Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Μηνύματα
540
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Τελικά μετά από πολλές δοκιμές,με διαφορετικά αρχεία και πολύ googlάρισμα κατέληξα σε 10bit με RGB Limited.Καλύτερα χρώματα χωρίς να σκοτεινιάζει η εικόνα.
Γιατί δεν το βάζεις 12bit?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.655
Εχει κανείς με το καινούριο firmware παίξει πρόσφατο BluRay?

Το δικό μου, από τότε που το έβαλα (3 φορές), χάνει τον HD ήχο και πρέπει να αλλάξεις γλώσσα γιά να διορθωθεί, δεν μπορεί να κάνει reverse σε προηγούμενο chapter, και σε πολλούς δίσκους που διάβαζε τώρα κολλάει.

Γύρισα στο προηγούμενο προσωρινά... :115:
 

Μηνύματα
545
Reaction score
33
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Μια βοήθεια με το Yadis. Ενω φτιάχνω τον εξωτερικο σκληρο στο PC, όταν το συνδέω στο Dune μου δείχνει φακέλους χωρίς τις φωτογραφίες χωρίς τίποτα. Δεν μπορείς να καταλάβεις καν ποια ταινία είναι. Καμία ιδέα? Καποιος είχε αντίστοιχο πρόβλημα & δεν βρίσκω το post.
 



Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Χτες απο τα seven νοικιασα την ταινια GREEN ZONE. Εβαλα το δισκακι στο Dune κι ενω ξεκινησε να δειχνει κατι διαφημιστικα στην αρχη εχοντας ηχο, οταν στην συνεχεια ξεκινησε η επιλογη υποτιτλων για να πας μετα στην ταινια ο ηχος χαθηκε. Οσο κι αν εψαξα στο σεταπ δεν βρηκα τιποτα που να μου λυσει το προβλημα.

Οταν το δισκακι εμπαινε στο PANASONIK BD50 επαιζε κανονικα. Βασανιστηκα κανα δυωρο ομως λυση δεν βρηκα.

Σημερα το πρωι αντεγραψα το δισκακι σε σκληρο δισκο. Το εβαλα στον Dune παλι τζιφος. Στα αλλα δυο media player που εχω επαιζε κανονικα (παντα για τον ηχο μιλαω). Τι μπορει να φταιει? Σημειωτεον οτι ελεγξα και τις ρυθμισεις του Dune στο audio.
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Εκανα ένα search στο google και είδα σε ξένα φόρουμ ότι και άλλοι είχαν πρόβλημα με το συγκεκριμένο blu ray και σε rip σε σκληρό δίσκο,τόσο με το prime 3.0 όσο και με το base.Με παλιότερο firmware όμως.Αυτό του Ιουνίου.Πρέπει να είναι bug του dune μάλλον.
Το τελευταίο beta firmware το έχεις περάσει φαντάζομαι στο prime...
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Με αρκετά δισκάκια και rip σε σκληρό είχα αντίστοιχα προβλήματα με το dune. Λύθηκαν μετά αναβάθμιση λογισμικού.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Με αρκετά δισκάκια και rip σε σκληρό είχα αντίστοιχα προβλήματα με το dune. Λύθηκαν μετά αναβάθμιση λογισμικού.
Εχω την εντυπωση οτι ειμαι ενημερωμενος με τα φιρμγουερ, ομως θα το ξανατσεκαρω.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Για δείτε λίγο:

Τόσο το max όσο και το prime,αλλά και ο nas MyBookWorld II είναι συνδεδεμένα στο router Airport Extreme που έχει 3 θύρες 1 Gigabit ethernet.
Το 1 Gigabit ethernet support ενεργοποιημένα και στο prime & στο max.Στο mybookworld είναι έτσι κι αλλιώς εργοστασιακά.
Και τα 2 dune (max & prime) έχουν το τελευταίο beta firmware του Σεπτεμβρίου.
Δεν το περίμενα, αλλά πλέον και στα 2 dune με ενεργοποιημένο το 1 Gigabit, οι ταινίες παίζουν χωρίς προβλήματα και με ομαλή κίνηση.Επιπλέον όσοι έχουν δικτυακούς δίσκους με τεράστια συλλογή ταινιών και με artwork θα δουν ότι η πρόσβαση στους φακέλλους με covers,background κλπ γίνεται σε πολύ γρήγορο χρόνο.
Δεν ξέρω αν άλλαξαν κάτι με τα τελευταία firmware,ίσως όμως να είναι και θέμα συνεργασίας με μερικά router ή switch.

