MARTIN LOGAN PURITY ----REVIEW

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY ----REVIEW

Φυσικα το +-3.5 εξακολουθει να ειναι μια πολυ κακη μετρηση (ναι το ξαναλεω μπορει να ειναι ο χωρος)....Επισης η συμπεριφορα τουτ ηχειου στις χαμηλες συχνοτητες ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν συμβαδιζει με τις ακουστικες εντυπωσεις του Βασιλη που μιλησε για απολυτως κορυφαιο μπασο, ο λογος για τον οποιο ξεκινησα την αντιπαραθεση (σχεση μετρησεων-ακουστικων εντυπωσεων).Οσο για τα πριμα ειναι αστα να πανε. Το ηχειο σιγουρα θα ακουγεται "ξεκουραστα" οπως συνηθιζεται να ονομαζεται.

Μιχάλη σε παρακαλώ θερμότατα να διαβάζεις πολύ προσεκτικά τι γράφω

και να μην τα διαστρέφεις συνειδητά ή μη .

Δεν μίλησα πουθενά για απολύτως κορυφαίο μπάσσο και τέτοιες

μπαρούφες ! :mad_3:

Είπα κατά λέξη τα εξής :

8) Με το χαμηλό τι γίνεται;





Καλή έκταση, καλή πληροφορία, καλή άρθρωση, πολύ καλό

«σώμα-όγκος» , εντυπωσιακή δύναμη ,κανένα πρόβλημα πουθενά!

Σε σχέση όμως με τις σχεδιάσεις που έχουν state of the art

συμπεριφορά στα μπάσα , τα purity βρίσκονται 2 κλίκ πίσω!

Το καλό είναι υποδεέστερο από το πολύ καλό ,που με την σειρά του

είναι υποδεέστερο του άριστου ,το οποίο βρίσκεται πίσω από το

απολύτως κορυφαίο.

Είπα λοιπόν φίλε μου απλά καλό μπασσο στις περισσότερες αξιολογίσιμες

παραμέτρους !

Σε παρακαλώ συνεπώς να είσαι προσεκτικός !

Γιατί αν εδώ που έχουμε άμεση πρόσβαση στα ντοκουμέντα

λέγονται τέτοιες ανακρίβειες φαντάζομαι τι θα λέγεται

στα χαιεντάδικα πηγαδάκια όπου ο κάθε πικραμένος χύνει την

χολή του.....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY ----REVIEW

Γιατί αν εδώ που έχουμε άμεση πρόσβαση στα ντοκουμέντα

λέγονται τέτοιες ανακρίβειες φαντάζομαι τι θα λέγεται

στα χαιεντάδικα πηγαδάκια όπου ο κάθε πικραμένος χύνει την

χολή του.....
Ε, σαμπως μπορουν να χυσουν και τιποτα αλλο?:cool_11:
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.960
Reaction score
41.262
Γι αυτό και οι μετρήσεις είναι το μοναδικό αντικειμενικό κριτήριο μηχανών τεχνολογίας. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν αν και στα αυτοκίνητα ας πούμε δεν μετρούσαν το 0-100 αλλά έπαιρναν απλά την γνώμη των reviewers, περί οδηγικής ευχαρίστησης. "happy_1"

...

Οπότε αν κάποιος αγοράζει σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι Ο.Κ.?

....

Τελικά δεν κατάλαβα η Τάμτα και η χαρούλα όταν τραγουδάνε και πατάνε στις ίδιες νότες, παίζουν την ίδια συχνότητα?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Τελικά δεν κατάλαβα η Τάμτα και η χαρούλα όταν τραγουδάνε και πατάνε στις ίδιες νότες, παίζουν την ίδια συχνότητα?
Ρητορική να φανταστώ η ερώτηση... :smoking:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Οπότε αν κάποιος αγοράζει σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι Ο.Κ.?

....

Τελικά δεν κατάλαβα η Τάμτα και η χαρούλα όταν τραγουδάνε και πατάνε στις ίδιες νότες, παίζουν την ίδια συχνότητα?
Βασικά ναι, αλλά όχι πάντοτε, καθώς εξαρτάται από την κλίμακα, σε συνδυασμό με την εγγενή τονικότητα της φωνής του τραγουδιστή. Αυτό είναι που διακρίνει τον τραγουδιστή από το φάλτσο τραγουδιστή, ή τραγουδίστρια. Κλασικό, πια, παράδειγμα φάλτσας είναι η Καλομοίρα.
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Κύριε Κόγια γιατί θεωρείτε ότι είμαι παραμυθιασμένος?
Από αυτές τις δύο ερωτήσεις, κυρίως από τη 2η.

Οπότε αν κάποιος αγοράζει σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι Ο.Κ.?

