Σχολή προβολής AVsite

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Η πίστα είναι ρεζερβέ και 10 νεούδια ετοιμάζονται να μυηθούν στα μυστικά της ασφαλούς προβολής. Οχήματα εκπαίδευσης οι ολοκαίνουριοι Panasonic AE3000, Sony HW10 και Viewsonic Pro8100. Δάσκαλος ο Βαγγέλης Λάμπρου, διευθυντής σπουδών ο Ανδρέας Καφάτος και στην υποστήριξη ολόκληρο το επιτελείο της κατηγορίας των προβολέων.

Για περισσότερα σχετικά με το αν έμαθαν τα νεούδια πως κάνουν το ανάποδο... greyscale αλλά και για τα κρατήματα των καινούριων μοντέλων, αναμείνατε στο μόνιτόρ σας!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ο Δασκαλος δινει ηδη ρεστα μεσα.:126:
Παρακαλω παρα πολυ οσους ελαβαν μερος στο σεμιναριο, να περασουν
την αποψη τους.
Επισης οσοι εχουν ηδη δει τους τρεις βιντεοπροβολεις...
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: Σχολή προβολής AVsite

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Ανδρέα και στον Βαγγέλη για τον πολύτιμο χρόνο τους ώστε εμείς οι νέοι (γιατί κανείς δεν γεννήθηκε να τα ξέρει όλα)να μάθουμε στην πράξη κάποια απο τα απαραίτητα για την σωστή λειτουργία των προβολέων,το μάθημα ήταν ενδιαφέρων (και πολύ καλυτερο απο τον αγώνα 1-1 των εκτονεβδομον):142:το σχόλια μου για τους προβολείς θα τα γράψω αύριο (περιμένει και η γυναίκα βόλτα):135: καλο βράδυ
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.877
Reaction score
95.265
Απάντηση: Σχολή προβολής AVsite

Έμεινε κανένας μετεξεταστέος ;
 

Μηνύματα
943
Reaction score
50
Καλημέρα,

ξεκινώ με ενα μεγάλο ευχαριστώ σε Βαγγέλη, Ανδρέα και όποιον άλλο βοήθησε και αφιέρωσε χρόνο και κόπο να γίνει αυτή συνάντηση και να ξεστραβωθούμε οι αρχάριοι στην μεγάλη HD εικόνα.

Το "σεμινάριο" ξεκίνησε με γενικά θέματα που αφορούν το HD και σιγά σιγά επεκταθήκαμε στο πως ρυθμίζουμε βασικούς παραμέτρους σε προβολείς.
Μέσα από την συζήτηση και παράλληλα θέαση μου λύθηκαν πολλές απορίες για ορολογία. (τώρα μπορώ να διαβάζω Βογιατζάκη και να καταλαβαίνω 5 πράγματα ).


Το τι βλέπει (ή δεν βλέπει) τελικά κάποιος είναι μάλλον περισσότερο θέμα εμπειρίας παρά θεωρητικής γνώσης.
Προσωπικά έχω εδώ και 4 χρόνια έναν Infocus 4805, και αυτή είναι η μόνη εμπειρία μου από μεγάλη εικόνα. Ετσι μου ήταν δύσκολο να δω το πρόβλημα σύγκλισης αλλά και motion flow σε κάποιυς προβολείς - ισως λόγω συνήθειας στην ξεπερασμένη (για τα σημερινά δεδομένα) εικόνα που βλέπω.

Ο Βαγγέλης, ο Ανδρέας και ο Γιώργος Δ. μας έδειχναν σε κάθε προβολέα πως να αναγνωρίσουμε τα προβλήματα και τις διαφορές.

Οι 4 προβολείς που είχαμε την τύχη να δούμε ήταν οι: Viewsonic, Panasonic 3000, Sony 10 & 80.

