Είναι η φωτογραφία τέχνη;

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Και για μένα τέχνη, αποτελεί οποιαδήποτε δημιουργία περιέχει την απόψη και την προσέγγιση του δημιουργού της για το θέμα.

Η προσσέγιση αυτή εξαρτάται πάντα από τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται.

Εαν με τα μέχρι πρότινος φωταγραφικά εργαλεία μπορούσε να αποτυπωθεί εκτός από τα πραγματικά δρώμενα και η περιρέουσα ατμόσφαιρα ή τα συναισθήματα, τώρα πια με το post processing, απλώς αποκτά μια νέα διάσταση.

Και πραγματικά υπάρχουν φωτογραφίες, που δεν μπορούν να τις τραβήξουν όλοι.Εκείνη την στιγμή, δουλεύουν όλες οι αισθήσεις για να αποθανατιστεί ένα γεγονός, που περιλαμβάνει και την ψυχολογική κατάσταση και τις σκέψεις του φωτογράφου, γιατί ακριβώς επιλέγει να το αποτύπωσει.

Ακόμα και για την ερωτική πράξη (ή τσόντα), αν ο δημιουργός της καταφέρει να μεταφέρει έτσι όπως το αντιλαμβάνεται, τον ψυχικό κόσμο των πρωταγωνιστών και την φόρτιση της στιγμής εκτός από την καθεαυτό πράξη, αυτό αποτελεί δημιουργία τέχνης.

Ορισμός της τέχνης από διαφόρους "φωτισμένους" ανα τους αιώνες ανθρώπους:

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=278
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα; Στη γλυπτική ας πούμε ποιό είναι το περιβάλλον; Τί είναι αυτό που η γλυπτική έχει στο δίπολο "περιβάλλον-καλλιτέχνης" και η φωτογραφία δεν έχει;
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Δεν πίστευα ότι είναι αμφισβητήσιμο ότι η φωτογραφία είναι τέχνη :sad:

ουτε εγώ το περίμενα Γιώργο αλλά η απάντηση του Νίκου (Τσαρ) μου άρεσε πάρα πολυ καθώς τεκμηρίωσε σωστά την δική του σκέψη... που δεν είναι και απαραίτητα η δική μου ή μας σκέψη..

Νίκο είναι πολλά που πρέπει να βάλεις στο μυαλό σου για να συλλάβεις σε όλο της το φάσμα το πραγματικο concept της ερώτησης "is photography an art"?

Ενα θα σου πώ, εγώ και εσύ και πολλοί άλλοι δεν μπορούμε να γίνουμε αρτίστες φωτογράφοι, αν είμασταν θα το είχαμε μάθει κιολας! Είναι και αυτό ενα απο τα ταλέντα, το σπουδάζεις μόνο αν εχεις εντοπίσει την κλίση πρός αυτό και οτι ξεχωρίζεις, εχεις το μάτι και την αντίληψη του καλού φωτογράφου. Μόνο τότε πάς και το μαθαίνεις απο την θεωρητική και πρακτική του μεριά σε Πανεπιστημιακό επίπεδο και μετά τραβάς πολλά μέτρα φίλμ για να πείς έφτασα στο επίπεδο της τέχνης.

Eϊχα την τύχη απο το 1972 να με γράψει συνδρομητή στο National Geographic ο καλίτερος φίλος του πατέρα μου. Είχα την τύχη απο τα 8 μου χρόνια να διαβάζω και να βλέπω αριστουργηματικές φωτογραφίες που οφείλω να πώ ότι μόνο στο National Geographic και στο LIFE Magazine κυκλοφορούσαν. Ετσι μπορώ να σου πώ αν κάτι που βλέπω αποτυπωμένο στο χαρτί είναι τέχνη ή όχι και φυσικά οφείλω να πώ όιτ όσο και αν προσπάθησα τέχνη ποτέ δεν μπόρεσα να βγάλω σε καμμία μου φωτογραφία. Ας είχα το ταλέντο και δεν θα είμουν εδώ... θα είχα κάνει το γύρο του κόσμου με μια φωτογραφική μηχανή... αυτό ήταν και είναι το ανεκπλήρωτο όνειρο μου guys!!
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Όπως... νομίζεις. :cool_4:


Αν αυτό όμως είναι τέχνη, εγώ είμαι ελικόπτερο...

