iCloud & iOS5: Επιτυχία καταδεικνύει ο ρυθμός υϊοθέτησής τους

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: iCloud & iOS5: Επιτυχία καταδεικν

Μάλλον για να το λές αυτό δέν έχεις παίξει με iphone.Οι εφαρμογές του iphone είναι άπειρες.Πραγματικά είναι τα αντίστοιχα windows του τηλεφώνου.Απο βλακείες μέχρι πολύ σοβαρές.Απο το να διαβάσεις το τ3 σε iphone που θα πάθεις πλάκα μέχρι...
Έχω παίξει τόσο, όσο χρειάζεται για να αποφασίσω πως δε μου ταιριάζει η νοοτροπία της apple και των προϊόντων της.
Εσύ Αλέξη μπορεί να τα βρίσκεις τέλεια, εγώ όχι.
Και μια από τις βασικότερες διαφωνίες μου είναι το καρακλειδωμένο λειτουργικό της.
Η λογική του ότι ντε και καλά πρέπει όλα να τα συγχρονίζεις μέσω υπολογιστή με τον τρόπο που η apple γουστάρει.
Η λογική του ότι αν θέλω να στείλω μια φωτογραφία από το κινητό μου στο tablet μου μπορώ να το κάνω στέλνοντας email στον....εαυτό μου!!!
Η λογική του ότι δεν μπορώ απλά να επιλέξω ένα τραγούδι από το κινητό για να το βάλω ως ήχο κλήσης.
Η λογική του ότι για να κάνω κάποια φυσιολογικά πράγματα πρέπει ντε και καλά να το «σπάσω» και κάθε φορά που βγαίνει μια αναβάθμιση να το επαναφέρω, να κάνω αναβάθμιση και μετά να το ξανασπάσω (αν έχει βγει νέα έκδοση σπασίματος)
Η λογική του να αγοράζεις ένα πραγματικά καλό tablet (το ipad 2 είναι πολύ καλό μηχάνημα) αλλά εκεί, επιμονή, να μην έχει μια usb να συνδέσεις πάνω της ένα flash stick να κάνεις τη δουλειά σου......




Έχει ανοίξει πραγματικά μία νέα αγορά στην οποία έχει πέσει πολύς κόσμος και ζεί απο αυτό.
Συμφωνώ, η apple έκανε καλή δουλειά στο θέμα market.





χααχαχαχα...Συγνώμη που γελάω αλλα την έκπληξη απο τη microsoft την περιμένω τα τελευταία δέκα χρόνια και σε επίπεδο pc και σε επίπεδο τηλεφώνου.Αν δέν ήταν το ios το windows mobile θα δούλευε με την ελεεινή start bar όπως τα προ 4 ετών τηλέφωνα(π.χ.samsung omnia).

Οπότε θα παραμείνω στο "εδώ είμαστε για να δούμε" αλλα δυστυχώς πιστεύω...ή μάλλον δέν πιστεύω αλλα γνωρίζω όπως λέει και ο ζαπ...οτι δέν θα δούμε και πολλά απο τη microsoft.ios και android.Αν και τώρα που έφυγε ο steve...
Υπολογίζω πως η microsoft θα κάνει πολύ δυνατή κίνηση.
Από λειτουργικό κινητών μέχρι και κινητά.
Θεωρώ πως ο Elop δεν έχει μπει τυχαία ως ceo της Nokia.
Έχω μια σαφή υποψία πως η microsoft θα αγοράσει ένα πολύ σημαντικό ποσοστό του μετοχικού κεφαλαίου της Nokia και η φινλανδική εταιρεία θα περάσει στον απόλυτο έλεγχο των Αμερικάνων.
Έχουν ήδη «κλειδώσει» την εξέλιξη των windows mobile στην Nokia και πριν το καλοκαίρι θα έχουμε εκπλήξεις.
Μένει να περιμένουμε για να δούμε.







