Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Re: Απάντηση: Re: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Οι μετασχηματιστές έτσι κι αλλιώς "ταιριάζουν απόλυτα" οποιαδήποτε έξοδο (πχ πηγής) με οποιοδήποτε είσοδο (πχ τελικού). Προσαρμογή εμπεδήσεων εξόδου - εισόδου. Αυτή είναι η "δουλειά" τους, και άμα την κάνουν καλά, δηλαδή αν είναι σωστά υλοποιημένοι, δεν έχουν αντίπαλο.

Η αναφορά σε συγκεκριμένα (μόνο) ενισχυτικά είναι ΙΜΗΟ άτοπη.

Όπως άτοπο είναι και το "ξέρω τι σου λέω" υπό την έννοια του "το άκουσα και γνωρίζω". Αυτό το τελευταίο, το αναλύω όσο μπορώ στο παρακάτω θρεντ:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=65074
Αντίθετα, αν το "ξέρω τι σου λέω" βασίζεται σε επιστημονικά τεκμηριωμένη θεωρία, συμφωνώ και επαυξάνω, αν και καλό είναι να τη μοιράζεσαι μαζί μας και να μη μας αφήνεις με την απορία του τύπου "τι να ξέρει άραγε...".
- Οι ΜΤ κάνουν σωστότερη προσαρμογή μεταξύ προ και τελικών...Αυτό είναι δεδομένο...
Βέβαια παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το υλικό και το σχήμα του πυρήνα τους και ο τρόπος και το υλικό του τυλίγματος...Εχω ακούσει τον τελευταίο καιρό τρία(3) κορυφαία μηχανήματα αυτής της φιλοσοφίας...ΔΕΝ έπαιζαν όλα το ίδιο...

- Τα ενισχυτικά μου είναι ιδιοκατασκευές καθώς βλέπεις...Είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν ακούσει αυτόν το συνδυασμό...και ο Vet είναι ένας απ' αυτούς...γι αυτό το αναφέρει...
Φυσικά είσαι ευπρόσδεκτος κι εσύ και το αδερφάκι να τ' ακούσετε... Και αν κατηφορήσετε φέρτε και τον Κόγια μαζί...

Όσο για το παραπάνω νήμα στο οποίο αναφέρεσαι περιγράφει μια 100% φανταστική κατάσταση...Αν ογανωθεί κάποτε μια πραγματική τέτοια κατάσταση θα ήθελα να συμμετέχω κι εγώ στους 20 κριτές...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
αντε να απαντησω και εγω....
οπως ξερεις και εσυ κωστα οι μετασχηματιστες απο τεχνικης αποψης θα ταιριαξουν με τους τελικους και την πηγη, γιατι, απο τεχνικη ξαναλεω αποψη, αυτο ειναι το δυνατο σημειο των μετασχηματιστων.
και αφου ειμαστε καλυμενοι θεωρητικα παμε και σε κατι ποιο πεζο!
ακροασεις!
ακουγοντας τον συγκεκριμενο προενισχυτη με τους συγκεκριμενους ενισχυτες ΠΡΙΝ τους ακουσει ο μανος, και σε ενα προς το ιδανικα "στημενο" δωματιο ο ηχος ηταν θεικος
παντα IMHO!!!

τωρα εαν δεν σε καλυψα να βαλουμε μια λιστα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα και τις μετρησεις καθε συσκευης stikcy στην αρχη της κατηγοριας και οποιος θελει να γραψει κατι να του λεμε "διαβασε πρωτα τα τεχνικα και μετα τα λεμε..."
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Για πες μας και πως τον άκουσες, ντε ! :116:

Πάντως ακριβό....
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Re: Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Για πες μας και πως τον άκουσες, ντε ! :116:

Πάντως ακριβό....
Μου αναφέρθηκε πως παράγεται και σε προσιτή έκδοση(καστομιά) με Μ/Στές amorphous(τους μεγάλους και ακριβούς) σε άλλο φυσικά κουτί χωρίς το ενεργό κύκλωμα(πράγμα που μειώνει τις καλωδιώσεις) αλλά με πλήρη τηλεχειρισμό και σε τιμή...γήινη...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μπράβο Μάνο, ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Ακριβό το μαραφέτι, ελπίζω να σε ικανοποίησε. Κρατάω αυτό:
Αν με ρωτήσετε αν είναι ο τέλειος προενισχυτής δεν θα απαντήσω γιατί απλά τέτοιο μηχάνημα δεν υπάρχει και ούτε ποτέ θα υπάρξει...
Αλήθεια τα ενισχυτικά ποιά είναι;

...
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Μπράβο Μάνο, ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Ακριβό το μαραφέτι, ελπίζω να σε ικανοποίησε.
Αλήθεια τα ενισχυτικά ποιά είναι;...
Ευχαριστώ εγώ...
Ναι...είναι ωραίο να μπορεί κάποιος ν' ακούει τέτοιας κλάσης μηχανήματα σχεδιασμένα και κατασκευασμένα από Ελληνικά χέρια και να μοιράζεται τις εντυπώσεις με τους συνφορουμίτες...