Η ικανότητα, να χρησιμοποιείς με σωστή τεχνική τις δυνατότητες του μέσου, καθώς και το ένστικτο του σωστού timing για να πατήσεις το κουμπί την κατάλληλη στιγμή, δεν είναι έκφραση συναισθημάτων αλλά καλή χρήση της δεδομένης τεχνολογίας. Αλλιώς τέχνη με την έννοια που θέλετε, θα ήταν αυτό που κάνει ο γυψοσανιδάς, τέχνη θα ήταν αυτό που κάνει και ο ψαροτουφεκάς...

Για εμένα δηλαδή δεν υπάρχει η φωτογραφία ως τέχνη, αλλά μόνον η φωτογραφική τέχνη...
...θα ήθελα απλά να ρωτήσω σε πόσες γυψοσανίδες στάθηκες μπροστά και τις κοιτούσες για ένα δεκάλεπτο??? πόσες από αυτές είχαν κάτι να σου πούνε, πόσες από αυτές σου ξύπνησαν διάφορα συναισθήματα....

Η φωτογραφία ως μορφή έκφρασης σαφώς και μπορεί να χαρακτηριστεί ως τέχνη, η τεχνική της φωτογραφίας είναι αυτή που σε βοηθά να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Όπως... νομίζεις. :cool_4:

Για μένα, η τέχνη προϋποθέτει δημιουργία και δεν είναι παρά το όχημα για να αναδείξει ο καλλιτέχνης τον εσωτερικό του κόσμο.

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί είναι απαραίτητο να χαρακτηριστεί ως τέχνη, η τεχνική του να αποθανατίζεις στιγμές με τις οποίες δεν υπάρχει απαραίτητα αλληλεπίδραση συναισθημάτων. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να είναι τέχνη αυτό που κάνει ένας φωτορεπόρτερ στην εμπόλεμη ζώνη. Σίγουρα ένας επαγγελματίας φωτογράφος γυμνών μοντέλων για ανάλογα περιοδικά, (κοινώς τσόντες), έχει την ικανότητα να αποθανατίσει στον φακό τα... δρώμενα με τρόπο που δεν θα μπορούσε να το κάνει οποιοσδήποτε. Χαίρε βάθος (πεδίου) αμέτρητο.

Αν αυτό όμως είναι τέχνη, εγώ είμαι ελικόπτερο...

Η ικανότητα, να χρησιμοποιείς με σωστή τεχνική τις δυνατότητες του μέσου, καθώς και το ένστικτο του σωστού timing για να πατήσεις το κουμπί την κατάλληλη στιγμή, δεν είναι έκφραση συναισθημάτων αλλά καλή χρήση της δεδομένης τεχνολογίας. Αλλιώς τέχνη με την έννοια που θέλετε, θα ήταν αυτό που κάνει ο γυψοσανιδάς, τέχνη θα ήταν αυτό που κάνει και ο ψαροτουφεκάς...

Για εμένα δηλαδή δεν υπάρχει η φωτογραφία ως τέχνη, αλλά μόνον η φωτογραφική τέχνη...

οτιδηποτε μπορει να δημιουργησει τεχνη χρειαζεται και την αναλογη τεχνικη
αρα επειδη χρησιμοποιεις καποια τεχνικη δεν ειναι τεχνη??
οσον αφορα το γυμνο δεν ειναι ολα τσοντα
http://www.2001photo.com/gallery4/index.php
καποιος που βρηκα με ενα ψαξιμο στο google
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
TI EINAI TEXNH?


Τι είναι τέχνη; Ίσως ένα από τα δυσκολότερα ερωτήματα που άφησε αναπάντητα ο αιώνας που πέρασε. Όσο καιρό η τέχνη εθεωρείτο «απο-μίμηση» της φύσης ή ως ανθρώπινη προσπάθεια προσέγγισης του ωραίου, όλα έβαιναν καλώς.

Όταν όμως κάποιοι Γερμανοί φιλόσοφοι, με πρώτο και καλύτερο τον Χέγκελ και τις γνωστές παραδόσεις του περί Αισθητικής, άρχισαν να ζητούν από την τέχνη την αποκάλυψη της αλήθειας, τα πράγματα δυσκόλεψαν.
H τέχνη δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να αποτελέσει απο-μίμηση της φύσης, δήλωνε ο Σοπενχάουερ, αφού την ξεπερνά. Ο Νίτσε, δε, έβλεπε στην τέχνη την οριστική αποδοχή, ευλογία και θεοποίηση της ανθρώπινης ύπαρξης· θεωρούσε την τέχνη ξελογιάστρα και ελιξίριο ζωής. Από τότε οι ορισμοί της τέχνης δίνουν και παίρνουν. Δεν υπήρξε καλλιτέχνης που να μην έχει έναν δικό του ορισμό της τέχνης. Υπάρχουν, λοιπόν, τόσοι ορισμοί όσο και καλλιτέχνες. Το λιγότερο.

