Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52


Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

DOL FON 8: …

Μιχάλη λάθος συμπεραίνεις.
και είναι φυσιολογικό όταν η κουβέντα γίνεται μέσω πληκτρολογίου και όχι δια ζώσης

το ενδιαφέρον μου λοιπόν επικεντρώνεται (ή επικεντρώθηκε/εδώ και εκεί) στη τιμή και στην φράση του ριβιούερ*

εξ ίσου πανάκριβες»

ενώ η -ονομαστική τουλάχιστον- τιμή βρίσκεται στο 1/4.

(και εξ ορισμού λοιπόν, θα έπρεπε ή θα πρέπει να παίζει καλύτερα ο ακριβότερος. /?)

Τέλος, δεν γνωρίζω αν λόγω 'διακοπών' (ο Θεός να τις κάνει… γι αυτό και τα εισαγωγικά)
θα μπορώ να γράψω (αχρείαστο να είναι : ) ) πρίν τις 20/8.
Έχω ως αρχή μου, από τη στιγμή που ασχολούμαι επαγγελματικά με την εμπορία μηχανημάτων ήχου, να μην εμπλέκομαι σε αντιπαραθέσεις του τύπου ''το δικό μου είναι μακρύτερο… η είμαι έμπορο-χομπίστας...''.

Η θέση μου αυτή είναι πάγια και διαρκής, διατυπωμένη ''πολλάκις και πλειστάκις'' σε ανύποπτο χρόνο στο φόρουμ. Μάλιστα, πολύ πριν αυτός ο χώρος αποτελέσει για εμένα επαγγελματικό πεδίο δραστηριοποίησης.

Όσον αφορά το θέμα της τιμής για ''εξίσου πανάκριβες συσκευές'', χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός, νομίζω ότι αποσκοπούσε στο να τονίσει το γεγονός ότι πρόκειται για δυο μεγάλες εταιρείες με μεγάλη πορεία και πάντα στην πρώτη γραμμή. Εγώ, τουλάχιστον, έτσι το εξέλαβα. Αν, όμως, το πάρουμε κατά λέξη ο VET έδωσε την ακριβή διατύπωση.

Καλό καλοκαίρι και να περνάς καλά εκεί που είσαι. Ρίξε καμιά βουτιά και για εμάς, τους φρουρούς της Αθήνας.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Y.Γ1 Στο θεμα τιμη(ακουω 20σαρικα,50αρικα,100σταρικα) μηπως εχουμε μπερδεψει το ευρο με τη δραχμη;
Y.Γ2 Αυτοι οι Δανοι πρεπει να ειναι πολυ τσιπηδες!!!Στα γεφυρωμενα μονομπλοκ-σε αυτη την τιμη- θα μπορουσαν να ειχαν φτιαξει διαφορετικα σασι αντι να χρησιμοποιησουν του stereo.
Η αλήθεια είναι ότι είχαν αποφασίσει να χρησιμοποιήσουν άλλο υλικό για το σασί. Αυτό, το πώς το λεν.. μη σιδηρούχο υλικό, που έχουν και οι … High End νεροχύτες!
Μάλιστα, είχαν σκοπό να το εισάγουν από την Ελλάδα. Τελικά, όμως, ανακάλυψαν ότι μια ''εταιρεία'' έκλεισε όλη την παραγωγή μέχρι το 2030.

Στην περίπτωση αυτή, θα έπρεπε η τιμή, που τόσο σε εκπλήσσει, να ξεπεράσει τις 150.000 χιλιάδες… Μιλάμε πάντα για ευρώ. Προς το παρόν είμαστε στην Ευρωζώνη, μετά το Σεπτέμβριο βλέπουμε...

Πάντως, για να μην αφήσουμε παραπονεμένο και το ''ζωικό βασίλειο'', διευκρινίζω ότι:
Είναι προτιμότερο η όποια αντιπαράθεση να αφορά εταιρείες, καταξιωμένες και μεγάλου βεληνεκούς, από παραρτήματα ''τενεκεδούπολης'' χωρίς την οποιαδήποτε πιστοποίηση, που τα προϊόντα τους είναι αμφιβόλου ποιότητας και κοστίζουν δυο και τρεις φορές περισσότερο από αυτά των εταιρειών, στα οποία αναφερόμαστε ...
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Η αλήθεια είναι ότι είχαν αποφασίσει να χρησιμοποιήσουν άλλο υλικό για το σασί. Αυτό, το πώς το λεν.. μη σιδηρούχο υλικό, που έχουν και οι … High End νεροχύτες!
Μάλιστα, είχαν σκοπό να το εισάγουν από την Ελλάδα. Τελικά, όμως, ανακάλυψαν ότι μια ''εταιρεία'' έκλεισε όλη την παραγωγή μέχρι το 2030.

