Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Κοινόχρηστο στον υπολογιστή?Εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί έχω mac και δεν ξέρω από windows.:203:
Ρώτα στα htpc τον gkontoletas,θα σε βοηθήσει μόλις το διαβάσει
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Υπαρχει τροπος το player ενα αρχειο με ηχο dts-hd να τον κανει μετατροπη σε απλο dts και να τον βγαλει απο την εξοδο optical ?
 

Μηνύματα
1.003
Reaction score
19
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

ναι απο την optical μονο dts και dolby digital θα παρεις
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

ναι απο την optical μονο dts και dolby digital θα παρεις

Μηπως θα μπορουσες να μου πεις τις ρυθμισεις που πρεπει να βαλω γιατι δεν το καταφερνω ?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Στις ρυθμίσεις του ήχου του Dune θα βάλεις Spdif->Passthrough και hdmi disable.Το dune το συνδέεις με οπτική στον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Στις ρυθμισεις εχει μονο bitsream και pcm πουθενα Passthrough .Τι απο τα δυο να βαλω ?
 


Μηνύματα
717
Reaction score
804
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Τελικα η σωστη ρυθμιση ειναι το PCM .Με bitstream δεν ακουγοταν τιποτα .
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια .
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Καλημέρα.Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το HD TV-301AW θα ήθελα όποιος το έχει να μου λύσει κάποιες απορίες που έχω.

1)Στο επίσημο site δεν αναφέρει πουθενά για dts.Το υποστηρίζει?Τα dolby trueHD και DTS HD MA παίζουν ή όχι?
2)Εκτός από υποστήριξη ελληνικών υπότιτλων με ενδιαφέρει να υποστηρίζει και ρώσσικη κωδικοποίηση.Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα πουθενά ποιες κωδικοποιήσεις υποστηρίζει και για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό.
3)Αν συνδέσω τον player ασύρματα στο δίκτυο μπορώ να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή και να αντιγράφω αρχεία στον εσωτερικό σκληρό που θα βάλω στον player(ή και σε εξωτερικό)?Δεν με ενδιαφέρει να κάνω streaming.Απλά copy/paste τα αρχεία μου απευθείας χωρίς να χρειάζεται να μετακινώ τον σκληρό δίσκο από εδώ και από κει.
4)Έχει δικό του jukebox ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή όπως το yadis?Είναι εύκολη διαδικασία?
5)Παίζει τα καινούργια mkv που έχουν header compression?
6)Από που μπορώ να το αγοράσω?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Re: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Καλημέρα.Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το HD TV-301AW θα ήθελα όποιος το έχει να μου λύσει κάποιες απορίες που έχω.

1)Στο επίσημο site δεν αναφέρει πουθενά για dts.Το υποστηρίζει?Τα dolby trueHD και DTS HD MA παίζουν ή όχι?
2)Εκτός από υποστήριξη ελληνικών υπότιτλων με ενδιαφέρει να υποστηρίζει και ρώσσικη κωδικοποίηση.Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα πουθενά ποιες κωδικοποιήσεις υποστηρίζει και για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό.
3)Αν συνδέσω τον player ασύρματα στο δίκτυο μπορώ να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή και να αντιγράφω αρχεία στον εσωτερικό σκληρό που θα βάλω στον player(ή και σε εξωτερικό)?Δεν με ενδιαφέρει να κάνω streaming.Απλά copy/paste τα αρχεία μου απευθείας χωρίς να χρειάζεται να μετακινώ τον σκληρό δίσκο από εδώ και από κει.
4)Έχει δικό του jukebox ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή όπως το yadis?Είναι εύκολη διαδικασία?
5)Παίζει τα καινούργια mkv που έχουν header compression?
6)Από που μπορώ να το αγοράσω?
1) Ναι κανονικά
2)Υποστηρίζει και ρώσικους υπόττιλους και ρώσικο μενού,αν θες ακόμη!
3)Ναι,κανένα πρόβλημα στο copy/paste μέσω δικτύου
4)Οχι δεν έχει δικό του jukebox,θα πρέπει να χρησιμοποιείς προγράμματα στον υπολογιστή γι'αυτή τη δουλειά.Δεν εείναι κάτι δύσκολο αρκεί να έχεις δώσει σωστά τους τίτλους στα folders της κάθε ταινίας
5)Ναι χωρίς πρόβλημα
6)Από εδώ που είναι και ο επίσημος αντιπρόσωπος.
 

