Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ναι Νικο μου. Οτι πεις εσυ. Αφου εισαι και βιολογος...........εκτος ολων των αλλων.
Του Ραιχαρντ. του κατεβηκε και τοποθετησε την ορχηστρα, οπως ειναι τοποθετημενη μεχρι σημερα, ουρανοκετεβατα. Ισως θα επραπε να διαβασεις κατι τις παραπανω Νικο μου. Δοξα τω Θεω ο Θειος Googλης κανει θαυματα.
Ναι... διάβασε εσένα ο Ράιχαρντ και μετά είπε να βάλει τα βιολιά αριστερά, επειδή ακούμε καλύτερα από δεξιά, αφού το κέντρο ακοής μουσικής είναι στο δεξί μέρος του εγκεφάλου. :114:
Αγαπητέ Βασιλάκη μου όταν δεν γνωρίζεις κάτι ή έστω δεν είσαι σίγουρος 100%, καλύτερα να μην γράφεις θεωρίες γι αυτό και μάλιστα με ύφος προφέσορα. Και όταν εκτίθεσαι καλό είναι να δέχεσαι το λάθος σου και την άγνοιά σου για το θέμα. Άλλωστε αν δεν δεχθείς ότι δεν γνωρίζεις κάτι, πως θα το μάθεις; Μιλάμε για γνώσεις βιολογίας λυκείου, δεν σου φταίμε τίποτα εμείς.

Αν από την άλλη εξακολουθείς να στηρίζεις αυτά που λες (ότι ακούμε καλύτερα από δεξιά κλπ κλπ κλπ), δεν είναι ανάγκη να ειρωνεύεσαι όσους διαφωνούν, δώσε μας βιβλιογραφία να μορφωθούμε. :135:

...
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Η μουσική είναι συνοθύλευμα ήχων. Δεν υπαρχει καμια διαφορα.

απ οτι γνωριζω εγω , μουσικη = ηχος με αρμονια!
ηχος χωρις αρμονια = θορυβος
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

απ οτι γνωριζω εγω , μουσικη = ηχος με αρμονια!
Το πρώτο αξίωμα δεν ανταποκρίνεται 100% στην πραγματικότητα,αλλά πρόκειται γιά μιά σύμβαση η οποία τείνει να γίνεται αποδεκτή γιά λόγους απλοποίησης.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

... όταν δεν γνωρίζεις κάτι ή έστω δεν είσαι σίγουρος 100%, καλύτερα να μην γράφεις θεωρίες γι αυτό και μάλιστα με ύφος προφέσορα. Και όταν εκτίθεσαι καλό είναι να δέχεσαι το λάθος σου και την άγνοιά σου για το θέμα. Άλλωστε αν δεν δεχθείς ότι δεν γνωρίζεις κάτι, πως θα το μάθεις; Μιλάμε για γνώσεις βιολογίας λυκείου, δεν σου φταίμε τίποτα εμείς.
.....
(εκτός του ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος σου απέναντι σε κάποιον που έφτιαξε ένα ωραίο θέμα)... νομίζω ότι είσαι και off topic :427:

Το θέμα που κουβεντιάζουμε εδώ είναι οι ηχογραφήσεις και νομίζω ότι έχει κάνει τις περισσότερες από όλους μας, οπότε αξίζει η γνώμη του περισσότερο από κάποιον που το έχει κάνει μόνο στην θεωρία. :614:
...εκτός αν είναι από τους "επαγγελματίες" που δεν μετράει η γνώση τους..



υ.γ. Έχω κάποιες ερωτήσεις βιολογίας :137:. Να τις κάνω εδώ ή θα πάμε σε άλλο θέμα ?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλά... επί του θέματος έχεις άποψη ή θα αρκεστείς στις φιλοσοφίες; Διότι αν δεν έχεις (που δεν έχεις), βουρ για άλλο θέμα, κάπου τέλος πάντων που οι φιλοσοφίες και οι διαγωνισμοί εξυπνάδας εκτιμώνται.

...
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Καλά... επί του θέματος έχεις άποψη ή θα αρκεστείς στις φιλοσοφίες; Διότι αν δεν έχεις (που δεν έχεις), βουρ για άλλο θέμα, κάπου τέλος πάντων που οι φιλοσοφίες και οι διαγωνισμοί εξυπνάδας εκτιμώνται.