Φυσικά είναι φανερό οτι το μπαμ του ios στις εφαρμογές άνοιξε μία νέα αγορά στην οποία θα χωθούν και άλλοι να φάνε απο την πίτα...Ας μήν ξεχνάμε οτι πρίν λίγο καιρό η microsoft άνοιξε το δικό της κατάστημα τύπου app store...το οποιο μάλιστα μάντεψε!!!Είναι αντιγραφή του app store!!!Έλεος δηλαδή!!!!
Μόνο το android αξίζει που παίζει στο cloud.Και όχι στην αηδία που λέγεται icloud αλλα σε σοβαρό cloud.Τα πάντα στο σύννεφο...
Η apple άνοιξε μια νέα αγορά.
Και μάλιστα πολύ καλά.
Που είναι λοιπόν το κακό κάποιες άλλες εταιρίες να αντιγράφουν?
Είτε γιατί είναι ένα επιτυχημένο μοντέλο, είτε γιατί απλά βοηθούν τους χρήστες να έχουν ένα κοινό interface.
 

Μηνύματα
629
Reaction score
0
Για να μην λεμε ιστοριες το market των wp δεν μοιαζει με της apple.το καταστημα της ms το αντεγραψε η google στο τελευταιο μαρκετ της.Τελος θεωρω πως η apple εχει τρομερες εφαρμογες και παιχνιδια και το καλυτερο cloud σε κινητα ειναι το skydrive των wp.η ms θα την κανει την εκπληξη με τα w8 και το εννοποιημενο περιβαλλον των wp8 οπου το pc θα συνεργαζεται με την ταμπλετα και το smartphone και θα τρεχουνε κοινες εφαρμογες...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: iCloud & iOS5: Επιτυχία καταδ

Έχω παίξει τόσο, όσο χρειάζεται για να αποφασίσω πως δε μου ταιριάζει η νοοτροπία της apple και των προϊόντων της.
Εσύ Αλέξη μπορεί να τα βρίσκεις τέλεια, εγώ όχι.
Και μια από τις βασικότερες διαφωνίες μου είναι το καρακλειδωμένο λειτουργικό της.
Η λογική του ότι ντε και καλά πρέπει όλα να τα συγχρονίζεις μέσω υπολογιστή με τον τρόπο που η apple γουστάρει.
Η λογική του ότι αν θέλω να στείλω μια φωτογραφία από το κινητό μου στο tablet μου μπορώ να το κάνω στέλνοντας email στον....εαυτό μου!!!
Η λογική του ότι δεν μπορώ απλά να επιλέξω ένα τραγούδι από το κινητό για να το βάλω ως ήχο κλήσης.
Η λογική του ότι για να κάνω κάποια φυσιολογικά πράγματα πρέπει ντε και καλά να το «σπάσω» και κάθε φορά που βγαίνει μια αναβάθμιση να το επαναφέρω, να κάνω αναβάθμιση και μετά να το ξανασπάσω (αν έχει βγει νέα έκδοση σπασίματος)
Η λογική του να αγοράζεις ένα πραγματικά καλό tablet (το ipad 2 είναι πολύ καλό μηχάνημα) αλλά εκεί, επιμονή, να μην έχει μια usb να συνδέσεις πάνω της ένα flash stick να κάνεις τη δουλειά σου......
Δέν είπα οτι είναι τέλεια.Έχουν ένα κάρο κατά.Ειδικά με το IOS5 η apple δείχνει οτι έχει φτιάξει ένα λογισμικό και απλά πετάει πινελιές πάνω του.Σαν να έχει ένα φλοιό και να του εισάγει απλά plugins τα οποία φαίνεται οτι είναι έξτρα.Απλά ο ανταγωνισμός έχει περισσότερες ατέλειες...






Συμφωνώ, η apple έκανε καλή δουλειά στο θέμα market.

