yamaha soavo-1

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: yamaha soavo-1

Εγώ προσωπικά, όπως έχω γράψει κάποιες φορές, μετάνιωσα που ήμουν early adopter και ήμουν αρκετές φορές.
Τώρα πια όχι.
Και προτιμώ να πάρω κάτι μεταχειρισμένο σε πολύ φτηνή τιμή, παρά καινούργιο.
Εκτός από πράγματα που έχουν π.χ. μηχανικές τριβές, άρα φθορές, ή λάμπες που μετράνε ώρες κ.λ.π.
Όσο για την έρευνα και ανάπτυξη, δεν το δέχομαι σήμερα.
Τα πάντα έχουν ανακαλυφθεί και αναπτυχθεί από τότε και τα πληρώσαμε πολύ ακριβά και χαλάλι τους.
Αλλά σήμερα τι αναπτύσουν σε μηχανικό σκληρό δίσκο; Όλα τα έχουν έτοιμα.
Αλλάζουν την χωρητικότητα μόνο, τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια εδώ και χρόνια.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: yamaha soavo-1

Από την στιγμή που έχουμε δει πολλές φορές κατά την απόσυρση ενός μοντέλου από την αγορά, λόγω έλευσης του καινούργιου, να πωλούνται κάτω από την μισή τιμή, "στο κόστος" όπως μας λένε τα μαγαζιά, που αγόρασαν από την αντιπροσωπεία, άρα ακόμη πιο χαμηλά, αλλά χωρίς χάσιμο, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι τα προϊόντα κοστολογούνται έτσι που τελικά στην λιανική μπορεί να είναι έως και 10 φορές πάνω από την τιμή που κοστίζει στον κατασκευαστή.
Ας θυμηθούμε τα DVD players BlueSky που πωλούνταν στα καρφούρ κατά παλέτες έναντι 29,90 ευρώ.
Με βάση την έρευνα που είχε κάνει το περιοδικό Digital Vision το μηχανάκι έβγαινε από το εργοστάσιο (Κίνα) με ένα ευρώ!!
Πρέπει να βγάλει κέρδος και ο αντιπρόσωπος Ευρώπης και ο αντιπρόσωπος κάθε χώρας της Ευρώπης και οι κατά τόπους αντιπρόσωποι και τα μαγαζιά.
Και όλοι θέλουν καλό κέρδος δεν αρκούνται σε μικρά ποσοστά.
Παραδείγματα:
Το iphone βγαίνει με κόστος 100 δολάρια περίπου απ΄ότι είχα διαβάσει και φτάνει στα 600 - 700 - 800 έξω στην αγορά.
Ο προβολέας της Infocus SP5000 όταν βγήκε είχε 3000 ευρώ, και κάποια στιγμή τον αγόρασα με 999 καινούργιο.
Η οπτική ίνα που είχα πληρώσει με 45.000 δραχμές κάποια στιγμή είχε πλέον 20 ευρώ.
Τα πράσινα πολύ δυνατά Laser pointer των 150 mw που είχα πληρώσει με 270 ευρώ, τώρα στα κινέζικα έχουν 5 ευρώ!!!
Παίρνω συνέχεια τέτοια και τα δίνω και για δωράκια σε φίλους.
Ο πρώτος φούρνος μικροκυμάτων που πήρα είχε 180.000 δραχμές και σήμερα έχει καλύτερους με 30 ευρώ.
Να πούμε για τους επεξεργαστές, τους σκληρούς και τις κάρτες γραφικών των υπολογιστών;
Που είχα πληρώσει σκληρό 100.000 δραχμές τα 10 ΜΒ τότε;
Και εκτυπωτή inkjet 120.000 δραχμές και σήμερα έχουν 30 ευρώ;
Και άλλα πολλά βέβαια.
Με γνώμονα όλα αυτά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα πάντα τα πληρώνουμε πολύ πιο ακριβά απ΄ότι κοστίζουν στην πραγματικότητα.

Αυτή είναι η λειτουργία του καπιταλιστικού συστήματος!

Συνεπώς δεν μπορεί να στρέφεται σαν επιχείρημα κατά συγκεκριμένου προϊόντος σε μια προσπάθεια απαξίωσης του.


:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: yamaha soavo-1

Μιχάλη καλημέρα!
Κάπως έτσι είναι τα δεδομένα αλλά όχι πάντα..

Είναι δεδομένο οτι ένα προϊόν όταν βγεί στην παραγωγή, κοστολογείται έτσι ώστε να καλύπτει πολλές παραμέτρους ασφαλείας, όσον αφορά τη λιανική του.