Μηνύματα
151
Reaction score
18
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

2)υποστηριζει Cyrillic (1251),οποτε φανταζομαι ,ΝΑΙ
3)υποστηριζει:αποκοπη,αντιγραφη,επικολληση,διαγραφη,μετονομασια κ.λ.π.ΝΑΙ
4)χρησιμοποιω το yadis
5)οτι του εδωσα επαιξε.Φανταζομαι ΝΑΙ
6)Απο την επισημη αντιπροσωπεια σε τιμη Ευρωπης.http://www.projecting-art.com/
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Re: Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Με βοηθάτε πάρα πολύ.Με καλύψατε σε όλα.Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι και το WD media player gen 2 που έχω υποστηρίζει cyrillic 1251 καθώς και Cyrillic KOI8-R αλλά και στις 2 επιλογές τους υπότιτλους τους εμφανίζει λάθος.Νομίζω ότι άλλο cyrillic και άλλο ρώσικη υποστήριξη.Τουλάχιστον στην σελίδα του xtreamer sidewinder 3 που κοίταγα επίσης γράφει ότι υποστηρίζει τόσο cyrillic όσο και ρώσσικα.Άρα μάλλον είναι διαφορετικά.Δεν θέλω να το αγοράσω και στο τέλος να ανακαλύψω ότι δεν τους υποστηρίζει.Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το τσεκάρω αυτό...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Αυτό μόνο κάποιος που γνωρίζει ρώσικα μπορεί να μας το επιβεβαιώσει αν ισχύει ή όχι.Πάντως τα Dune στη Ρωσία και την Ουκρανία είναι από τα πιο δημοφιλή players.Ωστόσο κάτσε να δω το μενού του μήπως γράφει και κάτι άλλο και θα σου πω.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Στο interface language έχει κάτι σαν PycckNN (που τα Ν είναι ανάποδα) που μου κάνει σαν ρώσικα και στους υπότιτλους δεν ξέρω αν έχει σχέση το Baltic (cp-1257).
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Για το Baltic μάλλον βλακεία είπα δε νομίζω ότι αφορά ρώσικους υπότιτλους,αν και ένα μικρό κομμάτι της Ρωσσίας βρέχετε από τη Βαλτική.
Πάντως το μενού υποστηρίζει σίγουρα ρώσικα,το λένε και στο site τους και δε μπορεί να υποστηρίζει ρώσικο μενού και όχι ρώσικους υπότιτλους!
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Όντως είναι λίγο κουφό να έχει ρωσσικά μενού και να μην έχει υπότιτλους οπότε μάλλον θα τους υποστηρίζει.Αλλά θα καλέσω την αντιπροσωπία να τους ρωτήσω ώστε να είμαι 100% σίγουρος
 

Μηνύματα
151
Reaction score
18
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Καλημερα σε ολους.Φιλε viper550,τωρα μολις εβαλα ρωσικους υποτιτλους στο Ice Age Continental Drift 2012 1080p και τους επαιξε κανονικα,χωρις φυσικα να καταλαβαινω τιποτα.Μεινε ησυχος λοιπον.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για το ενδιαφέρον και για τον χρόνο που αφιερώνεις για να με βοηθήσεις αλλά ο μόνος τρόπος για να είμαι σίγουρος ότι τα δείχνει σωστά είναι να δω μία φωτογραφία από την ταινία με τους υπότιτλους γιατί μπορεί σε σένα να φαίνονται σωστά αλλά από την στιγμή που δεν ξέρεις ρώσσικα μπορεί να μην είναι σωστά.Και στο WD που έχω αν βάλεις cyrillic νομίζεις ότι τα δείχνει σωστά.Οι χαρακτήρες εμφανίζονται σαν ρώσσικοι αλλά όταν τα είδε ένας γνωστός μου που ξέρει ρώσσικα μου είπε ότι είναι τελείος λάθος και σίγουρα οφείλεται στην κωδικοποίηση γιατί όταν το έπαιξα στον υπολογιστή μου είπε ότι οι υπότιτλοι είναι σωστοί και όλα εμφανίζονται σωστά.Επειδή δεν θέλω να σε βάλω σε κόπο να τραβάς φωτογραφίες η μόνη λύση που υπάρχει είναι να πάμε στην αντιπροσωπία και να το δοκιμάσω από κοντά με ρώσσικους υπότιτλους ώστε να είμαι ήσυχος.
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Tv-101/301

Version "121018_0846" (the latest stable version)



http://dune-hd.com/firmware/

Changes since 120815_2150:

- NOTE: This is a minor update to 120815_2151.

- Dune HD TV models: Bugfix: Vidimax application could report "error 7" in
some cases during playback.

- Bugfix: fixed problem with the playback of certain MMS URLs (the problem
appeared in the firmware version 120608_1420_beta).

- Bugfix: playback of MPEG-TS streams w/o audio and with temporary audio
dropouts could cause problems. (This includes playback of multicast, HLS,
DVB MPEG-TS streams.)

- Bugfix: playback of media content via HTTP protocol could cause hangup in
some cases (e.g. when the server did not respond).

- HLS playback improvements:
- By default, the initial quality is now chosen based on the previous
statistics (remembered till reboot).
- Various performance and stability improvements.
- Bugfix: too long HLS URLs were refused to play.

- media_url: 'hls_initial_bandwidth' parameter extended with new possible
values: 'auto' and 'auto_high'.
- More details: http://dune-hd.com/support/misc/media_url.txt

- Improvements in API for PHP plugins:
- Default PHP plugin operation timeout increased to 60 seconds.
- Bugfix: PHP plugin operation was handled in wrong way in some cases.
- Bugfix: EPG OSD column had wrong title in some cases.

- Dune HD TV models: Improvements in API for HTML+JS applications:
- Bugfix: when playing HLS stream, read error events could be wrongly
generated even in the absence of any errors.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.865.076
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top