τον καιρό γίνεται χειρότερο. Επίσης δεν είναι εξίσου ευέλικτο με το google tv.

Όσο για τις βάσεις, υπάρχουν μοντέλα των λοιπών εταιρειών με ένα πόδι στη μέση, όπως σε βολεύει (απλά όχι στα πολύ φτηνά μοντέλα).

Προσωπικά θα πρότεινα κάποια TCL/Panasonic/Sony (κατά αύξουσα σειρά κόστους και ποιότητας εικόνας).

Οι 55 ίντσες δεν αρκούν για τα 3,5 μέτρα, το γνωρίζεις ήδη αυτό.

Edit: αν χρειάζεσαι ευρεία γωνία θέασης, τότε (γενικός κανόνας) θα πρέπει να πας σε IPS panel (αντί για VA panel), θυσιάζοντας μαύρο και αντίθεση.
 


Μηνύματα
767
Reaction score
964
Δεν θα βάλει ένα netflix να δει ο άνθρωπος ??Κ να μην βάλει τώρα σε 1-2 χρόνια δεν θα βάλει ??Προσωπικά ειδικά επειδή τηλεόραση δεν αλλάζουμε κάθε 2-3 χρόνια ,προσπαθώ να κοιτάω λίγο μπροστά ...
 

gid

Μηνύματα
7.517
Reaction score
8.733
Διευκρινίζω:

Όπως έγραψα με κάλυπτε η παλιά ως προς εικόνα, άρα OLED αποκλείεται

Η όποια νέα, πρέπει να υποστηρίζει Emby

Η κατηγορία τιμής που θα κινηθώ νομίζω διαφαίνεται.

Για 65" το φοβάμαι γιατί υλικό 720p δεν ξέρω πώς θα φαίνεται σε τόσες ίντσες με τον επεξεργαστή μιας τηλεόρασης χαμηλής κατηγορίας.

Η μεγαλύτερη γωνία που μπορεί ποτέ να δω είναι 20 μοίρες, τίποτε ιδιαίτερο.

Νetflix ή οποιαδήποτε άλλη συνδρομητική υπηρεσία, απίθανο να βάλω.
 

Μηνύματα
1.749
Reaction score
1.016
Διευκρινίζω:

Όπως έγραψα με κάλυπτε η παλιά ως προς εικόνα, άρα OLED αποκλείεται

Η όποια νέα, πρέπει να υποστηρίζει Emby

Η κατηγορία τιμής που θα κινηθώ νομίζω διαφαίνεται.

Για 65" το φοβάμαι γιατί υλικό 720p δεν ξέρω πώς θα φαίνεται σε τόσες ίντσες με τον επεξεργαστή μιας τηλεόρασης χαμηλής κατηγορίας.

Η μεγαλύτερη γωνία που μπορεί ποτέ να δω είναι 20 μοίρες, τίποτε ιδιαίτερο.

Νetflix ή οποιαδήποτε άλλη συνδρομητική υπηρεσία, απίθανο να βάλω.
Ολες οι tv ειναι 4k θα σου κανει upscaling σε ολο το υλικο . Καποιες tv κανουν καλυτερο upscaling ( Sony ) απο αλλες Απο 50 full hd να πας σε 55 δεν αρκει θα σου φαινεται μικροτερη η tv Αν σε περνει χωροταξικα θα πας σε 65 που αυτη τη περιοδο ειναι best vfm Τα καναλια hd εκπεμουν 1080i
Αν δεν βαλεις netflix και δεν βλεπεις hdr ταινιες θα βρεις κατι οικονομικο Βαλε ταβανι και ζητα προτασεις !
 

gid

Μηνύματα
7.517
Reaction score
8.733
Αν, βλέποντας υλικό 720p από τα 3.5 μέτρα, στις 65, βλέπω φίδια, τότε πρέπει να αποφύγω τις 65.

Το ξέρω πως όλες είναι 4Κ και θα κάνουν upscaling, το θέμα είναι ποιο θα είναι το αποτέλεσμα στις παραπάνω συνθήκες.
 

gid

Μηνύματα
7.517
Reaction score
8.733
Μπορεί κάποιος να με βεβαιώσει πως οι Samsung Smart TV (Tizen) επιτρέπουν εγκατάσταση του Emby?

Βλέπω αναφορές στο ίντερνετ ότι μπορεί να μην είναι διαθέσιμο λόγω γεωγραφικής περιοχής και ότι θέλει κάθε μήνα επανεγκατάσταση και τέτοια.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Διευκρινίζω:

Όπως έγραψα με κάλυπτε η παλιά ως προς εικόνα, άρα OLED αποκλείεται

Η όποια νέα, πρέπει να υποστηρίζει Emby

Η κατηγορία τιμής που θα κινηθώ νομίζω διαφαίνεται.

Για 65" το φοβάμαι γιατί υλικό 720p δεν ξέρω πώς θα φαίνεται σε τόσες ίντσες με τον επεξεργαστή μιας τηλεόρασης χαμηλής κατηγορίας.

Η μεγαλύτερη γωνία που μπορεί ποτέ να δω είναι 20 μοίρες, τίποτε ιδιαίτερο.

