Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

...γιατί ρε γ@μωτο να κάνει 6000 ευρω ένα μέτρο καλώδιο.....
Διότι υπάρχουν χομπίστες οι οποίοι μπορούν - και θέλουν - να το πληρώσουν.


Πιστεύω ότι υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που να δικαιολογούν - κατασκευαστικά - κάποιο υψηλότατο κόστος, αλλά είναι η εξαίρεση του κανόνα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Διότι υπάρχουν χομπίστες οι οποίοι μπορούν - και θέλουν - να το πληρώσουν.
Αυτή είναι η πικρή αλήθεια για τους νόμους της αγοράς. Όμως αυτός που κάνει αυτές τις αγορές, τείνει να γίνει από χομπίστας τεχνολογίας, χομπίστας ειδών πολυτελείας. Γι αυτό ακριβώς και τα προϊόντα που τον απασχολούν εμπίπτουν σε αυτές τις πολιτικές τιμολόγησης.

...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

ρε παιδια το προβλημα ειναι το εξης
αντε να δεχτω οτι καποιος που παιρνει ενα ζευγαρι ηχεια των 100.000 να βαλει και το καλωδιο των 5.000, οχι οτι απαραιτητα οτι θα παιξει καλυτερα απο ενα φθηνο, αλλα ετσι του γουσταρει κι εχει μια λογικη,
Το παραλογο που χρειζει ψυχιατρικης εκτιμησης, ειναι να εχει καποιος ενα συστημα δτο χιλιαδων, να του περισευουν αλλα δυο χιλιαρικα και αντι να αναβαθμισει τις συσκευες του να αλλαζει ενα καλωδιο με αυτα τα λεφτα και να επιμενει οτι η βελτιωση που παιρνει, ειναι μεγαλυτερη απο το να αλλαζε συσκευες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Απάντηση: Re: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

φάκιν ανπέχταμπλ :142::142::142:
Γκουουουουουουντμόρνινγκ Γουώτερπαρκ!

Ό,τι και να κάνω,δε θα φτάσω πότέ το διάσημο...Σουηδάραβα Γκούναρ Αλ Αράμπι που κάνει τσουλήθρα με τη γλώσσα και τ'αυτιά:137:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Τελικα κ. Κογια, δεν εχω καταλαβει το εξης. Αν καποιος "εισπραττει" απο καλωδια, ευχαριστηση που, κοστιζει 2000 ή 5000€ στον χωρο του ηχου, κανει καποιο λαθος αν τα δωσει? Ετσι δεν υπολογιζοντε οι τιμες γενικα, ιδιαιτερα ομως στα ειδη ΜΗ πρωτης αναγκης? Τι να κανει ο καταναλωτης δηλαδη? Να προσπαθησει να το φτιαξει μονος του μπας και γλυτωσει λεφτα? Να κανει το ιδιο και με οτιδηποτε αλλο αγοραζει και που γνωριζει πως ειναι καπως υπερτιμολογιμενο? Αλλωστε, υπαρχει κατι που δεν ειναι? Εσεις ετσι κανετε, πχ, στα ρουχα σας? Κανετε οικονομοτεχνικη μελετη πριν τα αγορασετε ή βλεπετε ενα που σας αρεσει και αν μπορειτε να το πληρωσετε, το αγοραζετε?

Μπάι δε γουέι, δεν εχω πληρωσει ποτε τετοια ποσα για καλωδια, αλλα εχω ζηλεψει τετοια συστηματα.
Γι αυτό ακριβώς πέρα από όποια άλλα επιστημονικά εύσημα,οι καλωδιάδες παίρνουν PhD στην Ψυχολογία.Άλλωστε μελετούν τον Κάρλ Γιούνγκ και τον Φρόϊντ απέξω κι ανακατωτά...Και ύστερα έρχονται να πουλήσουν τον...Φρόντο γιά Lord of the Rings:116:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Διότι υπάρχουν χομπίστες οι οποίοι μπορούν - και θέλουν - να το πληρώσουν.


Πιστεύω ότι υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που να δικαιολογούν - κατασκευαστικά - κάποιο υψηλότατο κόστος, αλλά είναι η εξαίρεση του κανόνα.
'Eτσι ακριβώς. Ελάχιστες εταιρίες υπάρχουν που να μπορούν να δικαιολογήσουν σε κάποιο ποσοστό το κόστος του καλωδίου. Με ένα λογικό κέρδος 100%! :126:
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Timbre εμένα δεν μου έδωσαν καλώδια από την b&w να το ψάξω?
....
Ωχ..., δεν είχα δει ότι γίνεται κουβέντα μόνο για καλώδια ηχείων. :133:
 

Μηνύματα
1.573
Reaction score
646
Απάντηση: Re: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Ειναι το νεο Argento Flow interconnect που δεν εχει κυκλοφορησει ακομα. Εχω κανει κρατηση το πρωτο κομματι που θα ερθεi οποτε θα σας πω γνωμες...
παρελαβα τα δυο πρωτα Argento Flow interconnects που εφτασαν στην Ελλαδα εδω και περιπου μια εβδομαδα. Κατα την προσωπικη μου γνωμη το καλωδιο αυτο σκοτωνει. Δεν ξερω εαν ειναι το καλυτερο που κυκλοφορει (εξαιρουμενου του μεγαλυτερου μοντελου φυσικα) αλλα ειναι το καλυτερο απο αυτα που εχω ακουσει εγω... Το συγκρινα με το προηγουμενο κορυφαιο της ιδιας εταιριας, το Argento Serenity Master Reference και μου φανηκε σαφως καλυτερο αν και πιο φτηνο...

