OTL ....παραλειπόμενα

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Καλα, μιλαμε, εχω λυθει στο γελιο........................

απο το............... μουγγοθόδωρο,
το ....Flash τόσα ηχεία έχεις δοκιμάσει ρε φίλε...πάρε και τα soundlab να κουμπώσεις πάνω τα 2κ να μας φύγει...!!:O_o::roflmao:

το.......... ο καυτιας

μεχρι του Γιαννη με τις ........................μακρυτερες .

Λοιπον θα ανοιξω θεμα, σοβαρο ετσι? για ριμπον ηχεια και ΟΒ γενικως, να ποσταρετε αβερτα-κουβερτα..............
...............με επιχειρηματα βεβαιως βεβαιως................
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

να ΛΟΙΠΟΝ γιατι δεν επρεπε να κρινουμε να συγκρινουμε να περιγραφουμε να τις μετραμε και να σχολιαζουμε...
οσο καλη και να ειναι η προθεση, το αποτελεσμα ειναι δεδομενο.
στεναχωρηθηκε ο κ.Λουκας, ο Βασιλης, ο Κοτσιδης, γενικα μια π@π@ρι@ και μιση.
Χαρηκε μονο ο ΖΙΖΙΚ!(κοτεεεσσ)
η μομφη φυσικα ειναι προς τον κυριο που εχει βαλει αβαταρ την φατσα του (να το κοιταξεις αυτο), που ηθελε αναφορα, και ειναι ο μονος υπευθυνος.
:roflmao:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Είδες....
οι ψυχοθεραπευτικές ικανότητες του av site ξεπερνούν και τις προσπάθειες του πρωθυπουργού για ανάταξη της χαμένης αξιοπρέπειας του έθνους .:laugh:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Re: Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Καλα, μιλαμε, εχω λυθει στο γελιο........................

απο το............... μουγγοθόδωρο,
το ....Flash τόσα ηχεία έχεις δοκιμάσει ρε φίλε...πάρε και τα soundlab να κουμπώσεις πάνω τα 2κ να μας φύγει...!!:O_o::roflmao:

το.......... ο καυτιας

μεχρι του Γιαννη με τις ........................μακρυτερες .

Λοιπον θα ανοιξω θεμα, σοβαρο ετσι? για ριμπον ηχεια και ΟΒ γενικως, να ποσταρετε αβερτα-κουβερτα..............
...............με επιχειρηματα βεβαιως βεβαιως................
οι καραμουζες σου εβγαλαν μικρο φθηνο μονδελο,
ειναι καλο εσυ που τα ξερεις αφτα?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Γιατί βρε vet, κι εσύ τη φάτσα σου δεν έχεις avatar? :whistling:
Μου έφυγαν τα τσισιααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα:rofl:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Γιατί βρε vet, κι εσύ τη φάτσα σου δεν έχεις avatar? :whistling:
τι λεει ρε η στρουμφιτα?
εγω ειμαι πιτσιρικι....
δηλαδη ο μανος ειναι ΓΛΑΡΟΣ?
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

να ΛΟΙΠΟΝ γιατι δεν επρεπε να κρινουμε να συγκρινουμε να περιγραφουμε να τις μετραμε και να σχολιαζουμε...
οσο καλη και να ειναι η προθεση, το αποτελεσμα ειναι δεδομενο.
στεναχωρηθηκε ο κ.Λουκας, ο Βασιλης, ο Κοτσιδης, γενικα μια π@π@ρι@ και μιση.
Χαρηκε μονο ο ΖΙΖΙΚ!(κοτεεεσσ)
Έτσι λένε όσοι την έχουν μικρή...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

η μομφη φυσικα ειναι προς τον κυριο που εχει βαλει αβαταρ την φατσα του (να το κοιταξεις αυτο), που ηθελε αναφορα, και ειναι ο μονος υπευθυνος.
:roflmao:
Να το κοιταξεις αυτο που θες να εισαι καποιος άλλος (στο avatar).....

Οσο για το νημα, δε φταιει ο Βασίλης που τελικά με ευθυνη άλλων, εγινε σκ@τ@..... (λες και είναι το πρωτο...)
 

Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Γαιτί ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο ηχείο και σου το αρνήθηκα; Χαζός είμαι δεν θέλω να πουλήσω; Ξέρεις κανέναν έμπορα που να μη θέλει να πουλήσει;; Ξέρεις τί έλεγε ο παπούλης ο Μαρξ; Ο καπιταλιστής θα σου πουλήσει ακόμη και το σχοινή που εσύ αγοραζεις από αυτον για να τον κρεμάσεις. Αυτός στην συναλλαγή βλέπει μόνο το κέρδος και όχι ότι θέλεις να τον κρεμάσεις.Λ.Σ.
Δεν μου το αρνήθηκες, ούτε εγώ στο πρότεινα, αφού δεν είμαι άμεσα ενδιαφερόμενος προς αγορά. Εν δυνάμει όμως όλοι μας είμαστε υποψήφιοι αγοραστές, αν μπολιαστεί μέσα μας το όνειρο για κάτι. Και τι καλύτερος τρόπος γι' αυτό από μια συγκριτική ακρόαση στον ίδιο χώρο.

