Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην «Forthnet» με σκοπό την αποθάρρυνση ίδρυσης επιχειρησιακού σωματείου


Καθημερινά εντείνονται οι απολύσεις εργαζομένων από επιχειρήσεις με πρόσχημα τις δυσκολίες λόγω οικονομικής κρίσης, οι οποίες αποβλέπουν όχι μόνο στην αύξηση των κερδών με τη μείωση του «εργασιακού κόστους», αλλά και συχνά αποτελούν μέτρο εκφοβισμού και «πειθάρχησης» των εργαζομένων.

Συγκεκριμένα, η εταιρία «Forthnet» απέλυσε δύο εργαζομένους, λίγες μόνο μέρες πριν καταθέσουν μαζί με 21 συναδέλφους τους στο πρωτοδικείο τα χαρτιά για τη σύσταση επιχειρησιακού σωματείου.

Το γεγονός, μάλιστα, ότι σύμβαση του ενός εκ των δύο απολυμένων μετατράπηκε σε αορίστου χρόνου μόλις τον Γενάρη, εντείνει τις εικασίες ότι αυτή η απόλυση έγινε για λόγους εκδικητικούς που αφορούν την ίδρυση επιχειρησιακού σωματείου στην «Forthnet».

Οι δύο εργαζόμενοι προχώρησαν σε καταγγελία της απόλυσης τους στην Επιθεώρηση Εργασίας Καλλιθέας ως αυθαίρετη, αδικαιολόγητη και καταχρηστική.

Επειδή είναι απαράδεκτο, εν μέσω οικονομικής κρίσης, επιχειρήσεις με μεγάλη κερδοφορία να προβαίνουν σε απολύσεις

Επειδή στα πλαίσια του εργασιακού μεσαίωνα που έχει επιβληθεί από την πλευρά της εργοδοσίας στους χώρους εργασίας, δεν είναι δυνατόν να γίνονται αποδεκτές πρακτικές που αποθαρρύνουν τη συνδικαλιστική οργάνωση των εργαζομένων

Ερωτάται η κα. Υπουργός
  1. Τι πρόκειται να πράξει για να ανακληθούν οι αυθαίρετες απολύσεις στην «Forthnet»;
  2. Τι πρόκειται να πράξει για να προστατεύσει το δικαίωμα των εργαζομένων να οργανώνονται συνδικαλιστικά σε επίπεδο επιχείρησης;
  3. Τι πρόκειται να πράξει για να ανακόψει το γενικότερο κύμα αυθαίρετων απολύσεων που, με αφορμή την κρίση, έχει ξεσπάσει και κλιμακώνεται από τις επιχειρήσεις;
πηγή : ΣΥΡΙΖΑ



ένα απόσπασμα από το blog Σωματείο Εργαζόμενων FORTHnet

Σε έναν κλάδο όπου κάθε μικρός ή μεγάλος «παράγοντας της αγοράς» εκμεταλλεύεται το ασύδοτο ξεπούλημα των υπηρεσιών κοινής ωφελείας στήνοντας το δικό του ‘μαγαζί προσφοράς υπηρεσιών’ με μόνο κριτήριο το εύκολο κέρδος, πληρώνουν οι εργαζόμενοι αλλά και οι «πελάτες» που παλεύουν ευρώ το ευρώ να μειώσουν τα ολοένα αυξανόμενα έξοδά τους, αγοράζοντας τελικά αμφίβολης ποιότητας υπηρεσίες.


Επίσης ένα ενδιαφέρον άρθρο στην imerisia
Cosmote: 24ωρη απεργία Παρασκευή 27/2 ενάντια στις απολύσεις-Κινητοποίηση στη Forthnet
 

Μηνύματα
10.424
Reaction score
4.881
Απάντηση: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Την μεγαλη κερδοφορία...που την είδαν; Γιατι εγω νομίζω ότι μπαίνουν μέσα με τα τσαρούχια (ας μην ξεχνάμε ότι φορτώθηκαν και την Nova) και απλά ελπίζουν σε καλύτερες μέρες; Οι απολύσεις ήταν παράνομες ή σύμφωνες με την κείμενη νομοθεσία; Γιατι αν ήταν νόμιμες για ποιό πράγμα συζητάμε; Η αν απέλυαν καποιους που ΔΕΝ σκόπευαν να ιδρύσουν σωματείο οι απολύσεις θα ήταν δικαιολογημένες;
 


Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Την μεγαλη κερδοφορία...που την είδαν; Γιατι εγω νομίζω ότι μπαίνουν μέσα με τα τσαρούχια (ας μην ξεχνάμε ότι φορτώθηκαν και την Nova) και απλά ελπίζουν σε καλύτερες μέρες; Οι απολύσεις ήταν παράνομες ή σύμφωνες με την κείμενη νομοθεσία; Γιατι αν ήταν νόμιμες για ποιό πράγμα συζητάμε; Η αν απέλυαν καποιους που ΔΕΝ σκόπευαν να ιδρύσουν σωματείο οι απολύσεις θα ήταν δικαιολογημένες;

Και εγώ έτσι νόμιζα,μάλιστα η αγορά της nova ακούγετε ότι ήταν ο λόγος για τα χιλιάδες προβλήματα δικτύου που βλέπουμε στην εταιρία ,λογού ότι δεν είχε χρήματα για αυτά... στο blog λέει

Την ίδια ώρα η διοίκηση της εταιρίας υπέγραψε σύμβαση με τις εταιρείες Myriad International Holding B.V. και Teletypos Cyprus Limited για την εξαγορά του συνόλου των μετοχών των αλλοδαπών εταιρειών Netmed Ν.V. και Intervision (Services) B.V., έναντι συνολικού ανταλλάγματος ίσου προς την επιχειρηματική αξία τους ύψους 490.000.000 ευρώ.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.609
Reaction score
4.149
Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν σε ρευστό αυτά τα χρήματα.Μπoρεί να είναι από τραπεζικό δανεισμό ή trades.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Ρε σείς που είχα βρεί ότι είχε ζημίες μερικών εκατομυρίων... (όπως όλες η εταιρίες τηλεπικοινωνιών).

Και που ξέρει η Εταιρία τι επρόκειτο να κάνουν οι τύποι αύριο που απολύθηκαν αύριο-μεθαύριο?
Λέει λίγες μέρες πριν καταθέσουν τα χαρτιά τους? Δλδ όλοι μας, αν απολυθούμε, λέμε ... ξέρετε κάτι? Σε λίγες μέρες θα έκανα τα χαρτιά μου για σωματείο!

Τέλος δεν αναφέρετε πουθενά τι και πώς. Αποκλείεται σε μια εταιρία 1000δων ανθρώπων μερικοί να είναι άχρηστοι?

Θα πώ καμιά κακία τώρα... αλλά μην με παρεξηγήσετε (έχω και φίλους που δουλεύουν εκεί).

Με τέτοια μυαλά, θα κλείσει αύριο μεθαύριο η επιχείρηση, και να δώ μετά που θα ιδρύουν σωματεία, και που θα ζητάνε τα χρηματά τους όταν θα δουλεύουν delivery σε κανα σουβλατζιδικο.
 

Μηνύματα
1.546
Reaction score
1.893
Απάντηση: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Βλέπω να γυρίζουν τα χρόνια εκεί που όλοι υποκλίνονταν όταν περνούσε μπροστά τους το αφεντικό και πραγματικά εύχομαι να διαψευσθώ .

Καλή η ισχύ των σωματείων , αλλά όταν ο καταναλωτής ζητά ολοένα και χαμηλότερες τιμές , τότε οι απαιτήσεις των σωματείων αρχίζουν και ενοχλούν τον εργοδότη .
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Δεν είναι έτσι κόσμους.

Υπάρχει αντίδραση και αντίδραση. Υπάρχει αντίδραση υγειής... υπάρχει και αντίδραση με άλλα πατήματα, πολιτικά.

Τα σωματεία είναι ΧΡΗΣΙΜΑ για τον εργοδότη, όταν λειτουργουν για το αμοιβαίο καλό επιχείρησης και εργαζομένου. Γιατί αναδεικνύουν προβλήματα που δεν τα καταλαβαίνει ο εργοδότης, ρίχνουν προτάσεις κτλ κτλ. Αν όμως σε οτιδήποτε γίνεται είναι εμπόδιο μόνο κακό κάνουν... στους εαυτούς τους, γιατί όταν ζημιώνεται η επιχείρηση, ζημιώνεται και ο εργαζόμενος. Ουκ αν λάβεις παρά του μη-έχοντος. Και ο απλός εργαζόμενος δεν ξέρει αν μια επιχείρηση έχει ή δεν έχει. Νομίζει ότι πάντα έχει. Και τι έγινε μωρέ με 50 ευρώ παραπάνω στον μισθό μου θα πέσει έξω?

Η βασική διαφορά αντίληψης με τους "αντιδραστικούς" είναι ότι βλέπουν 2 αντίπαλα στρατόπεδα. Επιχείρηση-εργαζόμενος. Δεν υπάρχει αυτό. Υπάρχει ένα στρατόπεδο που είναι όλοι μέσα, πρώτος και καλύτερος ο εργοδότης. Το στρατόπεδο είναι ένα και λέγεται ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. Τα άλλα είναι λόγια που μπαίνουν στον κόσμο.
 