Αν και το θέμα μας δεν ήταν το συγκριτικό μεταξύ τους αναπόφεκτα κάνεις την σύγκριση. Και το αποτέλεσμα είναι αυτό που συνήθως ισχύει για όλα τα πράγματα .... ότι πληρώνεις παίρνεις.
Στα μάτια μου ο 80άρης ήταν κορυφαίος. Από εκεί και κάτω την προσοχή μου θα τραβούσε ο 10άρης. Αν ήμουν υποψήφιος αγοραστής θα ήμουν ευτιχισμένος που είμαι τυφλός και δεν έβλεπα τα προβλήματα κίνησης που έβλεπαν οι άλλοι.

Τέλος θα μείνω λίγο σε αυτό που προσπάθησε να μας περάσει ο Βαγγέλης:
Η μεγάλη εικόνα είναι διασκέδαση.Ευχαριστηθείτε τον προβολέα σας, δείτε ταινίες, παίξτε παιχνίδια από την κονσόλα σας, δείτε τηλεοπτικό πρόγραμμα και ότι άλλο γουστάρετε.
Και μην αγχώνεστε αν κάνατε την καλύτερη αγορά, έτσι κι αλλιώς αφού μπήκατε σε αυτό το χόμπι θα αλλάζετε προβολέα κάθε 3-4 χρόνια :137:

Ευχαριστώ και πάλι για την φιλοξενία στον πολύ όμορφο και hitech χώρο του Βαγγέλη!

AVsite is great!
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Σχολή προβολής AVsite

Καλημερα και απο μενα,
Η οργωση της συναντησης ηταν αψογη..ενω μαζευτικαμε μελη που δεν ηταν τοσο εμπειρα στα θεματα της βιντεοπροβολης,ο αντρεας και ο βαγγελης μας εξηγησαν αρκετα βασικα πραγματα ετσι ωστε και να μπορουμε να καταλαβαινουμε αυτα που λεγονται στο φορουμ , και να μπορουμε να ποσταρουμε εχωντας δει τους προβολεις που ανεφερε ο κωστας αψογα ρυθμισμενους..αλλα και να αρχισουμε να βλεπουμε τις αδυναμιες των προβολεων και να εχουμε αποψη.
οσον αφορα τους προβολεις εμεινα πραγματικα εκπληκτος απ τον sony τον 80αρη καθως τα εκανε ολα τελεια!!!μετα μου αρεσε ο 10αρης αν και δεν ειχε τοσο καλη κινηση..αλλα μαλλον αυτον θα αγορασω..μετα ο panasonic (με χαλασαν τα πολυ εντονα χρωματα του) και τελευταιος ο παπαγαλος..

ευχαριστω πολυ τον δασκαλο Βαγγέλης Λάμπρου και τον διευθυντή σπουδών ο Ανδρέας Καφάτο καθως μας βοηθησαν ολους παρα πολυ:447:
 

Μηνύματα
41
Reaction score
2
Καλησπερα

Να ευχαριστησω και εγω απο την πλευρα μου τον Βαγγελη και τον Ανδρεα που ανιδιοτελώς αφιέρωσαν τον χρόνο τους για να μάθουμε κάποια πράγματα πάνω στο αντικείμενο.
Οσο για τους προβολεις...τι να πω...Για μενα ηταν μια ξεχωριστη εμπειρια διοτι δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να δω HD projectors σε προβολη, οπως επισης να μαθω λεπτομερειες σχετικα με το σωστο τροπο που πρεπει να ρυθμιζονται ωστε να απολαμβανουμε το μεγιστο των δυνατοτητων τους.
Για τους προβολεις τωρα...Απο αυτα που ειδα και παντα σε σχεση με το κοστος αποκτησης θεωρω οτι ο Sony εκανε τη διαφορα. Αυτο φανηκε, για μενα, με την διαδοχικη παρουσιαση ολων των προβολεων συγκρινωντας την εικονα τους, εκτος βεβαια του μεγαλου αδερφου 80αρη που η εικονα του ηταν καταπληκτικη (Ανδρεα η ρυθμιση στο High ειναι ολα τα λεφτα :107:).
Εχω μεινει ομως με την απορια πως θα ηταν ενας DLP ιδιας κατηγοριας χρηματων απεναντι στους τρεις. Ελπιζω στο μελλον να δοθει η ευκαιρια να δουμε ενα συγκριτικο μεταξυ τους και να εχουμε περισσοτερο χρονο στο τελος να μιλησουμε σχετικα, παρεα με ενα ποτηρι κρασι :107:

Και παλι ευχαριστω και ευχομαι οτι καλυτερο...
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Έφτασε και εμένα η σειρά μου,να ευχαριστήσω τον Ανδρέα και Βαγγέλη για την φιλοξενία στον χώρο τους αλλα και για ένα πολύ καλό πρώτο μάθημα HD προβολών.

Παιδιά καταρχήν συγχαρητήρια.
Προσωπικά με βοηθήσατε πολύ στο πώς να επιλέξω έναν προβολέα.
Βέβαια δεν έγινα και expert αλλα έμαθα πολλά σημαντικά πράγματα, τα οποία δεν ήξερα.

Σίγουρα αυτά τα μειονεκτήματα των προβολέων δεν τα είχα προσέξει ποτέ.
Αυτό σημαίνει οτι είστε άρρωστοι, αλλα μάλλον με κολλήσατε!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Παιδια, να με συμπαθατε λιγο για αυτα που θα σας πω.:126:
Δεν εχω κανενα σκοπο να σας "ριξω στα βαθεια με την μια" ομως
θα ηθελα απο εσας να προσπαθησετε κατι.
Θα ηθελα να περιγραψετε, με δικα σας λογια και οσο πιο απλα μπορειτε,
αυτα που ειδατε.
Μην ξεχνατε πως τουλαχιστον 2 απο τα μηχανηματα που ειδαμε
δεν εχουν καν παρουσιαστει.
Κανεις δεν προκειται να σας κοροιδεψει η να σας κανει πλακα.Αυτο ξεχαστε το!
Ολοι ξεκινησαμε απο καπου και ολοι προσπαθησαμε για να γινουμε
λιγο καλυτεροι.
Ολοι αυτοι που μας διαβαζουν προσδοκουν να μαθουν τις διαφορες
που ειδατε αναμεσα στους προβολεις παρα να διαβασουν κοινοτυπες
ευχαριστιες τις οποιες, ετσι η αλλιως, μας τις δωσατε δια ζωσης
Σκεφτειτε λιγο αυτους που διαβαζουν και πειτε μου εαν εχω αδικο.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Εδω διαφωνώ.
Δεν είναι σωστό και τίμιο για τους Panasonic και Viewsonic να λάβουν έστω και την πιο απλή κριτική, διότι πιστεύω οτι έπαιζαν με το 70% των δυνατοτήτων τους.
Σίγουρα, και οταν λέω σίγουρα εννοώ 1000000% δεν θα αποδώσουν ποτέ τήν εικόνα του VW50 που έχει και 2 φορές την αξία τους, αλλά μπορούν χαλαρα να κοντράρουν τον 10άρη.
Σήμερα έκανα κάποιες ακόμη ρυθμίσεις στον Panny και πήρα πολύ εικόνα.
Απλά είναι δύσκολος, πολύ δύκολος και δεν βλέπω το λόγο που έπρεπε κοτζαμ Panasonic να βγάλει ένα μηχανημα τέτοιας αξίας που να μην βλέπεται out of the box στα κλασικά setting. Η δουλεια που απαιτεί απλά είναι ασύλληπτη για να έρθει αλλά πιστεύω οτι οταν σου βγάζει το λάδι, δίνει πραγματικά καλή εικόνα.
Θα επανέλθω....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Παρ''ολα αυτα εγω θα ηθελα να προσθεσω δυο λογια για τους
αντιμετωπους προβολεις.

