Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Όταν κάνω streaming ταινίες δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι. Στο menu των υπότιτλων οι υπότιτλοι είναι off και δεν με αφήνει να τους κάνω on. Ξέρει κανείς τι παίζει? Διαβάζει υπότιτλους (srt) μέσω δικτύου?
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Α! Τώρα έθεσες θέμα και με έκανες να πάω να το δοκιμάσω. Δεν το είχα τσεκάρει αυτό γιατί μέχρι τώρα πάντα παίζω από τον δικό του εσωτερικό δίσκο. Το δίκτυο το χρησιμοποιώ μόνο για να τον φορτώνω. Τέλος πάντων... Δοκίμασα το streaming και παίζουν κανονικά οι ελληνικοί υπότιτλοι .srt Κανένα πρόβλημα. Μπορώ να τους κάνω on ή off με το κουμπί των υποτίτλων.
Γενικώς δεν παρατηρώ καμμία διαφοροποίηση με το streaming μέσω δικτύου. Συμπεριφέρεται ακριβώς σαν να έπαιζε από τον δικό του δίσκο.
Άρα για ξαναψάξε το λίγο.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

UPnP / DLNA Server

H τελευταία έκδοση της μαϊμούς Mediamonkey 4.0 έχει ενσωματωμένο UPnP / DLNA server.
Εάν τον ενεργοποιήσετε τότε το TurboX player έχει την δυνατότητα να βλέπει ολόκληρη την database με τις μουσικές σας ακριβώς όπως την έχει καταχωρημένη η μαϊμού.
Μπορείτε να επιλέγετε τα τραγούδια σας με βάση τον καλλιτέχνη, το album, το είδος μουσικής και ότι άλλο θέλετε. Μπορείτε π.χ. να πείτε στο TurboX να παίξει τα κομμάτια που έχετε βαθμολογήσει ως 5άστερα, κλπ.

Το ίδιο μπορεί να γίνει και με το foobar αρκεί εκεί να έχετε εγκαταστήσει το κατάλληλο plugin.
Το MediaMonkey όμως δεν θέλει plugin απλώς μέσα από το menu tools options library media sharing να τσεκάρουμε την επιλογή enable media sharing και add share να του πούμε να κάνει π.χ. share όλη του την μουσική
 

Μηνύματα
629
Reaction score
0
Κανενα καλο filmware βρεθηκε..εγω εχω προβλημα με το wi-fi ειναι τραγικα αργο..παω να δω βιντεο στο youtube και κολλαει συνεχεια...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

To wi-fi ούτως ή άλλως δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος μετάδοσης video. Καλύτερα να το συνδέσεις ενσύρματα.
 

Μηνύματα
629
Reaction score
0
Δεν θελω να μεταφερω εικονα HD αλλα να δω ενα βιντεακι απλο η να μεταφερω κατι απο το pc ασυρματα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Βιντεάκι απλό και οτιδήποτε σε SD μου το μεταφέρει άνετα μέσω wi-fi δεν είχα ποτέ πρόβλημα...
Στα HD είναι που θέλει ενσύρματο δίκτυο.

Εχεις φορτώσει το τελευταίο firmware που δίνει το Πλαίσιο εδώ;

Στο κάτω μέρος της σελίδας:
http://www.plaisio.gr/Peripherals/P...scar-3-5-Sata-HDMI-USB2-0-Host-BT3548HL-R.htm
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να περιγραψω κι εγω την μικρη μου εμπειρια με το εν λογω μηχανακι...
δεν μου διαβαζει τους εξωτερικους δισκους (σε fat32 παρολο που αναφερει οτι μπορει να το κανει) παρα μονο οταν μετετρεψα ενα απο αυτους σε ntfs και μονο αφου εγκατεστησα εσωτερικο δισκο στο μηχανημα...
το πηρα για να ακουω τις μουσικες μου απο τους δισκους...με καμμια δεκαρια τιτλους να εμφανιζονται στην οθονη ,πως να ψαξω μια "δισκοθηκη " 4.000 τιτλων?
το πηρα προχτες....η μελετη συνεχιζεται....
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

το πηρα για να ακουω τις μουσικες μου απο τους δισκους...με καμμια δεκαρια τιτλους να εμφανιζονται στην οθονη ,πως να ψαξω μια "δισκοθηκη " 4.000 τιτλων?
το πηρα προχτες....η μελετη συνεχιζεται....
Γενικώς αυτά τα μηχανάκια είναι προσανατολισμένα στην αναπαραγωγή ταινιών και όχι μουσικής. Το συγκεκριμένο μπορεί να παίζει όλων των ειδών τα μουσικά αρχεία που κυκλοφορούν και μάλιστα ενώ ακούς κάποιο μουσικό κομμάτι σε ένα folder μπορείς να κάνεις browsing τα άλλα folders προκειμένου να επιλέξεις το επόμενο. Εχει δυνατότητα να φτιάχνει και playlists. Βέβαια πόσο πρακτικό είναι το να κάνεις browsing τα folders με το τηλεκοντρόλ... Μάλλον καθόλου. Σίγουρα στο PC με το ποντίκι γίνονται πιο εύκολα αυτές οι δουλειές.

