Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Εγώ φίλε Μιχάλη θα ήθελα να μας πείς γενικά τις εντυπώσεις σου στο ηχητικό κομμάτι και ιδιαίτερα πως σου ακούγεται σε 2ch με μουσικό πρόγραμμα....Ελπίζω να τον χαρείς και αν τον αλλάξεις ποτέ ο λόγος να είναι μόνο επειδή τον βαρέθηκες και οχι επειδή τον έστειλες για Service ;)
Σύντομα θα γράψω εντυπώσεις και με δικάναλη ακρόαση.
Ακόμη δεν εδέησα να κάτσω και να παίξω.
Άλλωστε ετοιμάζω άλλο δωμάτιο όπου θα γίνει αποκλειστικά για ακροάσεις και θεάσεις.
Θα μεταφερθούν όλα εκεί και μετά θα παίξουμε πιο πολύ.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Ρε παιδιά τη διάφορα έχει με τον 1021 ?αξίζει ?σε θέμα ήχου ξέρει κάποιος αν αποδίδει καλύτερα ο 1021?
Για μένα δεν αξίζει.
Έχει 2 HDMI εισόδους παραπάνω. Ε και;
Δες και μόνος σου τα 2 μαζί
http://www.pioneer.eu/eur/products/42/98/405/VSX-921/specs.html
http://www.pioneer.eu/eur/products/42/98/405/VSX-1021/specs.html
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Λοιπόν παιδιά μετά από τόσον καιρό και αφού σχεδόν τακτοποιήθηκα στο νέο δωματιάκι μου να σας πω μερικές εντυπώσεις.

Καταρχήν ο ενισχυτής διαθέτει αρκετή ισχύ ώστε να ακούσεις με σχετικά μεγάλη ένταση μια ταινία.
Εγώ συνήθως τον βάζω με την ένταση μεταξύ -18 ως -12 db δηλαδή σε κανονικές συνθήκες οικιακής ακρόασης όσο δυνατά μπορείς να ακούσεις και να ευχαριστηθείς μια ταινία.
Αν απαιτήσεις λίγο πιο "ζωηρή" ακρόαση τα αποθέματα ισχύος του αρχίζουν και εξαντλούνται οπότε γίνεται λίγο τσιριχτός.
Βάζοντας τον να κάνει μόνος του ισοστάθμιση τα καταφέρνει καλά (αν δεν κολλήσει) και απαιτεί απόλυτη ησυχία.
Όμως δεν μπορώ να αντισταθώ και να μην πειράξω κι εγώ κάτι.
Πρέπει να βάλω το χεράκι μου και να "τσιμπήσω" λίγο την ένταση των surround καθώς και τα πριμάκια τους.
Αλλά και το κεντρικό μου το χαμηλώνω ελάχιστα διότι μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πιο φωναχτό από όσο πρέπει.
Έχω βάλει την αποκοπή στα 80 ΗΖ, αλλά ο Κωσταυτιάς μου λέει να το βάλω στα 50.
Είμαι σε δοκιμαστικές ακροάσεις.

Σε δικάναλη ακρόαση τα πράγματα είναι καλύτερα.
Η ισχύς του είναι πιο επαρκής και ο ήχος παραμένει καθαρός και αχρωμάτιστος, αν και ο χαρακτήρας του είναι καθαρά ενός καλού καταναλωτικού ηλεκτρονικού προϊόντος.
Πιστεύω ότι δεν θα μπορούσε να οδηγήσει μεγάλα ηχεία με δύσκολα φορτία, τουλάχιστον όχι σε εντάσεις "αξιοπρεπείς"
Τα δικά μου ηχεία είναι ένα σετ από B&W
Μπροστά ένα ζεύγος DM602, για κεντρικό το γνωστό CC6 και πίσω δύο δίπολα DS6 με στάμπα ΤΗΧ.
Το ΤΗΧ τα μάρανε.
Τα πίσω κανονικά θα έπρεπε να τα αλλάξω αλλά τέτοια εποχή κάνω τον συμβιβασμό και τα ανέχομαι.
Θα τους προσθέσω όμως απο πάνω και μια κεραμική κόρνα τουΐτερ της Motorolla (λεμονοστίφτης) για να πάρω τα πριμάκια που τους λείπουν.
Το subwoofer μου είναι ένα Klipsch 10ιντσο που μ' αρέσει πολύ.

Ο ενισχυτής έχει ένα σχετικά πλούσιο μενού με πολλές ρυθμίσεις και παραμέτρους μερικές από τις οποίες δεν ξέρω τι κάνουν.
Πάντως η πλαστικούρα παραμένει πλαστικούρα.
Εκείνο το κουμπί της έντασης το γυρνάς και νομίζεις ότι θα βγει από τη θέση του.
Πάνε πια οι παλιές καλές κατασκευές Made in Japan που γυρνούσες το αλουμινένιο, σχεδόν μασίφ τεράστιο γυαλιστερό κουμπί και ήταν σαν να γυρνούσες καινούργιο σφιχτό ρουλεμάν.

