Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Μηνύματα
160
Reaction score
0
Ξέρουμε οτι στην Ελλάδα οι νόμοι είναι απλά για να υπάρχουν γραμμένοι σε κάποια βιβλία που κανένας δεν ασχολείτε...δεν είναι δυνατόν να έχει θεσμοθετηθεί νόμος σχετικα με το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους συναθρησης και κανένας να μην τους τηρεί και μάλιστα να σε προσβάλλουν και οι υπεύθυνοι τον καταστημάτων επειδή ζητάς το αυτονόητο όταν μάλιστα έχεις μαζί και μωρό 2 μηνών.

Βρεθηκαμε σήμερα το απογευμα στην καφετερια OLYMPICO διπλα στο Σταδιο Ειρηνης και Φιλίας, 4 άτομα (μη καπνιστές) και είχαμε 1 μωρό 2 μηνών μαζί μας, καθίσαμε στην τεράστια κλειστή εσωτερική αίθουσα σε χωρό με σήμανση ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ, χωρίς τασάκια στα τραπέζια, σε μια ακρη και με όλα τα τραπέζια δίπλα μας άδεια για να μην έχουμε θέμα με τον καπνό... εντός λίγων λεπτών αρχισαν γυρω μας να γεμίζουν τα τραπέζια και μαλιστα με αρκετους καπνιστές...παρατηρήσαμε οτι οι σερβιτόροι δεν έφερναν τασάκια αλλά μικρά ποτήρια για τους καπνιστές για να μην δίνουν στόχο.
μετά από λίγο αναψαν τα πρώτα τσιγάρα και μιλήσαμε σε μια σερβιτόρα να παρατηρήσει τους πελάτες να τα σβήσουν ή να αλλάξουν χώρο. ενοείτε πως δεν έγινε κάτι τέτοιο παρά γυρισε πίσω με προτροπή του υπευθύνου να μας αλλάξουν τραπέζι και να μας πάνε στην άλλη άκρη του καταστήματος (καμια 20αρια τραπεζια μακριά) εκεί που δεν υπήρχε ψυχή και ήταν σκοτεινά...
επιμείναμε στην θέση μας οτι δεν αλλάζουμε τραπέζι μιας και εκεί που καθόμασταν είναι ο χωρος ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ και επίσης οτι όλοι γύρω μας ήρθαν μετά από εμάς και παρόλο που έβλεπαν το καροτσι με το μωρό δεν το σεβάστηκαν...
αμεσως μετά ήρθε ο υπευθυνος του καταστήματος παρακαλώντας μας να φύγουμε από το τραπέζι μας και να κάτσουμε εκεί που μας υποδείκνιαν μιας και δεν μπορεί να τους διώξει όλους τους υπόλοιπους ή να τους επιβάλει να μην καπνίσουν... επίσης, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, μας παρακάλεσε στο όνομα της ΚΡΙΣΗΣ που τους μαστίζει και έχουν ΜΑΤΩΣΕΙ στα έσοδα τους, λέει, "δεν είναι δυνατόν να ενοχλήσω όλους αυτούς γύρω σας"...δηλαδή εμείς ήμασταν το αγκάθι στα έσοδα τους και εμείς είμασταν οι παράλογοι που κάναμε το λάθος 4 ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ να καθησουμε σε χωρο ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ και να έχουμε μαζί μας και ένα μωρό.
ΈΛΕΟΣ...