Μιλώντας για σοβαρές εταιρίες πάντα και όχι για τους κινεζοφτιάχτρες, το προϊόν "φορτώνεται" στην πλάτη του το κόστος της έρευνας, της σχεδιαστικής ανάπτυξης και υλοποίησης, τα μεταφορικά, τη διαφορoποίηση των τιμών του πετρελαίου καθώς και των υπόλοιπων προμηθευτών ως προς την εταιρία κατά τη διάρκεια της παραγωγής του (πχ για ένα έτος).
Επιπλέον "σηκώνει" το κέρδος του εργοστασίου, της θυγατρικής (εαν υπάρχει) στην Ευρώπη, Ασία κλπ και το κέρδος του αντιπροσώπου - εισαγωγέα. Επίσης στο κόστος μπαίνει και το budget που θα διαθέσει η εταιρία για μια ενδεχόμενη προώθηση του.
Παράμετροι που κατά το μεγαλύτερο μέρος τους ΔΕΝ υπολογίζουν οι συμπαθείς κινέζοι φίλοι μας.

Βγαίνοντας μια τιμή "Χ", τότε ακολουθείται η κλασσική πορεία που διαγράφεται σε ΄σχεδόν όλα τα προϊόντα που βγαίνουν στην αγορά. Δηλαδή αν μετά από όλα αυτά διαμορφωθεί μια τιμή, τότε μπαίνει και ένα επιπλέον ποσοστό, ανάλογα με το αν είναι premium ή χαμηλής κατηγορίας. Στην πρώτη περίπτωση η διαμόρφωση της τιμής στην πορεία του έτους έχει μεγαλύτερα περιθώρια "ελεύθερης πτώσης", ενώ στη δεύτερη περίπτωση, όταν το προϊόν ανήκει στη χαμηλή κατηγορία και η εταιρία υπολογίζει σε τεμαχιακές πωλήσεις, τότε η διαφοροποίηση προς τα κάτω είναι μικρή έως και αστεία. (Ο ανταγωνισμός ...κρατάει χαμηλά τα πάντα)

Τεχνολογικά με την πάροδο του χρόνου, το κόστος παραγωγής πέφτει, οπότε και σε αυτήν την περίπτωση ο κινέζος θα μπορεί σε λίγα χρόνια να μας πουλάει τηλεόραση ή τελικό ενισχυτή στο ένα τρίτο της σημερινής αξίας. Ήδη έχουμε παραδείγματα πολλά και σε φθηνά μηχανήματα, αλλά και σε premium κατηγορίες.

Συμπέρασμα:
Όταν βλέπουμε ένα πχ. Soavo-01 να πωλείται 1500 ευρώ ενώ ξεκίνησε από τα 2200, τότε μεσοσταθμικά η εταιρία (αν υποθέσουμε οτι περισσότερα θα πουληθούν σε χαμηλή τιμή), έδωσε το ηχείο για 1700 ευρώ. Οπότε... αναμένετε στις αγορές σας και αποβάλλετε από το μυαλό σας την "καψούρα" της μοναδικότητας και της ματαιοδοξίας ενός "early adopter"!:137:
Σωστά!

Η κοστολόγηση ενός προϊόντος αλλά και η τοποθέτηση του στην αγορά, αποτελεί μέρος ξεχωριστής ειδικότητας της οικονομικής επιστήμης.


:107:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: yamaha soavo-1

Καλημέρα και από εμένα. Μόνο σου λες ότι οι Κινέζοι μας προσφέρουν ίδιας ή συγγενούς ποιότητας μηχανήματα στο 1/3 της τιμής τους οπότε που το κακό για τον καταναλωτή; Την έρευνα ας την κάνουν οι άλλοι. Και μη μου πεις ότι οι σοβαροί Κινέζοι δεν ξέρουν να αντιγράφουν απόλυτα :105:
Bεβαίως και ξέρουν να αντιγράφουν τέλεια.
Ασφαλώς και μπορούν να προσφέρουν ένα προϊόν ίδιο ή ενδεχομένως και καλύτερο στα σημεία, ακόμα και στο 1/5 της τιμής.

Μπορεί ο καταναλωτής να προτιμήσει τις κατασκευές τους.
Μετά όμως από κάποιο διάστημα, ίσως και να μην υπάρχει υποστήριξη για το προϊόν που αγόρασες.

Είναι όπως και στο σχολείο ή το πανεπιστήμιο που πήγαμε.
Εγώ πχ μπορούσα να είμαι εντελώς ασχετίδης, να πήγαινα για καφέ και ποτά όλη μέρα με τα πιπίνια τις φιλεναδίτσες μου και κάποιος άλλος να διάβαζε μανιωδώς για να περάσει.

Και οι δυο πήραμε το ίδιο "χαρτί" και βγήκαμε γιατροί!
Θα με εμπιστευόσουν να κάνω λίφτινγκ στην πεθερά σου???:205::204:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: yamaha soavo-1

Τα πάντα έχουν ανακαλυφθεί και αναπτυχθεί από τότε και τα πληρώσαμε πολύ ακριβά και χαλάλι τους.
Αλλά σήμερα τι αναπτύσουν σε μηχανικό σκληρό δίσκο; Όλα τα έχουν έτοιμα.
Αλλάζουν την χωρητικότητα μόνο, τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια εδώ και χρόνια.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Γι αυτό και η ΤV μου είναι CRT και στο desktop είμαι ακόμα με τους IDE..:143:
Χάλι μαύρο εεε???:405:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: yamaha soavo-1

Bεβαίως και ξέρουν να αντιγράφουν τέλεια.
Ασφαλώς και μπορούν να προσφέρουν ένα προϊόν ίδιο ή ενδεχομένως και καλύτερο στα σημεία, ακόμα και στο 1/5 της τιμής.

