Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Μακάρι να είχα φτάσει εκεί... :137: είμαι ακόμα (αρκετό καιρό) στην δημιουργία της ψυχής..

.. ως περιοχή έχει οριοθετηθεί - που μπορεί να υπάρξει ?
Για τη ζωή στο σύμπαν μιλάς, ή για την ψυχή;

Στο πρώτο η απάντηση είναι παντού. Πανσπερμία.

Στο δεύτερο.....σε κάτι που ορίζεται με κάτι πολύ περισσότερο από το α εις την τρίτη.
 


Μηνύματα
78
Reaction score
0
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

α εις την τρίτη, α=1 1 εις την τρίτη = 1.
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

[youtube]JoJOrBxIFnQ[/youtube]
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

[youtube]9EopLamP60E[/youtube]
O άνθρωπος θελει ενα γερό χέρι ξύλο να στρώσει. Ρε τον παραμυθα... Απο περιέργεια ειδα το βιντεο και πεθανα στα γελια με τις αηδιες που ελεγε. Ρε φαντασια που εχουν μερικοι.. :143: Βρες μια δουλεια εντιμη να κανεις ρε απατεώνα. :116:
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Τουλαχιστον αυτός ΕΔΩ δεν κοροιδευε τον κοσμο με αυτα που έλεγε.

γιατι ηταν πραγματικα τρελος:143:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Για τη ζωή στο σύμπαν μιλάς, ή για την ψυχή;

...
Για τον Τίμαιο φαντάζομαι ότι θα είναι το ίδιο.. :137:

Έχω μια θεωρεία ότι "το δικό μας είδος" δεν μπορεί να περάσει, έξω από την τροχιά της Σελήνης :102:

Βέβαια κάτι τέτοιο μόνο με θεωρεία το έχω 'δει', αλλά πρακτικά.., ούτε κάτι που ξέρουμε έχει μπει ούτε εμείς έχουμε βγει...:138:
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Οι άνθρωποι όχι, οι συσκευές μας όμως έχουν βγει. Το voyager έχει φτάσει πια στα άκρα του ηλιακού συστήματος και πολλές διαστημοσυσκευές έχουν σταλεί από το 1958 και μετά, στον Άρη, την Αφροδίτη κλπ.
Ωστόσο , μιας και λες για τη σελήνη, η ύπαρξή της είναι ένα επιστημονικό μυστήριο...
Τεράστιοι πλανήτες έχουν μικρούς δορυφόρους, ενώ η γη έναν τεράστιο ,σε μικρή απόσταση, ο οποίος αντί για ελλειπτική, ακολουθεί κυκλική τροχιά... Λογικά η Γαία δε δύναται να συλλάβει και να συγκρατήσει σε τροχιά γύρω της έναν τόσο μεγάλο δορυφόρο.....
Πρόσφατα οι αμερικάνοι βομβάρδισαν τη Σελήνη, για να δουν...αν θα πεταχτεί πάγος από κάποιον κρατήρα...

Τέλος πάντων. Κατά τη δική μου άποψη δεν υπάρχουν όρια στην εξελιξη και στη γνώση.
Η τεχνολογία μας είναι πολύ πρόσφατη....Βλέπεις τους αρχαίους προγόνους τους κατέστρεψαν, οπότε ξανάρχισαν όλα από την αρχή.
Φαντάσου πολιτισμούς ,που να είναι 10.000 χρόνια , ή 1.000.0000 χρόνια πιο εξελιγμένοι από εμάς. Για μας θα είναι θεϊκοί, μαγικοί, ακατανόητοι.