Είναι γεγονός πάντως ότι η τέχνη εξελίσσεται τόσο γρήγορα, ώστε συχνά είμαστε αναγκασμένοι να αποδεχθούμε μορφές της, για τις οποίες δεν έχουμε προλάβει καν να δημιουργήσουμε έννοιες. Πέραν τούτου, κάτι που σήμερα προκαλεί την οργή ή το γέλιο, αύριο ενδεχομένως να αποκαλείται αριστούργημα και να θαυμάζεται από εκατομμύρια ανθρώπους. H ιστορία της τέχνης είναι γεμάτη τέτοια περιστατικά. Ας θυμηθούμε τα έργα των Ντεγκά, Μανέ, Μονέ, Ρενουάρ, που η κριτική της εποχής τους τα χαρακτήρισε «ιμπρεσιονιστικά», μια έννοια που σήμερα αποτελεί σταθμό στην ιστορία της τέχνης, ενώ τότε εθεωρείτο «βρισιά».

Με τα χρόνια φαίνεται πάντως πως οι καλλιτέχνες κουράστηκαν· κατάλαβαν ότι με το να προσπαθούν να ορίσουν την τέχνη, μοιάζουν με τους χωρικούς του μεσαιωνικού παραμυθιού που ήθελαν να γεμίσουν τον ήλιο σε σακιά. H αλήθεια είναι ότι κατέληξαν να ασχολούνται με κάτι διαφορετικό από το καλλιτεχνίζειν, δηλαδή το φιλοσοφείν. Άφησαν, λοιπόν, αυτή την επίπονη δουλειά στους ειδικούς, τους φιλοσόφους, και έπαυσαν να απαιτούν αναγνώριση για το έργο τους, αμφισβητώντας ακόμη και τον ίδιο τους τον εαυτό. Με αυτό το σκεπτικό, από τον Μεσοπόλεμο και έπειτα, οι καλλιτέχνες δηλώνουν ότι το κάθε αντικείμενο αξίζει να γίνει τέχνη· με το που το κοιτάζει κανείς γίνεται έργο τέχνης. Ήγουν, το καθετί μπορεί να είναι τέχνη και ο καθένας μας καλλιτέχνης. Γιατί, λοιπόν, να επιμένουμε να ορίσουμε «τι είναι τέχνη»; Τι θα κερδίσουμε; Δεν είναι καλύτερα να εμμένουμε στην όποια θέση έχουμε ή δεν έχουμε και να υπολογίζουμε ότι ακόμη και αυτοί που συμφωνούν μαζί μας, είναι πολύ πιθανόν να μη μας καταλαβαίνουν;


Αν εγώ, για παράδειγμα, σας έλεγα ότι «η τέχνη είναι η φωτιά που κάνει το μηδέν στάχτη», πολύ πιθανόν να μου λέγατε ότι σας αρέσει ο ορισμός μου, θα τον καταλαβαίνατε όμως;

Ο Γεράσιμος Θεοδόσης είναι διδάκτορας του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης - συγγραφέας.

 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
αρα επειδη χρησιμοποιεις καποια τεχνικη δεν ειναι τεχνη??
Όχι. Μπορεί να είναι ότι θέλεις, μπορεί να είναι και τέχνη.
Εγώ αυτό που λέω είναι ότι σε αντίθεση για παράδειγμα με έναν ζωγράφο ο οποίος θα δημιουργήσει μια εικόνα από την φαντασία του ή θα αποτυπώσει με τον δικό του τρόπο την πραγματικότητα στο χαρτί βάζοντας την δική του πινελιά, ο φωτογράφος απλά θα την καταγράψει χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα εργαλεία, παίζοντας με τις συνθήκες φωτισμού, τους φακούς και τα διαφράγματα.