...
Πάνω σε τι, ζητάς την άποψή μου ? Όλα καλά τα λέει ο Βασίλης και συμφώνησαν πολλοί.

Για το Αριστερό και δεξί...δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση... :414:
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δηλαδή ο άνθρωπος ακουει καλύτερα από δεξιά γιατί το κέντρο της ακοής ειναι δεξιά; Μπορείς να βρεις έστω και ΜΙΑ πηγή που να επιβεβαιώνει αυτήν την απίστευτη αρλούμπα ή ακολούθησες κι εσύ την... λογική σου;

...
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Δηλαδή ο άνθρωπος ακουει καλύτερα από δεξιά γιατί το κέντρο της ακοής ειναι δεξιά; Μπορείς να βρεις έστω και ΜΙΑ πηγή που να επιβεβαιώνει αυτήν την απίστευτη αρλούμπα ή ακολούθησες κι εσύ την... λογική σου;

...
Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο !

Αλλά επειδή βλέπω ότι θέλεις να μάθεις...(lol) αυτό που θέλω να πω είναι πιο απλό.
Επειδή εσύ θα βάλεις τα βιολιά αριστερά θα τα ακούω εγώ από το δεξί αυτί ενώ αν τα βάλεις απέναντι από το αριστερό ?

Αν κάποιος καταλαβαίνει τι ρωτάω, δεν θα τολμήσει καν να το 'πάει' σε ηχογράφηση και Left-Right @ stereo.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ξαναλέω... Αν θες να παίξεις τις κουμπάρες, δεν είναι εδώ το κατάλληλο thread. Αυτό ακριβώς έγραψε ο Βασιλάκης κι εσύ συμφώνησες. Αυτό είναι μπαρούφα ολκής. Σε ρώτησα αν μπορείς να παραθέσεις κάποια πηγή όπως ρώτησα και τον Βασίλη. Τα υπόλοιπα ψυχολογικά δεν με ενδιαφέρουν. Φέρε με σε δυσκολη θέση, μου το έταξες άλλωστε.

Και τη Δευτέρα θα πάω στον ΩΡΛ να με μετρήσει από δεξιά, απ την καλή τη μεριά...

...
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Εμ, εγώ στόπα... :410: .. είδες που δεν μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που ισχυρίζεσαι ?


Τιπ:
για να κρίνεις τι είναι μπαρούφα ή όχι πρέπει να το καταλαβαίνεις πρώτα ;)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άλλ' αντ' άλλων...
Διαγωνισμός αερολογίας.
Σε λάθος κατηγορία είσαι. Άντε σε κανα περί ανέμων και υδάτων.

Τα επόμενα off topic θα σβήνονται.

...
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Αγαπητέ Νίκο.

Είμαι ίσως από τους λίγους ανθρώπους που όταν δεν γνωρίζω κάτι έχω το θάρρος να πω "δεν ξέρω", σε αντίθεση με εσένα που έχεις άποψη για τα πάντα. Η λέξη που χρησιμοποιούμε ευρέως για αυτή την πάθηση ....ξέρεις ποια είναι έτσι;.

Σε ότι έχει σχέση με τον νεαρό στον όποιο έδωσα μια απάντηση, έκανα έτσι συμβουλευτικά και όχι με ύφος σαράντα καρδιναλίων όπως είπες, διότι έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλά παιδιά τις κατηγορίας του, τα οποία είχαν ακριβώς την ίδια αντίληψη, ότι δηλαδή με το που βγαίνω από τη σχολή, γνωρίζω τα πάντα. Όταν όμως καλούνται να δημιουργήσουν στην πραγματικότητα, τότε καταλαβαίνουν ότι η θεωρία από την πράξη απέχει παρασάγγας.

Αν πάλι η απάντηση μου ελήφθη σαν "άγρια", οφείλω να ζητήσω συγγνώμη από τον φίλο μας. Δεν υπήρχε τουλάχιστον η πρόθεση.

Εσύ όμως γιατί παρεξηγήθηκες; Σε εσένα απευθυνόταν η απάντηση;

Αγορίνα μου, μετά από 29 χρόνια στην πλάτη μου αυτή τη δουλειά (με πολύ μεγάλη επιτυχία - έτσι λένε οι κακές γλώσσες)είναι λιγάκι έως πολύ προσβλητικό να μου επιτίθεσαι με τέτοια βουλιμία αν και έχω δώσει για το site αρκετά δείγματα καλής διάθεσης ( βλέπε γραπτά).