Θα πρέπει να νιώσουμε και τύψεις λοιπόν κατά τον κύριο αυτόν που απαιτήσαμε το αυτονόητο δικαίωμα μας.
θα πρέπει δηλαδή να μας επιβληθεί κοινωνικός αποκλεισμός επειδή δεν καπνίζουμε και δεν θέλουμε ενα μωρό να αναπνέει καπνό, να μην ξαναβγουμε από το σπίτι μας ίσως ?????
... ΝΤΡΟΠΗ επίσης και για τους γύρω μας που συνέχιζαν να καπνίζουν παρακολουθώντας το συμβάν γεμάτοι ικανοποίηση χωρίς κανενα σεβασμό στην νέα ζωή που βρισκόταν μαζί μας (ξεροντας πολύ καλα γιατί γινόταν όλο αυτό).
Ενοείτε πως σηκωθήκαμε και φύγαμε εκφράζωντας την δυσαρέσκεια μας όπου και αμέσως μετά κάναμε επώνυμη καταγγελία στην δημοτική αστυνομία η οποία έχει στην αρμοδιότητα της τα συγκεκριμένα θέματα η οποία μας ενημέρωσε πως δεν ήταν δυνατόν εκείνη τη στιγμή να έρθει κάποιος αστυνομικός και πως έχουν δεχθεί και άλλες καταγγελιες ίδιου χαρακτηρα για το εν λόγω καταστημα...να σημειώσω πως τουλάχιστον η Δημοτική Αστυνομία μας έκανε μετά απο κανα 2 ώρες ένα τηλεφώνημα για να δει αν ευσταθουν τα στοιχεία της καταγγελουσας, πραγμα θετικό αλλά νομιζω πως το θέμα θα παραμείνει εκεί...ξέρετε πως είναι αυτά στην Ελλάδα...έτσι την έχουμε καταντήσει και ας μας κακοφένεται όταν μας προσθέτουν διάφορους χαρακτηρισμούς.

Είναι ντροπή τους όλη αυτή η συμπεριφορά, είναι απαραδεκτοι, δεν δείχνουν σεβασμό σε τίποτα, και σε κοροιδεύουν μεσ'τα μούτρα σου. :445:
ΝΤΡΟΠΗ...ΝΤΡΟΠΗ...ΝΤΡΟΠΗ
μονο αυτό έχω να πώ.
 

Μηνύματα
698
Reaction score
10
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

δηλαδη ολα τα προηγουμενα χρονια που δεν υπηρχε ο νομος περι καπνισματος,εσυ δεν εβγαινες εξω να πιεις τον καφε σου?
δηλαδη στα καλα καθουμενα οι καπνιστες ειναι δακτυλοδιχτουμενοι και αποβλητοι...?
καλως η κακως και τα καταστηματα θελουν να δουλεψουν,και επισης καλως η κακως οι καπνιστες ειναι αυτοι με το μεγαλυτερο ποσοστο,οποτε.....
 

Μηνύματα
160
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

δηλαδη ολα τα προηγουμενα χρονια που δεν υπηρχε ο νομος περι καπνισματος,εσυ δεν εβγαινες εξω να πιεις τον καφε σου?
δηλαδη στα καλα καθουμενα οι καπνιστες ειναι δακτυλοδιχτουμενοι και αποβλητοι...?
καλως η κακως και τα καταστηματα θελουν να δουλεψουν,και επισης καλως η κακως οι καπνιστες ειναι αυτοι με το μεγαλυτερο ποσοστο,οποτε.....
1. ναι έβγαινα...αλλά προσπαθούσα να μην έχω καπνιστές γύρω μου όσο μπορούσα. και επίσης ναι ρε φιλε αν είχα μωρό παλιοτερα δεν θα εβγαινα εξω να του δινω τον καρκινο από μικρό.
2. όχι δεν ειναι δακτυλοδικτούμενοι και απόβλητοι.... ο καθενας έχει δικαιωμα να κανει οτι θέλει στον εαυτό του...μηπως εγώ ειμαι απόβλητος και δεν το ξέρω, γιατί εκεί καταντήσαμε...οι μη καπνιστές να ειμαστε οι αποβλητοι γιατί εμείς οι μη καπνιστές σας χαλαμε την διασκέδαση. αξιος.
3. κανενας δεν ειπε να μην δουλέψουν
4. όσο γιαυτό με το μεγαλυτερο ποσοστό...τι να πώ...αν σκεφτεσε και εσύ έτσι... :( απαξιώ...

Να σου κάνω και εγώ μια ερώτηση τώρα ρε μεγάλε ... μήπως με το ίδιο σκεπτικό εσύ παρκάρεις και σε οριοθετημένες θέσεις πάρκινγκ αναπήρων και ράμπες? και τι έγινε μορέ και που το λέει ο νόμος οτι απαγορεύεται, εξάλου εμείς που δεν είμαστε είμαστε περισότεροι...