Ο δε Πλάτων μας λέει ότι ο Ένας και μοναδικός δημιούργησε τους θεούς και οι θεοί τους ανθρώπους...
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

O άνθρωπος θελει ενα γερό χέρι ξύλο να στρώσει. Ρε τον παραμυθα... Απο περιέργεια ειδα το βιντεο και πεθανα στα γελια με τις αηδιες που ελεγε. Ρε φαντασια που εχουν μερικοι.. Βρες μια δουλεια εντιμη να κανεις ρε απατεώνα.
Και εγώ ξέρω έναν ακόμη τέτοιο άνθρωπο που χρήζει τέτοιας μεταχείρησης. Ο.... "λεφτά υπάρχουν"
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Ωστόσο , μιας και λες για τη σελήνη, η ύπαρξή της είναι ένα επιστημονικό μυστήριο...
Τεράστιοι πλανήτες έχουν μικρούς δορυφόρους, ενώ η γη έναν τεράστιο ,σε μικρή απόσταση, ο οποίος αντί για ελλειπτική, ακολουθεί κυκλική τροχιά...
Νομίζω πως κανεις λαθος…
Η σελήνη εχει ελλειπτική τροχια .
 

Μηνύματα
58
Reaction score
40
Re: Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Και εγώ ξέρω έναν ακόμη τέτοιο άνθρωπο που χρήζει τέτοιας μεταχείρησης. Ο.... "λεφτά υπάρχουν"
Και γω που νόμιζα οτι θα έλεγες για τον αλκοολικό και την παρέα του, που έκαναν πλιάτσικο στις πλάτες μας...
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Νομίζω πως κανεις λαθος…
Η σελήνη εχει ελλειπτική τροχια .
Δες και εδω: http://www.e-e-e.gr/geoment/DARKSIDEOFTHEMOON.htm {5) Ένα από τα πλέον μείζονα μυστήρια της συμπεριφοράς της Σελήνης είναι, ότι ο δορυφόρος μας ακολουθεί μιαν αμιγώς κυκλική τροχιά, μοναδική σε ολόκληρο το ηλιακό μας σύστημα! Εάν η Σελήνη είχε δεσμευτεί από την έλξη της Γης τότε θα είχε υιοθετήσει μιαν επιμήκη, ελλειψοειδή τροχιά, όπως οι δορυφόροι άλλων πλανητών. Επιπλέον, στρέφει πάντοτε την ίδια πλευρά της προς τη Γη, εμφανίζει δηλαδή σύγχρονη τροχιά. Η Σελήνη κατά συνέπεια, περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό της σε ίσο χρόνο, στον οποίο περιφέρεται και γύρω από τη Γη. Σε ακριβώς 29,53 ημέρες!}

Αν κάτι δεν έχω καταλάβει, ή αυτοί γράφουν μπούρδες, δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

H σελήνη απομακρύνεται απο την γη καθε χρόνο για ενα εκατοστό σύμφωνα με την ΝASA.
H σελήνη δημιουργηθηκε απο τα κομμάτια της έκρηξης, επειτα απο την προσκρουση μικροτερου πλανητη πανω στον δικό μας.
Ευτυχως η βαρυτητα μετέτρεψε τα κομμάτια αυτά σε πλανήτη, και έτσι ειχαμε την τυχη να έχουμε ενα μεγάλο δορυφόρο κοντά μας.
Χωρις αυτόν ίσως να μην ειχε δημιουργηθει ζωη στον πλανήτη συμφωνα παντα με τα λεγόμενα της NASA.

Οπότε δεν αρκεί μονο η κατάλληλη αποσταση απο τον ήλιο για να δημιουργηθεί η ζωή, αλλα και η κατάλληλη τροχιά γυρω απο αυτόν.
Χωρις την Σελήνη εχω διαβασει πως η γή θα εκτελουσε τροχιά με την διπλάσια ταχύτητα και πως αυτο δεν θα επέτρεπε την ζωή πανω της, οπως την ξερουμε σημερα.

Γενικά ημασταν πολύ κ@λοφαρδοι. Άλλη μια κ@λοφαρδία μεγάλη ειναι πως έχουμε φυσική ασπίδα (για τους μετεωρίτες) τον ΔΙΑ καθώς οι περισσότεροι και οι μεγαλύτεροι μετεωρίτες πέφτουν πάνω σε αυτόν, αντι να τους τραβηξει η γή με την μικρότερη μάζα της/βαρυτητα.

