Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ρε παιδιά; Τελικά, 30 ή 35 εκατοστά; Αποφασίστε επιτέλους, να ξέρουμε κι εμείς! Μπαααααααα...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Για τα δικά σου ηχεία τα MI 2 ή και MI 3 ... http://www.goertzaudio.com/contents/en-us/d16_MI_Speaker_Cables.html

τα χω βρει φθηνά εδώ με 20usd μεταφορικά, δεν έχω ψάξει Ελλάδα όμως πόσο κάνουν...
http://www.partsconnexion.com/wire_speaker_goertx.html

Κοίτα και ωραίες μπανανούλες...τσιμπάνε όμως λίγο...http://www.partsconnexion.com/product7682.html
ετσι για την κουβεντα μεσιε.....70 ποντους χυμα ΜΙ 3 Η 2 που θα βρουμε?χυμα ομως αμπανανοτο.....
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ρε παιδιά; Τελικά, 30 ή 35 εκατοστά; Αποφασίστε επιτέλους, να ξέρουμε κι εμείς! Μπαααααααα...
Θα την μετρησει ο Μανος και θα σου πει.....υπομονη νεε μου!!!!!:laugh:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.680
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

33,4 εκατοστά; για να δούμε:
Διαβάζετε "ανάμεσα στις γραμμές"; Ορίστε, μασημένη τροφή:

Μήκος μόλις 30 εκατοστά.
30 εκατοστά πάλι.
Δεν περίμενα όμως τόση διαφορά με 30 εκατοστά.
Μάρτυς μου ο Βασίλης που το συζητάγαμε πριν γίνει οτιδήποτε.Ούτε και αυτός ακόμα,ο Χιτατσόβιος,δεν πίστευε οτι θα υπήρχε διαφορά στα 30 εκ.
Λάθος μήκος. άκου κει 30 εκατοστά! Στα 20 εκατοστά δεν το "ακούσατε"; Στα 15 εκατοστά; Τι να πω, είστε ...άχρηστοι! Κάντε τεστ στα 10 εκατοστά ΤΩΡΑ!

Πάμε στις "ακουστικές εκτιμήσεις:

Το Χιτάτσι του έριξε σε όλα τα σημεία.
Το Βέλδεν ήταν αυτό που λένε "άδειο" παντού.
Θεωρώ το Hitachi "σωστό" καλώδιο .Αχρωμάτιστο .
Η εμπειρία μου από Belden είναι κακή .Και το interconnect (1812A) δεν μου άρεσε.
Θα το έλεγα θαμπό .
οι διαφορές ήταν σαφείς.
Ειλικρινά μας πέσανε τα μούτρα από την διαφορά που υπήρξε .Δεν το πιστεύαμε .Σοκαριστήκαμε από το αποτέλεσμα.
Η εκτίμηση μου είναι οτι τα Χιτάτσια το αναδεικνύουν και τα Belden το θάβουν .
Πάντα αναφέρομαι σε αυτά σαν "σωστό,αχρωμάτιστο καλώδιο"
Συνοπτικά:

Του έριξε, άδειο, θαμπό, αχρωμάτιστο, κακή εμπειρία, δε μου άρεσε.
Σοκαριστήκαμε, μας πέσαν τα μούτρα, το αναδεικνύουν, το θάβουν.
Σωστό, αχρωμάτιστο.

Το "αχρωμάτιστο", δις. Σημειώστε...

Οκ, πάμε και στο ....δια ταύτα:

αρχίζω να πιστεύω οτι πέραν των ηλεκτρικών χαρακτηριστικών παίζουν ρόλο και τα μέταλλα και η καθαρότητα τους και ίσως ακόμη και η διαδικασία παραγωγής των αγωγών .
Η κατασκευή καλωδίων LC-OFC είναι πατέντα της Hitachi .
Τι ακριβώς γίνεται κατά την μεταφορά του σήματος δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να το εξηγήσω.
Με ξέρεις, δεν είμαι Believer ούτε θιασώτης των καλωδίων με μαγικές ιδιότητες .Έχω κράξει επανειλλημένως τα καβλώδια.
Το φλατ είναι από τους χειρότερους ήχους .
Το έχουν εξηγήσει πολλές φορές εδώ μέσα .
Ξανά, συνοπτικά:

Δεν είμαι Believer, αλλά αρχίζω να πιστεύω.
Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις, πατέντα της Hitachi.
To flat είναι από τους χειρότερους ήχους.

βέρι νάις ιντίντ!