Στην περίπτωση αυτή, θα έπρεπε η τιμή, που τόσο σε εκπλήσσει, να ξεπεράσει τις 150.000 χιλιάδες… Μιλάμε πάντα για ευρώ. Προς το παρόν είμαστε στην Ευρωζώνη, μετά το Σεπτέμβριο βλέπουμε...

Πάντως, για να μην αφήσουμε παραπονεμένο και το ''ζωικό βασίλειο'', διευκρινίζω ότι:
Είναι προτιμότερο η όποια αντιπαράθεση να αφορά εταιρείες, καταξιωμένες και μεγάλου
βεληνεκούς, από παραρτήματα ''τενεκεδούπολης'' χωρίς την οποιαδήποτε πιστοποίηση, που τα προϊόντα τους είναι αμφιβόλου ποιότητας και κοστίζουν δυο και τρεις φορές περισσότερο από αυτά των εταιρειών, στα οποία αναφερόμαστε ...
Διακρίνω ειρωνεία στο γραπτό σου,μήπως με περνάς για κάποιον άλλο;
Αnyway,το συγκεκριμένο θέμα μπάζει ...
Και εξηγώ:
-1η Παγκόσμια παρουσίαση προϊόντος καταξιωμενης εταιρειας μεγαλου βεληνεκους σε ιδιωτικό χώρο χομπιστα που ειναι και ιδιοκτήτης του προϊόντος,στον πολιτισμενο κόσμο σημαίνει εντελώς το αντίθετο.

-Σε ένα τραντζιστορατο τελικό ενισχυτη το μεγαλύτερο κόστος κατασκευής του ειναι το σασι και το τροφοδοτικο.Καθε νοημων μπορεί να υπολογίσει χονδρικα πόσο μπορεί να ειναι αυτο το κόστος εκτός βέβαια αν τα συγκεκριμένα δυο ειναι κατασκευασμένα από ευγενή και πολύτιμα μέταλλα οπότε το κόστος των 84.000€ ίσως να ειναι λογικό.(η τιμή εμπεριέχει Φ.Π.Α;)

-Ποιο ήταν το reference για τον reviewer-reviewers ώστε να γράψει αυτά που άκουσε στο συγκεκριμένο-προσεγμένο ομολογουμένως-χώρο όπου και ένα υποδεεστερο ενισχυτικο στάδιο πιθανόν να ακουγόταν καλλίτερα ή εξίσου καλά;

Παρεμπιπτόντως έχω διαβάσει email του ιδιοκτήτη όπου περιγράφει πως έβαλε τα κλάματα όταν ακουσε το προηγούμενο set up ενισχυτικων-στήριξης και αλλά πολλά...
Με αυτο μπορεί να έχει αυτοκτονικο ιδεασμο...γι αυτο προσοχή...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Το εχεις ακουσει ή μονο το εχεις νιωσει:

Λιγοτερα μηδενικα στη τιμη του και ... phono
Ο δρόμος στην επιπολαιότητα είναι στρωμένος με επιτακτικές ανάγκες ακρόασης...:sneaky:

Υπάρχει επίσης η απλούστερη ΄΄επαγγελματική΄΄ έκδοση με λιγότερο...φόνο στην τιμή κι ευχέρεια προσαρμογής ενός phono της αρεσκείας σου.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Ο δρόμος στην επιπολαιότητα είναι στρωμένος με επιτακτικές ανάγκες ακρόασης...:sneaky:.
Θα αγοραζες ενα αυτοκινητο χωρις να το οδηγησεις επειδη εχει καλες επιδοσεις ή ενα σπιτι μονο για την γεωγραφικη του θεση χωρις να το δεις ή ενα ηχειο χωρις να το ακουσεις στο χωρο σου;Αν οχι προς τι η απαντηση σου στο ευγενικο ερωτημα μου οπου ενα ''ναι'' ή ενα΄''οχι'' θα ηταν αρκετο;

