Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές

R U Sure? Έχω την εντύπωση ότι εκείνη την εποχή, το flash ανήκε ακόμη στη Macromedia.

(Ωχ παναγιά μου, είπα macromedia και θυμήθηκε το ελεεινό Director, για όποιον το θυμάται. Μπρρρρρρρρρ...)
Εννοώ το Photoshop, και το μίσος του Stevie γιά την εταιρεία.
Τι απώλειες θα είχε από το flash? :203:
 


Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Τουλάχιστον ελπίζω να συμφωνούμε ότι αν δεν υπήρχε το iPhone, ακόμα θα είχαμε htc με windows 6.x! Ακόμα θυμάμαι που χρειαζόμασταν 3 restore την εβδομάδα!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

με το αν δεν προχωρά η τεχνολογία, δηλ. αν δεν υπήρχε το UNIX δεν θα είχαμε σήμερα MAC OS X.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Μα φυσικά και θα φτάναμε πάλι εδω που είμαστε σήμερα! Αλλα υπήρχε ένα trigger και κάτι που θα γινόταν σε x χρονικό διάστημα έγινε σε x/5!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Μα φυσικά και θα φτάναμε πάλι εδω που είμαστε σήμερα! Αλλα υπήρχε ένα trigger και κάτι που θα γινόταν σε x χρονικό διάστημα έγινε σε x/5!
Αυτό είναι σωστό Mike. Το θέμα βέβαια είναι τι γίνεται από εδώ και πέρα.

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Συγγνώμη για να καταλάβω, τί το κακό βρίσκετε στο flash; Και ένα δεύτερο, αν δεν κάνω λάθος δηλαδή, ολόκληρο το Youtube παίζει πάνω σε flash. Με ποια λογική λέτε πως είναι κάτι παρακατιανό στο Internet;
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

..απορω πως στον κορακα συμπαθειτε ρε παιδια τα android..εγω οσες συσκευες android επιασα στα χερια μου κυριολεκτικα σερνονταν μπροστα στο 3gs μου..εκτος αυτου το κινητο αν δε κανω λαθος προοριζεται ΚΥΡΙΩΣ για καθημερινη, everyday που λεμε, χρηση, και οχι για απαιτητικες εξειδικευμενες εφαρμογες που χρειαζεται το 1% του κοσμου..οποτε εφοσον το 99% μου τα κανει ΤΕΛΕΙΑ διχως ΚΙΧ, γιατι να προτημησω android Πλατφορμα ας πουμε?..

ααα μη ξεχασω...ειτε μας αρεσει ειτε οχι, οι περισσοτεροι που δε γουσταρουν iphone ειναι αυτοι που δε μπορουν να παιξουν farma στο facebook ε.. και μην ακουσω οχι.. :116:
 

Μηνύματα
629
Reaction score
0
Μπα υπαρχουνε και αλλοι που εκτος απο flash περιεχομενο δεν μπορουνε να δουλεψουνε με το ηλιθιο iTunes(πραγματικα δεν εχω συναντησει πιο δυσχρηστο προγραμμα-οταν σκεφτομουνα να παρω και ενα wp7 οι κατοχοι i συσκευων λεγανε ποσο δυσχρηστο ειναι το zune-καμια σχεση ολα ομορφα και απλα).
Επισης ειναι κατοχοι που θελουνε παραμετροποιηση και οχι κουτακια σε ολοι την home screen,που θελουνε προγραμματα δωρεαν και οχι να περιμενουνε προσφορες για μια εφαρμογη,τελος ειναι αυτοι που δεν εχουνε να δωσουνε πανω απο ενα μισθο...το galaxy s2 το βρισκεις σε χαμηλοτερη τιμη απο το 4αρι καινουργιο και απο hardware και δυναμη ειναι σαν να συγκρινεις 320
Me enzo