Υπολογίζω πως η microsoft θα κάνει πολύ δυνατή κίνηση.
Από λειτουργικό κινητών μέχρι και κινητά.
Θεωρώ πως ο Elop δεν έχει μπει τυχαία ως ceo της Nokia.
Έχω μια σαφή υποψία πως η microsoft θα αγοράσει ένα πολύ σημαντικό ποσοστό του μετοχικού κεφαλαίου της Nokia και η φινλανδική εταιρεία θα περάσει στον απόλυτο έλεγχο των Αμερικάνων.
Έχουν ήδη «κλειδώσει» την εξέλιξη των windows mobile στην Nokia και πριν το καλοκαίρι θα έχουμε εκπλήξεις.
Μένει να περιμένουμε για να δούμε.
Μακάρι εδώ είμαστε...


Η apple άνοιξε μια νέα αγορά.
Και μάλιστα πολύ καλά.
Που είναι λοιπόν το κακό κάποιες άλλες εταιρίες να αντιγράφουν?
Είτε γιατί είναι ένα επιτυχημένο μοντέλο, είτε γιατί απλά βοηθούν τους χρήστες να έχουν ένα κοινό interface.
Το κακό δέν είναι οτι αντιγράφεις ντε και καλά...Το κακό είναι οτι η apple πετάει κάτι στην αγορά των τηλεφώνων και των tablets και οι άλλοι το αντιγράφουν μήν παράγοντας τίποτα καινούργιο.Δέν είναι δυνατόν να πιάνω την τελευταία επιτυχια της π.χ.nokia και να βλέπω τα εικονιδιάκια του iphone,τα κουμπιά τηλεφώνου του iphone, τη δομή των μηνυμάτων toy iphone κ.τ.λ.Όλα αυτά με ένα χειρότερο touch screen, με ένα αργό μενού και φυσικά με εξτρά-δύσχρηστα πραματάκια.Τώρα τελευταία κάτι γίνεται...Συμφωνώ απόλυτα με ένα πόστ του Κώστα Φ σε κάποιο άλλο θρέντ για το icloud...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Forget it Alex...
Από τη στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι η Google, η πορεία είναι προκαθορισμένη. Ήδη στην Αμερική έχει το 50% στα λειτουργικά των smartphones με την Apple να μην ξεπερνά το 19%. Και η Google δεν είναι... Apple. Μιλάμε για τεράστιες υποδομές, βασικά το μοναδικό αντίπαλο δέος στην Microsoft. Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να αλλάξει ο χάρτης εντελώς.

...
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: iCloud & iOS5: Επιτυχία καταδεικνύει ο ρυθμός υϊοθέτησής τους

Forget it Alex...
Από τη στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι η Google, η πορεία είναι προκαθορισμένη. Ήδη στην Αμερική έχει το 50% στα λειτουργικά των smartphones με την Apple να μην ξεπερνά το 19%. Και η Google δεν είναι... Apple. Μιλάμε για τεράστιες υποδομές, βασικά το μοναδικό αντίπαλο δέος στην Microsoft. Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να αλλάξει ο χάρτης εντελώς.

...
Καλά ναι...συγκρίνεις μια αγορά απο 100 μέχρι 700 ευρώ με μία αγορά των 659 ευρώ.Ασύγκριτα μεγέθη...λογικό να είναι πρώτη σε νούμερα πωλήσεων η google.

