Καλώδιο ή μετατροπεάς από OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT σε jack

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Έχω μια LG 32 ιντσών με οπτική έξοδο ψηφιακού ήχου.

Επειδή για ήχο έχει μόνο αυτή την έξοδο (και άλλη μία για ακουστικά) μήπως γνωρίζει κάποιος κανένα μετατροπέα ή καλώδιο έτσι ώστε να συνδέσω την τηλεόραση με ηχεία (2.0 ή 2.1) με είσοδο jack;

Δεν θέλω να πάρω 5.1 ηχεία με ενισχυτή.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
309
Reaction score
0
Re: Καλώδιο ή μεατροπεάς από OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT σε jack

Απο την εξοδο των ακουστικών με ενα απλο καλώδιο minijack-> rca χωρις μετατροπείς, μπορεις να παρεις ήχο ή σε ενισχυτή ή σε αυτοενισχυομενα ηχεία...
 

Μηνύματα
188
Reaction score
1
Απάντηση: Καλώδιο ή μετατροπεάς από OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT σε jack

Αν το Scart είναι και έξοδος, μπορείς να πάρεις από εκεί με έναν τέτοιο αντάπτορα.

 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Καλώδιο ή μετατροπεάς από OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT σε jack

Υπάρχει καλώδιο ή μετατροπεάς από OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT σε είσοδο συσκευής 5.1 καναλιών (INNOVATOR 5.1 Surround speaker system)

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Απάντηση: Καλώδιο ή μετατροπεάς από OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT σε jack

Αν το Scart είναι και έξοδος, μπορείς να πάρεις από εκεί με έναν τέτοιο αντάπτορα.

Εγώ πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα με μια LG 42αρα, η οποία έχει ΜΟΝΟ digital audio out, αλλά εγώ προς τα παρόν έχω μόνο ηχεία 2.1...
Tέλος πάντων είχα πάρει ακριβώς αυτόν τον αντάπτορα που λες και τον συνέδεσα στην έξοδο scart AV1. Όταν βλέπεις TV όλα καλά, αλλά αν βάλω DVD στο HDMI input, τότε εξακολουθεί να παίζει τον ήχο της τηλεόρασης...Δηλαδή εσύ βλέπεις ταινία και από τα ηχεία ακούς ευαγγελάτο! No good!!!
Αν μπορεί κάποιος να μου πει οικονομική και γρήγορη λύση θα τον ευχαριστούσα!
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Αυτό μ ενδιαφερει και μενα αλλα δεν εχω ξαναπαρει κατι από amazon, οποτε αν δεν το βρω σε ελληνικο μαγαζι θα μεινω με την επιθυμια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
Από Αμερική θα πληρώσεις τελωνείο σε αυτά τα χρήματα. Ψάξε να το βρεις στο co.uk ή στο de. Από θέμα αξιοπιστίας δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα αν το προϊόν είναι Prime. Θα λάβεις το προϊόν 1000%.
 




ika

News
Μηνύματα
13.932
Reaction score
12.940
Re: Καλώδιο ή μεατροπεάς από OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT σε jack

Απο την εξοδο των ακουστικών με ενα απλο καλώδιο minijack-> rca χωρις μετατροπείς, μπορεις να παρεις ήχο ή σε ενισχυτή ή σε αυτοενισχυομενα ηχεία...
Δεν θα κλείνει η φωνή της τηλεόρασης με το καλώδιο των ακουστικών?

Και αυτό https://www.alifragis.com.gr/ell/product/Μετατροπέας-Ψηφιακού-Ήχου-Toslink-ή-Coaxial-σε-Stereo-RCA-ANGA-CVA-3004-QA-C102
δουλεύει, το έχω δοκιμάσει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.082
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top