Μπορεί ο καταναλωτής να προτιμήσει τις κατασκευές τους.
Μετά όμως από κάποιο διάστημα, ίσως και να μην υπάρχει υποστήριξη για το προϊόν που αγόρασες.

Είναι όπως και στο σχολείο ή το πανεπιστήμιο που πήγαμε.
Εγώ πχ μπορούσα να είμαι εντελώς ασχετίδης, να πήγαινα για καφέ και ποτά όλη μέρα με τα πιπίνια τις φιλεναδίτσες μου και κάποιος άλλος να διάβαζε μανιωδώς για να περάσει.

Και οι δυο πήραμε το ίδιο "χαρτί" και βγήκαμε γιατροί!
Θα με εμπιστευόσουν να κάνω λίφτινγκ στην πεθερά σου???:205::204:
Ειδικά στο θέμα λιφτινγκ πεθεράς , ναι με 1000.:205::204:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: yamaha soavo-1

Θα με εμπιστευόσουν να κάνω λίφτινγκ στην πεθερά σου???:205::204:
Ναι αλλά ο ένας δέχεται να επέμβει τώρα ενώ για τον άλλο θα χρειαστεί να περιμένω!

Κι αν η πεθερά προλάβει και το σκάσει;


:142:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Απάντηση: yamaha soavo-1

......................
Εεεεεεεεπ! Η αυτολογοκρισία απαγορεύεται! Έξι μήνες ban! Κι άλλους έξι χωρίς μπαρ. Θα πίνεις μόνο μεταλλικό νερό!
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: yamaha soavo-1

παρακαλω να επικεντρωθουμε στο θεμα ....εχετε ξεφυγει εντελως ..............:104:
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Απάντηση: Re: Απάντηση: yamaha soavo-1

παρακαλω να επικεντρωθουμε στο θεμα ....εχετε ξεφυγει εντελως ..............:104:
Αφού τέλειωσε το ζήτημα, τί άλλο να πούμε; Τα Yamaha δεν παίζουν επειδή η Yamaha φτιάχνει και μηχανές, η Fujitsu δεν ξέρει να φτιάχνει κλιματιστικά επειδή φτιάχνει σκληρούς δίσκους και η Toshiba δεν ξέρει να φτιάχνει laptop επειδή φτιάχνει υδροηλεκτρογεννήτριες.

Τί δεν καταλαβαίνεις! :114:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: yamaha soavo-1

HXOΣ, Ιούλιος/Αύγουστος 2007, τευχ. 412, σελ. 72.







:107:
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: yamaha soavo-1

Oικογένεια SOAVO: όλα στη φόρα! (Οι αποκρίσεις τους).



Υπόμνημα:

1)Mπλε: subwoofer.

2)Mωβ: soavo 1

3)Πράσινο: soavo 2

4)Κόκκινο: το κεντρικό (;)

SOAVO 1 & SUB: οι αποκρίσεις εκπεφρασμένες σε db:
(υπολογισμός από τον γράφοντα).



(Το θέλει το subaki του ε;)


Μα καλά! Κι άλλο bonus;



:142:
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: yamaha soavo-1

Τελικά ο φίλος που έκραξε τα soavo έκανε τρελή διαφήμιση για τα ηχεία. Η Yamaha πρέπει να του στείλει δώρο ένα ζεύγος.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: yamaha soavo-1

Τελικά ο φίλος που έκραξε τα soavo έκανε τρελή διαφήμιση για τα ηχεία. Η Yamaha πρέπει να του στείλει δώρο ένα ζεύγος.
Φίλε δεν διάβασες τι είπα ούτε πριν την "διαφήμιση" ούτε μετά!

Αν το είχες κάνει θα έβλεπες πως ούτε "έκραξα" ποτέ το ηχείο αλλά ούτε και το "διαφήμισα!"

:107:
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: yamaha soavo-1

Στον kostasmara αναφέρομαι. Από εκεί ξεκίνησαν όλα...

Από αυτό "Θεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα το ηχειο ειναι ενα απο τα χειροτερα ηχεια που εχω ακουσει ποτε!!!"
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: yamaha soavo-1

Στον kostasmara αναφέρομαι. Από εκεί ξεκίνησαν όλα...

Από αυτό "Θεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα το ηχειο ειναι ενα απο τα χειροτερα ηχεια που εχω ακουσει ποτε!!!"
Aν έκανες χρήση του "quote" δεν θα υπήρχε παρεξήγηση...


:107:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top