Υγραεριο?

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μιας και φετος κανω περιπου στα 3.000 χλμ το μηνα θα ηθελα να ρωτησω τι να κανω για οικονομια στην καταναλωση καυσιμων. Κατι ακουσα για φυσικο αεριο το οποιο θα ειναι πιο οικονομικο κι απο το υγραεριο και για καποια πρατηρια που γινονται Θεσ/νικη και Αθηνα, ειναι αυτη η λυση? Για πεστε καποιες προτασεις.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Απάντηση: Υγραεριο?

Δεν έχω ακούσει κάτι για φυσικό αέριο αλλά με 3000 χλμ τον μήνα σιγουρα σε συμφέρει το υγραέριο (GPL) αφού υπαρχουν αρκετά πρατήρια πλέον, ακόμη και στην επαρχία. Οι σχετικές μετατροπές γίνονται με 1000-1800 ευρώ, αναλογα το αυτοκίνητο
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Υγραεριο?

Για φυσικό αέριο δεν έχω ακούσει, έχω βάλει όμως στο δικό μου υγραέριο (LPG) και πραγματικά κάνω οικονομία, θέλει αρκετό ψάξιμο όμως.
Αν καταλήξεις προς LPG ρώτα ότι χρειάζεσαι μήπως βοηθήσουμε
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Υγραεριο?

Για φυσικό αέριο δεν έχω ακούσει, έχω βάλει όμως στο δικό μου υγραέριο (LPG) και πραγματικά κάνω οικονομία, θέλει αρκετό ψάξιμο όμως.
Αν καταλήξεις προς LPG ρώτα ότι χρειάζεσαι μήπως βοηθήσουμε
Τι ειναι το LPG?
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Υγραεριο?

Στην γειτονια μου που ρωτησα μου ειπαν 1.200 ευρω
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Υγραεριο?

Δεν έχω ακούσει κάτι για φυσικό αέριο αλλά με 3000 χλμ τον μήνα σιγουρα σε συμφέρει το υγραέριο (GPL) αφού υπαρχουν αρκετά πρατήρια πλέον, ακόμη και στην επαρχία. Οι σχετικές μετατροπές γίνονται με 1000-1800 ευρώ, αναλογα το αυτοκίνητο
Στη Φλωρινα υπαρχει μαστορης με 900€ (λενε) κι εδω απο 1100€. Παντως ο κουμπαρος μου που εβαλε σε ενα RAV4 σε 350χλμ εκαψε 29€, εγω θα ηθελα 33λ. περιπου βενζινης αρα πανω απο...55€!!!!!!
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Απάντηση: Υγραεριο?

Να μην δεις μόνο την χαμηλή τιμή για την μετατροπή, έχω βρεθει πίσω απο τετοιο αμάξι και ευτυχώς που δεν είμαι καπνιστής γιατι αν άναβα ενα σπίρτο ίσως ειχαμε δράματα! Εγω θα έδινα και 2 -3 κατοσταρικα επιπλέον αρκει να ξέρω ότι θα γίνει η καλύτερη δυνατη δουλειά (δεν ειναι βεβαια και όλα τα αμάξια εξίσου εύκολα+ οτι χανεις και μερος του πορτ μπαγκαζ ή την ρεζερβα για να μπει το ντεπόζιτο). Δεν το έχω κανει βεβαια γιατι το αμάξι μου ειναι ...κυρίως διακοσμητικό, αν δεν φυγω ταξίδι μερικές φορες το κινώ απλά για να μην πέφτει η μπαταρία....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Υγραεριο?

Να μην δεις μόνο την χαμηλή τιμή για την μετατροπή, έχω βρεθει πίσω απο τετοιο αμάξι και ευτυχώς που δεν είμαι καπνιστής γιατι αν άναβα ενα σπίρτο ίσως ειχαμε δράματα! Εγω θα έδινα και 2 -3 κατοσταρικα επιπλέον αρκει να ξέρω ότι θα γίνει η καλύτερη δυνατη δουλειά (δεν ειναι βεβαια και όλα τα αμάξια εξίσου εύκολα+ οτι χανεις και μερος του πορτ μπαγκαζ ή την ρεζερβα για να μπει το ντεπόζιτο). Δεν το έχω κανει βεβαια γιατι το αμάξι μου ειναι ...κυρίως διακοσμητικό, αν δεν φυγω ταξίδι μερικές φορες το κινώ απλά για να μην πέφτει η μπαταρία....
Σωστο αυτο που λες για την ποιοτητα της εγκαταστασης, να φαντασθεις οτι ο κουμπαρος μου οταν πηγε στο ΚΤΕΟ για εγκριση, τον γυρισαν 2 φορες πισω: την πρωτη γιατι ξεφυσουσε απο παντου, και την δευτερη φορα γιατι...παλι ξεφυσουσε! Και το ειχε χρυσοπληρωσει (1500€) σε εξουσιοδοτημενο (της φιρμας) συνεργειο!
Καλα, εσυ δεν...ροβολας καθολου προς τα εδω;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Υγραεριο?