Μία σημαντική βοήθεια είναι να ενεργοποιήσεις DLNA server στο MediaMonkey ή στο Foobar2000 οπότε το player θα "βλέπει" όλη την database της μουσικής όπως την βλέπουν τα προγράμματα ταξινομημένη ανά καλλιτέχνη, ανά album, ανά είδος μουσικής κλπ. Οπότε είναι κάπως πιο εύκολο να επιλέξεις από το να ψάχνεις τα folders στους δίσκους.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Το πήρα από stock αφού το είδα σ'ένα φίλο αλλά δε μπορώ να συνδεθώ με τπτ στο δίκτυο. Τι με wifi, τι ασύρματα, τι με guest, τι νεο account έφτιαξα, αυτό τίποτα, μουλάρι
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Re: Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω και γω πως θα το κάνω να συνδεθεί στο δίκτυό μου γιατί
αντιστέκεται με όλες του τις δυνάμεις!
HELP please!!!
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Ενσύρματο, ή ασύρματο δίκτυο; Τι πρόβλημα έχεις; Δεν παίρνει IP; Δεν βλέπει τα shared forders; Δεν βλέπει τον DLNA server;
Για γίνε πιο συγκεκριμένος...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Aσύρματα δεν συνδέεται.DHCP Not ready το αποτέλεσμα στο wireless setup.
Του δίνω το pre-shared key αλλά τίποτα!
Ενσύρματα δεν μπορώ να το συνδέσω γιατί δεν έχω τόσο μακρύ καλώδιο!
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Κλεισε το security στο wireless να δουμε αν θα μπει πρωτα...Αν μπει, το βρηκαμε το προβλημα!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Το έκανα.Πήρε μια κάποια ip στην ενότητα wireless setup αλλά δεν έβλεπε τον shared σκληρό του
desktop και το desktop δεν το έβλεπε σαν host name.To host name δεν πρέπει να αναγνωρίσει το
desktop?
Στην ενότητα PPPoE μου έγραφε can't get ip ή κάτι τέτοιο τελωσπάντων
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Αν συνδεθηκε χωρις security τουλαχιστον παλι καλα...εχεις το security σε WPA στο ρουτερ?
Οσον αφορα τα υπολοιπα, καποιος που εχει το ιδιο μηχανημα θα μπορουσε να σε κατατοπισει για το πως βλεπει το pc, αλλα κι εγω πιστευω πως θα επρεπε να δοκιμασεις πρωτα να το συνδεσεις με μακρυ καλωδιο, η τουλαχιστον να το πας κοντα στο ρουτερ (παλι καλωδιο), γιατι αν με το καλωδιο δει το PC αμεσως, ξερουμε οτι το μηχανημα δουλευει...:116:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ναι Δημήτρη έτσι θα το κάνω.Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω ένα καλώδιο να το συνδέσω να δω τι θα
κάνει.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Γνωρίζει κάποιος, στο Oscar II, ποιο είναι το user name και password για τον FTP server;

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Ναι Δημήτρη έτσι θα το κάνω.Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω ένα καλώδιο να το συνδέσω να δω τι θα
κάνει.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Και σε μένα μακρυά από το router βρίσκεται. Το έχω συνδέσει με αυτά τα εξαιρετικά powerline kits τα οποία δουλεύουν ΚΑΙ σε διαφορετική φάση 3φασικού ρεύματος.



http://www.plaisio.gr/Peripherals/N...erline-TL-PA211-Kit-200-Mbps-TL-PA211-KIT.htm

Ούτως ή άλλως το wireless ακόμα και αν πιάνει άψογα δεν επαρκεί για την μετάδοση HD εικόνας. Και επειδή τέτοιου είδους μηχανάκια τα παίρνεις για να βλέπεις HD τότε η ενσύρματη σύνδεση στο router είναι μονόδρομος.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Το έκανα.Πήρε μια κάποια ip στην ενότητα wireless setup αλλά δεν έβλεπε τον shared σκληρό του
desktop και το desktop δεν το έβλεπε σαν host name.To host name δεν πρέπει να αναγνωρίσει το
desktop?
Για να μπορέσει το PC να δει το Oscar και τον σκληρό του δίσκο πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει στο setup τον Samba server: on
Την πρώτη φορά μπορεί τα windows να μην το δουν αμέσως οπότε πας στις ρυθμίσεις του Oscar βλέπεις τι IP έχει πάρει και ανοίγεις ένα παράθυρο στα windows χρησιμοποιώντας π.χ. το IP που είδες ώς εξής: \\192.168.1.95
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top