Yamaha Pre-Power AV CX-A5000-MX-A5000




Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
ενα review απο το συνδυασμο των δυο, εδώ...

σε μεσες ακρες, αψογος ο προ κατα τον reviewer...τον συγκρινει μαλιστα με τον αντιστοιχο marantz AV8801 και μαλλον προτιμαει τον yamaha...

ο τελικος του φανηκε "λιγος"...αλλα τον συγκρινει με αλλου επιπεδου μηχανακια, τοσο απο αποψη ισχυος, οσο κι απο αποψη τιμης...οποτε λιγο αδικη η συγκριση νομιζω...
 



Μηνύματα
476
Reaction score
298
Αυτό σημαίνει πως:

1) συμφωνούμε με τον reviewer γιατί θεωρούμε το YPAO καλύτερο του Audyssey xt32
2) διαφωνούμε με τον συγκεκριμένο reviewer γιατί ξέρουμε / υποθέτουμε πως τα παίρνει απο κάποια/ες εταιρεία/ες
3) συμφωνούμε πως όλοι τα παίρνουν οπότε τα reviews είναι πρακτικά άχρηστα

?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
1 το 32 μας χαιρετησε* (αλλαξε ονομα) αλλα παραμενει η καλυτερη ισοσταθμιση
2 πως γινετα να διαφωνουμε οταν πιο πανω συμφωνουμε
3 απλα δαγκωνουν τους οποιους ανυποψιαστους , και δινουν κουραγιο στα οποια πελατακια πιστεψαν τα λογια ενος ψευτη



*http://www.audyssey.com/technologies/multeq
http://www.audyssey.com/technologies/multeq/multeq-pro
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Αν υπάρχει κάποιο συγκριτικό μεταξύ αυτών (που θεωρείται αξιόπιστο φυσικά), θα ήμουν ευγνώμων!
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Αυτό σημαίνει πως:

1) συμφωνούμε με τον reviewer γιατί θεωρούμε το YPAO καλύτερο του Audyssey xt32
2) διαφωνούμε με τον συγκεκριμένο reviewer γιατί ξέρουμε / υποθέτουμε πως τα παίρνει απο κάποια/ες εταιρεία/ες
3) συμφωνούμε πως όλοι τα παίρνουν οπότε τα reviews είναι πρακτικά άχρηστα

?
Αυτό σημαίνει ,
ο,τι δεν συμφωνούμε με κανέναν rewiewer που τα παίρνει.
Εχουμε δική μας ολοκληρωμένη άποψη , και δεν περιμένουμε τον κάθε τυχάρπαστο να μας πει τι να αγοράσουμε.
Τα rewiews είναι χρήσιμα για ενημέρωση. Αλλά μέχρι εκεί. Περαιτέρω οι προαναφερθέντες τύποι , είναι συνήθως άσχετοι.Το λέω αυτό με πάσαν γνώσην και επιφύλαξην.
Γνωστός rewiewer έλεγε οτι τα τάδε ηχεία είναι μουντά , δλδ μουγκά στα πρίμα ήταν η εξήγηση που έδωσε.
Σε ηχεία που δεν αποσυσκεύασε ποτέ είχε άποψη!!.
Αυτά και καλά να είμαστε να γελάμε με τις μαλακίες τους.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
συγκριτικο για να υπαρξει πρεπει να ειναι απο καποιον που ξερει να χειριζεται σωστα το mcacc
και να ειναι ταυτοχρονα και οντισι ινστολερ, και μιας και θα ξερει πολλα κολπα να μην θελει να θαψει εντεχνα το ενα απο τα δυο.
Την προσωπικη μου γνωμη την εχω πει
για απλο χρηστη το mcacc ειναι πιο <σωστο> μιας και δεν <βλεπει> ευκολα λαθη.
Το οντισι οτι ματσακονια κανεις στην περνα στα ηχεια σου.
Το οντισι ειδικα αυτο που κανεις καστομ καμπυλες ειναι οτι πιο καλο για οποιον εχει διαθεση να πληρωσει ιστολερ
(γιατι τα <κλειδια> κοστιζουν 150$ για καθε )(ντενον ας πουμε) .....οποτε το κοστος σκαρφαλωνει.
Το mcacc απλα θελει να ξερεις τι σου γινεται ...πραμα σπανιο στις μερες μας,
και αν καποιος απλα πετα ενα μικροφωνο - μετρα-και μετα ακουει καποια βελτιωση στον ηχο του ,
απλα την ακουει, αισθηση τελικιασματος δεν θα ακουσει ποτε, οπως και αν προσπαθει να εφαρμοσει ισοσταθμισεις απο αλλα μεσα πανω στο mcacc απλα κοβει πατσα με το ψαλιδι.........τα συχνοτικα χνωτα του καθε mcacc και του οποιουδηποτε <μετρικου> εχουν διαφορά ......αξιολογη διαφορα.....οποιος ακουει και καταλαβαινει (πραγματικα) ξερει περι τεινος προκειται.
Ολοι οι αλλοι απλα ευχαριστιονται την οποια βελτιωσουλα ακουσαν...........
Το υπαο τελος ειναι μια χαρα ισοσταθμιση , απλα υπαρχουν και αλλα κολπα μετα την οποια ισοσταθμιση που η γιαμι εμεινε στο υπαο.....και τελος,
.η πιονερα προχωρησε πιο κατω......Οκ φιλτραροντας αλλα το αποτελεσμα ειναι αυτο που κρινει δυο προιοντα.......................
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Το θέμα είναι θα τον πάρει κανείς από μας ή μόνο σε αμπελοφιλοσοφίες θα αναλωνόμαστε; :)