Μηνύματα
1.546
Reaction score
1.893
Απάντηση: Re: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Υπάρχει ένα στρατόπεδο που είναι όλοι μέσα, πρώτος και καλύτερος ο εργοδότης. Το στρατόπεδο είναι ένα και λέγεται ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. Τα άλλα είναι λόγια που μπαίνουν στον κόσμο.

+1000
Μόνο που για να παρουσιάσουν έργο και να φαίνονται δραστήριοι κάποιοι πρόεδροι σωματείων , ψάχνουν θέματα πολλές φορές και εκεί που δεν υπάρχουν , φέρνοντας μπελά και μόνο στην Επιχείρηση .
Και όλα αυτά γιατί έχει μπει και σε αυτούς το μικρόβιο της εξουσίας .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.106
Reaction score
84.801
Απάντηση: Re: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

+1000
Και όλα αυτά γιατί έχει μπει και σε αυτούς το μικρόβιο της εξουσίας .
Ακόμα όμως χειρότερα γίνονται τα πράγματα όταν νομίζουν οι εργαζόμενοι ότι έχουν την εξουσία.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Τρώνε το κεφάλι τους, χωρίς να το καταλαβαίνουν και μετά τους φταίει ακόμα πιο πολύ το "σύστημα".
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Ρε σείς που είχα βρεί ότι είχε ζημίες μερικών εκατομυρίων... (όπως όλες η εταιρίες τηλεπικοινωνιών).
μήπως naftemporiki.gr ;
η μήπως
εδω ;
Forthnet AE. Αποτελέσματα 3ου Τριμήνου ’08, ανακοίνωση πρόσφατων εξελίξεων.

Η Forthnet πέρασε σε θετικό EBITDA στο 3ο τρίμηνο του '08. (εξαιρουμένης της ΝOVA)


edit: Στο τέλος η Εταιρία θα κάνει αυτό που ήθελε και όπως τα είχε υπολογίσει ...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

lagman να ρωτήσω κάτι, χωρίς παρεξήγηση: έχεις κάτι προσωπικό με τη Forthnet; Είναι το τέταρτο θέμα που ανεβάζεις, καταγγέλλοντας κάτι σχετικά με την εν λόγω εταιρεία.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Η Forthnet πέρασε σε θετικό EBITDA στο 3ο τρίμηνο του '08. (εξαιρουμένης της ΝOVA)

Δηλαδή την nova όποτε μας βολεύει δεν την υπολογίζουμε και όποτε μας βολεύει την υπολογίζουμε?

Τι είναι μπαλαντέρ;

Όποτε μιλάμε για μία εταιρία την βλέπουμε σαν σύνολο όχι σαν κομμάτια.

Γιατί με αυτή την λογική και η Ολυμπιακή έχει κερδοφόρα τμήματα, οπότε είναι κερδοφόρα...
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

lagman να ρωτήσω κάτι, χωρίς παρεξήγηση: έχεις κάτι προσωπικό με τη Forthnet; Είναι το τέταρτο θέμα που ανεβάζεις, καταγγέλλοντας κάτι σχετικά με την εν λόγω εταιρεία.
Μου αρέσει να ενημερώνομαι σχετικά με οτιδήποτε αφορά αυτή την εταιρία μιας και είμαι συνδρομητής της.
Σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και θεώρησα πως είναι ενδιαφέρον.

Έχω ακούσει ότι οι συνθήκες εργασίας στην FORTHnet είναι απαράδεκτες,πράγμα που αποδεικνύετε από το blog του σωματίου και όχι μόνο!Θεωρώ πως τα προβλήματα των εργαζόμενων της FORTHnet θα πρέπει να πάρουν δημοσιότητα.Με την ευκαιρία σκέφτομαι να επικοινωνίσω με το σωματίο των εργαζομένων της FORTHnet σε περίπτωση που γίνει κάποια πορεία θα ήθελα να συμετέχω στην προσπάθεια τους και ταυτόχρονα με κάποιο πανό αν γίνετε με κάποιο μήνυμα να ζητάμε καλύτερες υπηρεσίες.

Τα τελευταία χρόνια ασχολούμε με Επαγγελματικό ηλεκτρονικό αθλητισμό συμμετοχή σε διαγωνισμούς κλπ Όταν παίζω θέλω να γνωρίζω τι συμβαίνει στο δίκτυο της εταιρίας που ΠΛΗΡΩΝΩ και τα όποια προβλήματα να τα συζητάω/καταγγέλλω στα forum/σε όλο τον κόσμο.