(ποιος είπε μωρέ πως το φλατ είναι από τους χειρότερους ήχους να του τραβήξω τα μουστάκια;)

Τες πα:
Με τις ευλογίες μας παίξτε λοιπόν με τους 30 πόντους του Βασίλη, ελεύθερα:



η χαμηλη ή λιγο μεγαλυτερη αντισταση των καλωδιων στους 30 ποντους και η επερχομενη πτωση του df εγινε αντιληπτη?
αρ γιου νατς;:vinsent::vinsent:
Μιλάμε για χρήσιμο df σε παθητικό ηχείο; Ξέρεις τυπικές τιμές από αντιστάσεις πηνίων σε κρος; Ξέρεις τι αντιστάσεις υπάρχουν σε σειρά με τα μεγάφωνα; Οι πυκνωτές έχουν αντίσταση; Τι λέμε τώρα;
Να το αναλύσουμε; Σοβαρά μιλάμε τώρα;
Δε φτάνουν αυτά που έγραψα εδώ: ;
http://www.avsite.gr/vb/showthread....F3%E5%E9%F2-%F0%F1%EF%E2%EB%E7%EC%DC%F4%F9%ED

Δες όλο το θρεντ, και στο τέλος επικεντρώσου στο ποστ #32:
http://www.avsite.gr/vb/showthread....F%E2%EB%E7%EC%DC%F4%F9%ED&p=770766#post770766

Όπου υπολογίζω το χρήσιμο df στα μεγάφωνα, ενός ενισχυτή με ονομαστικό df 100 και αντίσταση εξόδου 0,08 ωμ.
Και βγαίνει ... df=8,33!

DF=5/(0.08+0.12+0.4)=5/0.6=8.33

Αν ανάγουμε το παραπάνω στον ενκορ, όπου η εσωτερική του αντίσταση είναι 0,0007 ωμ (df 11.500), έχουμε τα εξής:

DF=5/(0.0007+0.12+0.4)=5/0.5207=9,6

Άρα, η "διαφορά" ενός df από το 100 στο 11.500 σε ένα μεγάφωνο, είναι από 8,33 στο 9,6! Να το γιορτάσουμε βρε!!!

Όταν σας λέω ότι είναι ανοησία το ενκορ σε παθητικές υλοποιήσεις ηχείων είμαι εκκεντρικός, ε; χαχαχαχαχαχα:smg:
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

33,4 εκατοστά; για να δούμε:
Διαβάζετε "ανάμεσα στις γραμμές"; Ορίστε, μασημένη τροφή:



Λάθος μήκος. άκου κει 30 εκατοστά! Στα 20 εκατοστά δεν το "ακούσατε"; Στα 15 εκατοστά; Τι να πω, είστε ...άχρηστοι! Κάντε τεστ στα 10 εκατοστά ΤΩΡΑ!

Πάμε στις "ακουστικές εκτιμήσεις:



Συνοπτικά:

Του έριξε, άδειο, θαμπό, αχρωμάτιστο, κακή εμπειρία, δε μου άρεσε.
Σοκαριστήκαμε, μας πέσαν τα μούτρα, το αναδεικνύουν, το θάβουν.
Σωστό, αχρωμάτιστο.

Το "αχρωμάτιστο", δις. Σημειώστε...

Οκ, πάμε και στο ....δια ταύτα:



Ξανά, συνοπτικά:

Δεν είμαι Believer, αλλά αρχίζω να πιστεύω.
Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις, πατέντα της Hitachi.
To flat είναι από τους χειρότερους ήχους.

βέρι νάις ιντίντ!

(ποιος είπε μωρέ πως το φλατ είναι από τους χειρότερους ήχους να του τραβήξω τα μουστάκια;)

Τες πα:
Με τις ευλογίες μας παίξτε λοιπόν με τους 30 πόντους του Βασίλη, ελεύθερα:





αρ γιου νατς;:vinsent::vinsent:
Μιλάμε για χρήσιμο df σε παθητικό ηχείο; Ξέρεις τυπικές τιμές από αντιστάσεις πηνίων σε κρος; Ξέρεις τι αντιστάσεις υπάρχουν σε σειρά με τα μεγάφωνα; Οι πυκνωτές έχουν αντίσταση; Τι λέμε τώρα;
Να το αναλύσουμε; Σοβαρά μιλάμε τώρα;
Δε φτάνουν αυτά που έγραψα εδώ: ;
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?58606-Magnepan-%EA%E1%E9-%E5%F0%E9%E4%E9%EF%F1%E8%FE%F3%E5%E9%F2-%F0%F1%EF%E2%EB%E7%EC%DC%F4%F9%ED

Δες όλο το θρεντ, και στο τέλος επικεντρώσου στο ποστ #32:
http://www.avsite.gr/vb/showthread....F%E2%EB%E7%EC%DC%F4%F9%ED&p=770766#post770766

Όπου υπολογίζω το χρήσιμο df στα μεγάφωνα, ενός ενισχυτή με ονομαστικό df 100 και αντίσταση εξόδου 0,08 ωμ.
Και βγαίνει ... df=8,33!