Η ιδέα παραχώρησης των Hypex για ένα άτυπο συγκριτικό/ακρόαση ήταν προς όφελος γενικότερο της παρέας μας για εξαγωγή συμπερασμάτων, από τη στιγμή που εκφράστηκαν αμφιβολίες για το ταίριασμα OTL με ηλεκτροστατικά.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

τι λεει ρε η στρουμφιτα?
εγω ειμαι πιτσιρικι....
δηλαδη ο μανος ειναι ΓΛΑΡΟΣ?

Μ' έκανες να κλάψω, άπονε. :cry:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Re: Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Να το κοιταξεις αυτο που θες να εισαι καποιος άλλος (στο avatar).....

Οσο για το νημα, δε φταιει ο Βασίλης που τελικά με ευθυνη άλλων, εγινε σκ@τ@..... (λες και είναι το πρωτο...)
θα το κοιταξω.
δεν φταιει ο Βασιλης ε?
Ποιος φταιει?
ε?
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.207
Reaction score
11.484
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Στις live συναντήσεις πάντως οι συμπεριφορές είναι πολύ διαφορετικές από ότι στα πλήκτρα...
Γιατί άραγε;;;
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Να το κοιταξεις αυτο που θες να εισαι καποιος άλλος (στο avatar).....
Αν θέλαμε όλοι να είμαστε σαν αυτόν τον "κάποιον άλλο", μάλλον καλύτεροι θα καταλήγαμε.
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Αν θέλαμε όλοι να είμαστε σαν αυτόν τον "κάποιον άλλο", μάλλον καλύτεροι θα καταλήγαμε.
Τι ξέρει ο Kαρυωτάκης από hi end ρε ;
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Λοιπόν ......

Άνοιξα το θέμα με σκοπό να καταδείξω τα χαρακτηριστικά ενός πολύ ιδιαίτερου συστήματος που έχει δομηθεί αυστηρά

πάνω στα γούστα και την ιδιαίτερη "φιλοσοφία" του ιδιοκτήτη του .

Η δική μου φιλοσοφία είναι τελείως διαφορετική . Χρησιμοποιώ ενισχυτές class A , class D , direct to digital pwm (power

dac) , ενισχυτές με ολοκληρωμένα ισχύος στην έξοδο, push pull λαμπάτους , single ended (συμβατικούς και direct heated).

Δεν έχω OTL.

Ακούω από πικ απ σπάνια και η δισκοθήκη μου είναι κυρίως 15tera άυλα αρχεία.

Τα ηχεία μου πλέον δεν είναι ηλεκτροστατικά και σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και κλασικά ηλεκτροδυναμικά.

Ξεκίνησα αυτό το thread αναφέροντας στην αρχή τους προβληματισμούς μου και τις επιφυλάξεις μου.

Ο Λουκάς έχει υιοθετήσει (υποθέτω) αυτό το σύστημα δευτερευόντως γιατί είναι έμπορος και πρωτευόντως γιατί

το γουστάρει. Γιατί του αρέσει . Τον καλύπτει πλήρως..


Το σύστημα αυτό με γοήτευσε ! Κάνει κάποια πράγματα σε μερικά από τα μουσικά είδη με τρόπο τέλειο. Μοναδικό !


Αν ήταν δικό μου θα κρατούσα ασυζητητί τους otl atmasphere . Αυτά που μπορούν να κάνουν (λόγω προφανώς της

τοπολογίας τους ) ,στα συγκεκριμένα ηχεία, δεν μπορεί να τα κάνει εύκολα άλλος ενισχυτής οποιασδήποτε προσέγγισης

σχεδιαστικής.

Για κάποιο άλλο πρόγραμμα που απαιτεί "ακραία ενέργεια και πολλά γκάζια" θα χρησιμοποιούσα επικουρικά και κάποιον άλλον

ενισχυτή.

Όπως ενδεχομένως να χρησιμοποιούσα και κάποιο καλό ηλεκτροδυναμικό σε προγράμματα που το ηλεκτροστατικό δεν με

κάλυπτε πλήρως.

Κανείς όμως δεν μπορεί να ψέξει τον Λουκά γιατί υποστηρίζει σθεναρά τις επιλογές του. Προφανώς αυτό που έχει του είναι

απόλυτα επαρκές και δεν του λείπει κάτι . Αυτό προφανώς είναι σεβαστό και κατανοητό.