Sony HW10
Δεν εχω να προσθεσω ουτε λεξη παραπανω απο οσα εγραψαν/ειπαν
τα παιδια της Θεσ/νικης
Εαν αφαιρεσει κανεις το προβλημα της αποκλισης και του flickering
της λαμπας(αστοχια του προβολεα που ειχαμε πιθανοτατα) προκειται για εναν κορυφαιο
προβολεα της κατηγοριας και ισως η πιο συμφερουσα αγορα σε αυτα τα
χρηματα.Μην περιμενετε τεραστιες διαφορες απο τον 40αρη

Viewsonic Pro8100
Να μια πρωτη "home" υλοποιηση της γνωστης εταιρειας.
Μεγαλος σε μεγεθος και παρ'ολα αυτα αποπνεει μια αισθηση
αρχοντιας στην εξωτερικη του εμφανιση.
Τον αγαπατε η τον μισειτε.
Το μενου του πολυ ιδιομορφο-δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο-και μεχρι
να καταλαβεις πως δουλευει εχεις χασει τουλαχιστον μια ημερα αναμεσα
σε ιδιαιτερη ασκηση γαλλικων και θρησκευτικων.
Η εικονα του ακρως εντυπωσιακη, με δυνατοτητες στα ακρα αλλα
πασχει στις παραμετρους .
Θα ελεγα πως θυμιζει περισσοτερο εικονα data με πιθανοτητα
κουρασης σε πολυωρη θεαση.
Η συγκλιση του και η οξυτητα σε αριστα επιπεδα για τριτσιπο μηχανημα.
Η αρχικη του τιμη ειχε οριστει στις 5.000$ αλλα τελικα στην χωρα
μας εφτασε στην ελκυστικοτατη τιμη των 1.999 ευρω
Μια καλη αγορα για οσους εχουν σκοπο να βλεπουν πολυ τηλεοραση
η με τα φωτα ανοιχτα.

Panasonic AE3000
Αφησα για το τελος τον νικητη του θεωρητικου συγκριτικου,τουλαχιστον
εκει που αφορα την προσωπικη μου αποψη.
Αυτος ο βιντεοπροβολεας εχει τοσες δυνατοτητες στο μενου του
που θα σας αφησει να ψαχνεστε μερες επι ημερων
Για ακουστε μερικα:
Frame interpolation
Aναμορφικη δυνατοτητα
Χωρισμα της οθονης σε 2
Δυνατοτητα βελτιωσης χρωματος σε συγκεκριμενο σημειο στην οθονη
κλπ κλπ κλπ
Εδω ομως υπηρξε κατι παραξενο
Αφου ειδα τον προβολεα διαβασα τα τεστ που ειχαν γραφτει στο
projectorreviews και το projectorcentral
Ειδικα το πρωτο αναφερει κατηγορηματικα πως ο προβολεας
ερχεται και παιζει "εξω απο το κουτι του" στην θεση Cinema 1
Αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση στον προβολεα που ειχαμε
στα χερια μας.
Ο Βαγγελης παιδευτηκε παρα πολυ(και ο Κωστας Κεφαλας ενδιαμεσως)
για να "φερει" χρωματικα το μηχανημα απο αυτη την θεση αλλα
και απο την Cinema 2.
Δεν εχω εξηγηση για το παραπανω παρα μονο την πιθανοτητα
πως ειχαμε να κανουμε με εντελως διαφορετικα μηχανηματα
(ισως κομματι προ-παραγωγης εκει?)
Εαν δειτε τον προβολεα με την χρηση προσθεσης frame διπλα
σε οποιονδηποτε δεν εχει αυτη την δυνατοτητα(π.χ. Sony 10)
θα εντυπωσιαστειτε απο την βελτιωση της κινησης.
Διπλα ομως στο motionflow του 80αρη δεν φαινεται παρα μια φτηνη
απομιμιση.
Θεωρωντας ομως πως ο υποψηφιος αγοραστης του 3000 δεν εχει σκοπο
να κινηθει σε μεγαλυτερη οικονομικη κατηγορια θα το χαρακτηρισω
στα "συν" του μοντελου.(παντως ηταν καλυτερο απο το προ παραγωγικο
που ειδαμε στον Epson 5000)
Ετουτος εδω ο προβολεας σας δινει και την δυνατοτητα να δειτε
2.35:1 ταινιες διχως τις ενοχλητικες μπαρες και διχως το εξτρα
εξοδο του αναμορφικου φακου.
Για τα υπερ και τα κατα αυτης της δυνατοτητας μπορειτε να
διαβασετε ενα ολοκληρωμενο αρθρο εδω:
http://www.cine4home.de/Specials/PT3000-LensMemory/Lensmemory.htm