Το αμαξι ειναι Λανσια Λιμπρα.
Αυτο για την ποιοτητα της δουλειας ειναι απολυτως σωστο. Ο γειτονας μου αυτοπενευεται οτι ειναι ο καλυτερος απ ολους αλλα τι θα ελεγε οτι ειχαι ο χειροτερος? Λεει οτι ενω οι αλλλοι μεσα σε μια μερα κανουν την μετατροπη, αυτος το κραταει το αυτοκινητο 3 μερες εξηγοντας μου καποια πραγματα που κανει τα οποια δεν καταλαβαινω!

Εγω ειχα με αεριο το παλιο μου αυτοκινητο και το ειχα κανει στην Βουλγαρια. Με προβληματιζει ομως το ΚΤΕΟ και αυτη τηνν φορα το σκεφτομαι να το κανω εδω.

Απλα παρακολουθοντας μια εκπομπη στην τιβι πριν κανα εικοσαημερο (δυστυχως δεν την ειδα απο την αρχη) εκει ακουσα για τα πλεονεκτηματα του φυσικου αεριου. Ελεγαν οτι γινονται 5 βενζιναδικα στην Αθηνα και 3 στην Θεσσαλονικη. Υπαρχει δυνατοτητα να το φουλαρεις και απο το σπιτι σου!! Στην Ιταλια ειναι διαδεμομενο παρα πολυ και καταναλωνει αρκετα λιγοτερο και απο το υγραεριο!

Παντως οτι και ναναι πρεπει πολυ αμεσα να αποφασισω.
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Απάντηση: Υγραεριο?

Το υγραέριο είναι λύση απλά θέλει προσοχή. Λόγο ελλιπούς λίπανσης μπορεί μετά από 60-70.000χλμ να θες βαλβίδες. Επίσης να ξέρεις πως το υγραέριο αυξάνει την κατανάλωση γύρω στο 10% απλά είναι οικονομικότερο λόγο της τιμής του καυσίμου.
Για φυσικό αέριο δεν γνωρίζω, αν έχεις κάποιες πληροφορίες μοιράσου τες να το κουβεντιάσουμε.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Υγραεριο?

Απο πληροφορίες απο τον φίλο και μηχανικό μου , το πρόβλημα που αναφέρεις στην λίπανση , είναι οτι κάποιοι μηχανικοί δεν εγκαθιστούν το ξεχωριστό δοχείο με το ειδικό λάδι που στέλνεται στην εισαγωγή για την περαιτέρω λίπανση των οδηγών.Αυτό όμως είναι κακή πρακτική συνεργειάδων για μια αστεία μείωση κόστους.
Πάντως κάπου διάβασα οτι στην πράξη αποδίδει εως και 10% παραπάνω ισχύ απο την βενζίνη,λόγω αυξημένου αριθμού οκτανίων.
 

Μηνύματα
7.188
Reaction score
1.168
Re: Απάντηση: Υγραεριο?

Απο πληροφορίες απο τον φίλο και μηχανικό μου , το πρόβλημα που αναφέρεις στην λίπανση , είναι οτι κάποιοι μηχανικοί δεν εγκαθιστούν το ξεχωριστό δοχείο με το ειδικό λάδι που στέλνεται στην εισαγωγή για την περαιτέρω λίπανση των οδηγών.Αυτό όμως είναι κακή πρακτική συνεργειάδων για μια αστεία μείωση κόστους.
Πάντως κάπου διάβασα οτι στην πράξη αποδίδει εως και 10% παραπάνω ισχύ απο την βενζίνη,λόγω αυξημένου αριθμού οκτανίων.
Δύσκολο! Μπορεί να έχει περισσότερα οκτάνια, αλλά η θερμική αξία του καυσίμου είναι σαφώς μικρότερη.
 

Μηνύματα
7.188
Reaction score
1.168
Re: Απάντηση: Υγραεριο?