ΟΜΩΣ:
Μου την έχει δώσει πολύ άγρια το γεγονός ότι τακτικά όποτε πάω να μπω στο μενού και να τον πειράξω - ρυθμίσω, κολλάει και δεν κάνει τίποτα.
Ούτε καν κλείνει και η μόνη λύση είναι να τον βγάλω από την μπρίζα, πράγμα καθόλου εύκολο εκεί που είναι όλες μαζί πίσω από το επιπλάκι. :141: :141:
Το γνωστό σπαγγέτι καλωδίων, πολύμπριζων κ.λ.π.
Αυτό το κόλλημα που τρώει μ' έχει εκνευρίσει πολύ και φαντάζομαι ότι δεν ευθύνεται η συσκευή, δεν είναι ελαττωματική, αλλά έχει κάποιο πρόβλημα το software που έχουν βάλει μέσα.
Σύντομα θα κάνουμε κι άλλες δοκιμές συνοδεία "βλαμμένων' μπας και αλλάξουν τα δεδομένα.
Αν αυτό συμβεί θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.260
εμενα Mιχαλη κολλαει ο 55 οταν (συχνα ) δε δινει εξοδο μονο του εννοειται απ τα hdmi και οταν πας να τ αλλαξει τραβαει ενα γερο κολλημα.... κ μπριζα.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.852
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Μ' αρέσει ο τρόπος διαμαρτυρίας σας! :116:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.260
στην τρελλα επανω!

(μπα ειναι πολλα τα ευρω, δε με παιρνει...)
(να σπαγαμε κανα δισκακι cd , πολυ λαρτζζζ, οκ!!)
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Παιδιά το πιο πιθανό είναι να κολάνε απο αλλαγή εισόδου, και μετά πάλι αλλαγή σε είσοδο με hdmi με hdcp. Είναι τα βλαμένα πρωτόκολα των ψηφιακών πηγών που δεν εχουν λύσει ολα τους τα προβλήματα, στα σχετικά φθηνά μηχανάκια τουλάχιστον.Υπάρχει περίπτωση να στρώσουν και με firmware update.Για ψάχτε το.
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Απάντηση: Re: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

ΟΜΩΣ:
Μου την έχει δώσει πολύ άγρια το γεγονός ότι τακτικά όποτε πάω να μπω στο μενού και να τον πειράξω - ρυθμίσω, κολλάει και δεν κάνει τίποτα.
Ούτε καν κλείνει και η μόνη λύση είναι να τον βγάλω από την μπρίζα, πράγμα καθόλου εύκολο εκεί που είναι όλες μαζί πίσω από το επιπλάκι.
Το γνωστό σπαγγέτι καλωδίων, πολύμπριζων κ.λ.π.
Αυτό το κόλλημα που τρώει μ' έχει εκνευρίσει πολύ και φαντάζομαι ότι δεν ευθύνεται η συσκευή, δεν είναι ελαττωματική, αλλά έχει κάποιο πρόβλημα το software που έχουν βάλει μέσα.
Σύντομα θα κάνουμε κι άλλες δοκιμές συνοδεία "βλαμμένων' μπας και αλλάξουν τα δεδομένα.
Αν αυτό συμβεί θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε.




Μιχάλη αυτό στο κάνει όταν εχει σήμα απο hdmi η όταν είναι απλά idle , χωρίς σήμα δλδ.
Ακόμα , τι ανοίγεις πρώτο? το player ,και μετά τον ενισχυτή , η ανάποδα?
Προσπαθησε να ανοίγεις πρώτο το player, για να γίνεται η διαδικασία χειραψίας, των δυο συσκευών στην αρχή.
Επίσης όταν στο κάνει αυτό εχεις προβολέα αναμένο?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Ο προβολέας είναι αναμμένος.
Εκεί που παίζει κανονικά αποφασίζω να κάνω μια ρύθμιση και μπαίνω στο μενού.
Κάνω τις ρυθμίσεις που θέλω κι εκεί που είμαι έτοιμος να κάνω save των νέων ρυθμίσεων, κολλάει.
Απλά! Γμτ τα μηχανάκια τους.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.260
και μετα μου λετε εμενα με το πικαπ μου τρελλο κ που παω κ μπλεκω ...οι νεοι ενισχυτες καλυτεροι ειναι....
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Ο προβολέας είναι αναμμένος.
Εκεί που παίζει κανονικά αποφασίζω να κάνω μια ρύθμιση και μπαίνω στο μενού.
Κάνω τις ρυθμίσεις που θέλω κι εκεί που είμαι έτοιμος να κάνω save των νέων ρυθμίσεων, κολλάει.
Απλά! Γμτ τα μηχανάκια τους.

Σίγουρα είναι θέμα firmware. Για δοκίμασε να κάνεις save χωρίς να τρέχει hd περιεχόμενο, δλδ να εχεις κάνει pause στο player.Και πες μου.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Δεν έχω τέτοια θέματα :116: Σίγουρα φταίει η υγρασία της Σαλονίκης :142:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Σιγά να μη φταίει η μυρωδιά από την χοιρινή σπάλα στο φούρνο.

Γιάννη όταν κολλάει ο λεγάμενος δεν παίζει το player.
Μάλλον κολλάει τυχαία, όποτε του σηκωθεί που λέμε.
 


Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Αει ρε χαμένε εσυ να ακούσεις ζαζόπουλο , και ασε τους υπόλοιπους να ψάχνουν τι φταίει..:204::205:
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
χαιρετώ την παρέα στο forum....έχω παραγγείλει τον κύριο VSX-921 και πιθανότατα να τον έχω τέλος της εβδομάδας εαν όχι αρχές της επομένης....Να ρωτήσω όσων αφορά τις ρυθμίσεις είναι 'ιδιότροπος' όπως και οι προηγούμενοι Pioneer? Εχω αλλάξει 2 στο παρελθόν...ναί μεν πααααααάρα πολύ καλοί ακουστικά αλλά περίπλοκοι ρε παιδιά....
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ο νέος μου Pioneer VSX-921

Θα έλεγα ότι απλώς σου δίνει την δυνατότητα να μπεις σε κάποια "μέρη" για εξερεύνηση αν είσαι γνώστης.
Αλλιώς αρκείσαι στις βασικές ρυθμίσεις.
Καλορίζικος.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top