Η δημιουργικότητα του φωτογράφου εξαρτάται σε κάθε περίπτωση από τα εργαλεία της τεχνολογίας. Πάνω από όλα δηλαδή σημασία έχει η σωστή χρήση του μέσου και μετά έρχεται η αισθητική και η έμπνευση. Πρώτα η μηχανή και μετά ο άνθρωπος με λίγα λόγια. Γι αυτό και νομίζω ότι τελικά η φωτογραφική τέχνη είναι κάτι που καλλιεργείται και μάλιστα αρκετά εύκολα.

Και πως θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα, όταν μιλάμε για ένα παιδί της βιομηχανικής επανάστασης...

Φυσικά, η αγάπη κάποιων για την φωτογραφία, τους οδήγησε σε επίπεδα τέτοια που την ανέδειξαν σε μέσο έκφρασης. Άξιοι...
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Όχι. Μπορεί να είναι ότι θέλεις, μπορεί να είναι και τέχνη.
Εγώ αυτό που λέω είναι ότι σε αντίθεση για παράδειγμα με έναν ζωγράφο ο οποίος θα δημιουργήσει μια εικόνα από την φαντασία του ή θα αποτυπώσει με τον δικό του τρόπο την πραγματικότητα στο χαρτί βάζοντας την δική του πινελιά, ο φωτογράφος απλά θα την καταγράψει χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα εργαλεία, παίζοντας με τις συνθήκες φωτισμού, τους φακούς και τα διαφράγματα.

Η δημιουργικότητα του φωτογράφου εξαρτάται σε κάθε περίπτωση από τα εργαλεία της τεχνολογίας. Πάνω από όλα δηλαδή σημασία έχει η σωστή χρήση του μέσου και μετά έρχεται η αισθητική και η έμπνευση. Πρώτα η μηχανή και μετά ο άνθρωπος με λίγα λόγια. Γι αυτό και νομίζω ότι τελικά η φωτογραφική τέχνη είναι κάτι που καλλιεργείται και μάλιστα αρκετά εύκολα.

Και πως θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα, όταν μιλάμε για ένα παιδί της βιομηχανικής επανάστασης...

Φυσικά, η αγάπη κάποιων για την φωτογραφία, τους οδήγησε σε επίπεδα τέτοια που την ανέδειξαν σε μέσο έκφρασης. Άξιοι...
ο ζωγραφος χρησιμοποιει πινελα ( εργαλεια δηλαδη)
το ιδιο κανει και ενας φωτογραφος
η σωστη χρηση του μεσου που λες μπορει να ισχυει στο φωτορεπορταζ αλλα υπαρχει και αλλου ειδους φωτογραφια
στο πινακα βλεπουμε το εργο scream toy edward munch
εχει ομοιοτητα με την φωτογραφια??
 

Attachments


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Μου αρεσει η προσεγγιση σου!:)

Και τα δυο ειναι εργα τεχνης,με τα δικα μου ματια...
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Όπως... νομίζεις. :cool_4:
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί είναι απαραίτητο να χαρακτηριστεί ως τέχνη, η τεχνική του να αποθανατίζεις στιγμές με τις οποίες δεν υπάρχει απαραίτητα αλληλεπίδραση συναισθημάτων.
:shock:

Μόλις περιέγραψες το πως και πότε μια φωτογραφία...δεν είναι τέχνη. :happy_6:
Δηλαδή στην περίπτωση μιας κακής "φωτογραφίας".

Ούτως ή άλλως κάθε ...μουτζούρα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί τέχνη...επειδή προέρχεται από εργαλεία δημιουργίας.
Πινέλα δηλαδή.




Η ικανότητα, να χρησιμοποιείς με σωστή τεχνική τις δυνατότητες του μέσου, καθώς και το ένστικτο του σωστού timing για να πατήσεις το κουμπί την κατάλληλη στιγμή, δεν είναι έκφραση συναισθημάτων αλλά καλή χρήση της δεδομένης τεχνολογίας.
Απόλυτο λάθος.

Πατάς το κουμπί...εσύ που δεν έχεις "σπουδάσει" φωτογραφία. :happy_8:

Οι γνώστες ...περιμένουν..."βλέπουν κάδρο" ...συνθέτουν...υπολογίζουν γραμμές...χρυσές τομές...σημεία εισόδου εξόδου...φορμάρουν...κάνουν κλικ.
Ακολούθως εμφανίζουν.
Σε αυτό το στάδιο πάλι δίνουν ιδιαίτερη φροντίδα.
Στο επόμενο παρουσιάζουν.