Υπάρχει επίσης η απλούστερη ΄΄επαγγελματική΄΄ έκδοση με λιγότερο...φόνο στην τιμή κι ευχέρεια προσαρμογής ενός phono της αρεσκείας σου.
Δεν θα ημουν αρνητικος στο συγκεκριμενο συστημα αν κοστιζε ας πουμε στο ημισυ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Θα αγοραζες ενα αυτοκινητο χωρις να το οδηγησεις επειδη εχει καλες επιδοσεις ή ενα σπιτι μονο για την γεωγραφικη του θεση χωρις να το δεις ή ενα ηχειο χωρις να το ακουσεις στο χωρο σου;Αν οχι προς τι η απαντηση σου στο ευγενικο ερωτημα μου οπου ενα ''ναι'' ή ενα΄''οχι'' θα ηταν αρκετο;
Δεν θα ημουν αρνητικος στο συγκεκριμενο συστημα αν κοστιζε ας πουμε στο ημισυ...
Έχω πάψει να παραμυθιάζομαι από συσκευές ηχητικής αναπαραγωγής που κοστίζουν όσο ένα σπίτι ή ποθητό αυτοκίνητο.Κατά συνέπεια,μένω ασυγκίνητος στην ανάγκη δοκιμής τους.Δεν αντιμετωπίζω εξάλλου κανένα από τα προηγούμενα ως προεκτάσεις του εαυτού μου.

Το Grimm LS1 αποτελεί επιτομή της μορφής στην οποία θα στραφούν τα ηχοσυστήματα υψηλής απόδοσης στο μέλλον.
Οι συσκευές που πρόκειται ν'ακολουθήσουν τη συγκεκριμένη φιλοσοφία λειτουργίας θα καταλήξουν αργά ή γρήγορα σε λιγότερο φονικές τιμές,χωρίς σοβαρές εκπτώσεις στην απόδοση.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Το Grimm LS1 αποτελεί επιτομή της μορφής στην οποία θα στραφούν τα ηχοσυστήματα υψηλής απόδοσης στο μέλλον.

Οι τύποι στην Grimm, μεγάλες τουτάνες...Το κατέχουν το ''παιχνίδι''.

Νcore ενισχυτικά, Seas μεγάφωνα.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Στο τεύχος 52 του συγκεκριμένου περιοδικού κοιτάζοντας το εδώ... δεν βλέπω να γράφουνε για Grimm κλπ καλούδια... εσείς έχετε κάποια σπέσιαλ έκδοση? :rolleyes: :laugh:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Στο τεύχος 52 του συγκεκριμένου περιοδικού κοιτάζοντας το εδώ... δεν βλέπω να γράφουνε για Grimm κλπ καλούδια... εσείς έχετε κάποια σπέσιαλ έκδοση? :rolleyes: :laugh:
Σαφέστατα,μιά περιέχουσα όλα όσα θα έχουν παραγραφεί επί του εκάστοτε...πιεστηρίου.:whistling:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Έχω πάψει να παραμυθιάζομαι από συσκευές ηχητικής αναπαραγωγής που κοστίζουν όσο ένα σπίτι ή ποθητό αυτοκίνητο.Κατά συνέπεια,μένω ασυγκίνητος στην ανάγκη δοκιμής τους.Δεν αντιμετωπίζω εξάλλου κανένα από τα προηγούμενα ως προεκτάσεις του εαυτού μου.

Το Grimm LS1 αποτελεί επιτομή της μορφής στην οποία θα στραφούν τα ηχοσυστήματα υψηλής απόδοσης στο μέλλον.
Οι συσκευές που πρόκειται ν'ακολουθήσουν τη συγκεκριμένη φιλοσοφία λειτουργίας θα καταλήξουν αργά ή γρήγορα σε λιγότερο φονικές τιμές,χωρίς σοβαρές εκπτώσεις στην απόδοση.
Συμφωνω απολυτα με την ορθολογιστικη σου σκεψη αλλα εκεινο το ανεκδοτο με τον 45αρη ευκαταστατο ηρωα μας που σκεφτεται να παντρευτει και τεσταρει τις 3 υποψηφιες ασταματητα αλλα τελικα παντρευεται
εκεινη με τα μεγαλα βυζια
το ξερεις;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση:Η διαφορά μεταξύ ανεκδότου και...ανενδότου

Συμφωνω απολυτα με την ορθολογιστικη σου σκεψη αλλα εκεινο το ανεκδοτο με τον 45αρη ευκαταστατο ηρωα μας που σκεφτεται να παντρευτει και τεσταρει τις 3 υποψηφιες ασταματητα αλλα τελικα παντρευεται
εκεινη με τα μεγαλα βυζια
το ξερεις;
Kαι βέβαια,δεν είναι ΄΄ανέκδοτο΄΄,αλλά η φιλοσοφία της αποτυχίας όσων την εφαρμόζουν.

