spilegou productions III: Cine Oasis

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.881
Reaction score
41.108
Βάλε το μοτέρ στον κάτω θάλαμο με τον άξονα να κοιτά τον τοίχο (θα ξετρυπά εννοείται το πλαινό του κάτω θαλάμου, στηριξέτο στην οροφή του κάτω θαλάμου) και δώσε κίνηση σε ένα κάθετο ατέρμονα ο οποίος θα δίνει κίνηση στα γρανάζια της σούβλας.
 


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
δε ξερω κατα ποσο ειναι δοκιμο να τρυπησω τον κατω θαλαμο στο πλαι -λογικα με ποτηροτρυπανο- οταν ειναι σαν τσιμεντοπλακα/τσιμεντολιθος προκατ...
αλλωστε εκει θα μπαινουν καρβουνα και λοιπα ξυλα. μη γινει καμμια ζημια στο μοτερ;
η ολη οριζοντια εστια με τα πυροτουβλα εφαπτεται με τον τοιχο και αυτην δεν την πειραζω,γιατι ειναι ευαισθητη. κατα τη μετακινηση ακουμπησε στον τοιχο και εσπασε ενα κομματακι απο το πυροτουβλο στην ακρη....
ετσι οπως μου το περιγραφει ο Βασιλης μου θυμιζει κατι απο τον μικρο Φορεστ Γκαμπ και τις ...σκαλωσιες που ειχε στα ποδια του!
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
τι και αν ο καιρος ειναι βροχερος;
αλλωστε Νοεμβριος ειναι....
Κυριακη κοντη γιορτη λοιπον,και ποια αλλη μερα καλυτερη για ενα δοκιμαστικο του bbq μετα την αρμωση και συνδεση με την καμιναδα και πριν το τελικο φινιρισμα;


η πρωτη φωτια στηθηκε....


απο τον κυρη μου...


πυρωσε και κορωσε....
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
καηκαν τα καρβουνα λεμε......


και παρηλασαν απο πανω τους καστανα,πατατες,μελιτζανες,πιπεριες,κρεατακι χοιρινο και μοσχαρισιο,λουκανικα,κρεμμυδια,με απολυτη επιτυχια....




και εις αλλα με υγεια παρεα με φιλους μπαλα και μπυρες,παντα....
 
Last edited:


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
για το ολο σκηνικο,θα ειμαι σιγουρα ετοιμος για το μουντιαλ αλλα και πιο πριν,στους 8 ή στους 4 του Τσαμπιονς Λιγκ....
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Γιατί τέτοιες διακρίσεις; Από τη μια κάστανα,πατάτες,μελιτζάνες,πιπεριές και από την άλλη κρεατάκι.
:p
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.881
Reaction score
41.108
Ωραίοοος, μερακλής ο κύρης και η παρέα του, πάντα τέτοια.

τώρα που το βλέπω και ολόκληρο το BBQ μπορείς να βάλεις το μοτέρ από την πάνω μεριά, τα πόδια του να πατάνε στο τοίχο και να είναι στην ευθεία ο άξονας με τον ατέρμονα που θα γυρίζει κατακόρυφα στο πλάι. Θα χρειαστεί να τρυπήσεις λίγο στην άκρη το γείσο (πυρότουβλο έχει γύρω-γύρω) εκεί που θα περνά ο άξονας, βάλτε και ένα ανοξείδωτο σκαφάκι στο κάτω μέρος εκεί στο πλάι να μαζεύει τίποτα σταξίματα από λάδια-γράσσα και αν δεις στην πράξη τίποτα ζόρια από τη θερμοκρασία της καμινάδας (που δεν νομίζω) τους βάζεις εύκολα μια θερμομονωτική ασπίδα.
Ολο αυτό με την προϋπόθεση ότι δεν θα κουνιέται το BBQ, αλλιώς αν θες να είσαι πιο flexible και να το έχει πάντα μαζί του ας φτιάξει μια σιδερένια βάση ο Μιχάλης τύπου L για να βιδωθεί από την πάνω μεριά στην άκρη της ψησταριάς και πάνω του το μοτέρ. Εχει πολύ χώρο από ότι φαίνεται.
Μιχάλη, ΟΚ;
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Πολύ ωραία όλα μπράβο!!!
Πολύ ωραία δουλειά!!!!!
Αλλά μου άνοιξες την όρεξη βρε αδερφέ!!!
 


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
o οργασμος του πρωτου σαββατοκυριακου του χρονου συνεχιστηκε φυσικα και στο μπαλκονι οπου εκλεισε και στοκαριστηκε το κενο πανω απο το "μπιμπικιου"....,





 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
και κρυφτηκαν ολα τα καλωδια μεσα στον τοιχο ειτε με σοβα ειτε με ενα κουτελο γυψοσανιδας που περιμενει πλεον την ελευση της 84ρας οθονης προβολης για να ολοκληρωθει με ενα γυρισμα....







 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.243
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top