MARTIN LOGAN PURITY ----REVIEW


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: MARTIN LOGAN PURITY ----REVIEW

6) Room Response

Εδώ τα πράγματα (που προσομοιάζουν και σαφώς με τις

συνθήκες «καθημερινής στην πράξη» χρήσης)

είναι πολύ πιο ομαλά και αποδεκτά σε σχέση με

την «ανηχοική» μέτρηση. Το πρίμο όμως εξακολουθεί

να είναι ένα κλικ πιο κάτω σε σχέση με την υπόλοιπη περιοχή!

Μου κάνει εντύπωση που τόσες μέρες κανείς δεν σχολίασε ότι σε αυτό το

post μου σχολιάζω ένα διάγραμμα που όμως δεν υπάρχει.

Ζητώ συγνώμη και το παραθέτω έστω και "εκπρόθεσμα"...

 

Attachments




Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY ----REVIEW

Κε Τσαντουλη, συγχαρητηρια .Εξαιρετικη παρουσιαση,με εβαλε στην πριζα [ Καφατε κανε κουμαντο ].Μια μονο ερωτηση. Πως εκτιματε οτι θα συμπεριφερεται το ηχειο σε εναν χωρο 3 χ 4 ? [Προσωπικος μου χωρος ακροασης ] Ευχαριστω.
Σε ευχαριστώ Κώστα ! Οσον αφορά στο ερώτημα σου δεν βλέπω κάποιο

προφανή λόγο που να συνεπάγεται προβληματική συμπεριφορά !

(Βέβαια για ιδανική συμπεριφορά απαιτείται ένα πλήθος άλλων

στοιχείων που φυσικά δεν παρατίθενται).


Πραγματι πολυ καλο review....ευγε κι απο μενα....Επειδη ενδιαφερομαι και γω θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο που συμβαινει στον οριζοντιο αξονα διασπορας,οπου δηλαδη μπορουν να ακουσουν ανετα 3 ατομα καθισμενα,ισχυει και για τον καθετο να μπορουν να ακουσουν ορθιοι...π.χ στο clarity θυμαμαι αλλα και σε αλλα ML οτι οταν εισαι ορθιος η μουσικη τελειωνει εκει που τελειωνει και η μεμβρανη...Ισχυει κατι τετοιο?
Επισεις οταν εννοεις οτι καλοστημενο μοιαζει με ''εξαιρετικο λαμπατο push pull'' εννοεις αναλογα με τα συνοδα του cd,προενισχιτη ή αναφερεσαι στον ενσωματομενο ψηφιακο ?

Νομιζω οτι λιγο-πολυ σε εχουμε πρηξει ολοι....

Οσον αφορά στην διασπορά στον κατακόρυφο άξονα είναι δεδομένο

ότι για απόλυτα κρίσιμες και απαιτητικές ακροάσεις το "κέντρο" του αυτιού

του ακροατή θα πρέπει να βρίσκεται σε οριζόντιο επίπεδο που

τέμνει την ηλεκτροστατική μονάδα .

Δεν πρόκειται να ακούσεις τέλεια καθισμένος σε μια μαξιλάρα στο

πάτωμα ουτε επίσης αν το αυτί σου είναι πολύ πιο πάνω από το

ηχείο.

Στην δεύτερη περίπτωση ενδείκνυται να στραφεί η ρυθμιζόμενη

βάση κατά 180 μοίρες ώστε το ηχείο να είναι κεκλιμένο.

Για την δεύτερη ερώτηση είναι προφανές ότι αναφέρεται σε

όλο το set up.


Μήπως είναι δυνατόν να ειπωθούν και δυο λόγια παραπάνω για τις απαιτήσεις στησίματος ?
Σας ευχαριστώ
:cool_4:
Καλό είναι το ηχείο να μην είναι κολλημένο στον πίσω τοίχο.

Καλό επίσης είναι η πίσω από το ηχείο επιφάνεια να μην είναι

εξαιρετικά "απορροφητική" και να επιτρέπει στο πίσω κύμα της

δίπολης ακτινοβολίας να ανακλάται και να επιστρέφει στον ακροατή!