Δύσκολο! Μπορεί να έχει περισσότερα οκτάνια, αλλά η θερμική αξία του καυσίμου είναι σαφώς μικρότερη.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι αυτό έχει να κάνει και με την παροχή του καυσίμου, άρα και την κατανάλωση. Πάντως για ίδια ισχύ θα χρειάζεται περίπου 25% περισσότερο καύσιμο από ότι η βενζίνη. Έχω πάντως την αίσθηση ότι είναι και θέμα ρύθμισης. Ότι δηλαδή το ρυθμίζει ο εγκαταστάτης έτσι ώστε να έχει περίπου την ίδια παροχή με χαμηλότερη ισχύ, ή με μεγαλύτερη κατανάλωση για περίπου ίδια ισχύ.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Υγραεριο?

παλια που ειχα ενα αυτοκινητο με υγραεριο ειχε λιγο χαμηλοτερη ισχυ απο οτι με βενζινη.
 

Μηνύματα
629
Reaction score
0
Αν η δουλεια γινει σωστα θα εχεις παραπανω καταναλωση 0,5 με 1λιτρο ανα 100km...εγω στο Tigra 1,4 εχω 14000 km και το αμαξι παει αρκετα καλυτερα απο την βενζινη(αν και το κινω σπανια-το εχω για πουλημα)στο astra coupe ειδικα τωρα εχω 1λιτρο με 1,5διαφορα και ειδικα εδω και 10μερες το αμαξι καιει λιγοτερο σε σχεση με την βενζινη και παει πολυ καλυτερα..μιλαμε για 2λιτρο turbo...7000km εχω και δεν εχω κανει ακομα την πρωτη ρυθμιση των 1500km.. κοιτα ο μαστορας να ειναι σωστος,και προσπαθησε να δεις δουλεια του....το tigra σε εγνατια καιει 5.5e/100km...το astra 7e/100 με ταχυτητες 140-150
Φυσικα ξερη καυση και μακακιες δεν υπαρχουνε...η λαδιερα ειναι για να βγαζουνε κανενα φραγκο παραπανω και να καιει κανενα καταλυτη.υπαρχει περιπτωση η βενζινη να εχει λιπαντικες ιδιοτητες;;;το πετρελαιο ναι,η βενζινη οχι..τα αμεσου ψεκασμου που ψεκαζουνε μεσα στον κυλινδρο βενζινη γιατι δεν παθαινουνε κατι;;;εχω συναδερφο με octavia με 140.000km με αεριο και αλλες τοσες με βενζινη..απο τοτε που εβαλε αεριο του αναβει το check και δεν εχει κανει ποτε ρυθμιση η service στο αεριο...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Υγραεριο?

Στην αγορά θα ακούσεις πολλές παραλλαγές για έξτρα λίπανση, πχ ψεκασμό με λάδι, ή ψεκασμός με βενζίνη ανά κάποια χλμ και λοιπά άλλα πρόσθετα.
Προσωπικά δεν έχω βάλει κάποιο πρόσθετο αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος ότι χρειάζεται ή όχι. Μέχρι τώρα έχω κάνει 20.000χλμ και παιδεύτικα μέχρι να βρούμε την σωστή αναλογία μείγματος ώστε να αποδίδει σωστά και οικονομικά το σύστημα.
Σε γενικές γραμμές καταναλώνω 10% επιπλέον σε λτ/100χλμ αλλά με την μισή τιμή που έχει το LPG δεν έχει και πολύ σημασία.
Με βενζίνη το focus αποδίδει λίγο καλύτερα αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή ως αμελητέα.
Πρόβλημα μόνιμο ... το τσεκ του κινητήρα αναμένο. Κάποια στιγμή καταφέραμε και το σβήσαμε αλλά δεν ασχολούμαι παραπάνω από την στιγμή που τα code errors δεν δείχνουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά "μη αναμενόμενη ποιότητα μίγματος"
Λόγω πολλών χλμ καθημερινώς έχω κάνει ήδη απόσβεση σε 7 μήνες.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Υγραεριο?

δεν χρειαζονται προσθετη λιπανση τα καταλυτικα αυτοκινητα.

παλια χρειαζονταν γιατι η βενζινη περιειχε μολυβδο που λιπαινε τις βαλβιδες.

στα καταλυτικα αυτο καταργηθηκε γιατι καταστρεφη τον καταλυτη και φυσικα οι βαλβιδες τους ειναι

σχεδιασμενες να μην χρειαζονται λιπανση.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Υγραεριο?

κάθε εταιρία έχει συγκεκριμένα ΚΙΤ για κάθε κινητήρα. Στο κάθε ένα από αυτά είτε υπάρχει έξτρα σύστημα λίπανσης είτε όχι.

Στο δικό μου Xsara picasso 1.8 η BRC δεν είχε. Στα mazda-nissan ξέρω ότι έχει.

Έχω κοντά 2 χρόνια και περίπου 60000 χωρίς προβλήματα, μόνο οικονομία...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top