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Συγγνώμη για να καταλάβω, τί το κακό βρίσκετε στο flash; Και ένα δεύτερο, αν δεν κάνω λάθος δηλαδή, ολόκληρο το Youtube παίζει πάνω σε flash. Με ποια λογική λέτε πως είναι κάτι παρακατιανό στο Internet;
Η αιώνια λογική των i-mac users: Δεν θέλω ότι δεν έχω. Το βάζουν κάθε βράδυ σε... i-pod και το ακούνε όλη νύχτα ενώ κοιμούνται. Το πρωί γράφουν στα φόρουμς. :114:

...
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Μπα υπαρχουνε και αλλοι που εκτος απο flash περιεχομενο δεν μπορουνε να δουλεψουνε με το ηλιθιο iTunes(πραγματικα δεν εχω συναντησει πιο δυσχρηστο προγραμμα-οταν σκεφτομουνα να παρω και ενα wp7 οι κατοχοι i συσκευων λεγανε ποσο δυσχρηστο ειναι το zune-καμια σχεση ολα ομορφα και απλα).
Επισης ειναι κατοχοι που θελουνε παραμετροποιηση και οχι κουτακια σε ολοι την home screen,που θελουνε προγραμματα δωρεαν και οχι να περιμενουνε προσφορες για μια εφαρμογη,τελος ειναι αυτοι που δεν εχουνε να δωσουνε πανω απο ενα μισθο...το galaxy s2 το βρισκεις σε χαμηλοτερη τιμη απο το 4αρι καινουργιο και απο hardware και δυναμη ειναι σαν να συγκρινεις 320
Me enzo

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
εγω πάλι κάνω τα παντα απο το iTunes, Κατεβαζω εφαρμογές για Mac, iPhone, iPad ακούω τη μουσικη μου, Κατεβαζω videos! Δεν μπορω να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς iTunes! Αυτο που θέλω να πω ειναι το πως εχεις συνηθίσει!

Περι hardware που λες, αλλα πράγματα δείχνουν τα benchmarks γιατι δεν ειναι μόνο θέμα hardware αλλα και πως συνεργάζεται με το software! Και ενώ το android ειναι αναγκασμένο να παίζει σ ε 100 διαφορετικά τηλέφωνα, το iOS φτιάχνεται αποκλειστικά για το iPhone και το iPad, ένα πολυ συγκεκριμένο hardware!

Παρεπιπτοντως χρησιμοποιώ σταθερά Mac απο το 1999, και πρώτη φορα σε ηλικία 6 χρόνων! Άρα απλα προσπερνω τις σποντες του τσαρουχιτο! :116:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Έλα ρε Mike... σε λίγο θα με πεις ότι είναι και θέμα μάτσινγκ. :114:
Εντελώς πληροφοριακά, το iOS σε άλλες συσκευές έπαιξε πολύ πιο γρήγορα. :126:

...
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Re: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Έλα ρε Mike... σε λίγο θα με πεις ότι είναι και θέμα μάτσινγκ. :114:
Εντελώς πληροφοριακά, το iOS σε άλλες συσκευές έπαιξε πολύ πιο γρήγορα. :126:

...
:204:

Για το δεύτερο που λες, δεν το πιστεύω, link or it didn't happen! :116:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιατί σου κάνει εντύπωση βρε; Υπάρχουν αρκετές πιο δυνατές συσκευές από το iphone και το ipad εκεί έξω.
Να ξέρεις ότι ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές κάνουν δοκιμές σε όλα τα πιθανά σενάρια h/w και s/w.

...
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Εντάξει, υποτίθεται ότι ένα τέτοιο τεστ θα είχε νόημα σε μηχανές περίπου παρομοιας ισχύος αν όχι ακριβωσ ιδιας, φυσικά και αν το βάλεις σε πενταπυρηνο θα τρέχει πιο γρήγορα!
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Η διαφορά ανάμεσα στους δύο κόσμους είναι θεμελιώδης.
Οι μεν θέλουν να μπορούν να τα κάνουν όλα, ακόμα και αν δεν τους χρειάζετε, ακόμα και αν κάνουν την ζωή τους δύσκολη.
Οι δε, θέλουν απλά να κάνουν την δουλειά τους. Δεν τους ένδιαφέρει πως, απλά θέλουν να την κάνουν.