Για να έχετε όμως το 100% της εξαιρετικής στερεοφωνικής

εικόνας που μπορεί να δώσει το ηχείο απαιτούνται αποστάσεις

από τους τοίχους και ειδικά τον πίσω.

Κατά τα άλλα οι γνωστοί "κανόνες" (π.χ. του Cardas, του 1/3 κ.λ.π)

έχουν και εδώ εφαρμογή.
 

Μηνύματα
385
Reaction score
7
Απόδειξη ότι όλοι εστίασαν και εμπιστεύτηκαν περισσότερο τις ακουστικές εκτιμήσεις του reviewer και δεν νοιάστηκαν για τα διαγράμματα ..
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY ----REVIEW

Αποδειξη οτι μια συσκευη μπορει να μετραει χαλια αλλα να παιζει καλα.
1) Το ηχείο δεν μετράει χάλια .

2) Από την αρχή ξεκαθάρισα ότι η μέτρηση των διπόλων είναι

αμφιλεγόμενη και πονεμένη ιστορία και τα αποτελέσματα

λόγω της δίπολης λειτουργίας δεν συνάδουν συνήθως με

την εμπειρία στην πράξη (λόγω χαρακτηριστικών δωματίου

, τοποθέτησης του ηχείου κ.λ.π. ).
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Bασιλη συγγνωμη αλλα αυτο που βλεπω εγω ειναι απο τις χειροτερες μετρησεις που εχω δει σε ηχειο....Και εχω δει παααααααρα πολλες.....Δεν διαφωνω οτι στη πραξη μπορει τα πραγματα να ειναι αλλιως.....
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απόδειξη ότι όλοι εστίασαν και εμπιστεύτηκαν περισσότερο τις ακουστικές εκτιμήσεις του reviewer και δεν νοιάστηκαν για τα διαγράμματα ..
Δεν είναι έτσι.
Προσωπικά το είχα δει αλλά λόγω του ότι τρέχω για άλλα πράγματα αυτές τις ημέρες δεν πρόλαβα να το επισημάνω. Επίσης ήθελα να προσθέσω πως κάποια images είναι bmp και άρα μεγάλα σε μέγεθος χωρίς λόγο αλλά, για τον ίδιο λόγο, δεν το έκανα.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY ----REVIEW

Bασιλη συγγνωμη αλλα αυτο που βλεπω εγω ειναι απο τις χειροτερες μετρησεις που εχω δει σε ηχειο....Και εχω δει παααααααρα πολλες.....Δεν διαφωνω οτι στη πραξη μπορει τα πραγματα να ειναι αλλιως.....
Σε ποια από τις μετρήσεις αναφέρεσαι;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.571
Reaction score
126.336
Bασιλη συγγνωμη αλλα αυτο που βλεπω εγω ειναι απο τις χειροτερες μετρησεις που εχω δει σε ηχειο....Και εχω δει παααααααρα πολλες.....Δεν διαφωνω οτι στη πραξη μπορει τα πραγματα να ειναι αλλιως.....
Μπορείς μήπως να μας δείξεις κάποιες καλύτερες μετρήσεις που έχεις δει από άλλα ηχεία? Σε χώρο ακρόασης ενός σπιτιού δηλαδή, όχι κάπου αλλού.

Διότι εγώ δε τη βλέπω και για τόσο χάλια όσο λες και ΙΜΗΟ είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο μετρήσεων σε τυπικούς χώρους ακρόασης, φυσικά χωρίς τη χρήση ενεργής (ψηφιακής) ισοστάθμισης χώρου.
 




Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ρε παιδια οι χωροι μετρησεων των περιοδικων ειναι καλυτεροι δηλαδη?
Εχοντας δει και το χωρο του Βασιλη δεν νομιζω...Οι μετρησεις αυτες δειχνουν καθαρα ενα ηχειο με ανυπαρκτο εως κακο μπασο και πετσοκομμενα πριμα + καποιες επιπλεον τραγικες βυθισεις. Στις φωνες πρεπει να τα πηγαινει καλυτερα.
Επαναλαμβανω, βλεποντας το διαγραμμα, δεν διαφωνω με τις ακουστικες εκτιμησεις του Βασιλη αφου δεν εχω ακουσει το ηχειο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.571
Reaction score
126.336
Η απόκριση που μέτρησε ο Βασίλης με το MLSSA δείχνει από 45Hz έως 20KHz απόκλιση μόλις +-3,5db, η οποία είναι ΙΜΗΟ εξαιρετική.