Το λόγο για τον οποίο πράττεις έτσι ακόμα προσπαθώ να τον ανακαλύψω και δεν μπορώ, αν και κάτι έχω κατά νου.

Όσον αφορά την βιβλιογραφία θα σε παραπέμψω στην SAE, στον Κο Γκολφίδη και στον Κο Ανδρέου, οι οποίοι μου τα δίδαξαν και που δυστυχώς μετά από τόσα χρόνια που παρακολούθησα κάποια σεμινάρια που με ενδιέφεραν τη σχολή μου είναι αδύνατο να θυμηθώ που μας είχαν πει ότι μπορούμε να τα διαβάσουμε. Είναι και η ηλικία βλέπεις, την οποία ούτε αυτήν σέβεσαι.

Μην κάνεις τον κόπο να απαντήσεις διότι ειλικρινά δεν θα μπω καν στον κόπο να επισπευτώ ξανά το site, τουλάχιστον όσο καιρό εσύ θα είσαι εντός. Απλά σκέψου λιγάκι αυτά που σου γράφω. Ίσως σε βοηθήσουν στην παραπέρα πορεία σου.

Και κάτι τελευταίο. Πίστεψε με. Η δουλειά του ηχολήπτη είναι 90% ταλέντο και ένα 10% γνώσεις. Αυτό θα ήθελα να έβλεπα πως θα μπορούσες να το αντικρούσεις.

Γνωρίζω δε πολύ καλά ότι θα σβήσεις την απάντηση μου θεωρώντας την ως "off topic"
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Λυπάμαι για τον τρόπο που εξελίχθηκαν τα πράγματα.

Θα ήθελα να παρακαλέσω τον μεν Βασίλη (noizmaker) να ξανασκεφτεί το παρακάτω

...
δεν θα μπω καν στον κόπο να επισκεφτώ ξανά το site ...
το δε Νίκο Τσαρουχά να μην απαντήσει, ακόμα και αν σε ορισμένα τουλάχιστον πράγματα, το δικαιούται.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

...το δε Νίκο Τσαρουχά να μην απαντήσει, ακόμα και αν σε ορισμένα τουλάχιστον πράγματα, το δικαιούται.
Σε τι να απαντήσω; Είναι κουβέντα αυτή;
Λέω μια βλακεία (ανθρώπινο είναι) και αντί να δεχθώ ότι είπα βλακεία, αντιπαραθέτω τα χρόνια της εμπειρίας μου και την ηλικία μου μπας και με λυπηθεί η ομήγυρη... Ίδιες κουβέντες έχουμε κάνει και στο παρελθόν με τον Βασίλη. Ο άνθρωπος δεν ήξερε τι είναι ψηφιακό σήμα και όταν τον ρώτησα τι είναι αυτά που λες, μου απάντησε μια από τα ίδια: "είμαι ηχολήπτης 25 χρόνια και είμαι και 50 χρονών" οπότε μη του μιλάτε του παιδιού. Άντε να τον πείσεις ότι 25 χρόνια ηχοληψίας δεν τον έκαναν ειδικό επί ηχητικών συστημάτων, επί ψηφιακών και αναλογικών τεχνολογιών, επί ψυχοακουστικής κλπ κλπ. Από τη μία ασχολείται με θέματα για τα οποία δεν έχει ιδέα παριστάνοντας τον γνώστη και από την άλλη (και καλά) δηλώνει ότι η δουλειά του είναι περισσότερο ταλέντο απ' ότι γνώσεις. :139: Δακρύβρεχτο δε λέω... θα συγκίνησε πολλές και πολλούς θαμώνες.