DF=5/(0.08+0.12+0.4)=5/0.6=8.33

Αν ανάγουμε το παραπάνω στον ενκορ, όπου η εσωτερική του αντίσταση είναι 0,0007 ωμ (df 11.500), έχουμε τα εξής:

DF=5/(0.0007+0.12+0.4)=5/0.5207=9,6

Άρα, η "διαφορά" ενός df από το 100 στο 11.500 σε ένα μεγάφωνο, είναι από 8,33 στο 9,6! Να το γιορτάσουμε βρε!!!

Όταν σας λέω ότι είναι ανοησία το ενκορ σε παθητικές υλοποιήσεις ηχείων είμαι εκκεντρικός, ε; χαχαχαχαχαχα:smg:
γιατι μονο το df ειναι ο ενισχυτης
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Με τις ευλογίες μας παίξτε λοιπόν με τους 30 πόντους του Βασίλη, ελεύθερα:
Βρε Κώστα τι είναι αυτά που λες, θα μου κολλήσουν κανένα παρατσούκλι στο τέλος....

λες γιαυτό έχω "ζήτηση" τον τελευταίο καιρό.... εντέλει το μέγεθος παίζει ρόλο?! :laugh:
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

κατευθειαν απο το audio store.

http://www.goertzaudio.com/contents/en-us/d14_Goertz_Audio_Store_MI_Ordering.html

διαλεγης μονο καλωδιο χωρις τερματισμο.
Από ότι θυμάμαι βγαίνουν πολύ ακριβά τα μεταφορικά από αυτούς...το ΜΙ3 πάντως δεν το έχουν οι άλλοι οπότε αναγκαστικά...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Άντε ξυπνήστε.... τέρμα – ξεφούσκωσε? αυτό ήταν όλο? :dance2:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Βρε Κώστα τι είναι αυτά που λες, θα μου κολλήσουν κανένα παρατσούκλι στο τέλος.... :rolleyes:
λες γιαυτό έχω "ζήτηση" τον τελευταίο καιρό.... εντέλει το μέγεθος παίζει ρόλο?! :laugh:
δε θυμαμαι αλεξη αλλα απο εκει τα ειχα παρη και δεν ειχα βρη καλυτερη τιμη σε συνολο.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Όπως λέει και ο Κώστας EAR > Κάντε τεστ στα 10 εκατοστά ΤΩΡΑ! > Άντε Κορίνθιοι ξεκινήστε... και περιμένουμε νέο γύρο συνομιλιών! Γιατί από αύριο θα δοκιμάζεται ιντερκονέκτ από ότι έμαθα! :rolleyes: :laugh:
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μόνο 10 πόντους; Μικρό δεν είναι;
Για τους επιστήμονες είναι μέσα στα οριακά “ανεκτά” όρια... πρόβλημα "παθολογικό" θεωρείται από τους 8 και κάτω!
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κάντε τεστ στα 10 εκατοστά ΤΩΡΑ! ... :rolleyes: :laugh:
Βασίλη η χάρη σου έφθασε και στο εξωτερικό. Έλαβα το παρακάτω έμαιλ και στο μεταφέρω...:tongue:

Αγαπητέ Βασίλη,

Είμαι ένας παλιός φίλος του Δολοφονάκη και θα ήθελα να με προμηθεύσεις 12 πόντους καλώδιο Χιτάτσι. Ξέρω ότι το σύνηθες είναι 30-35 πόντους, όμως τα 6 τελευταία χρόνια ζω και εργάζομαι στην Ιαπωνία. Εδώ πάνω απο τους 8 πόντους είσαι βασιλιάς. Με 12 πόντους μπορείς να κανεις καριέρα ακόμα και στον κινηματογράφο...

Περιμένω με αγωνία την απαντησή σου.

ΜΦΧ
Τέλης Μικρός
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Βασίλη η χάρη σου έφθασε και στο εξωτερικό. Έλαβα το παρακάτω έμαιλ και στο μεταφέρω...:tongue:...
Χιτάτσιους Σουπερσόνικ... Αυτό το παρατσούκλι θα χρησιμοποιούσα στις ταινίες που θα έπαιζα...!

ΥΓ. Δεν πιστεύω να το έγραψε “κάποιος” φίλος σου και επειδή ντρεπόταν χρησιμοποίησε... :tongue:
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

...
ΥΓ. Δεν πιστεύω να το έγραψε “κάποιος” φίλος σου και επειδή ντρεπόταν χρησιμοποίησε... :tongue:
Αν ήταν για εμένα θα σου ζητούσα Μαξίμουμ 8 cm. Δεν βάζω τον πήχη ψηλά... Άλλωστε η τεχνική μετράει... :gamer:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Άλλος ένας που δε ντρέπεται να μιλήσει για "τεχνική"... μόνο!:laugh:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top