Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...




ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

πάρε αυτά, γιατί αλλιώς.......
Και ποιος ειμαι εγω, η Sony?:140:
Εμεις απλα τους πιεζουμε(στην συγκεκριμενη περιπτωση και ο Κωστας) καθε φορα...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Μιας και έχουν διατυπωθεί παράπονα από όσους έχουν δει σε TV (κουράζει στα μάτια μετά από αρκετή ώρα), να ρωτήσω αν είναι πιο ξεκούραστη η θέαση στο προβολέα;
Υπάρχει δυνατότητα να γίνει σύγκριση με μια 3D TV στις ίδιες ίντσες;
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Νομίζω ότι ποτέ δεν ήταν το ίδιο τηλεόραση και προβολέας, η πρώτη εκπέμπει φώς κατευθείαν στα μάτια μας, ο δεύτερος μέσω αντανάκλασης! αυτά τα δύο λογικά πρέπει να διαφέρουν.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Νομίζω ότι ποτέ δεν ήταν το ίδιο τηλεόραση και προβολέας, η πρώτη εκπέμπει φώς κατευθείαν στα μάτια μας, ο δεύτερος μέσω αντανάκλασης! αυτά τα δύο λογικά πρέπει να διαφέρουν.
Παντως ατον τομεα "3D" τουλαχιστον ειμαι πεποισμενος πως ο
προβολεας θα δινει σαφως διαφορετικη-και καλυτερη- αισθηση
απο οτι οι αντιστοιχες τηλεορασεις.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Μιας και έχουν διατυπωθεί παράπονα από όσους έχουν δει σε TV (κουράζει στα μάτια μετά από αρκετή ώρα), να ρωτήσω αν είναι πιο ξεκούραστη η θέαση στο προβολέα;
Υπάρχει δυνατότητα να γίνει σύγκριση με μια 3D TV στις ίδιες ίντσες;
Η κούραση στις τηλεοράσεις οφείλεται κυρίως στο crosstalk(δλδ στο φαινόμενο κατά το οποίο τα καρέ του κάθε ματιού μπερδεύονται μεταξύ τους).
Αυτό μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει σχετικά εύκολα βλέποντας σε αντιπαραβολή μια πλασμα και μια lcd τηλεόραση.Η πλάσμα είναι σαφώς πιό ξεκούραστη..
Άν οι προβολείς δεν υποφέρουν απο αυτό το φαινόμενο τότε θα είναι πιό ξεκούραστοι.Δεν λέω τελείως μιας και η στερεοσκοπική προβολή (οπως εφαρμόζεται στα μέσα προβολής μέχρι στιγμής) είναι κάτι ''ξένο'' ως προς τον εγκέφαλο μας οπότε κουράζεται περισσότερο για να επεξεργαστεί τις πληροφορίες..
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Παντως ατον τομεα "3D" τουλαχιστον ειμαι πεποισμενος πως ο
προβολεας θα δινει σαφως διαφορετικη-και καλυτερη- αισθηση
απο οτι οι αντιστοιχες τηλεορασεις.
Μην συγκρίνεις το AVATAR με οτιδήποτε κυκλοφορεί.
Κοίτα τι γράφω απο πάνω και σκέψου ότι στο σινεμά δεν χρησιμοποιήσαν ενεργά γυαλιά αλλά παθητικά.Αυτό έχει τεράστια σημασία(κάτι που παραδέχτηκαν και απ την Σονυ).Οπότε περίμενε να δεις και τι γίνεται στην βιντεοπροβολή με ενεργά γυαλία.



@Mad:Ηλία το εκπεμπόμενο φως σε συνθήκες 3d είναι πολύ μικρότερο απ ότι σε κανονικές συνθήκες οπότε δεν είναι σημαντική παράμετρος κούρασης(λόγω έντασης).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Δεν λέω τελείως μιας και η στερεοσκοπική προβολή (οπως εφαρμόζεται στα μέσα προβολής μέχρι στιγμής) είναι κάτι ''ξένο'' ως προς τον εγκέφαλο μας οπότε κουράζεται περισσότερο για να επεξεργαστεί τις πληροφορίες..

:116::116:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Μην συγκρίνεις το AVATAR με οτιδήποτε κυκλοφορεί.
Κοίτα τι γράφω απο πάνω και σκέψου ότι στο σινεμά δεν χρησιμοποιήσαν ενεργά γυαλιά αλλά παθητικά.Αυτό έχει τεράστια σημασία(κάτι που παραδέχτηκαν και απ την Σονυ).Οπότε περίμενε να δεις και τι γίνεται στην βιντεοπροβολή με ενεργά γυαλία.



.
Αυτη δεν ειναι η μονη παραμετρος.
Κρινω κυριως ως προς το μεγεθος και την ελλειψη ξενης πληροφοριας
-μη θεασιμου υλικου-γυρω απο την οθονη προβολης.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Κώστα μη γελάς γιατί κάτι ξέρεις αλλά έχεις πέσει με τα μούτρα στο νέο σου κοσκινάκι και βαριέσαι να γράψεις..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Αυτη δεν ειναι η μονη παραμετρος.
Κρινω κυριως ως προς το μεγεθος και την ελλειψη ξενης πληροφοριας
-μη θεασιμου υλικου-γυρω απο την οθονη προβολης.
Bold 1:Το μέγεθος επιδρά αρνητικά στο φαινόμενο crosstalk.