Και δεν είναι παράλογο ! Υπάρχουν δεκάδες λόγοι που τα ηλεκτροστατικά και οι OTL κάνουν κάποια πράγματα με τρόπο που

δεν ξεπερνιέται από άλλες τεχνολογίες. Και αυτό δεν είναι εμμονή ή ψυχαναγκαστική προσέγγιση ! Είναι κάτι που οφείλεται

στους νόμους της Φυσικής........
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚ

Ενώ το να αμφισβητείται η αξιοπιστία των υποκειμενικών σου εκτιμήσεων....
Μα, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα!
Δεν υφίσταται αξιοπιστία στις υποκειμενικές εκτιμήσεις!
Και συ αναρωτιέσαι γιατί τόλμησε κάποιος να αμφισβητήσει την εν λόγω "αξιοπιστία";
Χαχαχαχαχα, ανπεχταμπλ!

Εδώ είναι γνωστό σε όλο τον πλανήτη πως ο καθένας ακούει και θεωρεί διαφορετικά ακούσματα ως "σωστά", εξ'ου και η πληθώρα πολύ διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανών, κ συ Βασίλη κοπτεσαι για το αλάθητο κ για την αξιοπιστία των ακουστικών εκτιμήσεων ποιανού; Του Πάπα;

Δηλαδή βαλθηκες ξαφνικά να μας τρελάνεις μου φαίνεται! Καλά βρε, εσύ δεν ήσουν που υποστηριζες το δικαίωμα του καθενός να έχει τις προσωπικές του προτιμήσεις στον ήχο, και πως είναι αυτές σεβαστές, κάτι που και γω υποστηρίζω θερμά εδώ κ πολλά χρόνια; Και δηλαδή τώρα τι; Απαγορεύεται οποιοσδήποτε να έχει άλλη άποψη περί ακουστικών εκτιμήσεων από σένα ή το Λουκά ή το ακα ή οποιονδήποτε κ οτιδήποτε;

Σε παρακαλώ, δεν πάει έτσι.

Πχ ο Λουκάς είπε πως οι ice παίζουν χάλια στον κοτσίδα σε σχέση με τους ατμα. Οκ, αφού αυτή είναι η άποψή του, καλώς να την λέει. Ούτε με ενδιαφέρει ότι αυτός εμπορεύεται τους ατμα, ούτε τίποτα δε με ενδιαφέρει, απλά άκουσα την άποψή του κ τέλος. Η αξία της άποψής του είναι σημαντική για τον εαυτό του μόνο, για κανέναν άλλο, πχ για μένα είναι άχρηστη. Αφού δε του άρεσαν τα αις, να μη πάρει ποτέ αις στο σπίτι του. Αυτός χάνει! Χαχαχαχαχα, έλα, τον πειράζω μωρέ... Τέλος πάντων όμως, σε πολλούς άλλους οι αις άρεσαν πολύ περισσότερο από τους ατμα στου κοτσίδα. Δηλαδή τι γίνεται δω; Ποικιλία απόψεων, τα γνωστά, όλα σεβαστά. Τι θα κάνουμε δηλαδή; Μήπως να απαγορεύσουμε στους μισούς το να τους αρέσει ο αις, ή να απαγορεύσουμε στους άλλους μισούς να τους αρέσει ο ατμα; Ή να το πάρουμε με την πλειοψηφία κ να απαγορεύσουμε άποψη στην μειοψηφία; Χαχαχαχαχα, γελοιότητες. Πόσο μάλλον να θεωρούμε αλάθητο το δικό μας γούστο κ να απαγορεύσουμε άλλη υποκειμενική άποψη.

Έτσι είναι ο υποκειμενισμός. Υποκειμενικός. Χωράνε όλες οι απόψεις λοιπόν.

Αντίθετα, σε αντικειμενικά θέματα, επιστημονικά κ τεχνικά ζητήματα, ο χώρος της άποψης είναι μηδενικός, τα μαθηματικά κ η φυσική δεν είναι χώροι εξάσκησης της δημοκρατίας, ο νόμος του ωμ ισχύει κ όποιος διαφωνεί είναι ηλίθιος. Εδώ δε χωράνε απόψεις, εδώ είναι ηλίθιο να τολμήσει οποιοσδήποτε να αμφισβητήσει την αξιοπιστία αυτών των αρχών που διέπουν τον φυσικό κόσμο, εδώ κι όχι στις υποκειμενικές εκτιμήσεις οποιουδήποτε!!!
Εκεί, λογικά κ αναμενόμενα ο καθένας λέει ελεύθερα ότι γουστάρει, όπως εύστοχα είχε θέσει το θέμα ο ντοχερτης, σαφώς λοιπόν ισχύει της Ψ@λης ο χαβας, έτσι ακριβώς είναι.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top