Η ουσία είναι ανάμεσα στις κοτσάνες που πετάμε όλοι μαζί εδώ μέσα, να λέμε και τίποτα που στέκει. Επιπλέον, όταν συζητάς δημόσια, πρέπει να έχεις το σθένος να δέχεσαι την κριτική σε όσα λες. Ούτε ο πάπας της ρώμης δεν θα αντιδρούσε έτσι σε όσα πολύ καλοπροαίρετα του έγραψα εξ αρχής, στο αρχικό του post. Αλλά όχι μόνο δεν τα δέχτηκε (γούστο του και καπέλο του), αντέδρασε άσχημα και φτάσαμε μέχρι εδώ (που σιγά και τι έγινε). Όταν αντιδράς λες και είσαι αλάνθαστος, δεν θέλεις να κουβεντιάσεις, θέλεις κάθε τόσο να βγαίνεις και να κάνεις μονόλογους. Ε αυτό εδώ δεν παίζει.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση:Ας μιλήσουμε και για...ψυχογραφήσεις

Καλό είναι να μην μπερδεύουμε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τη μουσική ο εγκέφαλος με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τους ήχους, δηλαδή τον μηχανισμό της ακοής.
Η μουσική είναι συνοθύλευμα ήχων. Δεν υπαρχει καμια διαφορα.
Κι επειδή καλό και το off topic αλλά να μείνει και κάτι σε όσους κάνουν τον κόπο να μπούνε μέσα, εδώ είναι ένα καταπληκτικό άρθρο του μέλους μας stepenwolf (γιατρός είναι ο άνθρωπος), που αναλύει τα πάντα. Μετά από αυτό θα σταματήσει να μπερδεύει οποιοσδήποτε Βασίλης τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την μουσική με τον τρόπο που ακούμε. Που και που δεν κάνει κακό να ρίχνουμε μια ματιά στην βιβλιοθήκη άρθρων της κατηγορίας.

...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Καλό είναι να μην μπερδεύουμε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τη μουσική ο εγκέφαλος με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τους ήχους, δηλαδή τον μηχανισμό της ακοής.
αυτό είναι σωστό. και είναι λάθος αυτή η απάντηση του Βασίλη:

Η μουσική είναι συνοθύλευμα ήχων. Δεν υπαρχει καμια διαφορα.
Είναι λάθος διότι διαφορετικά αντιλαμβανόμαστε (ακούμε) τους ήχους, και διαφορετικά τη μουσική.

για να το πω απλά: ήχους ακούμε με τα αυτιά, μουσική με τον εγκέφαλο. (άμεσο συμπέρασμα αυτού είναι πως κάποιος που δεν ακούει καλά, λόγω προβλημάτων στην ακοή του, στα αυτιά του, μπορεί να ακούει άριστα μουσική, ή αλλιώς, από ένα κακό στέρεο μπορείς να ακούς άριστα τη μουσική σου - αντι-χαϊεντικό αυτό, ξέρω, ξέρω...:116:)

για να το πω πιο ...σωστά (αλλά και πιο πολύπλοκα): η αντίληψη των ήχων είναι μια διεργασία στην οποία εμπλέκονται πολλαπλά εγκεφαλικά κέντρα, τόσο στον μεσεγκέφαλο όσο και στον φλοιό (κροταφικά), ασχέτως αν η τελική απόληξη βρίσκεται στον κροταφικό λοβό, καθώς πολλές διεργασίες έχουν ήδη γίνει πολύ πριν την άφιξη των ερεθισμάτων κροταφικά.

ακόμα κι αν παραβλέψουμε αυτή τη διαδικασία που προηγείται της άφιξης των ερεθισμάτων κροταφικά, μπορούμε τρόπον τινα να κατηγοριοποιήσουμε την αντίληψη των ηχητικών ερεθισμάτων σε αυτόν καθ'αυτόν τον κροταφικό λοβό, καθώς αυτός διαιρείται σε δύο τμήματα, το κεντρικό και το περιφερικό (αλλιώς κατώτερο και ανώτερο, ή πρωτογενή και δευτερογενή ή αγγλιστί primary και secondary).

Στο κεντρικό τμήμα γίνονται αντιληπτοί οι απλοί φασματικά ήχοι, δηλαδή οι συχνότητες, ενώ στο περιφερικό τμήμα γίνονται αντιληπτοί πιο σύνθετοι φασματικά ήχοι, δηλαδή συνδυασμοί διάφορων συχνοτήτων που δημιουργούν "γνωστούς ήχους", όπως αυτούς της ομιλίας, τους οποίους δηλαδή όταν τους ακούμε δεν τους ερμηνεύουμε ως προς το συχνοτικό περιεχόμενό τους αλλά τους ερμηνεύουμε άμεσα ως λέξεις, δηλαδή δεν ακούμε τους ξεχωριστούς ήχους, αλλά ερμηνεύουμε άμεσα το σύνολό τους ως ένα αντιληπτό και λογικό ον.