Στα συν του προβολεα το υψηλο ansi contrast το οποιο αγγιζει τις
υψηλοτερες βαθμιδες τριτσιπων(αλλα σε θεαση προρυθμισεων με τις
οποιες δεν προκειται ποτε να παρακολουθησετε ταινιες)
Το ιδιο ακριβως ισχυει και με την φωτεινοτητα.Στις προρυθμισεις
για θεαση ταινιων ο προβολεας ειναι μαλλον...χαμηλος παρα τα
εντυπωσιακα νουμερα που δινει η εταιρεια.
Μαυρο , πολυ καλο.
Το συγκεκριμενο κομματι που ειχαμε ειχε αρκετα καλη συγκλιση
αλλα με λιγα προβληματακια στην ανομοιομορφια.

Και παλι, ο κορυφαιος του συγκριτικου των τριων(δεν βαζω τον 80αρημεσα)
και ισως ο κορυφαιος της χαμηλομεσης κατηγοριας.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: Σχολή προβολής AVsite

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,αν και μπερδεμένος ακόμα περισσότερο μετά την προβολή του σαββάτου(εχοντας σκοπό να αγοράσω τον 10) θα γράψω τις εντυπώσεις μου χωρίς τεχνικούς όρους (δεν υπάρχει γνώση άλλωστε) και βέβαια συμφωνώ με τους παραπάνω


SONY 10: Όμορφο κουτί γυαλιστερό(ε ρε ξεσκόνισμα),φωτεινός αλλά άχρωμος ίσως με λίγη ρύθμιση ακόμα να γινόταν καλύτερος ,η αποτύπωση πάνω στο πανί αυτόν που έβλεπα ήταν καλή δεν με κούρασε θα ήθελα βέβαια κάποια ηλεκτρική βοήθεια σε ζοομ και λοιπά αλλά θα ανέβαινε η τιμή, γενικά μ άρεσε δεν με ενθουσίασε όμως.

VIEWSONIC : ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ (για να τον κρεμάσεις θέλεις ατσάλινο δοκάρι στην ταράτσα και μεγάλο μπριγιάν στη γυναίκα για να μην φωνάζει) δεν ήταν όμως άσχημος στη δουλεία του καλό φώς συμπαθητικά χρώματα αλλά κάτι δεν μ άρεσε που δεν μπορώ να το αποτυπώσω με λέξεις αλλά στην τιμή του μάλλον πρέπει να το σκεφτείς(εαν ξεπεράσεις το μέγεθος)


PANASONIC : Ασχημο κουτί περασμένης 10ετίας (λιγότερο ξεσκόνισμα)μ άρεσε αρκετά και αν δεν είχε τόσο έντονο χρώμα θα τον προτιμούσα(όπως άνεφεραν και οι δάσκαλοι χρειάζεται ακόμα ρύθμιση)

Και βέβαια είδαμε εκτός συναγωνισμού και τον 80 που είναι όλο τα λεφτά είναι αυτό που θέλουμε οι περισσότεροι να βλέπουμε σπίτι μας

κλείνωντας και με την πολύ μικρή εμπειρία μου χωρίς να ψάχνω τα πολύ μικρά σφάλματα σύγκλισης
κίνησης και όλα όσα διαβάζουμε απο τους ειδικούς είμαι ακόμα πιο μπερδεμένος με την αγορά που θέλω να κανω, αλλά ποτέ δεν αγοράζουμε πριν δούμε
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Ετουτος εδω ο προβολεας σας δινει και την δυνατοτητα να δειτε
2.35:1 ταινιες διχως τις ενοχλητικες μπαρες και διχως το εξτρα
εξοδο του αναμορφικου φακου.
πως δειχνει Ανδρεα χωρις τις μπαρες....?
 



Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Σχολή προβολής AVsite

Παιδιά καλημέρα. Επειδή "ήμουν και εγώ εκεί", θα πώ και εγώ δυό λόγια.
1). Όσον αφορά τον Pany3000 και τον Viewsonic, συμφωνώ με τον Βαγγέλη. Δεν είναι δυνατόν να κρίνω μηχανήματα που σίγουρα θέλαν πολύ δουλειά ακόμη για να ρυθμιστούν σωστά. Και χαίρομαι που όπως έγραψε παραπάνω ο Βαγγέλης, με επί πλέον ρυθμίσεις ο 3000 έπαιξε πολύ καλύτερα απ΄αυτό που είδαμε προχτές! Έχει τέτοιο φοβερό μενού αυτό το μηχάνημα που είναι βέβαιο ότι μπορεί πολλά. (προσωπικά εξακολουθώ να διαφωνώ με την χρήση του smoothscreen, για μένα είναι απαράδεκτο :141:).
2). Για τον σόνυ 10 έχω απλά να συμπληρώσω τα εξής: τίμιο μηχανάκι για τα χρήματα που ζητάει, μου άρεσε συνολικά. Καλά χρώματα, καλό μαύρο, αρκετό φώς (στις 92" που βλέπαμε ήταν μιά χαρά!), καλή κίνηση, σχετικά αρκετή ζωντάνια στην εικόνα κ.λ.π. Το συγκεκριμένο κομμάτι είχε τα μικροπροβληματάκια που έχουν ήδη αναφερθεί, και δεν χρειάζεται να επεκταθούμε άλλο σ΄αυτά.
Βλέπεις την εικόνα του πολύ ευχάριστα, και πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλο μηχάνημα με τόσα χαρίσματα με τιμή κάτω από 2000€ (τα ~2500€ για μένα ανήκουν σε άλλη κατηγορία). Νομίζω ότι όλοι αυτοί που έχουν πρόβλημε με ουράνια τόξα, ζαλάδες κ.λ.π. ...συμπτώματα, θα πρέπει να τον εξετάσουν πολύ σοβαρά. Οι ...υπόλοιποι (δηλ. αυτοί που δεν πάσχουν από DLP-οειδεί συμπτώματα), μπορούν να ψωνίσουν με τα ίδια χρήματα συνολικά αρκετά καλύτερη εικόνα από το DLP στρατόπεδο. Είμαι βέβαιος ότι ο "μικρός" σόνυ θα έχανε κατά κράτος από έναν BenQ 5000(με το τελευταίο firmware)(μιλάω για την εικόνα φυσικά, όχι για τις ευκολίες, όπου ο σόνυ κερδίζει άνετα τον οποιονδόποτε DLP).
Προσωπικά όμως ψιλοαπογοητεύτηκα από τον μικρό σόνυ. Μετά απ΄όλα όσα έχω διαβάσει, περίμενα πολύ περισσότερα απ΄αυτόν! :122:.
3).Κύριοι προχτές κάναμε ένα σοβαρό λάθος: ανάψαμε τους δυό σόνυ μαζί, και ο φουκαριάρης ο μικρός ...έσβυσε μπροστά στο "θηρίο" τον 80. Ξαφνικά η εικόνα του έγινε φλάτ, τα χρώματά του έγιναν αχνά, η κίνηση του φανέρωσε τις γνωστές αδυναμίες, το μαύρο του ξεπλύθηκε, γενικός χαμός!. Η διαφορά τους ήταν τόσο μεγάλη που αρχικά δεν το περίμενα, (χαρακτηριστικά ο Ανδρέας είπε: μέρα με τη νύχτα!!!), και μετά το έβλεπα και δεν το πίστευα.
Ο 80 είναι ένα καταπληκτικό μηχάνημα, μακράν καλύτερο από πολλά (ακόμα και ακριβότερα) μηχανήματα της αγοράς, και αν ρυθμιστεί σωστά (δημόσια συγχαρητήρια στον Βαγγέλη για την άψογη ρύθμιση!), πραγματικά "κεντάει". Κι αν βελτιώσει περισσότερο η σόνυ το περιβόητο motionflow, δηλ. στο Hi να παίζει χωρίς τεχνουργήματα, τότα μπίνγκο: θα έχει λυθεί το πρόβλημα της κίνησης, και θα έχει να λέει ο Π.Β. για αληθινή πλέον κίνηση βούτυρο!
Αν θα τον αγόραζα? μη με ρωτάτε τέτοια ρε παιδιά, το ξέρετε ότι είμαι αθεράπευτος DLPάκιας!, θα αγόραζα Planar 8150 που είναι συνολικά καλύτερος (δική μου εκτίμηση εντάξει?)του σόνυ, εκτός κίνησης με το motionflow στο low. Και όχι δεν θα αγόραζα Marantz, παρ΄όλο που τον σέβομαι απεριόριστα!(εκτός από DLPάκιας είμαι και ...τσιγγούνης :143:).
Ευχαριστώ και εγώ πολύ τον Βαγγέλη και τον Ανδρέα για την άψογη φιλοξενία, μπράβο στον Βαγγέλη που μόχθησε διπλά για την ρύθμιση των μηχανημάτων, γενικά μπράβο σε όλους όσους μόχθησαν για να προετοιμαστεί σωστά το event!
Ξεχωριστά μπράβο στον Βαγγέλη, που εκτός των άλλων απέδειξε ότι είναι και πολύ καλός δάσκαλος!!! Είναι βέβαιο ότι τα παιδιά που παρακολούθησαν, καί έμαθαν πολλά πράγματα, και έλυσαν πολλές απορίες. Το "φροντιστήριο" ήταν εξαιρετικό, και θα ήταν πολύ χρήσιμο να επαναλαμβάνεται κάθε τόσο!(εγώ για άλλη μια φορά ...έμεινα ανεξεταστέος! :142:).