Ο γνήσιος ορθολογισμός είναι ανένδοτος και όχι ανέκδοτος.Μπορεί να μπαίνει σε πειρασμό από Grimm,μεγάλα JBL,ή χαϊενδικές ΄΄ιερές αγελάδες΄΄ ,καταλήγοντας όμως σε συμβίωση με Focal SM9.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Διακρίνω ειρωνεία στο γραπτό σου,μήπως με περνάς για κάποιον άλλο;
Αnyway,το συγκεκριμένο θέμα μπάζει ...
Και εξηγώ:
-1η Παγκόσμια παρουσίαση προϊόντος καταξιωμενης εταιρειας μεγαλου βεληνεκους σε ιδιωτικό χώρο χομπιστα που ειναι και ιδιοκτήτης του προϊόντος,στον πολιτισμενο κόσμο σημαίνει εντελώς το αντίθετο.

-Σε ένα τραντζιστορατο τελικό ενισχυτη το μεγαλύτερο κόστος κατασκευής του ειναι το σασι και το τροφοδοτικο.Καθε νοημων μπορεί να υπολογίσει χονδρικα πόσο μπορεί να ειναι αυτο το κόστος εκτός βέβαια αν τα συγκεκριμένα δυο ειναι κατασκευασμένα από ευγενή και πολύτιμα μέταλλα οπότε το κόστος των 84.000€ ίσως να ειναι λογικό.(η τιμή εμπεριέχει Φ.Π.Α;)

-Ποιο ήταν το reference για τον reviewer-reviewers ώστε να γράψει αυτά που άκουσε στο συγκεκριμένο-προσεγμένο ομολογουμένως-χώρο όπου και ένα υποδεεστερο ενισχυτικο στάδιο πιθανόν να ακουγόταν καλλίτερα ή εξίσου καλά;

Παρεμπιπτόντως έχω διαβάσει email του ιδιοκτήτη όπου περιγράφει πως έβαλε τα κλάματα όταν ακουσε το προηγούμενο set up ενισχυτικων-στήριξης και αλλά πολλά...
Με αυτο μπορεί να έχει αυτοκτονικο ιδεασμο...γι αυτο προσοχή...
Μη λες ότι διακρίνεις ειρωνεία, θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Απλά γράφω από μεταλλικό πληκτρολόγιο και τα μηνύματα είναι κάπως… ψυχρά. Το θέμα δεν μπάζει, γιατί δεν υφίσταται! Μάλλον αφήνεις εσκεμμένα την πόρτα ανοικτή, ενώ βλέπεις ότι είναι αναμμένο το αιρκοντίσιον …

Καταρχήν έγραψες δυο '' ξεκούδουνα μηνύματα '' και τα αντιμετώπισα με χιούμορ. Στο τρίτο σου μήνυμα απαντάς σαν ''τρίδυμος''. Είδες, όμως, η εμπειρία του παλιού πως λειτουργεί; Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο για να κάνεις τον άλλον να σου πει τον καημό του και το πραγματικό νόημα της συμμετοχής του στο θέμα !

Τρία πράγματα διαταράσσουν την ηρεμία μου:
1. Η άσκοπη χρήση των bold. Αν και φαίνεται ότι για να τα χρησιμοποιείς αποδέχεσαι τον σχετικό χαρακτηρισμό. Πάντως για την ορθή χρήση των Bold σε παραπέμπω σε μηνύματα του Bhutia, ο οποίος τα χειρίζεται με γνώση και ακρίβεια.
2. Τα ωδικά πτηνά. Ειδικά δε όταν δεν πληρούν τα χρωματικά μου κριτήρια. π.χ. Μπορντοροδοκόκκινο. Αυτό με τα χρώματα το δουλεύω ακόμα.
3. Τα σπασμένα τηλέφωνα - μεταφορείς… Η χρήση προσωπικών δεδομένων, εν αγνοία του άλλου και κυρίως η διακίνηση τους σε ένα δημόσιο φόρουμ δεν αποτελεί ''θέση'' αλλά μικροπρέπεια και αγένεια!