αλλά αν διαβασες καλά τι γράφω φίλε μου...
γιατί προφανως δεν διαβασες τα πάντα...
μιλάω για οριοθετημένο χώρο ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ με παντου ταμπέλες γυρω γύρω, ο οποίος παρανόμως (αφου το θες έτσι) είχε καταληφθεί απο Καπνίζοντες...

και ΣΥΓΝΩΜΗ δηλαδή, θες να μου πεις οτι το OLYMPICO που έχει 500 τραπέζια σε ένα τεράστιο χώρο μέσα και έξω με ένα μικρό χώρο παραχωρημένο για ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ μεσα δεν μπορεί να δουλέψει και να βγάλει φράγκα, εξάλου υπήρχαν αποιρα τραπέζια για Καπνιζοντες πιο πέρα γιατί δεν πήγαιναν εκεί...και είμαι ΕΓΩ ο Ηλιθιος και ο Παραλογος Καραγκιοζης που δεν τον αφηνω να δουλέψει... κοιτα να δεις που θα το πιστεψω κιόλας και θα παω να του ζητήσω και συγνώμη ρε.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Άστο καλύτερα. Δεν θα βρεις πολλές συμπάθειες εδώ μέσα. Θα σου πουν ότι είναι 'ελευθερία', 'δικαίωμα', 'σιγά τα ωά' κλπ φαιδρά. Κάπου θα μπλέξουν και μερικά μαρξιστικά, λίγη σάλτσα από 'ώχου βρε αδερφέ, με αυτά ασχολείσαι, εδώ έχασε η ομάδα', και 'για όλα φταίνε οι ξένοι'...
Το ότι είναι αυστηρός νόμος του κράτους που δεν εφαρμόζεται καθόλου, δεν 'κάνει κλικ'...
Και γιατί να κάνει.
Αν 'έκανε κλικ' η εφαρμογή των νόμων, μπορεί και να μην ήμασταν στα σκ@τ@ που είμαστε τώρα ως χώρα.
Αλλά, ακόμα και τώρα, που οι νεοέλληνες γράφουμε τις μελανότερες σελίδες της νεώτερης ιστορίας μας, είμαστε παρτάκηδες, εγωιστές και ζαμανφού.
Ακόμα προτιμούμε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, από το να πάρουμε κι εμείς μια κατσίκα...:121:
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Μόνο και μόνο που είχατε 2 μηνών μωρό μαζί,θα έπρεπε να το είχαν σεβαστεί.
ΔΕΝ χρειάζονται ΝΟΜΟΙ για το αυτονόητο.
ΝΤΡΟΠΗ όντως.
 

Μηνύματα
1.511
Reaction score
1.841
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

μιλάω για οριοθετημένο χώρο

Οριοθετημένοι χώροι είναι και τα μαντριά , σίγουρα δεν ήσουν σε τέτοιο ?

Σίγουρα δεν βρωμούσε κοπριά ?

Γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ήσουν ανάμεσα σε ζώα , γιατί μόνο ζώα θα φέρονταν έτσι σε ένα μωρό .










Υ.Γ. Μάλλον ζωολογικό κήπο έπρεπε να γράψω που έχει άγρια ζώα , γιατί τα ήμερα πριν από αρκετά χρόνια είχαν την ευαισθησία να προστατέψουν ένα μωρό ζεσταίνοντάς το με την ανάσα τους .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μετά το παίζουμε επαναστάτες του καναπέ και μας φταίνε οι πολιτικοί που παραβαίνουν τους νόμους.
Ένας σαβουρολαός έχουμε καταντήσει που κοιτάζει να μην αλλάξουν οι συνήθειες και η καλοπέραση του.
Έχεις δει πουθενά σεβασμό για να τον δεις στους καπνιστές?
Σιγά μην έρθει ποτέ πολιτισμός στη χώρα μας.
Και επειδή κοντός ψαλμός αλληλούια... η έκθεση <<High End>> κοντεύει. Πέρνα να δεις τι γίνεται στα δωμάτια της έκθεσης αλλά και στο δωμάτιο της σελίδας μας, που κατά τα άλλα απαγορεύεται το κάπνισμα.
 