Νetflix ή οποιαδήποτε άλλη συνδρομητική υπηρεσία, απίθανο να βάλω.
Δεν αγοράζεις κάθε χρόνο τηλεόραση. Πάρε 75άρα. Τί θα πει δηλαδή ότι βλέπεις 720p. 720p βλέπεις σήμερα. Αύριο; Και δεν πρέπει να σε ανησυχεί το Emby. Και τί έγινε δηλαδή αν δεν είναι διαθέσιμο για την τάδε ή τη δείνα μάρκα! Τους παντρεύτηκες; Ξήλωσέ το και βάλε Plex. Βάλε κάτι άλλο. Σώνει και καλά Emby; Οκ. Πάρε ένα nuc 11-12-13ης γενιάς με ασύρματο ποντίκι και στήσε το Emby εκεί. Ούτως ή άλλως, το HTPC είναι ασύγκριτα καλύτερο από το λειτουργικό οποιασδήποτε τηλεόρασης. Από κατασκευής. Από τ' αποδυτήρια.

Πάρε 75άρα. Δυό κατοστάρικα διαφορά είναι, σλόου δε θινγκ. Σε μια εβδομάδα θα σου έχουν φύγει οι αμφιβολίες. Μη δε δω, μη δω πιξέλιασμα, μην έτσι μην αλλιώς. Τ' είν' αυτά τώρα! Μεγάλα παιδιά είμαστε. Πάρε ανάσα και πάρ' την!
 

Μηνύματα
1.749
Reaction score
1.016
Αν, βλέποντας υλικό 720p από τα 3.5 μέτρα, στις 65, βλέπω φίδια, τότε πρέπει να αποφύγω τις 65.

Το ξέρω πως όλες είναι 4Κ και θα κάνουν upscaling, το θέμα είναι ποιο θα είναι το αποτέλεσμα στις παραπάνω συνθήκες.
Οχι δεν θα βλεπεις φιδια ειδικα με τοση αποσταση που εχεις απο την tv . Εγω ειμαι παθων γιατι ειμαι σε αποσταση 3,50 μ με 65 αρα και ψαχνομαι για 85 κ λιγες ειναι .
Εδω μια εικονα με συγκριτικο upscaling 2 tv ωστε να δεις διαφορα ( σε 480p) . Οτι πληρωνεις περνεις

IMG_0284.jpeg
 

Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
Μπορεί κάποιος να με βεβαιώσει πως οι Samsung Smart TV (Tizen) επιτρέπουν εγκατάσταση του Emby?

Βλέπω αναφορές στο ίντερνετ ότι μπορεί να μην είναι διαθέσιμο λόγω γεωγραφικής περιοχής και ότι θέλει κάθε μήνα επανεγκατάσταση και τέτοια.

Με κλειστά μάτια OLED και αν σε παίρνει οικονομικά αλλά και χωροταξικά κοιτάζεις από 65 κι πάνω
Όσον αφορά το παραπάνω σχόλιο για το emby φυσικά και υπάρχουν και άλλες λύσεις για να βάλεις emby η κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως αναφέρθηκε οπότε μη σκας. Αλλά να σου πω πως σε μια tv Samsung που έχω στο δωμάτιο και είχα και γω θέμα με το emby πλέον υπάρχει κανονικότητα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εχω 75αρα στο υπνοδωματιο και βλεπω απο τα 3.5μ. Ουτε πιξελ βλεπεις ουτε τιποτα ακομα και στα πιο χαλια καναλια. Οι 55 ιντσες αυτη τη στιγμη ειναι κακο VFM. Απο 65 και πανω.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
75άρα στο υπνοδωμάτιο; o_O

Στο σαλόνι τι έχεις, Village? :idk:
Οταν την πηραμε, την πηραμε για το σαλονι. Αλλα εκει που θελαμε να μπει δεν χωραγε και την βαλαμε προσωρινα στο υπνοδωματιο μεχρι να κανουμε χωρο για να χωρεσει. Μας αρεσε ομως στο υπνοδωματιο και τελικα την αφησαμε εκει μονιμα.
Στο σαλονι εχουμε μια παλια 32αρα (απλα για να υπαρχει τηλεοραση) και τον προτζεκτορα (120")
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.995
Reaction score
95.579
75άρα στο υπνοδωμάτιο; o_O

Στο σαλόνι τι έχεις, Village? :idk:
Έχεις λινκ που να λέει μέχρι πόσες ίντσες επιτρέπονται στα υπνοδωμάτια; :biggrin:

Στα 3,5 μέτρα που την έχει ο φίλος, εμείς έχουμε 120" οθόνη βιντεοπροβολέα.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Είδα σήμερα κάτι Samsung σειράς 70 και 80 c, στις 85 ´´ (2023) με τιμές από -1700 -1999€, αναλογως το μοντέλο και το κατάστημα και νομίζω έχουν κεντρική βάση .
Στα 3,5m θα κοιτούσα μόνο για 85αρα και για μελλοντική χρήση ανάλογα..:biggrin:
Αν εσυ θέλεις τώρα αυστηρά μόνο lower resolution θέαση , ρίξε μια ματιά παρακάτω σχετικά με τις αποστάσεις και το περιεχόμενο θέασης (resolution)..


IMG_0734.jpeg


(rtings.com)
 


D

Deleted member 50795

Guest
Δε κατάλαβα ότι τα κριτήρια σου είναι οικονομικα , αλλά η ανάλυση που επικαλέστηκες.
Όπως και να έχει 55´´ από 3,5m , είναι μια επιλογή , αλλά για μένα εκ πείρας πάντα είναι τελείως out of the question .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.855
Μηνύματα
2.878.860
Members
37.955
Νεότερο μέλος
Audio Profes
Top