_Η πρώτη τοποθέτηση σου χρήζει αποκωδικοποίησης από τον Μπαμπινιώτη! Υπόσχομαι να τον μελετήσω.
Η καταξίωση θέλει γνώση, χρόνο, κόπο και επαναλαμβανόμενο αποτέλεσμα. Σε διαφορετική περίπτωση ο κάθε αυτό-ανακηρυσσόμενος ως διάττοντας αστέρας αποτελεί αντικείμενο ψυχιατρικής έρευνας.
_Η δεύτερη τοποθέτηση σου, αναφορικά με τα πολύτιμα μέταλλα, είναι σε λάθος φόρουμ και λάθος νήμα …
Η τιμή είναι με το ΦΠΑ. Αυτή η εταιρεία δεν δουλεύει ''πόρτα – πόρτα''. Στην εφορία, που υπάγεται, δεν υπάρχει κωδικός ''πρωτοεμφανιζόμενη διάνοια άνευ χαρτοφυλακίου με απαλλαγή ΦΠΑ''. Αυτά τα περί κάθε νοήμων χρήζουν άλλης ερμηνείας…
_Η τρίτη τοποθέτηση σου είναι κακή μεταφορά δικών μου αναφορών, αλλά στο δρόμο χάθηκε μέρος του νοήματος… Αυτά παθαίνεις, άμα δεν υπάρχει μεταδοτικότητα. Δεν ήξερα ότι έχεις κληρονομικό χάρισμα. Χωρίς την παραμικρή ιδέα για ένα χώρο - σύστημα πιθανολογείς για το ηχητικό αποτέλεσμα. Μάλιστα βγάζεις και συμπεράσματα!!!

Η τελευταία παράγραφος του μηνύματος σου, θέλω να πιστεύω, ότι είναι ένα στιγμιαίο λάθος – ατόπημα (κάτι σαν του Πασχάλη, ελπίζω όμως εδώ να μην μας προκύψει και παιδί). Ειλικρινά δεν το περίμενα από εσένα. Νομίζω θα πρέπει να ζητήσεις να το σβήσουν από εδώ και να το μεταφέρεις στο ACA. Είσαι και είναι μέλος και μπορείς να λάβεις την απάντηση από τον ίδιο. Αν απαντήσω εγώ, επειδή είμαι ιδιάζουσα περίπτωση, δεν θα ήταν ό,τι το καλύτερο. Είναι δυνατόν να εμπλακώ σε μεταφορές συζητήσεων τύπου γαϊτανάκι της γειτονιάς; Όχι βέβαια.
Τέλος, θα μπορούσα να πιστέψω, ότι ερμηνεύεις και παρερμηνεύεις τα μηνύματα μου και δεν τα ''διαβάζεις''. Για να έχουμε να λέμε.

Βρε Χρήστο, πες στα παιδιά με τα εμαιλ και τα χρυσο-πέταλλα να μπουν οι ίδιοι μέσα στο φορουμ. Να ανοίξουμε δυο καφάσια μπίρες και να ξεκινήσουμε ένα ωραίο θέμα. Να προσκαλέσουμε και τους υπόλοιπους, τους συνήθεις ύποπτους. Μια παρέα είμαστε όλοι… Όχι τίποτε άλλο να μην κουράζεσαι και εσύ. Εδώ είναι άνετο το μαγαζί δεν υπάρχουν γόμες…

Υ.Γ. Βρε τι έχω πάθει… ο καλλιτέχνης. 'Εχω γράψει το πολύ 7-8 μηνύματα τα τελευταία χρόνια και ξαφνικά όπου γάμος και χαρά … η Βασίλω πρώτη.

Για μερικές ημέρες θα είμαι εκτός δικτύου. Ελπίζω επιστρέφοντας να επικρατεί ηρεμία..
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Μη λες ότι διακρίνεις ειρωνεία, θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Απλά γράφω από μεταλλικό πληκτρολόγιο και τα μηνύματα είναι κάπως… ψυχρά. Το θέμα δεν μπάζει, γιατί δεν υφίσταται! Μάλλον αφήνεις εσκεμμένα την πόρτα ανοικτή, ενώ βλέπεις ότι είναι αναμμένο το αιρκοντίσιον …

Καταρχήν έγραψες δυο '' ξεκούδουνα μηνύματα '' και τα αντιμετώπισα με χιούμορ. Στο τρίτο σου μήνυμα απαντάς σαν ''τρίδυμος''. Είδες, όμως, η εμπειρία του παλιού πως λειτουργεί; Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο για να κάνεις τον άλλον να σου πει τον καημό του και το πραγματικό νόημα της συμμετοχής του στο θέμα !

