Antonylogan's man cave

Είπα λοιπόν και εγώ να "Ατμίσω" το σαλόνι...(ένα από τα πλεονεκτήματα του να είσαι εργένης) Κατασκευή ψευδοροφής από μελαμίνη και όχι από γυψοσανίδα (για ευνόητους λόγους... ) γεμάτη με ορυκτοβάμβακα ULTRACOUSTIC και τοποθέτηση ηχείων οροφής (Dolby Atmos) με φωτισμό led strip rgb και τοποθέτηση diffusers για καλύτερη ακουστική του χώρου. (Τα diffusers κόπηκαν με υδροκοπή για να τοποθετηθούν...

Ενισχυτής για Dali Spektor 2

Καλησπερα στην ομαδα! <3
Εχω σκοπο να τα σγορασω τα
Dali Spektor 2 Ζεύγος Ηχείων Hi-Fi Βιβλιοθήκης 100W 2 Δρόμων 100 W - 54 - 26000 Hz 6 ohm 84,5 dB
οι κριτικες στο skroutz ξεπερνανε καθε αλλο απλο ζευγαρι ηχειων VFM αρα θελω καποιος εμπειρος ( απο αυτους που γραφουν τα κατεβατα ) να με συμβουλευσει να παρω...

Πώς στήνουμε σωστά ένα σύστημα;

Θα έχετε επανειλημμένως αντιληφθεί κι εσείς τη φράση "σωστά στημένο σύστημα". Εμένα πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση. Μάλιστα, τη συγκεκριμένη φράση χρησιμοποιούν άτομα αμφοτέρων των στρατοπέδων, και οι ρομαντικοί, και οι τεχνοκράτες.

Εμένα, πάλι, πάντα μου προκαλούσε απορία αυτή η φράση - κυρίως η σπουδαιότητα που της προσδίδουν.

Τελικά, τί εννοούν οι μεν και τί οι δε; Έτι...

Estimated in room response

Ο τίτλος του θρεντ, αφορά την αναμενόμενη απόκριση δορυφόρου στο χώρο μας.

Αποτελεί πολύ σημαντική παράμετρο, και θα πρέπει να την υπολογίζετε πολύ σοβαρά (μαζί με το σπινοραμα) όταν αγοράζετε δορυφόρο, διότι εάν ο δορυφόρος που διαλέξατε δεν έχει ομαλή με ομαλή κλίση αναμενόμενη in room response, τότε προφανώς αγοράσατε (λίαν επιεικώς) σκουπίδι, ρετάλι, καλογυαλισμένο ντουλάπι, ψαροκασέλα...

Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

Μπορούμε να απολαμβάνουμε τη μουσική σε σχετικά χαμηλές εντάσεις?
Ένα EQ λύνει όλα τα προβλήματα?
Loudness?
Αν ακούμε σε χαμηλές εντάσεις μπορούμε να τη βγάλουμε φτηνά?
Προτάσεις για βελτίωση του αποτελέσματος σε χαμηλές εντάσεις..
Το thread των πτωχών.. :smoke:

Μετρήσεις με REW

Μπήκα στο τριπάκι να μετρήσω τι διάλο κάνει το συστηματόνι μου στο σπίτι....
Πήρα ένα umik 1, κατέβασα το REW και διαβαζοντας διαφορα αρθρα και βλεπωντας βιντεα στο Youtube είπα να ξεκινήσω δειλά δειλά.
Υπόψη ειμαι τόσο σχετικός όσο με το πλέξιμο στο θέμα, οπότε χρειάζομαι βοήθεια να μπω σε σειρά.
'Εχω κάνει τα εξής:

Κατέβασα τα calibration files από το site της Minidsp
Εγκατέστησα το REW...

Το σύστημά μου

Φωτογραφίες και μετρήσεις του χώρου μου :)
Εχω να τελειώσω κάτι μερεμέτια αλλά δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

Τα μηχανήματά μου:
Formovie Theater 4K Laser UST​
Mi ALR 100" (Fscreen Fresnel)​
Marantz Cinema 50 με Dirac​
Hegel H80 (όχι και τόσο συχνή χρήση πια)​
Ηχεία 7.0.2:
Goldenear:​
Triton One...​

Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...

Για να μη γίνει ΄΄άλλο ένα νήμα που μας ζαλίζει με την ανάγκη για sub΄΄ θα το πάρουμε αλλιώς με τον υποφαινόμενο έστω και πρόσκαιρα ως ΄΄συνήγορο του διαβόλου΄΄ - εννοείται εν συντομία.

Ας ξεκινήσουμε με την προαιώνια δικαιολογία από το ξεκίνημα της διάδοσης στη χρήση sub...

- Τα main ηχεία που διαθέτω είναι αρκετά μεγάλα ώστε να μη χρειαζόταν αυτόνομο...

Γυρίζοντας σελίδα...immersive.

Μετά από την πώληση των μεγάλων B&W 802 Nautilus ήρθε η ώρα να ξεκινήσω το επόμενό μου ταξίδι στο χώρο της μουσικής.

Η σκέψη έχει ως εξής:

Ξεκινάμε με 2 κανάλια και subwoofer (2 τεμ που ήδη υπάρχουν) και σιγά σιγά όταν το επιτρέψει ο χώρος, θα χτιστεί ένα πολυκάναλο-immersive σύστημα. Χρονικός ορίζοντας υλοποίησης…άγνωστος.

Πιστεύω στο πολυκάναλο και νομίζω είναι πολύ πιο κοντά στην...

Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

δεν θα υπήρχε καν hi-fi!
Ποιός σου είπε ότι υπάρχει ?
Αν όχι, γιατί;

Αν ναι, πού βρίσκεται;

Ποιο είναι το τεχνολογικό προφίλ των συσκευών, καθώς και το ψυχογραφικό τοιούτο των δυνάμει ιδιοκτητών τους;

Και κατά βάσιν, τί εννοούμε σήμερα με τον όρο hi-fi;

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.546
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top