Η δική μου άποψη είναι ότι μεταξύ των σύγχρονων flagship προενισχυτών οι διαφορές στον ήχο ή στην ισοστάθμιση είναι δευτερεύουσας σημασίας.
Οι φαινομενικά ασήμαντες καθημερινές-πρακτικές ευκολίες αποδεικνύονται στην πορεία πιο σημαντικές. Π.χ. το Spotify Connect του Yamaha.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
γιαννη
1 ελλειψη χρηματων σταση εμποριου
2 καθενας εχει διαφορετικες αναγκες- προταιρεοτητες σε καθε av
Παντως ειναι μια αξιολογοτατη προταση μιας και τα σαμπρέ ειναι σουπερ
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
τελικα ο pro δεν δινει direct ή pure direct + sub?...

στον 4311 που ειχα, ειχε επιλογη για direct + sub...νομιζω οτι στο pure direct, αφαιρουσε το sub...αλλα δεν θυμαμαι ακριβως

επισης το χτ32 "εμπαινε" μονο οταν επαιζες direct+sub...αλλα επειδη ο χωρος ηταν εντελως αφροντιστος, η αλλαγη απο direct+sub σε pure direct ήταν οπως η νυχτα με τη μερα...δλδ σε pure direct δεν μπορουσα ν ακουσω ουτε 5 λεπτα...
 




Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Οι Yamaha έχουν Straight και Pure Direct.

Στο Straight λειτουργούν τα σαμπ.
Στο Pure Direct δυστυχώς δεν λειτουργούν τα σαμπ.

Οι Denon/Marantz αντίθετα προσφέρουν PD 2.2 (Pure Direct με σαμπ),
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
γιατι δυστυχως,Γιαννη?
για μενα ειναι μια πολυ καλη διακριση που σου δινει τη δυνατοτητα να ακους τη μουσικη σου σαν 2.0 ή σαν 2.1
προσωπικα προτιμω με σαμπ. αλλος μπορει να μη τα θελει στο δικαναλο του...
και αυτη η δυνατοτητα υπαρχει ακομα και στα εισαγωγικα μοντελα των 200-250ε....
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
δε ξερω τα γουστα του καθενος, αλλα οπως ειπα και παραπανω, υπηρχε διαφορα στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα...

αρχικα εβαζα 2καναλο σε pure direct...τα ηχεια επαιζαν full range δλδ...ειχα εντονο μπασο...μπουμαρε το συμπαν...και φυσικα λογο αφροντιστου χωρου...

στη συνεχεια εβαζα να παιζουν ολα σε direct, με οσο το δυνατο λιγοτερη επεξεργασια απο το οντισι...καλυτερο αποτελεσμα στα αυτια μου...το μπασο ακουγοταν σαν ενα "σωμα" να το πουμε ετσι...δεν μπουμαρε οπως προηγουμενως...αλλα και οι αλλες συχνοτηττες κερδιζαν γενικα...δε θα μπω σε λεπτομερειες...απλα ακουγοταν καλυτερα...πως να το κανουμε?...

και τελικα σε 2καναλο, το αφηνα συνεχως σε direct 2.2...οταν το εβγαζα, απλα δε μπορουσα ν ακουσω...

αυτα σε αφροντιστο εντελως χωρο...τωρα δε ξερω αν καποιος εχει φροντισει το χωρο του, αν τελικα η αναπαραγωγη χωρις καθολου επεξεργασια ειναι η πιο "σωστη"...εγω παντα με το οντισι ενεργοποιημενο ακουγα και στ αυτια μου επαιζε μια χαρα..

σε pure direct ο ηχος μπουμαρε, ελειπε η ζωντανια, και γενικα σα να εμπαινε ενα πεπλο μπροστα απ τα ηχεια και τα περιοριζε...
αν η επεξεργασια και καλα χαλαει το αυθεντικο-original και καλα αποτελεσμα, καθολου δε μ απασχολει...

οποτε ενισχυτης που δε μου δινει δυνατοτητες να παιζω με σαμπ ή να λαμβανει υποψη του και το χωρο μου, απλα δε μου κανει...
ισως γι αυτο εχω πλεον εγκαταλειψει τους δικαναλους και επαιζα και θα παιζω με av σαν προενισχυτη...αν τωρα αυτη η επεξεργασια "προσθετει" κατι τεχνητο και ψευτικο στο original, ντακσι...δε θα τα βαψω και μαυρα...
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.149
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top