Οσοι λοιπόν έχετε Dune με χιλιάρι ethernet (1 Gigabit) και αντίστοιχο router ή switch,κατεβάστε την τελευταία έκδοση firmware για το dune σας και ενεργοποιήστε το 1 Gigabit.Στη συνέχεια τεστάρετε με το nas (με 1 gigabit ethernet) ή τον υπολογιστή σας με χιλιάρα κάρτα δικτύου και δείτε αν παίζει ομαλά τις ταινίες και διαβάζει γρήγορα τους φακέλους με τα artwork.Ειδικά όσοι έχετε μεγάλες συλλογές ταινιών.
Είτε δουλεύει ομαλά είτε όχι σ' εσάς,κάντε ένα post εδώ και γράψτε και τι router ή switch έχετε,ώστε να δούμε αν διορθώθηκε με firmware ή υπάρχει ασυμβατότητα με ορισμένα μοντέλα router ή swtch.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Δεν το περίμενα, αλλά πλέον και στα 2 dune με ενεργοποιημένο το 1 Gigabit, οι ταινίες παίζουν χωρίς προβλήματα και με ομαλή κίνηση.
Δηλαδή παλιότερα που δεν δούλευε σωστα το 1 Gigabit ειχες προβλήματα με την κίνηση;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Δεν μπορούσες να δεις ταινία από τα σπασίματα.Γι αυτό το αενεργοποιούσα το 1 gigabit
 

Μηνύματα
545
Reaction score
33
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Για δείτε λίγο:

Τόσο το max όσο και το prime,αλλά και ο nas MyBookWorld II είναι συνδεδεμένα στο router Airport Extreme που έχει 3 θύρες 1 Gigabit ethernet.
Το 1 Gigabit ethernet support ενεργοποιημένα και στο prime & στο max.Στο mybookworld είναι έτσι κι αλλιώς εργοστασιακά.
Και τα 2 dune (max & prime) έχουν το τελευταίο beta firmware του Σεπτεμβρίου.
Δεν το περίμενα, αλλά πλέον και στα 2 dune με ενεργοποιημένο το 1 Gigabit, οι ταινίες παίζουν χωρίς προβλήματα και με ομαλή κίνηση.Επιπλέον όσοι έχουν δικτυακούς δίσκους με τεράστια συλλογή ταινιών και με artwork θα δουν ότι η πρόσβαση στους φακέλλους με covers,background κλπ γίνεται σε πολύ γρήγορο χρόνο.
Δεν ξέρω αν άλλαξαν κάτι με τα τελευταία firmware,ίσως όμως να είναι και θέμα συνεργασίας με μερικά router ή switch.

Οσοι λοιπόν έχετε Dune με χιλιάρι ethernet (1 Gigabit) και αντίστοιχο router ή switch,κατεβάστε την τελευταία έκδοση firmware για το dune σας και ενεργοποιήστε το 1 Gigabit.Στη συνέχεια τεστάρετε με το nas (με 1 gigabit ethernet) ή τον υπολογιστή σας με χιλιάρα κάρτα δικτύου και δείτε αν παίζει ομαλά τις ταινίες και διαβάζει γρήγορα τους φακέλους με τα artwork.Ειδικά όσοι έχετε μεγάλες συλλογές ταινιών.
Είτε δουλεύει ομαλά είτε όχι σ' εσάς,κάντε ένα post εδώ και γράψτε και τι router ή switch έχετε,ώστε να δούμε αν διορθώθηκε με firmware ή υπάρχει ασυμβατότητα με ορισμένα μοντέλα router ή swtch.
Μία ερώτηση Λάζαρε.
Σύνδεσες το Prime με ethernet στο router & αντίστοιχα το PC ?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Λεωνίδας,όχι Λάζαρος:126:
Ναι ακριβώς έτσι τα έχω συνδέσει καθώς και τον δικτυακό σκληρό δίσκο με 1000αρι ethernet επίσης,πάνω στο router.
 

Μηνύματα
545
Reaction score
33
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Λεωνίδας,όχι Λάζαρος:126:
Ναι ακριβώς έτσι τα έχω συνδέσει καθώς και τον δικτυακό σκληρό δίσκο με 1000αρι ethernet επίσης,πάνω στο router.
Λεωνίδα ευχαριστώ. καλυτερα να μασάω παρα να ...βαπτίζω :409:.
Για δώστε μου μια λύση εκτος powerline.
To PC με το modem - router βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο απο το Prime. Πώς μπορώ να βλεπω τις ταινίες που έχω στο PC χωρίς να μετακομίζω περα δώθε τους σκληρούς?
 


Μηνύματα
545
Reaction score
33
Απάντηση: Δοκιμή του Dune Prime 3.0

αν δε θες powerline,τότε το ασύρματο wifi stick της D-link θα σου κάνει τη δουλειά
δες εδώ
To powerline απορρίφθηκε καθώς τα δωμάτια βρίσκονται σε διαφορετική φάση.
Με αυτό το stick λες να μπορώ να δω mkv 1080P?
Επειδή θα αναβαθμίσω το modem-router προτείνεις να είναι ίδιας εταιρίας? Κοίταζα το Belkin (http://www.plaisio.gr/Peripherals/N...dem-Router-Annex-A-Play-2xN-USB-F7D4402NT.htm )
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top