....

Τελικά δεν κατάλαβα η Τάμτα και η χαρούλα όταν τραγουδάνε και πατάνε στις ίδιες νότες, παίζουν την ίδια συχνότητα?
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Εστω και κατοπιν εορτης θελω να πω το εξης παρα πολυ απλο σχετικα με την περιγραφη της Καμπυλης αποκρισης ενος Ηχειου.
Οταν εχουμε στην διαθεση μας την, κατω απο γνωστες συνθηκες, μετρημενη ΚΑΜΠΥΛΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗΣ, καθε αλλη περιγραφη οπως η εκφραση σε +/- db @ x.Hz - x..Khz ειναι λιγοτερο πληροφοριακη και ακριβης.
Υπαρχει δε για λογους απλουστευσης και συντομευσης της πληρους περιγραφης, (που ειναι η καμπυλη Αποκρισης), και τελικα περριτευει.

Αρα ολος ο καβγας ηταν για το τιποτα, ή αλλες σκοπιμοτητες κρυβονταν πισω απ' αυτον. Και ο καθενας ειχε τις δικες του.
Ο φιλος μου ο Κωσταυτιας υποπτευομαι οτι μεταξυ αλλων ειχε στο νου του να δειξει την αξια και αναγκαιοτητα της ψηφιακης ισοσταθμισης, πανω στην οποια εχει κανει πολυ σοβαρη δουλεια.
Ο Διαβολικαλ παροτι προσεγγισε τα νουμερα με ορθοτερο σκεπτικο, στην πραγματικοτητα προσπαθησε να ενισχυσει την γραμμη που εχει πεσει εδω και καποιο διαστημα, οτι ο Τσαντουλης δηθεν προβαλλει σε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ βαθμο τα μηχανηματα με τα οποια ασχολειται.
Την πιο ειλικρινη προσεγγιση εκανε ο Κογιας και ο Τιμπρε με κινητρο την αναδειξη της επιστημονικης αληθειας.

Παραπερα μπαινει θεμα ορισμου του σωστου τροπου της εκφρασης σε +/- dB, και εδω φοβαμαι οτι κανεις (μα κανεις) απο τους συμμετεχοντες δεν προσεγγισε το θεμα με τον απολυτως σωστο τροπο. Ο κυριοτερος λογος για αυτο ειναι οτι κανεις δεν ξεκινησε να θεσει αρχικα την ΣΤΑΘΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ γυρω απο την οποια θα περιγραψουμε τις + και - αποκλισεις.
ΔΕΝ ειναι απαραιτητο σωνει και καλα να εχουμε μια εκφραση με Συμμετρικες + και - αποκλισεις γυρω απο την σταθμη αναφορας, οταν αυτες δεν υπαρχουν.

Δεν ξερω τι ανακοινωνει ο κατασκευαστης, αλλα κατα την γνωμη μου η σταθμη αναφορας προσδιοριζεται με βαση τον μεσο ορο της συνολικης αποδοσης του Ηχειου, και σαν τετοια εγω βλεπω την σταθμη των 93 dB, η οποια ειναι η μεση σταθμη που αποδιδει το Ηχειο κατα το τεραστιο ποσοστο της συνολικης καμπυλης του, στα πλαισια του ακουστικου φασματος.

Με αναφορα σε αυτην την σταθμη (93 dB) το Ηχειο θα το περιεγραφα σαν : -9 dB / κατω απο τα 40 Hz και -6 dB / πανω απο τα 10 Khz.

- Ειναι καλη αυτη η Αποκριση ?

Δεν ειναι οτι καλυτερο εχω δει (υποψιν οτι το Ηχειο δεν το εχω ακουσει και εδω υποτιθεται οτι το αξιολογουμε με βαση την καμπυλη που παρατεθηκε).
Με επιφυλαξη για την ιδιαιτεροτητα της μετρητικης απεικονισης των Διπολων Ηχειων, εικαζω οτι το Ηχειο θα ειναι καπως κρατημενο στα μπασσα, πραγμα που προσωπικα θα με απωθουσε.
Επισης οτι θα εχει καπως διακριτικες τις πολυ Υψηλες, κατι που ειναι υποθεση προσωπικου γουστου. Παντως εχω ακουσει Ηχεια με αρκετα χαμηλοτερα επιπεδα Υψηλων και μπορω να πω οτι δεν ηταν τοσο τραγικη η κατασταση οσο η εντυπωση που αφηνει η απεικονιση. Αντιθετα ηταν μαλλον συμπαθητικα.

- Μας το περιεγραψε σωστα ο Τσαντουλης ?