Τρία πράγματα διαταράσσουν την ηρεμία μου:
1. Η άσκοπη χρήση των bold. Αν και φαίνεται ότι για να τα χρησιμοποιείς αποδέχεσαι τον σχετικό χαρακτηρισμό. Πάντως για την ορθή χρήση των Bold σε παραπέμπω σε μηνύματα του Bhutia, ο οποίος τα χειρίζεται με γνώση και ακρίβεια.
2. Τα ωδικά πτηνά. Ειδικά δε όταν δεν πληρούν τα χρωματικά μου κριτήρια. π.χ. Μπορντοροδοκόκκινο. Αυτό με τα χρώματα το δουλεύω ακόμα.
3. Τα σπασμένα τηλέφωνα - μεταφορείς… Η χρήση προσωπικών δεδομένων, εν αγνοία του άλλου και κυρίως η διακίνηση τους σε ένα δημόσιο φόρουμ δεν αποτελεί ''θέση'' αλλά μικροπρέπεια και αγένεια!

_Η πρώτη τοποθέτηση σου χρήζει αποκωδικοποίησης από τον Μπαμπινιώτη! Υπόσχομαι να τον μελετήσω.
Η καταξίωση θέλει γνώση, χρόνο, κόπο και επαναλαμβανόμενο αποτέλεσμα. Σε διαφορετική περίπτωση ο κάθε αυτό-ανακηρυσσόμενος ως διάττοντας αστέρας αποτελεί αντικείμενο ψυχιατρικής έρευνας.
_Η δεύτερη τοποθέτηση σου, αναφορικά με τα πολύτιμα μέταλλα, είναι σε λάθος φόρουμ και λάθος νήμα …
Η τιμή είναι με το ΦΠΑ. Αυτή η εταιρεία δεν δουλεύει ''πόρτα – πόρτα''. Στην εφορία, που υπάγεται, δεν υπάρχει κωδικός ''πρωτοεμφανιζόμενη διάνοια άνευ χαρτοφυλακίου με απαλλαγή ΦΠΑ''. Αυτά τα περί κάθε νοήμων χρήζουν άλλης ερμηνείας…
_Η τρίτη τοποθέτηση σου είναι κακή μεταφορά δικών μου αναφορών, αλλά στο δρόμο χάθηκε μέρος του νοήματος… Αυτά παθαίνεις, άμα δεν υπάρχει μεταδοτικότητα. Δεν ήξερα ότι έχεις κληρονομικό χάρισμα. Χωρίς την παραμικρή ιδέα για ένα χώρο - σύστημα πιθανολογείς για το ηχητικό αποτέλεσμα. Μάλιστα βγάζεις και συμπεράσματα!!!

Η τελευταία παράγραφος του μηνύματος σου, θέλω να πιστεύω, ότι είναι ένα στιγμιαίο λάθος – ατόπημα (κάτι σαν του Πασχάλη, ελπίζω όμως εδώ να μην μας προκύψει και παιδί). Ειλικρινά δεν το περίμενα από εσένα. Νομίζω θα πρέπει να ζητήσεις να το σβήσουν από εδώ και να το μεταφέρεις στο ACA. Είσαι και είναι μέλος και μπορείς να λάβεις την απάντηση από τον ίδιο. Αν απαντήσω εγώ, επειδή είμαι ιδιάζουσα περίπτωση, δεν θα ήταν ό,τι το καλύτερο. Είναι δυνατόν να εμπλακώ σε μεταφορές συζητήσεων τύπου γαϊτανάκι της γειτονιάς; Όχι βέβαια.
Τέλος, θα μπορούσα να πιστέψω, ότι ερμηνεύεις και παρερμηνεύεις τα μηνύματα μου και δεν τα ''διαβάζεις''. Για να έχουμε να λέμε.