Οι συνθήκες αν κάτσει κάποιος να σκεφτεί σοβαρά, και τα τυχαία γεγονότα που έπρεπε να γίνουν για να δημιουργηθεί το ηλιακό μας συστημα με την γη μεσα σε αυτό, και μαλιστα στην σωστή θέση για να αναπτύξει ζωή, ειναι μια στο δισεκατομμύριο.

Έτσι σημερα μπορουμε να απολαμβάνουμε τον προβολέα μας. :138:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Δες και εδω: http://www.e-e-e.gr/geoment/DARKSIDEOFTHEMOON.htm {5) Ένα από τα πλέον μείζονα μυστήρια της συμπεριφοράς της Σελήνης είναι, ότι ο δορυφόρος μας ακολουθεί μιαν αμιγώς κυκλική τροχιά, μοναδική σε ολόκληρο το ηλιακό μας σύστημα! Εάν η Σελήνη είχε δεσμευτεί από την έλξη της Γης τότε θα είχε υιοθετήσει μιαν επιμήκη, ελλειψοειδή τροχιά, όπως οι δορυφόροι άλλων πλανητών. Επιπλέον, στρέφει πάντοτε την ίδια πλευρά της προς τη Γη, εμφανίζει δηλαδή σύγχρονη τροχιά. Η Σελήνη κατά συνέπεια, περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό της σε ίσο χρόνο, στον οποίο περιφέρεται και γύρω από τη Γη. Σε ακριβώς 29,53 ημέρες!}

Αν κάτι δεν έχω καταλάβει, ή αυτοί γράφουν μπούρδες, δεν ξέρω.
Θα επιμείνω …
Μάλλον κατι άλλο εννοεί ο ποιητής​
Άλλωστε φαίνεται και δια γυμνού οφθαλμού ποτε είναι πιο κοντα η σελήνη στη γη.

Γιατί η πανσέληνος μερικές φορές είναι τόσο μεγάλη;

Η απόσταση μεταξύ της Σελήνης και της Γης διαφέρει κατά τη διάρκεια του έτους. Όταν η Σελήνη είναι πιο κοντά, φαίνεται μεγαλύτερη και φωτεινότερη. Το φεγγάρι ταξιδεύει σε μία ελλειπτική τροχιά γύρω από τη Γη, και η απόσταση μεταξύ των δύο σωμάτων συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 362.000 από και 405.000 χιλιόμετρα. Στο πλησιέστερο σημείο προς τον πλανήτη μας, το φεγγάρι λέμε ότι είναι στο περίγειο. Όταν συμβαίνει ταυτόχρονα να είναι και στο περίγειο και σε πλήρη φάση (πανσέληνος), το φεγγάρι φαίνεται υπερβολικά μεγάλο και λαμπρό – σχεδόν 14% μεγαλύτερο και 30% φωτεινότερο από ο,τι στο απόγειο, στην πλέον απομακρυσμένη απόστασή του από τη Γη.


http://www.physics4u.gr/blog/?p=932
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

...

Γενικά ημασταν πολύ κ@λοφαρδοι.
..
Δεν είναι θέμα τύχης αλλά "μαστοριάς" :137:

Για όποιον πιστεύει ότι το τέλειο δεν υπάρχει.... ας κοιτάξει ψηλά . . . :102:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Πολλές συμπτώσεις, και πολύ τύχη βρέ παιδί μου!!!
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Δεν είναι θέμα τύχης αλλά "μαστοριάς" :137:

Για όποιον πιστεύει ότι το τέλειο δεν υπάρχει.... ας κοιτάξει ψηλά . . . :102:
Ολούθε θα έλεγα! :444:
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!

Η γη σε σχέση με τον ήλιο μας.



Ο ήλιος μας (το άστρο μας) σε σχέση με άλλους ήλιους (άστρα)




Και αυτοί σε συγκριτικό μέγεθος με κάποιους μεγαλύτερους....




Δισεκατομμύρια σαν αυτούς μέσα στο γαλαξία μας....
Δισεκατομμύρια γαλαξίες...
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη Γη, γράφει η Pravda!



κι αυτό τέλειο είναι...

σαν ένα μικρό σύμπαν, αφού αποτελείται από
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.940
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top