###################################


Τα ενισχυτικά που όντας πολύ τυχερός απέκτησα και ακούω είναι δυο monoblocks DIY by Makis Geroukis αντίγραφα(με αρκετό modification) αυτών εδώ...

http://www.audionote.co.jp/pwramp/power8.htm

- 2 * VT-4-C(211) parallel SET

- Μετασχηματιστές Audio Note Αγγλίας με χαλκό...όχι με ασήμι όπως οι original Gaku On

- Με 1000 volts στις ανόδους, ανόρθωση με διόδους(αντί για λυχνίες) και εξομάλυνση με chock το κάθε ζευγάρι δίνει μετρημένα 70 watts rms...

- Απόκριση...5 - 70.000 hz

- Θόρυβος...απόλυτη ησυχία...

- Υλικά ότι καλύτερο υπάρχει στην πιάτσα...

- Ενίσχυση τάσης και τελικά στάδια οδήγησης με 3 * 5687 διπλοτριόδους....

- 45 κιλά έκαστος...

- Το πως παίζουν δεν μπορώ να πω...θα πρέπει κάποιος να τους ακούσει για να τους αξιολογήσει...)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ωραίοι φαίνονται αρκεί να σε ικανοποιούν τα 50W. Τα ηχεία 90 dB ευαισθησία δεν έχουν;

...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

καλοταξιδος
με μια διαφορα
οι τορνοι κατεργαζονται κυλινδρικες επιφανιες.
Επιπεδες οι
φρεζες -πλανες
και παλι καλοακουστος
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ωραίοι φαίνονται αρκεί να σε ικανοποιούν τα 50W. Τα ηχεία 90 dB ευαισθησία δεν έχουν;

...
Τι 50 ρε συ...Γράφω παραπάνω πως μετρήθηκαν και δίνουν 70 watts και μάλιστα γραμμικότατα...

Είπαμε διαφέρουν από τους original γιατί 'τρώνε' 1000 volts αντί 400(νομίζω) που 'τρώνε' οι δεύτεροι(γι αυτό χρησιμοποιείται και ανόρθωση με διόδους αντί για λυχνίες...)

Στις ιδιοκατασκευές έχουμε την πολυτέλεια να ΜΗΝ νοιαζόμαστε για πιστοποιήσεις, ISO, CE κλπ...Έχουμε την ελευθερία να πραγματοποιήσουμε το κύκλωμα όπως θέλουμε...

#########

Ναι...Τα ηχεία είναι 90 db.....
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Re: Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

καλοταξιδος
με μια διαφορα
οι τορνοι κατεργαζονται κυλινδρικες επιφανιες.
Επιπεδες οι
φρεζες -πλανες
και παλι καλοακουστος
Ας μην κολλάμε σε λεπτομέρειες...

Κατάλαβες κι εσύ και όλοι πως εννοούσα οτι τα μέρη του κουτιού είναι δουλεμένα από μηχανές και όχι 'χυτά' σε καλούπι...

Αν αυτές οι μηχανές λέγονται τόρνοι, φρέζες, πλάνες ή κολαούζα δεν ενδιαφέρει νομίζω...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Re: Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Μου αναφέρθηκε πως παράγεται και σε προσιτή έκδοση(καστομιά) με Μ/Στές amorphous(τους μεγάλους και ακριβούς) σε άλλο φυσικά κουτί χωρίς το ενεργό κύκλωμα(πράγμα που μειώνει τις καλωδιώσεις) αλλά με πλήρη τηλεχειρισμό και σε τιμή...γήινη...
:137:
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

άψογος!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Απαράδεκτο! Ούτε μια είσοδος balanced;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Απαράδεκτο! Ούτε μια είσοδος balanced;
τι να την κάνει βρε την balanced είσοδο? Αφού όλες οι πηγές είναι δίπλα στον προ, με καλώδια του 0,5 ή το πολύ του 1 μέτρου! Βέβαια έχει balanced εξόδους, ώστε να ρίξεις και 4-5 μέτρα καλώδιο μέχρι τους μονομπλόκ τελικούς, ώστε να τους βάλεις έναν πίσω από κάθε ηχείο! (και 10 μέτρα, γιατί όχι?)

Ξέρει καλά τι κάνει ο κατασκευαστής!

Άλλωστε μήπως είδες να υπάρχει i-pod ή Tivoli με balanced έξοδο?:135::135::135:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Re: Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Απαράδεκτο! Ούτε μια είσοδος balanced;
δεν ειναι high end χωρις balanced ε?
αμα θετε ομως βαζουμε...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Re: Απάντηση: Μας κακομαθαίνετε Κύριε Πρέσβυ...

Άλλωστε μήπως είδες να υπάρχει i-pod ή Tivoli με balanced έξοδο?:135::135::135:
κοροιδευεις ε?
τωρα που θα παρω την καινουργια μου πηγη θα δεις...
θα ειναι πικαπ με balanced εξοδους.
αμ τι...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top