Μηνύματα
886
Reaction score
22
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Ξέρουμε οτι στην Ελλάδα......
Μαζί σου.

Αλλά οταν χρεiαζόμαστε νόμους για την τήρηση του αυτονόητου, τότε δεν πάμε καλά ως κοινωνία.
Δυστυχώς.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

δηλαδη ολα τα προηγουμενα χρονια που δεν υπηρχε ο νομος περι καπνισματος,εσυ δεν εβγαινες εξω να πιεις τον καφε σου?
δηλαδη στα καλα καθουμενα οι καπνιστες ειναι δακτυλοδιχτουμενοι και αποβλητοι...?
καλως η κακως και τα καταστηματα θελουν να δουλεψουν,και επισης καλως η κακως οι καπνιστες ειναι αυτοι με το μεγαλυτερο ποσοστο,οποτε.....
Για το ποσοστό κάνεις λάθος, πλέον είναι κάτω του 50%, επειδή όμως είμαστε έλληνες δεν θέλουμε να χαλάσουμε την παρέα και οι μη καπνιστές δεν λέμε τίποτε. Οταν βγαίνουμε παρέα είμαστε 4 ζευγάρια και μόνο....οι δύο απο τις γυναίκες καπνίζουν αλλά δεν θέλουμε να τις κακοκαρδίσουμε...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Αγαπητέ digital έχεις απόλυτο δίκαιο.
Έπρεπε να καλέσεις την αστυνομία.


Ενας καπνιστής.
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

δηλαδη ολα τα προηγουμενα χρονια που δεν υπηρχε ο νομος περι καπνισματος,εσυ δεν εβγαινες εξω να πιεις τον καφε σου?
δηλαδη στα καλα καθουμενα οι καπνιστες ειναι δακτυλοδιχτουμενοι και αποβλητοι...?
καλως η κακως και τα καταστηματα θελουν να δουλεψουν,και επισης καλως η κακως οι καπνιστες ειναι αυτοι με το μεγαλυτερο ποσοστο,οποτε.....


Mε την ιδια λογικη γιατι να σου κοβουν και αποδειξη αφου δεν πανε καλα οι δουλειες και οτι μαγγωσουν θα τους τα παρει η εφορια;

Εσυ εχεις τη εντυπωση οτι οπου κι αν βρεθεις στην Ευρωπη θα πιεις καφε φουμαροντας; Θα φας κλωτσια και θα βρεθεις στο απεναντι πεζοδρομιο με δυο μηνυσεις στην κεφαλα (μια απο τον μαγαζατορα και μια απο τη ΔΑ). Κι αν θες κανε και κιχ :116:

Κι εσυ φιλε μου κακως δεν εκανες μηνυση.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
0
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Ξέρουμε οτι στην Ελλάδα οι νόμοι είναι απλά για να υπάρχουν γραμμένοι σε κάποια βιβλία που κανένας δεν ασχολείτε...
Ακριβώς.

Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά θα τηρήσω την νομοθεσία όταν:

1.Οταν ο μη καπνιστής,που έχει λήξει ο καταλύτης του και σκορπάει καρκίνο στους γύρω και σε μένα που οδηγάω από πίσω του,τον αλλάξει,τότε θα τον σεβαστώ.(ΝΟΜΟΣ)

2.Οταν θα καταφέρω να περάσω από μια διάβαση πεζών,όπου θα με δουν να ακουμπάω το πόδι μου οι μη καπνιστές οδηγοί,τότε θα σταματήσω να καπνίζω μέσα σε κλειστούς χώρους.(ΝΟΜΟΣ) Στον φίλο με το μωράκι,αν το καταφέρεις πες μου.