Πιτσιρικάς ήμουν στην πρώτη κατηγορία. Κάθε 2-3 μήνες φορμάτ, όλα τακτοποιημένα, ούτε byte χαμένο απο την μνήμη/δίσκο.
Μετά κατάλαβα... Και πέρασα στην δεύτερη κατηγορία. Και απλά το απολαμβάνω... Διαβάζω διάφορα ποστς στην κατηγορία υπολογιστών, ο υπολογιστης δεν ξεκινάει, ο υπολογιστης πάει αργά, ο υπολογιστής κολάει, και χαμογελάω... γιατί πλέον ξέρω, ότι δεν τα χρειάζομαι όλα. Την ηρεμία μου χρειάζομαι και είμαι μια χαρά!

Οοοοοοοταν το Android φτάσει το user friendliness του iOS όταν φτάσει την ταχύτητά του, όοοοταν γίνει σταθερό και έχει άμεση απόκριση, τότε θα είναι ένα σύστημα της προκοπής. Μέχρι τότε το iOS είναι ακόμα πολύ μπροστά... απο το πρώτο slide/flip/scroll καταλαβαίνεις την διαφορά... Που να αρχίζεις να το φορτώνεις και προγράμματα το Android...

Τέλος, για να έρθουμε και στο θέμα μας, κάποιοι προβλέπουν τις εξελίξεις, κάποιοι απλά τις ακολουθούν, άλλοι και τις προβλέπουν και προσπαθούν να τις επιβάλουν.
Και για όσους λένε ότι ήταν μια φυσιολογική εξέλιξη, να τους ανταπαντήσω ότι εδώ και μια δεκαετία και παραπάνω ακούω ότι μια φυσιολογική εξέλιξη είναι ο θάνατος του Unix (ή εν πάση περιτπωσει των Unix-οειδών συστημάτων και μάλιστα τν ακριβών, όχι τo τσάμπα Linux).
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Όχι μόνο το εγκαταλείπει αλλα συντάσσεται με την αποψη του Jobs!

http://www.bbc.co.uk/news/technology-15648899

"We will no longer continue to develop Flash Player in the browser to work with new mobile device configurations (chipset, browser, OS version, etc) following the upcoming release of Flash Player 11.1 for Android and Blackberry Playbook,"


Adobe says it now believes the alternative HTML 5 technology offers the "best solution" because it is "universally supported". :116:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Να δεις που κάποτε θα καταργηθεί και η USB θύρα.
To' ξερε ο Jobs, το 'λεγε αλλά δεν τον ακούγαμε. :135:

...
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Η Adobe σταματά τον Flash Player για τις φορητές συσκευές.

Adobe says it now believes the alternative HTML 5 technology offers the "best solution" because it is "universally supported". :116:
To "universal support" τεχνολογιών από browsers είναι το πιο κακόγουστο αστείο που έχει ειπωθεί ποτέ...
Το flash μπορεί να μην το συμπαθώ αλλά τουλάχιστον δίνει ομοιογενή εμπειρία χρήσης όπου και να τρέξει...
Όταν υπάρχει ακόμα εκεί έξω IE 6... Όταν έχουμε διαφορές στο rendering όχι μόνο από εταιρεία σε εταιρεία αλλά και από έκδοση σε έκδοση τι να λέμε...
Κουράγιο να χεις να 3πλο-γράφεις κώδικα και να τον τεστάρεις σε 15 browsers...
HTML 5.... καλό ανέκδοτο... Άλλο ένα πιασάρικο όνομα για να ζητάνε ανούσια πράγματα οι ημιμαθείς μανατζαρέοι...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Βλέποντάς το καθαρά από άποψη ασφάλειας, χαίρομαι που θα φύγει αυτό το γεμάτο "τρύπες" δημιούργημα, τόσο εγγενή (για τα οποία ευθύνονται κάποιοι ημιμαθείς developers στην Adobe), όσο και υλοποίησης (για τα οποία ευθύνονται οι διάφοροι ημιμαθείς developers που δούλευαν πάνω σε αυτό για να παρουσιάσουν ένα τελικό προϊόν).
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top