Αν από την συνολική διαδικασία δημιουργηθεί συναίσθημα....έχουμε Φωτογραφία. Τέχνη.
Αν όχι έχουμε snapshot. Αυτό που έχουμε οι περισσότεροι δηλαδή στα άλμπουμ από τις διακοπές μας.


Αλλιώς τέχνη με την έννοια που θέλετε, θα ήταν αυτό που κάνει ο γυψοσανιδάς,
Αν ο γυψοσανιδάς έχει φτιάξει τις...Βερσαλλίες...ναι κάνει τέχνη.
Αν έχει φτιάξει το μαγαζί του Μελίδη.... :happy_8:


τέχνη θα ήταν αυτό που κάνει και ο ψαροτουφεκάς...
Ο ψαροντουφεκάς δεν θα μπορούσε ποτέ να κάνει τέχνη.
Απλά σκοτώνει εντέχνως...ή τεχνηέντως. Διαλέγεις.

Για εμένα δηλαδή δεν υπάρχει η φωτογραφία ως τέχνη, αλλά μόνον η φωτογραφική τέχνη...

Μικρός είσαι ακόμη... :happy_8: :happy_5:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Όχι. Μπορεί να είναι ότι θέλεις, μπορεί να είναι και τέχνη.
Εγώ αυτό που λέω είναι ότι σε αντίθεση για παράδειγμα με έναν ζωγράφο ο οποίος θα δημιουργήσει μια εικόνα από την φαντασία του ή θα αποτυπώσει με τον δικό του τρόπο την πραγματικότητα στο χαρτί βάζοντας την δική του πινελιά, ο φωτογράφος απλά θα την καταγράψει χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα εργαλεία, παίζοντας με τις συνθήκες φωτισμού, τους φακούς και τα διαφράγματα.
Επέτρεψε μου να σου πω ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.

Ο φωτογράφος δεν καταγράφει. Δεν καταγράφει ...πάντα τουλάχιστον.
Δεν αντιγράφει...αν αυτό πιστεύεις.
Δημιουργεί. Φτιάχνει εικόνες.

Η απλή καταγραφή δεν είναι φωτογραφία. Είναι σκουπίδια.


Μικρή παρένθεση.

Πολύ εύκολα κάποιος θα πει ότι το αστυνομικό ρεπορτάζ...δεν είναι τέχνη.
Είναι καταγραφή.
Καταγραφή των σκηνών εγκλήματος, ατυχήματος ....πυρκαγιάς.

Δυστυχώς για αυτόν...υπήρξε ο Weegee. (Arthur 'Weegee' Fellig)

Έγκλημα




Ατύχημα




Παρατηρήστε την εικόνα.
"Δείτε" την ζωή να κυλάει στο βάθος αδιαφορόντας για το δράμα του πρώτου πλάνου.


Πυρκαγιά






Απλές καταγραφές; Δημιουργήματα της τεχνολογίας;
Σαφώς όχι.

Ολοκληρωτικό δόσιμο, προσπάθεια, ικανότητα, απαράμιλλο ταλέντο, έρωτας για αυτό το είδος φωτογραφίας.
Πρέπει να χρησιμοποιήσει κανείς....πολλά πέρα από ένα κλικ για να δημιουργήσει τέτοιες εικόνες.









Η δημιουργικότητα του φωτογράφου εξαρτάται σε κάθε περίπτωση από τα εργαλεία της τεχνολογίας.
Όσο του ζωγράφου από το τι είδους τρίχα είναι τα πινέλα του.



Πάνω από όλα δηλαδή σημασία έχει η σωστή χρήση του μέσου και μετά έρχεται η αισθητική και η έμπνευση.
Απόλυτο λάθος.

Πρώτα βλέπω κάδρο, εμπνέομαι ...συνθέτω...και αν δεν μπορώ να το δώ και να φανταστώ πως θα δημιουργήσω συναίσθημα....δεν τραβάω! :shock: :happy_6:


Πρώτα η μηχανή και μετά ο άνθρωπος με λίγα λόγια. Γι αυτό και νομίζω ότι τελικά η φωτογραφική τέχνη είναι κάτι που καλλιεργείται και μάλιστα αρκετά εύκολα.
Η φωτογραφική τέχνη καλλιεργείται...από το μυαλό του φωτογράφου.
Όχι από τα εργαλεία του.