Η μικρή πτώση που παρατηρείται στις υψηλές συχνότητες με βρίσκει απολύτως σύμφωνο και θεωρώ ότι έτσι (για να μη πω ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ) μπορείς να ακούς μουσική σωστά.

Αν δούμε δε την απόκλιση στο χρήσιμο φάσμα 50Hz-7KHz βλέπουμε ότι είναι μόλις +-2,5db, απλά εξαιρετική.

Η δε μικρή πτώση στο σημείο κρος (μόλις 3db) κρίνεται κι από μένα πολύ καλή λύση, έξυπνη και ψαγμένη επιλογή, για να μετριαστούν οι αντιληπτές από το αυτί μας παραμορφώσεις από διαφορές φάσης στο σημείο αυτό.

Σε σπίτια φίλων που έτυχε να κάνω μετρήσεις ή που δημοσίευσαν μετρήσεις, δεν ήταν καθόλου σπάνιες πτώσεις της τάξης των 12 ή και 18db....

Αλλά αυτά νομίζω εγώ, παρακαλώ για τις απόψεις σας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.571
Reaction score
126.336
Ρε παιδια οι χωροι μετρησεων των περιοδικων ειναι καλυτεροι δηλαδη?
Εχοντας δει και το χωρο του Βασιλη δεν νομιζω...Οι μετρησεις αυτες δειχνουν καθαρα ενα ηχειο με ανυπαρκτο εως κακο μπασο και πετσοκομμενα πριμα + καποιες επιπλεον τραγικες βυθισεις. Στις φωνες πρεπει να τα πηγαινει καλυτερα.
Επαναλαμβανω, βλεποντας το διαγραμμα, δεν διαφωνω με τις ακουστικες εκτιμησεις του Βασιλη αφου δεν εχω ακουσει το ηχειο.
Είδες αγαπητέ πόσο διαφορετικά βλέπουμε το ίδιο διάγραμμα?:happy_4:

Πάντως τη δήλωσή σου για "κακό έως ανύπαρκτο μπάσσο" και "πετσοκομμένα πρίμα" αν θέλεις τη συζητάμε περαιτέρω, νομίζω πως θα αναθεωρήσεις.:prof:

Τραγικές βυθίσεις? Μήπως βλέπουμε άλλο διάγραμμα? :crazy_1:

Οι χώροι μετρήσεων των περιοδικών ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ. Βρες αν μπορείς χώρους οικιακούς, τυπικούς (όχι πχ του σκαλούμπακα) και κάνε μετρήσεις ή βρες μετρήσεις και το ξανασυζητάμε.

Φιλικά, όπως πάντα....
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Οι πτωσεις που βλεπω εγω ειναι της ταξης +- 8 db...Για κοιτα καλυτερα. Μαλλον βλεπουμε αλλο διαγραμα.

Νικο συγκρινω ακουστικες εντυπωσεις με διαγραμα, δεν ειπα οτι το ηχειο μου μετραει καλυτερα στο χωρο μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.571
Reaction score
126.336
Σε κάτι τέτοια ωραία ηχεία, και σε τέτοιους επίσης ωραίους γενικά χώρους (όπως του Βασίλη) θεωρώ πως μια ψηφιακή ισοστάθμιση χώρου, με μικρορυθμίσεις της τάξης των +- 1-1,5db μπορεί να μας δώσει ένα φάσμα απόκρισης με απόκλιση +- 1,5 db, και συνολικά να απογειώσει το αποτέλεσμα.

Σε κακούς χώρους και/ή σε κακά ηχεία, η ψηφιακή ισοστάθμιση χώρου δε κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.771
Μηνύματα
2.875.283
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top