Bold 2:Το ίδιο και αυτό καθ'ως το ματί επικεντρώνεται και βρίσκει πιό ευκολά τα λάθη.
Θυμίσου πόσο χάλια ήταν τα κάθετα παναρίσματα στο AVATAR και αν θα τα πρόσεχες τόσο ευκολα με περιββάλοντα φωτισμό..
 

Μηνύματα
7.188
Reaction score
1.168
Μια ερώτηση, ψιλοάσχετη: Την τεχνολογία με παθητικά γυαλιά την έχουν αφήσει εκτός; Δεν παίζει να προκύψει κάτι αντίστοιχο με του κινηματογράφου για σπιτικές προβολές; Και το ρωτάω γιατί από τη μικρή εμπειρία μου (4 ταινίες στο σινεμά και 3 τηλεοράσεις στις εκθέσεις) τα ενεργά είναι πολύ πιο κουραστικά από τη λύση με τα παθητικά. Ειδικά όταν υπάρχει και περιβάλλων φωτισμός, κοντά στην οθόνη...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Bold 1:Το μέγεθος επιδρά αρνητικά στο φαινόμενο crosstalk.

Bold 2:Το ίδιο και αυτό καθ'ως το ματί επικεντρώνεται και βρίσκει πιό ευκολά τα λάθη.
Θυμίσου πόσο χάλια ήταν τα κάθετα παναρίσματα στο AVATAR και αν θα τα πρόσεχες τόσο ευκολα με περιββάλοντα φωτισμό..
Α, εσυ θελεις ολοκληρη συζητηση.
Δεν υποστηριζω τιποτα, δεν θεωρω τον εαυτο μου λατρη της τεχνολογιας,
τουλαχιστον οχι ακομα.
Παρ'ολα αυτα δεν κρυβω οτι ενθουσιαστηκα με το avatar σε αντιθεση
ομως οσων ειδα απο τηλεορασεις.
Κυριακη κοντη γιορτη ομως...:121:
 



Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Καποιος εδω μεσα ειδε τον νεο Sony(3d) αλλα...

Η κούραση στις τηλεοράσεις οφείλεται κυρίως στο crosstalk(δλδ στο φαινόμενο κατά το οποίο τα καρέ του κάθε ματιού μπερδεύονται μεταξύ τους).
Αυτό μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει σχετικά εύκολα βλέποντας σε αντιπαραβολή μια πλασμα και μια lcd τηλεόραση.Η πλάσμα είναι σαφώς πιό ξεκούραστη..
Άν οι προβολείς δεν υποφέρουν απο αυτό το φαινόμενο τότε θα είναι πιό ξεκούραστοι.Δεν λέω τελείως μιας και η στερεοσκοπική προβολή (οπως εφαρμόζεται στα μέσα προβολής μέχρι στιγμής) είναι κάτι ''ξένο'' ως προς τον εγκέφαλο μας οπότε κουράζεται περισσότερο για να επεξεργαστεί τις πληροφορίες..
Δε νομίζω πως αυτος είναι ο λογος της κούρασης.
Εχω δει 15-20 τηλεοράσεις που χρησιμοποιούν από ότι φαίνεται το ιδιο σύστημα που υιοθετεί και ο προβολέας της sony και τα συμπεράσματα οσον αφορα το crosstalk διαφέρουν όχι μονο από μαρκα σε μαρκα αλλα και από το ιδιο μοντέλο .
Υπαρχουν περιπτώσεις που το φαινόμενο δεν είναι καν ορατό ,και άλλες που βγαζει ματια και κανει πιο δύσκολη την θέαση…
Το προβλημα όμως της κούρασης παραμενει και στις δυο περιπτώσεις και αυτό συμβαίνει λογω των ενεργών γυαλιων και του τρελού αναψε-σβησε που γινετε ώστε να συγχρονιστούν τα καρε για κάθε ματι ξεχωριστά.
Αν μεχρι τωρα κουράζονταν κάποιοι από απλη θεαση σε dlp , φανταστείτε τι ζορι θα τραβουν τωρα με το νέο παρτι που θα γίνεται μπροστα στα ματια τους;.
Αυτό το πραγμα δεν υπάρχει όταν η υλοποίηση βασίζεται σε παθητικά γυαλια οπου εκει σαφως και είναι πιο ξεκούραστη η θέαση (ακομα πιο ξεκούραστη και από τις Plasma που είναι πιο συμβατες τεχνολογικα με το 3D από ότι οι lcd).

Τελος οσον αφορα την αίσθηση του τρισδιάστατου όλα το καταφέρνουν το ιδιο -δηλαδή υπαρχει η λεγόμενη αίσθηση της εικονας προς τα εξω αλλα και προς τα μεσα…
Το αν δεν το συναντάμε παντα εχει σχέση με το υλικο ( παιχνίδι η ταινία) και όχι με το μεσο αναπαραγωγής.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top