3.Οταν οι μη καπνιστές σταματήσουν να βάζουν xenon λάμπες στα αυτοκίνητά τους,χωρίς να αλλάζουν όλο το φανάρι.Δεν ξέρουν ότι με τυφλώνουν το βράδυ? (ΝΟΜΟΣ)

4.Οταν οι μη καπνιστές σταματήσουν να παρκάρουν το αυτοκίνητό τους έτσι που να πιάνει 2 θέσεις.(ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ)

5.Οταν οι μη καπνιστές αρχίσουν να ανακυκλώνουν.Για ένα καλύτερο μέλλον.(ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ)

6.Οταν οι μη καπνιστές μάθουν να αλλάζουν λάστιχα και να κάνουν σέρβις στο αυτοκίνητό τους για να μην επιβαραίνουν το περιβάλλον και εμένα.(ΝΟΜΟΣ)

και πολλά ακόμη.....


Τα παραδείγματα είναι και για τους καπνιστές βέβαια αλλά τους μη καπνιστές δεν τους έχει απαγορευτεί η είσοδος για αυτό που είναι.Ποσοι μη καπνιστές φωνάζουν αλλά κάνουν όλα τα παραπάνω?Ποιος νόμος να εφαρμοστεί?Αυτός που σας συμφέρει?

Στην τελική αν θέλει κανείς καθαρό αέρα χωρίς καπνό,ας καθήσει έξω.Αν κάνει κρύο,ακόμη καλύτερα γιατί το κρύο σκοτώνει τα μικρόβια και είναι ευκαιρία να μάθει τι τραβάμε εμείς οι καπνιστές....
 

Μηνύματα
886
Reaction score
22
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Ακριβώς.

Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά θα τηρήσω την νομοθεσία όταν:

1.Οταν ο μη καπνιστής,που έχει λήξει ο καταλύτης του και σκορπάει καρκίνο στους γύρω και σε μένα που οδηγάω από πίσω του,τον αλλάξει,τότε θα τον σεβαστώ.(ΝΟΜΟΣ)

2.Οταν θα καταφέρω να περάσω από μια διάβαση πεζών,όπου θα με δουν να ακουμπάω το πόδι μου οι μη καπνιστές οδηγοί,τότε θα σταματήσω να καπνίζω μέσα σε κλειστούς χώρους.(ΝΟΜΟΣ) Στον φίλο με το μωράκι,αν το καταφέρεις πες μου.

3.Οταν οι μη καπνιστές σταματήσουν να βάζουν xenon λάμπες στα αυτοκίνητά τους,χωρίς να αλλάζουν όλο το φανάρι.Δεν ξέρουν ότι με τυφλώνουν το βράδυ? (ΝΟΜΟΣ)

4.Οταν οι μη καπνιστές σταματήσουν να παρκάρουν το αυτοκίνητό τους έτσι που να πιάνει 2 θέσεις.(ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ)

5.Οταν οι μη καπνιστές αρχίσουν να ανακυκλώνουν.Για ένα καλύτερο μέλλον.(ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ)

6.Οταν οι μη καπνιστές μάθουν να αλλάζουν λάστιχα και να κάνουν σέρβις στο αυτοκίνητό τους για να μην επιβαραίνουν το περιβάλλον και εμένα.(ΝΟΜΟΣ)

και πολλά ακόμη.....


Τα παραδείγματα είναι και για τους καπνιστές βέβαια αλλά τους μη καπνιστές δεν τους έχει απαγορευτεί η είσοδος για αυτό που είναι.Ποσοι μη καπνιστές φωνάζουν αλλά κάνουν όλα τα παραπάνω?Ποιος νόμος να εφαρμοστεί?Αυτός που σας συμφέρει?

Στην τελική αν θέλει κανείς καθαρό αέρα χωρίς καπνό,ας καθήσει έξω.Αν κάνει κρύο,ακόμη καλύτερα γιατί το κρύο σκοτώνει τα μικρόβια και είναι ευκαιρία να μάθει τι τραβάμε εμείς οι καπνιστές....
Μάλιστα.Υποθέτω οτι οταν στέλνεις ενα μείγμα απο 20+ δηλητηριώδεις ουσίες στη μούρη κάποιου που έχει επιλέξει να μην καπνίζει, έχεις σιγουρευτεί οτι τηρεί τα παραπάνω (οχι πως είναι επιχείρημα αυτά που αναφέρεις, αλλά για την οικονομία της κουβέντας να το δεχτώ), ε ?