(Πάμε μια κοντρίτσα...εγώ με ποκετ μιας χρήσης (αυτές τις χάρτινες) και έσυ με όποια SLR επιλέξεις; :happy_5: :happy_5: :happy_5: )




Και πως θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα, όταν μιλάμε για ένα παιδί της βιομηχανικής επανάστασης...
Υπεραπλούστευση.
Έχουν βγει και καλύτερες μπογιές σε σωληνάρια σε αντίθεση με τα λίπη ανακατεμένα με ..."βρωμιές" που χρησιμοποιούσαν πριν 400 χρόνια οι ζωγράφοι.
 

Attachments


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Αν προσπαθήσεις πολύ, αν κάνεις και μαθήματα και αν τραβήξεις και μερικές χιλιάδες φωτογραφίες θα γίνεις εξαιρετικός φωτογράφος. Αν προσπαθήσεις, μπορείς να γίνεις Μότσαρντ?...

Πιστεύεις οτι όλοι μέσα μας κρύβουμε έναν Bresson;
Έναν Winogrand; Εναν Sudek; Εναν Kertesz; Έναν Decarava;
Έναν Adams;
Αλήθεια...όλοι τραβάμε τοπία. Ξέρεις κανέναν να "φτιάχνει" τα τοπία του Ansel Adams; :-o






Πιστεύεις ότι αν προσπαθήσεις θα μπορέσεις ποτέ να τρα... συλλάβεις αυτό;



Και μάλιστα με τα...εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν;



Έχει τύχει και έχεις ακούσει κάμποση "κλασσική" και αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα.
Σίγουρα όχι όλα αυτά που αντιλαμβάνεται ο Ν. Κανελλόπουλος.
Ή ο ...Νοστράδαμος. :happy_8:
Πρέπει να δεις πολλή Φωτογραφία ακόμη για να αντιληφθείς κάποια άλλα.
Όχι εσύ μόνο. Όλοι μας. :happy_6:


(Επειδή έχω καταφέρει να παίξω τα κάλαντα στην μελόντικα δεν νομίζω ότι μπορώ να απαξιώνω το έργο και την ευφυία ενός μουσικού μιλώντας μόνο για απλή προσπάθεια ή για τεχνολογία)



Η δήλωση του Γιάννη (Dreamgr) για την φωτογραφία του Doisneau με άφησε άναυδο. :shock:



Ναι όντως. Υπάρχουν πολλά ζευγάρια στους σταθμούς που βγάζουν τα μάτια τους μπροστά στον κόσμο.
Δεν γνωρίζω κάποια άλλη τέτοια ..."απεικόνιση" να εχει πληρωθεί 155.000 € και να είναι τόσο γνωστή σε ολόκληρο τον κόσμο.
 

Attachments


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
ουτε εγώ το περίμενα Γιώργο αλλά η απάντηση του Νίκου (Τσαρ) μου άρεσε πάρα πολυ καθώς τεκμηρίωσε σωστά την δική του σκέψη... που δεν είναι και απαραίτητα η δική μου ή μας σκέψη..
Όχι Γιάννη.
Έβγαλε "αληθοφανή" συμπεράσματα βασιζόμενος σε υπεραπλουστεύσεις και σε λανθασμένες αφετηρίες.

Όπως π.χ
Πάνω από όλα δηλαδή σημασία έχει η σωστή χρήση του μέσου και μετά έρχεται η αισθητική και η έμπνευση.
:shock: wall_2


Ισχύει το ακριβώς αντίθετο. :happy_6:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Δηλαδή...έχω δεδομένη (και καλλιεργήσιμη) αισθητική, εμπνέομαι ανάλογα βάσει αυτής και με την γνώση της χρήσης του "μέσου" εκφράζομαι.
Ακόμη και με αντισυμβατική χρήση του μέσου.


Αν το αποτέλεσμα της έκφρασης μου είναι αντιληπτό από όλους...αυτό είναι άλλο θέμα.
Αν το αποτέλεσμα της έκφρασης μου είναι "(Π)ίνακας" αυτό είναι άλλο θέμα.
Αν το αποτέλεσμα της έκφρασης μου είναι "(Φ)ωτογραφία" αυτό είναι άλλο θέμα.
Αν το αποτέλεσμα της έκφρασης μου είναι "έργο τέχνης" ή σκουπίδι αυτό είναι άλλο θέμα.