Σε ποιο Nokia αναφέρεσαι Αλέξη?
Πράγματι ξέχασα να αναφέρω οτι έχω κανα χρόνο να πιάσω την τελευταία επιτυχία της nokia.Πάντως ένα nokia που είχα δουλέψει αρκετά ήταν το n97.Φυσικά καμία σχέση με το τότε ανταγωνιστή του...iphone 3gs.Μπορεί να έχει κάνει άλματα, δέν ξέρω.Απ ότι θυμάμαι πάντως για το n97 τους ίδιους διθυράμβους έγραφαν τότε τα reviews...Τώρα κρατάω μία πισινή για τα...άλματα της τεχνολογίας αλλα πολύ αμφιβάλω.Δέν θεωρώ οτι είναι και τόσο πιθανό απο το 2007 μέχρι το 2010 η κινητή να έχει χάσει την μπάλα απέναντι στο iphone και εντελώς τυχαία το 2010-2011 να έκανε ένα άλμα...
κρίση έχουμε.δέν μου είναι και εύκολο να παίζω με ακριβά τηλέφωνα ούτε εγώ ούτε οι γνωστοί μου.:116:
Αν μή τι άλλο πήρα το iphone και όχι το android διότι ήθελα κάτι σίγουρο και όχι να ρισκάρω με bugαρισμένα τηλέφωνα.Και φυσικά δέν το μετάνιωσα ούτε ένα δευτερόλεπτο.

Τέλος πάντων...αρκετά πιστέψατε:114: για εμένα οτι είμαι apple fan boy.Αντιθέτως μπορώ να αναφέρω ένα κάρο προβλήματα για όλα τα apple products.Ένα που βλέπω έτσι στα γρήγορα είναι οτι...το safari είναι αρκετά βαρύ...θέλει σίγουρα διόρθωση...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Re: Απάντηση: iCloud & iOS5: Επιτυχία καταδεικνύει ο ρυθμός υϊοθέτησής τους

Ένα που βλέπω έτσι στα γρήγορα είναι οτι...το safari είναι αρκετά βαρύ...θέλει σίγουρα διόρθωση...
Μπρρρ,ακόμα με Safari είσαι;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Απάντηση: iCloud & iOS5: Επιτυχία καταδεικνύει ο ρυθμός υϊοθέτησής τους

Πράγματι ξέχασα να αναφέρω οτι έχω κανα χρόνο να πιάσω την τελευταία επιτυχία της nokia.Πάντως ένα nokia που είχα δουλέψει αρκετά ήταν το n97.Φυσικά καμία σχέση με το τότε ανταγωνιστή του...iphone 3gs.Μπορεί να έχει κάνει άλματα, δέν ξέρω.Απ ότι θυμάμαι πάντως για το n97 τους ίδιους διθυράμβους έγραφαν τότε τα reviews...Τώρα κρατάω μία πισινή για τα...άλματα της τεχνολογίας αλλα πολύ αμφιβάλω.Δέν θεωρώ οτι είναι και τόσο πιθανό απο το 2007 μέχρι το 2010 η κινητή να έχει χάσει την μπάλα απέναντι στο iphone και εντελώς τυχαία το 2010-2011 να έκανε ένα άλμα...
Είναι άδικο να οριοθετείς τις δυνατότητες της Nokia κρίνοντας από το Ν97 (πχ το επόμενο Ν97 mini ήταν κλάσεις ανώτερο σε όλα) που ήταν Symbian (και αυτό ήταν το βασικό μειονέκτημά του).
Παράλληλα με το Ν97 βγήκε και το Ν900 που ήταν έτη φωτός μπροστά σε όλα.
Το 3GS που έπαιζε τότε δεν μπορούσε να έχει τις περισσότερες δυνατότητες του Ν900.
Από σκληρό και κάμερα μέχρι σερφάρισμα και δυνατότητα προσαρμογής στα θέλω του χρήστη.
Ακόμα και το iphone4 δεν έχει το σερφάρισμα του Ν900 (και δεν αναφέρομαι μόνο στο ότι το Ν900 έχει flash στο σερφάρισμα και ανοίγει τα πάντα, σε αντίθεση με τα iphone που χρειάζονται extra εφαρμογές για να μπουν σε σελίδες, αλλά για το ότι το Ν900 εκτελεί το σερφάρισμα σχεδόν όπως οποιοδήποτε pc).
Ακόμα και σήμερα, η λειτουργία του σε πολλές εφαρμογές είναι απίστευτη, 2 χρόνια μετά την 1η μέρα του στα ράφια.