Επίσης σε ενα παιδί, φαντάζομαι οτι το κάνεις (????) προληπτικά για την ανακύκλωση που πιθανών να μην κάνει μεγαλώνοντας, ε ?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Επίσης σε ενα παιδί, φαντάζομαι οτι το κάνεις (????) προληπτικά για την ανακύκλωση που πιθανών να μην κάνει μεγαλώνοντας, ε ?

:204:
 


Μηνύματα
66
Reaction score
0
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Μάλιστα.Υποθέτω οτι οταν στέλνεις ενα μείγμα απο 20+ δηλητηριώδεις ουσίες στη μούρη κάποιου που έχει επιλέξει να μην καπνίζει, έχεις σιγουρευτεί οτι τηρεί τα παραπάνω (οχι πως είναι επιχείρημα αυτά που αναφέρεις, αλλά για την οικονομία της κουβέντας να το δεχτώ), ε ?

Επίσης σε ενα παιδί, φαντάζομαι οτι το κάνεις (????) προληπτικά για την ανακύκλωση που πιθανών να μην κάνει μεγαλώνοντας, ε ?

Οπως φαντάστηκα έχεις χάσει όλη την ουσία.
Προς το νομοθετικό ήταν τα παραπάνω που ανέφερα.Τα παιδιά ήδη τρώνε στα μούτρα πολύ περισσότερο με το τοξικό νέφος που τα περιβάλλει.

Ας μην τα αναφέρουμε τα παιδιά στο θέμα,για να μην γίνει μοιρολατρικό....Δεν έχει να κάνει με αυτά.Το θέμα που έθιξε ο φίλος είναι καθαρά νομοθετικό.Και αν ο οποιοςδήποτε δεν θέλει να τρώει στην μούρη 20+ ουσίες,ας μην βρίσκεται δίπλα μου.

Οπως είπα,έξω είναι καθαρότερος ο αέρας.

Υ.Γ.Υπόψιν ότι εγώ 11 χρόνια καπνίζω έξω στο μπαλκόνι σεβόμενος την κοπέλλα μου που δεν καπνίζει.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Προς malestrom:Κοιτα κατι μακακες νεοελλεεινους...
Μαζέψου εσύ και το tapatalk.

Υ.Γ.Υπόψιν ότι εγώ 11 χρόνια καπνίζω έξω στο μπαλκόνι σεβόμενος την κοπέλλα μου που δεν καπνίζει.
Kαλά θα κάνεις να το συνεχίσεις και εκτός οικίας.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.


Οπως φαντάστηκα έχεις χάσει όλη την ουσία.
Προς το νομοθετικό ήταν τα παραπάνω που ανέφερα.Τα παιδιά ήδη τρώνε στα μούτρα πολύ περισσότερο με το τοξικό νέφος που τα περιβάλλει.

Ας μην τα αναφέρουμε τα παιδιά στο θέμα,για να μην γίνει μοιρολατρικό....Δεν έχει να κάνει με αυτά.Το θέμα που έθιξε ο φίλος είναι καθαρά νομοθετικό.Και αν ο οποιοςδήποτε δεν θέλει να τρώει στην μούρη 20+ ουσίες,ας μην βρίσκεται δίπλα μου.

Οπως είπα,έξω είναι καθαρότερος ο αέρας.

Υ.Γ.Υπόψιν ότι εγώ 11 χρόνια καπνίζω έξω στο μπαλκόνι σεβόμενος την κοπέλλα μου που δεν καπνίζει.