Το σίγουρο είναι το εξής.
Ούτε τα πινέλλα ούτε οι φακοί έκαναν τέχνη.
Ο άνθρωπος δημιούργησε κάτι.
Αυτό το κάτι υπό προυποθέσεις...είναι τέχνη.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
"Το γεγονός ότι μπορεί όλος ο κόσμος να κάνει μια φωτογραφία δεν σημαίνει πως η φωτογραφία είναι εύκολη,
σημαίνει πως πρέπει να είμαστε πολύ πιο σοβαροί με τη φωτογραφία, αφού όλος ο κόσμος μπορεί να την κάνει."

- Πλάτων Ριβέλλης
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
''Να φωτογραφίζεις σημαίνει να αναγνωρίζεις - ταυτόχρονα και μέσα σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου -
και το ίδιο το γεγονός και την αυστηρή οργάνωση των οπτικά αντιληπτών μορφών που του δίνουν νόημα.
Είναι όταν το μάτι, το μυαλό και η καρδιά βρίσκονται σε μιαν ευθεία. ''


- Henri Cartier – Bresson
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Η προσσέγιση αυτή εξαρτάται πάντα από τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται.
Όχι από τα εργαλεία. (τα πινέλλα, τον καμβά τους φακούς, το ....μυστρί)

Αλλά ....από τις φόρμες. Τον τρόπο...υπεραπλουστευμένα.

Εαν με τα μέχρι πρότινος φωταγραφικά εργαλεία μπορούσε να αποτυπωθεί εκτός από τα πραγματικά δρώμενα και η περιρέουσα ατμόσφαιρα ή τα συναισθήματα, τώρα πια με το post processing, απλώς αποκτά μια νέα διάσταση.
Το post processing υπήρχε ανέκαθεν.
Απλά δεν το γνώριζε η μεγάλη μάζα του κόσμου.
'Οπως ...νομίζει ότι το γνωρίζει μετά την ενημέρωση της από τα τμήματα marketing των εταιρειών κατασκευής
ψηφιακών hard/software προιόντων.

Το photoshop δεν κάνει καινούρια πράγματα. (ας πούμε)
Κάνει αυτά ακριβώς που έκαναν οι παλαιοί φωτογράφοι με νέο εύκολο τρόπο.



Και πραγματικά υπάρχουν φωτογραφίες, που δεν μπορούν να τις τραβήξουν όλοι.Εκείνη την στιγμή, δουλεύουν όλες οι αισθήσεις για να αποθανατιστεί ένα γεγονός, που περιλαμβάνει και την ψυχολογική κατάσταση και τις σκέψεις του φωτογράφου, γιατί ακριβώς επιλέγει να το αποτύπωσει.

Μπρεσσονικό! :cool_4: :happy_6:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Είδες τι κάνεις βρε Νίκο στον preve; Από τις 3 η ώρα είναι στο πόδι γράφοντας! :-D Βρε preve νέε μου, κοιμήθηκες καθόλου ή σε σύγχυσε ο Νίκος βραδιάτικα; :lol: Είναι τέχνη βρε, μην ακούς τι λένε...:lol:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Είδες τι κάνεις βρε Νίκο στον preve; Από τις 3 η ώρα είναι στο πόδι γράφοντας! :-D Βρε preve νέε μου, κοιμήθηκες καθόλου ή σε σύγχυσε ο Νίκος βραδιάτικα; :lol: Είναι τέχνη βρε, μην ακούς τι λένε...:lol:

Εκεί που κοιμόμουν ένοιωσα την ...τέχνη να με καλεί! :happy_5: :happy_5: :happy_5:

Δεν με έπαιρνε ξανά ο ύπνος και είπα να γράψω λιγουλάκι.... :happy_8: :happy_5:





(Άκη είχα πέσει ξερός από τις 8. Έ τι να σου κάνω. Κατά τις 3 το μάτι ...γαρίδα.)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν γνωρίζω κάποια άλλη τέτοια ..."απεικόνιση" να εχει πληρωθεί 155.000 € και να είναι τόσο γνωστή σε ολόκληρο τον κόσμο.
Και μετά αγοράκι μου σου φταίνε οι χαϊεντάδες... :cool_11: :cool_11:

Λοιπόν μην συγχύζεσαι γιατί μετά δεν θα μπορείς στις διακοπές σου να προσποιηθείς τον καλλιτέχνη και να βγάλεις κανέναν καλό κ@λο. :happy_9:
Ας είναι ο φωτογράφος καλλιτέχνης και ο Θεός που έπλασε τον κ@λο, τεχνίτης. Εκεί θα κολλήσω?... "happy_1"
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top