θα μπορούσες να με ρωτήσεις και με ένα pm :)
 

Μηνύματα
50
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Μου αρέσει να ενημερώνομαι σχετικά με οτιδήποτε αφορά αυτή την εταιρία μιας και είμαι συνδρομητής της.
Σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και θεώρησα πως είναι ενδιαφέρον.

Έχω ακούσει ότι οι συνθήκες εργασίας στην FORTHnet είναι απαράδεκτες,πράγμα που αποδεικνύετε από το blog του σωματίου και όχι μόνο!Θεωρώ πως τα προβλήματα των εργαζόμενων της FORTHnet θα πρέπει να πάρουν δημοσιότητα.Με την ευκαιρία σκέφτομαι να επικοινωνίσω με το σωματίο των εργαζομένων της FORTHnet σε περίπτωση που γίνει κάποια πορεία θα ήθελα να συμετέχω στην προσπάθεια τους και ταυτόχρονα με κάποιο πανό αν γίνετε με κάποιο μήνυμα να ζητάμε καλύτερες υπηρεσίες.

Τα τελευταία χρόνια ασχολούμε με Επαγγελματικό ηλεκτρονικό αθλητισμό συμμετοχή σε διαγωνισμούς κλπ Όταν παίζω θέλω να γνωρίζω τι συμβαίνει στο δίκτυο της εταιρίας που ΠΛΗΡΩΝΩ και τα όποια προβλήματα να τα συζητάω/καταγγέλλω στα forum/σε όλο τον κόσμο.

θα μπορούσες να με ρωτήσεις και με ένα pm :)

Υπαρχουν και αλλοι internet providers εκτος απο την forthnet στην ελλαδα.Αφου δεν σε ικανοποιουν οι υπερεσιες της αλλαζεις εταιρια δεν φτιαχνεις πανο...
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Ρε lagman, εσύ δλδ σε όποια εταιρία είσαι πελάτης, σε οτιδήποτε καταναλώνεις/ψωνίζεις/συναλλάσεσαι, έρχεσαι σε επαφή με τα σωματεία τους, βλέπεις τι αιτήματα έχουν, και τους λές, παιδιά αν κάνετε οποιαδήποτε πορεία πείτε μου να έρθω και εγώ να σας βοηθήσω, να φανούμε πολλοί?
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Υπαρχουν και αλλοι internet providers εκτος απο την forthnet στην ελλαδα.Αφου δεν σε ικανοποιουν οι υπερεσιες της αλλαζεις εταιρια δεν φτιαχνεις πανο...
Δεν θα αλλάξω εγώ εταιρία , να αλλάξει και να βελτιωθεί η εταιρία που την πληρώνω . Είμαι πελάτης και απαιτώ καλύτερες υπηρεσίες .

Ρε lagman, εσύ δλδ σε όποια εταιρία είσαι πελάτης, σε οτιδήποτε καταναλώνεις/ψωνίζεις/συναλλάσεσαι, έρχεσαι σε επαφή με τα σωματεία τους, βλέπεις τι αιτήματα έχουν, και τους λές, παιδιά αν κάνετε οποιαδήποτε πορεία πείτε μου να έρθω και εγώ να σας βοηθήσω, να φανούμε πολλοί?
όχι βέβαια έδειξα κάτι τέτοιο ; Όσον αφορά τις τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα μην πω ότι είναι χάλια,οποιαδήποτε κίνηση βελτίωσης αυτών είμαι υπέρ , μήπως όμως είμαστε off topic ;
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ:
Εγώ ξέρω ότι σε οποίαδήποτε εταιρία - επιχείρηση - μαγαζί μπαίνει ο όρος "σωματείο" αλλά με την ελληνική έννοια αυτομάτως η εταιρία κινδυνεύει να καταστραφεί.Βλέπε την περίπτωση της Ολυμπιακής πχ ή των άλλων ΔΕΚΟ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.106
Reaction score
84.801
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αδικαιολόγητες και εκφοβιστικές απολύσεις στην Forthnet!!

Δεν θα αλλάξω εγώ εταιρία , να αλλάξει και να βελτιωθεί η εταιρία που την πληρώνω . Είμαι πελάτης και απαιτώ καλύτερες υπηρεσίες .
Μα έτσι κακό στον εαυτό σου κάνεις. Είναι ψυχοφθόρα ασχολία.
Αν σε ένα εστιατόριο δε μου αρέσει φαγητό, θα πηγαίνω συνέχεια να τρώω και θα γκρινιάζω μέχρι να μείνω ευχαριστημένος; :121:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.106
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top