Βρε Χρήστο, πες στα παιδιά με τα εμαιλ και τα χρυσο-πέταλλα να μπουν οι ίδιοι μέσα στο φορουμ. Να ανοίξουμε δυο καφάσια μπίρες και να ξεκινήσουμε ένα ωραίο θέμα. Να προσκαλέσουμε και τους υπόλοιπους, τους συνήθεις ύποπτους. Μια παρέα είμαστε όλοι… Όχι τίποτε άλλο να μην κουράζεσαι και εσύ. Εδώ είναι άνετο το μαγαζί δεν υπάρχουν γόμες…

Υ.Γ. Βρε τι έχω πάθει… ο καλλιτέχνης. 'Εχω γράψει το πολύ 7-8 μηνύματα τα τελευταία χρόνια και ξαφνικά όπου γάμος και χαρά … η Βασίλω πρώτη.

Για μερικές ημέρες θα είμαι εκτός δικτύου. Ελπίζω επιστρέφοντας να επικρατεί ηρεμία..
Δε λέω, καλογραμμενο κείμενο...
Αν το εγραφες όμως σε εξετάσεις θα κοβοσουν.
Και ξέρεις γιατί;
Γιατι είσαι εκτός θέματος και έχεις κάνει ΄΄φανταστικές ΄΄ υποθέσεις.

-Οτι γράφω εδώ μέσα-σωστό ή λάθος- εκφράζει 110% εμένα χωρίς να είμαι φερεφωνο κανενός
(αν σου ειναι δύσκολο να το πιστεψεις μπορώ να σε βοηθήσω) και βέβαια όπως όλοι μας είμαι ανοικτός σε κριτική.

-Περνάς τον εαυτό σου για έμπειρο χρήστη του Ίντερνετ αλλά σε ΄΄ξεκουδουνα ποστ΄΄απαντας σαν πρωταρης για hi end νεροχυτες και αλλά πολλά (ξανά διάβασε το ποστ σου αν δε θυμάσαι )
Εσυ το λες΄΄ εμπειρία ΄΄ και ΄΄χιουμορ΄΄εγώ το λέω ευγενικά ΄΄θυμό΄΄σε λάθος άτομο.
Συστηνω μαθήματα ΄΄διαχείρισης θυμού΄΄.Δεν ειναι κακό.

-Σωστή χρήση των bold ...δεν το κατέχω οπότε εδώ κερδίζεις.

-΄΄Ωδικα πτηνά ΄΄ να υποθεσω παπαγαλάκια;Βρες μου ένα λόγο σημαντικό ή ασήμαντο για να εχω τετοιο ρολο και το ξανά συζητάμε .

-Για την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων έχεις δίκιο-δεν αφορά εσένα-αλλά επειδή έχω προκληθεί από τον συγκεκριμένο γραπτά και προφορικά απλά No Mercy.

-Στα επιμέρους ερωτηματα μου θεωρώ ότι δεν απαντας και βέβαια αυτο ειναι κατα τη γνώμη μου επαγγελματικό λάθος διότι πιθανών αυτο το debate να το διαβάζουν και άλλοι χρήστες που ενδεχόμενα έχουν παρόμοιες απορίες .

Υ.Γ.1Με συγκινησες ρε παλιοπαιδο με τον Πασχαλη...κλαίω ασταμάτητα...
Υ.Γ.2 Το επόμενο διάστημα θα έχω Ιντερνετ .
 

Μηνύματα
32
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Χε χε,νά'τανε η ζήλεια ψώρα...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
προσωπικα να επαινεσω την προσπαθεια του περιοδικου που μ αρεσει παρα πολυ, περαν απ ολες τις γκρινιες, με ομορφα θεματα, αριστες φωτο, καλη ποιοτητα κυκλοφοριας, χαρτι, κλπ κλπ, το αγοραζω απ την πρωτη μερα που κυκλοφορησε κ μου κραταει συντροφια πολλα χρονια.

Επισης να ξεχωρισω την πολυ καλη δισκοκριτικη που σπανια επεσε εξω, κ τη συμβουλευομαι συνεχεια, του Φανη Κωστουρου, που με λιγα κ ομορφα-μεστα λογια μας κατατοπιζει παντα.

keep on !
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Δε λέω, καλογραμμενο κείμενο...
Αν το εγραφες όμως σε εξετάσεις θα κοβοσουν.
Και ξέρεις γιατί;
Γιατι είσαι εκτός θέματος και έχεις κάνει ΄΄φανταστικές ΄΄ υποθέσεις.