Νομιζω ΑΡΙΣΤΑ.
Τα παραπανω θεματα οχι απλα δεν αποκρυβησαν αλλα αντιθετα αποδωθηκαν σε υψηλοτατο βαθμο προσεγγισης.

- Με τι ηχεια συγκρινεται αυτο το Ηχειο με βαση την τιμη του ?

Αφε-ενα δεν ειμαι ο πλεον αρμοδιος να απαντησω σ' αυτο. Αφε-δυο δεν γνωριζω ακριβως την τιμη που θα καταληξουν να πληρωσουν οι ενδιαφερομενοι.

Σορρυ για την καθυστερημενη τοποθετηση.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ο Διαβολικαλ παροτι προσεγγισε τα νουμερα με ορθοτερο σκεπτικο, στην πραγματικοτητα προσπαθησε να ενισχυσει την γραμμη που εχει πεσει εδω και καποιο διαστημα, οτι ο Τσαντουλης δηθεν προβαλλει σε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ βαθμο τα μηχανηματα με τα οποια ασχολειται.
Eυχαριστω αλλα πιστεψε με δεν ειχα καμια τετοια διαθεση αφου τονισα οτι εμπιστευομαι απολυτα τις ακουστικες εκτιμησεις του Βασιλη, επισης τον χαρακτηρισα και πολυ εμπειρο.

Αν προσεξες ανεφερα ως σημειο εκκινησης τα 93, διορθωνοντας τον Κωστα που ειχε δωσει αλλη και λανθασμενη ερμηνεια στο +-.

Απλα αυτη η παραπληροφορηση για +-3 μεχρι τα 23 η τα 20 αν θες μου καθησε στο λαιμο.

Eπισης θα προσεθετα οτι τα προσεγγισα "Με ορθοτερο σκεπτικο και μεγαλυτερη ακριβεια..."
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.960
Reaction score
41.262
Από αυτές τις δύο ερωτήσεις, κυρίως από τη 2η.

Και ως προς τι θα μπορούσα να είμαι παραμυθιασμένος, όπως προκύπτει αβίαστα από τις 2 παραπάνω ερωτήσεις μου?
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
- Με τι ηχεια συγκρινεται αυτο το Ηχειο με βαση την τιμη του ?

Αφε-ενα δεν ειμαι ο πλεον αρμοδιος να απαντησω σ' αυτο. Αφε-δυο δεν γνωριζω ακριβως την τιμη που θα καταληξουν να πληρωσουν οι ενδιαφερομενοι.

Μιχάλη, αν εννοείς την τιμή του Powerbuy, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αναφορά καθώς είναι συγκεκριμένη περίπτωση, με πεπερασμένη χρονική ισχύ και για συγκεκριμένο εν δυνάμει αγοραστικό κοινό (τα μέλη του www.avsite.gr).

Αν λοιπόν θεωρήσουμε μια λογική street price για τα Purity στα 3.500 € (+-100€, όπως διαμορφώνεται στην αγορά αυτή τη στιγμή), και έστω κι αν δεν είσαι ο πλέον αρμόδιος, ποια ηχεία θα έβαζες δίπλα του?

Η ερώτηση απευθύνεται μεν προς το Μιχάλη αλλά μπορεί να απαντήσει όποιος θέλει (καλό είναι να έχετε ακούσει και το ηχείο). "happy_1"
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Αν λοιπόν θεωρήσουμε μια λογική street price για τα Purity στα 3.500 € (+-100€, όπως διαμορφώνεται στην αγορά αυτή τη στιγμή), και έστω κι αν δεν είσαι ο πλέον αρμόδιος, ποια ηχεία θα έβαζες δίπλα του?
Χμμμ... Δεν είναι απλή η σύγκριση.
Μην ξεχνάμε πως στην τιμή που αναφέρεις συμπεριλαμβάνονται τελικοί ενισχυτές. Νομίζω η σύγκριση θα πρέπει ίσως να αφορά ηχείο+τελικό μέχρι τα 3500 (πχ ηχείο των 2000 και 1500 για τελικό).
Και πάλι όμως κάποιος μπορεί να πει ότι η σύγκριση θα είναι άδικη για το "παθητικό" ηχείο, διότι, ενώ το Purity δεν διαθέτει ενεργό crossover, όλη η δουλειά στο cross έχει γίνει με δεδομένους τους ενισχυτές. Κι αυτό πριν πάμε στην κολοκυθόπιτα... Αν σου αρέσουν τα πάνελ, δεν πρόκειται να σε συγκινήσει περισσότερο το Artemis με τον Usher τον 1.5, ό,τι κι αν σου πω εγώ. :happy_2:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Χμμμ, για πες, για πες... Γιατί τον 1.5 τον έχω ήδη."happy_1"

Δεχόμαστε και πμ. :prof:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.224
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top