Το Ν9 πάει μερικά βήματα πιο μπροστά.
Αν το πετύχεις στο πλαίσιο (θα βρίσκεται για δοκιμή σε μερικές μέρες) παίξε λίγο μαζί του και έλα μετά να μιλήσουμε για iphone.





κρίση έχουμε.δέν μου είναι και εύκολο να παίζω με ακριβά τηλέφωνα ούτε εγώ ούτε οι γνωστοί μου.:116:
Αν μή τι άλλο πήρα το iphone και όχι το android διότι ήθελα κάτι σίγουρο και όχι να ρισκάρω με bugαρισμένα τηλέφωνα.Και φυσικά δέν το μετάνιωσα ούτε ένα δευτερόλεπτο.

Καλά έκανες.
Τα android χρειάζονται πολύ ραφινάρισμα και χέρι από τον χρήστη.
Έχουν πολλά να δείξουν αλλά για να φθάσεις εις βάθος πρέπει να το παλέψεις περισσότερο.




Τέλος πάντων...αρκετά πιστέψατε:114: για εμένα οτι είμαι apple fan boy.Αντιθέτως μπορώ να αναφέρω ένα κάρο προβλήματα για όλα τα apple products.Ένα που βλέπω έτσι στα γρήγορα είναι οτι...το safari είναι αρκετά βαρύ...θέλει σίγουρα διόρθωση...

Όχι βρε. Καμία σχέση. Κουβέντα κάνουμε.... :107:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Alex, Symbian έχει σβήσει. H Nokia θα φτιάξει καλά τηλέφωνα και πάλι τώρα που θα το παρατήσει.
Επίσης την Microsoft μην την λυπάσαι.. Με το Mango θα καλύψει το χαμένο έδαφος και η εικόνα της αγοράς θα είναι τελείως διαφορετική σε 1 χρόνο από τώρα.

Οι υπόλοιποι, get over it at some point.
Λες και αν δεν υπήρχε η Apple, η ξανθιά δεν θα έψαχνε το επόμενο πιο μοδάτο κινητό ή θα χρησιμοποιούσε το 99% των δυνατοτήτων του νέου της smartphone ή θα ήξερε τι είναι το cloud....

Αλήθεια, έχετε ιδέα πώς θα ήταν το Android και οι touch συσκευές κινητής γενικότερα αν δεν είχε μπει η Apple στο παιχνίδι;
Tα features (π.χ. market) είστε σίγουροι ότι θα ήταν τα ίδια αν δεν τα έβλεπαν στην πράξη στα Apple (π.χ. Apple Store); Οι συσκευές θα είχαν αυτή την εμφάνιση; Η Samsung, αφού αντέγραψε μέχρι και τους φορτιστές και τον τρόπο πακεταρίσματος των συσκευών, φαίνεται να βάζει μυαλό..
Για ψάξτε να δείτε τα πρωτότυπα να βάλετε τα γέλια...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: iCloud & iOS5: Επιτυχία καταδεικνύει ο ρυθμός υϊοθέτησής τους

Καλά ναι...συγκρίνεις μια αγορά απο 100 μέχρι 700 ευρώ με μία αγορά των 659 ευρώ.Ασύγκριτα μεγέθη...λογικό να είναι πρώτη σε νούμερα πωλήσεων η google.
Αυτό δεν έχει ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα... Το iphone 4 στην Αμερική έχει 99$ με σύνδεση ενώ το iphone 4S έχει 199$. Οπότε όπως είναι προφανές η Google έχει ήδη κερδίσει κατά κράτος.

Όσον αφορά την Nokia, καλό είναι να μην συγκρίνουμε μια εταιρεία με τεράστια ιστορία, υποδομές, τεχνογνωσία κλπ με μία εταιρεία που βγάζει ένα (1) μοντέλο στην αγορά.

...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top