-Οτι γράφω εδώ μέσα-σωστό ή λάθος- εκφράζει 110% εμένα χωρίς να είμαι φερεφωνο κανενός
(αν σου ειναι δύσκολο να το πιστεψεις μπορώ να σε βοηθήσω) και βέβαια όπως όλοι μας είμαι ανοικτός σε κριτική.

-Περνάς τον εαυτό σου για έμπειρο χρήστη του Ίντερνετ αλλά σε ΄΄ξεκουδουνα ποστ΄΄απαντας σαν πρωταρης για hi end νεροχυτες και αλλά πολλά (ξανά διάβασε το ποστ σου αν δε θυμάσαι )
Εσυ το λες΄΄ εμπειρία ΄΄ και ΄΄χιουμορ΄΄εγώ το λέω ευγενικά ΄΄θυμό΄΄σε λάθος άτομο.
Συστηνω μαθήματα ΄΄διαχείρισης θυμού΄΄.Δεν ειναι κακό.

-Σωστή χρήση των bold ...δεν το κατέχω οπότε εδώ κερδίζεις.

-΄΄Ωδικα πτηνά ΄΄ να υποθεσω παπαγαλάκια;Βρες μου ένα λόγο σημαντικό ή ασήμαντο για να εχω τετοιο ρολο και το ξανά συζητάμε .

-Για την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων έχεις δίκιο-δεν αφορά εσένα-αλλά επειδή έχω προκληθεί από τον συγκεκριμένο γραπτά και προφορικά απλά No Mercy.

-Στα επιμέρους ερωτηματα μου θεωρώ ότι δεν απαντας και βέβαια αυτο ειναι κατα τη γνώμη μου επαγγελματικό λάθος διότι πιθανών αυτο το debate να το διαβάζουν και άλλοι χρήστες που ενδεχόμενα έχουν παρόμοιες απορίες .

Υ.Γ.1Με συγκινησες ρε παλιοπαιδο με τον Πασχαλη...κλαίω ασταμάτητα...
Υ.Γ.2 Το επόμενο διάστημα θα έχω Ιντερνετ .

Δεν πειράζει, που ένας Δάσκαλος όπως εσύ με ''κόβει'' στις εξετάσεις! Ελπίζω μόνο, να μην με πεις ''φάλτσο'' και με ''κόψεις'' στη μουσική αγωγή!

Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, νομίζω πως είναι φρόνιμο να καλλιεργήσεις την ικανότητα σου να διαβάζεις σωστά, τουλάχιστον ό,τι αφορά εσένα.

Όσο για την ερμηνεία σου σε θέσεις και απόψεις μου, θα μπορούσε να υποστηρίξει κάποιος, ότι η θητεία σου στην ψυχιατρική επιστήμη (''θυμός'' κλπ) είναι ελλειπής. Απαιτεί δε διαφορετικού είδους προσέγγιση και παιδεία, ακόμα και αν μιλάς από προσωπική πείρα.

Στα δε πτηνά, εκτός των παπαγάλων, ανήκουν και τα ταχυδρομικά περιστέρια. Σου εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμα μου για την μεταφορά – αλλοίωση των προσωπικών δεδομένων του καθενός μας.

Σε ευχαριστώ για τις καλοπροαίρετες παραινέσεις σου για την επαγγελματική μου καταξίωση και προβολή. Θα μου επιτρέψεις, όμως, να το διαχειρίζομαι όπως εγώ το κρίνω.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Re: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

Σχετικά με τις πρώτες ύλες και το κόστος τους, άσε να το διαλευκάνουμε σε ένα νέο νήμα…

Πάντως η πρόσφορα μου με συνοδεία μπύρας ισχύει. Ανεβαίνει από τα δυο καφάσια (24 τμχ έκαστο) σε τέσσερα. Θα συμβάλει και ο Ζιζίκ με μια ντουζίνα κότες, από το προσωπικό του κοτέτσι, για να μην είναι ''ξεροσφύρι''.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

βρε σεις..........ειμαστε ολοι μια παρεα..........http://






αν τσακωνομαστε μενουμε λιγοτεροι μεταξυ μας........http://





στο τελος θα μεινουμε μονοι και ερημοι σαν την καλαμια στον καμπο ενα πραμα............http://



κριμα δεν ειναι ........?????????????????????????????



εεεεεεεεεεεεεεεεεεεε??????????????????????
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Περιοδικό High Fidelity - Τεύχος Νο52

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ:geek:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top