Έχεις καταλάβει οτι μιλάμε για συγκεκριμένο χώρο ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ με πινακιδες γυρω μας ??? επέλεξα λοιπόν να είμαι μακρια από σένα που καπνίζεις και εσύ αυτό δεν το σεβάστηκες και ήρθες δίπλα μου...
(αυτό είναι το γ@μότο της υποθεσης φίλε μου...) ποτέ δεν παραπονέθηκα για καπνό όταν απο δική μου επιλογή εκατσα σε χωρο καπνιζόντων....παραπονιέμαι όμως όταν μου παρεχουν αυτή τη δυνατότητα και κάπιοι την καταπατούν και τότε οι κύριοι υπεύθυνοι κοιτάνε μόνο τα λεφτά...αν είναι έτσι ρε ξεφτιλα ξυλωσε τις πινακίδες και βάλε στην είσοδο οτι το μαγαζί είναι μόνο για ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ...έτσι και εγώ σεινηδητά θα επιλέξω να μην μπώ... εκεί είναι το θέμα..........
 

Μηνύματα
66
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου.Εγώ σαν καπνιστής, αν ήμουν στο μαγαζί εκείνη την στιγμή μαζί σου θα τους είχα καταγγείλει ο ίδιος.Εκεί φαίνεται η διαφορά στην ανατροφή των ανθρώπων.Μου αρέσει δεν μου αρέσει θα το σεβαστώ.Οχι ότι συμφωνώ.

Απλά μιλάω πιο γενικά για αυτόν τον "πόλεμο".Ο ίδιος ο μη καπνιστής που έχει την εξουσία να μας καταγγείλει δεν είναι ο ίδιος σωστός σε άλλα πράγματα τα οποία θέτουν σε κίνδυνο εμένα και το δικό μου παιδί.Δεν είναι μόνο το τσιγάρο που υποτίθεται ότι σκοτώνει.

Και δεν βλέπω να κάνει τίποτα γι'αυτό και ούτε πρόκειται.

Δεν θίγω εσένα ούτε κανέναν μη καπνιστή αλλά αν θέλετε σεβασμό,πρέπει να δείτε τι κάνετε και τι προσφέρετε εσείς σε μας τους καπνιστές.Με άλλους τρόπους και για άλλα προβλήματα.

Αυτή η λίγη εξουσία που σας έχει δωθεί,αλλάζει τελείως το μυαλό.Αριθμός τηλεφώνου για να καταγγείλεις,αστυνομία,μυνήσεις.Αυτό μπορεί να αλλάξει έναν άνθρωπο.

Δεν πρόλαβα να ποστάρω και "την άκουσα" ήδη.Τουλάχιστον εγώ προσωπικά,δεν θίγω ούτε θα ειρωνευτώ κανέναν.

Δεν θα το συνεχίσω άλλο.Αυτά είχα να πω και την επόμενη φορά κάνε την καταγγελία.Εξ'άλλου έχετε το Κράτος με το μέρος σας....
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.046
Reaction score
4.015
Απάντηση: Κάπνισμα και υποτιθέμενη απαγόρευση.

Άστο καλύτερα. Δεν θα βρεις πολλές συμπάθειες εδώ μέσα. Θα σου πουν ότι είναι 'ελευθερία', 'δικαίωμα', 'σιγά τα ωά' κλπ φαιδρά. Κάπου θα μπλέξουν και μερικά μαρξιστικά, λίγη σάλτσα από 'ώχου βρε αδερφέ, με αυτά ασχολείσαι, εδώ έχασε η ομάδα', και 'για όλα φταίνε οι ξένοι'...
Το ότι είναι αυστηρός νόμος του κράτους που δεν εφαρμόζεται καθόλου, δεν 'κάνει κλικ'...
Και γιατί να κάνει.
Αν 'έκανε κλικ' η εφαρμογή των νόμων, μπορεί και να μην ήμασταν στα σκ@τ@ που είμαστε τώρα ως χώρα.
Αλλά, ακόμα και τώρα, που οι νεοέλληνες γράφουμε τις μελανότερες σελίδες της νεώτερης ιστορίας μας, είμαστε παρτάκηδες, εγωιστές και ζαμανφού.
Ακόμα προτιμούμε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, από το να πάρουμε κι εμείς μια κατσίκα...:121:
συμφωνω σε ολα εκτος απο το τελευταιο...
δεν νομιζω να φτασαμε εκει ακομα...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top