Άρα, η διάκριση υπάρχει όντως, καθώς "ήχους" ακούμε με τον κατώτερο (ή κεντρικό ή πρωτογενή ή primary) ακουστικό κέντρο του κροταφικού λοβού, ενώ σύνθετα ηχητικά σύνολα, όπως αυτά της ομιλίας ή της μουσικής τα ακούμε από το ανώτερο (ή περιφερικό ή δευτερογενή ή secondary) ακουστικό κέντρο του κροταφικού λοβού.

Και πάμε στη διάκριση δεξιά και αριστερά. Όντως υπάρχει μια διαφοροποίηση, αλλά όχι αυτή που υπονοήθηκε πριν. Στο ακουστικό κέντρο του αριστερού κροταφικού λοβού είναι πιο ανεπτυγμένη η αντίληψη της ομιλίας, ενώ στο ακουστικό κέντρο του δεξιού κροταφικού λοβού είναι πιο ανεπτυγμένη η αντίληψη της μουσικής.

Αυτό βέβαια, δεν έχει καμιά σχέση με την διάκριση δεξιού και αριστερού αφτιού, καθώς οι πληροφορίες και από τα δύο αυτιά προχωρούν και στα δύο εγκεφαλικά ημισφαίρια, και ως εκ τούτου είναι απολύτως λάθος ο ισχυρισμός του Βασίλη πως "όσα όργανα είναι βαθύφωνα και φυσικά έχουν ασθενέστερη ηχητική ένταση, τα τοποθετούμε δεξιά (για να τα ακούμε καλύτερα επειδή βρίσκονται δεξιά), ενώ τα υψίσυχνα όργανα τα οποία έχουν δυνατότερη ένταση αριστερά (για να τα ακούμε λιγότερο επειδή βρίσκονται αριστερά)", ενώ είναι ορθός ο ισχυρισμός του πως "Το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου θεωρείται αυτό που αντιλαμβάνεται καλύτερα τα μουσικά ερεθίσματα.", χωρίς όμως να πρέπει να συγχέουμε το δεξί ημισφαίριο με το δεξί αυτί και την αντίληψη αυτών που ακούμε από τα δεξιά, κάτι που προφανώς είναι λάθος, δεν υφίσταται.

Αυτό που ισχύει είναι πως από τα δύο αφτιά μας έχουμε ακριβώς την ίδια ικανότητα αντίληψης ήχων, λόγου και μουσικής, και το μόνο που διαφέρει είναι το αν στην αντίληψη αυτή του λόγου και της μουσικής βασικότερο ρόλο παίζει ο δεξιός ή ο αριστερός κροταφικός λοβός, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως δεν παίζουν ρόλο και οι δύο κροταφικοί λοβοί ταυτόχρονα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

νομίζω πάντως πως ο μπούτχιας το κατέχει ιδιαίτερα καλά το θέμα. υποπτεύομαι όμως πως δεν ακούει μόνο από το δεξί αφτί (δεν είναι το καλό του).:116::116::116:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

νομίζω πάντως πως ο μπούτχιας το κατέχει ιδιαίτερα καλά το θέμα. υποπτεύομαι όμως πως δεν ακούει μόνο από το δεξί αφτί (δεν είναι το καλό του).:116::116::116:
΄΄Πινακωτή πινακωτή,πίσω από τ'άλλο μου τ'αυτί...΄΄:612:

Και γιά το τελειωτικό ξεκαθάρισμα,παρατίθεται ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από κεφάλαιο το οποίο περιλαμβάνεται στο θέμα ΄΄Λειτουργία της Ακοής΄΄:
Η ακουστική μας οδός είναι ΄΄καλωδιωμένη΄΄ κατά τρόπον ώστε το σήμα από το εκάστοτε αυτί να καταλήγει και στα δ ύ ο ημισφαίρια του εγκεφάλου(Rosenzweig,1961).Κάθε ημισφαίριο διαθέτει το δικό του ελαιώδη πυρήνα(κέντρο επεξεργασίας του ήχου) που λαμβάνει σήμα από κάθε αυτί.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.900
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top