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Καλημέρα σας,συγχαρητήρια για τη πολύ καλη δουλειά και προετοιμάσια του "φροντιστηρίου",αν και εχάσα κάποια πράγματα επειδή άργησα,μπορώ να πώ όμως οτι μπήκα γρήγορα στο νόημα.Στην αρχή ήταν στημένοι οι panasonic και viewsonic,νομίζω οτι ήταν αισθητή η υπεροχή του panasonic αν και το έντονο κόκκινο δεν τον βοηθούσε πολύ,έπειτα τη θέση του viewsonic πήρε ο sony 10 οπου κατα τη γνώμη μου ήταν ενα πολύ τίμιο μηχάνημα για τα χρήματα που κοστίζει.Τέλος είχαμε σε αντιπαράθεση τα δύο μοντέλα της sony,τους sony 10 και 80,νομίζω οτι δε τίθεται θέμα σύγκρισης και άλλωστε είναι διαφορετικής κλάσης μηχανήματα.Δεν μπορούσα να πιστεψω το συνδιασμό ποιότητας της εικόνας και χρημάτων απόκτισης του 80αρη.Αυτά και απο μένα...
 


Μηνύματα
36
Reaction score
0
Απάντηση: Σχολή προβολής AVsite

πριν απο λίγη ώρα έφυγα απο τα παιδιά, όσοι λοιπόν θυμάστε τον 3000 ξεχάστε το, άλλο μηχάνημα χωρίς κοκκινήλες αρκετά καλός για τα μάτια μου και τον αγόρασα αλλά και ο σόνυ βελτιώθηκε λίγο απο το σάββατο
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.795
Μηνύματα
2.876.237
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top