Δεν ειναι μαλλον τυχαιο που δυο απο τα καλυτερα συστηματα της εκθεσης στο Μοναχο (Tidal, YG Acoustics) χρησιμοποιουσαν τα μεγαλα τους αδερφακια...

Περαιτερω εντυπωσεις οταν παραλαβω και τα καλωδια ηχειων...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

ειναι στρωμενα ομως;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.573
Reaction score
126.340
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

γιούπι.

(φάκιν ανπέχταμπλ δις)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.573
Reaction score
126.340
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Χε, χε, χε, λίγη υπομονή, θα ανοίξω ένα θεματάκι.
δηλαδή?
εσωτερικότητα της σύνθετης αντίστασης?
καλά, ακόμα δε βαρέθηκες?
 

Μηνύματα
1.573
Reaction score
646
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

ειναι στρωμενα ομως;
ο κατασκευαστης ειπε οτι πρεπει να τα αφησεις να παιξουν τουλαχιστον 24 ωρες συνεχομενα στην αρχη και αυτο εκανα...

βουντου ε?
 

Μηνύματα
1.573
Reaction score
646
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

γιούπι.

(φάκιν ανπέχταμπλ δις)
γιουπι για για για!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.146
Reaction score
20.723
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

ο κατασκευαστης ειπε οτι πρεπει να τα αφησεις να παιξουν τουλαχιστον 24 ωρες συνεχομενα στην αρχη και αυτο εκανα...

βουντου ε?
Όχι. Κοινωνική μηχανική, (σε περίπτωση που ο κατασκευασταράς δεν είναι ηλίθιος ή άσχετος).
 

Μηνύματα
1.573
Reaction score
646
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Όχι. Κοινωνική μηχανική, (σε περίπτωση που ο κατασκευασταράς δεν είναι ηλίθιος ή άσχετος).
γιατι οχι και ηλιθιος και ασχετος?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.146
Reaction score
20.723
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Διότι αυτά τα δύο συνδέονται μόνον με μια NAND.
 

Μηνύματα
1.573
Reaction score
646
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Διότι αυτά τα δύο συνδέονται μόνον με μια NAND.
ασε ρε....
αφου τον θεωρεις και ηλιθιο και ασχετο και απατεωνα. Περιεγραψε τα πραγματικα σου συναισθηματα για το λαμογιο καλωδια!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.146
Reaction score
20.723
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

ασε ρε....
αφου τον θεωρεις και ηλιθιο και ασχετο και απατεωνα. Περιεγραψε τα πραγματικα σου συναισθηματα για το λαμογιο καλωδια!!
Κάπου έχεις δίκιο, γιατί δεν το έθεσα σωστά. Να το εξηγήσω για να γίνω κατανοητός.

1η περίπτωση. Ο κατασκευαστής σου λέει να βάλεις το καλώδιο να "παίξει" συνεχώς για 24 ώρες, επειδή αυτό πιστεύει -το πιστεύει ότι συμβαίνει- ότι έτσι το καλώδιο θα παίξει καλύτερα. Αν συμβαίνει αυτό, είναι ή ηλίθιος, ή άσχετος.

2η περίπτωση. Ο κατασκευαστής σου λέει να βάλεις το καλώδιο να "παίξει" συνεχώς για 24 ώρες, επειδή γνωρίζει ότι αυτά είναι ανοησίες, αλλά σε βάζει στο τριπάκι της Κοινωνικής Μηχανικής, για να σε πείσει για την -ανύπαρκτη- αξία της σούπερ ντούπερ παπάρας που έχει σκαρώσει. Σε αυτήν την περίπτωση είναι απατεώνας.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Κοινωνικής Μηχανικής,
επιτελους, ο ορος που εξηγει πολλα περιεργα του χομπυ μας
 

Μηνύματα
1.573
Reaction score
646
Απάντηση: Ποια θεωρειται τα κορυφαια καλωδια ηχειων ανεξαρτητως κοστους?

Κάπου έχεις δίκιο, γιατί δεν το έθεσα σωστά. Να το εξηγήσω για να γίνω κατανοητός.

1η περίπτωση. Ο κατασκευαστής σου λέει να βάλεις το καλώδιο να "παίξει" συνεχώς για 24 ώρες, επειδή αυτό πιστεύει -το πιστεύει ότι συμβαίνει- ότι έτσι το καλώδιο θα παίξει καλύτερα. Αν συμβαίνει αυτό, είναι ή ηλίθιος, ή άσχετος.

2η περίπτωση. Ο κατασκευαστής σου λέει να βάλεις το καλώδιο να "παίξει" συνεχώς για 24 ώρες, επειδή γνωρίζει ότι αυτά είναι ανοησίες, αλλά σε βάζει στο τριπάκι της Κοινωνικής Μηχανικής, για να σε πείσει για την -ανύπαρκτη- αξία της σούπερ ντούπερ παπάρας που έχει σκαρώσει. Σε αυτήν την περίπτωση είναι απατεώνας.
ειμαι 100% βεβαιος οτι ισχυει η περιπτωση 1. Αρα καταληξαμε στο οτι ειναι ηλιθιος η ασχετος.

Παντως νομιζω καλα τα εχει παει στην ζωη του για ηλιθιος η ασχετος. Απο τους ηλιθιους και ασχετους που εχω ακουσει μονο αυτος και ο Forrest Gamp ειχαν τοση επιτυχια στην καριερα τους...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.762
Μηνύματα
2.875.309
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top