Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μηνύματα
155
Reaction score
46
Παιδια ΔΕΝ ΛΑΧΑΝΙΑΖΩ ΠΙΑ ,αυτο για εμενα ειναι πολυ σημαντικο
Δεν το αφηνω με τιποτα
Εχω τελειωσει το λυκειο πριν 32 χρονια σορυ δεν θυμαμαι πολλα!
Φανταζομαι πως οπωςειπε ο φιλος ασχετου αντιστασεως και βολτ,δεν χρειαζεται υπολογισμος ,απλα ατμιζεις στα πχ 8 βαττ με διακυμανση βεβαια ποιοτητας
Ας μας δωσουν τα φωτα τους οι πιο εμπειροι!!!!!
Καφε θα παμε;;;;;
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
@yannis B

Έτσι ακριβώ είναι. Γι'αυτό έχω στη συλλογή μου 5-6 καρούλια με διαφορέτικα σύρματα διαφορετικών διατομών. Η επιφάνεια επαφής παίζει μεγάλο ρόλο οπότε σε συνδυασμό με το airflow και όλα τ'άλλα που έχω αναφέρει (χρήστης, επιστόμιο, κτλ) οι συνδυασμοί είναι πάρα πολλοί!

Ίδια Watt, σε δυο σύρματα με αντίσταση 1.5ohm αλλά με διατομές 32AWG και 27AWG δεν δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα ούτε έχουν το ιδιο response. Το response δε παίζει το ρόλο του και αναλόγως του μοντ που χρησιμοποιείς δηλαδή άλλο τα παλμικά (PWM - και τι συχνότητα?) κι άλλο το Provari/ DNA/MVP που βγάζουν σταθερά DC.

Σκεφτείται τώρα όμως και τις διαφορές από κατασκευή σε κατασκευή του κάθε ατμοποιητή και του πως διατηρεί τη θερμότητα στο χώρο ατμοποίησης και γύρω από την αντίσταση. Μερικοί για παράδειγμα έχουν κεραμικό ενώ άλλοι είναι σκέτο μέταλλο. Άλλες ιδιότητες και θερμοαπαγωγή το κεραμικό άλλες το ατσάλι. Δηλαδή πατάς κουμπί, δίνεις στην ατνίσταση, τραβάς τζούρα. Η χρόνος που μεσολαβεί για την επόμενη είναι σημαντικός διότι όταν έρθει θα ξεκινήσει η αντίσταση με τα ίδια watt με πριν αλλά η θερμοκρασία περιβάλλοντος θα είναι διαφορετική τώρα κ.ο.κ.
Αυτά επηρεάζουν τον ατμό όσο "ζεστένεται" ο ατμοποιητής κι εδώ είναι που παιζει ρόλο η σωστή σχεδιαση του airflow και το σωστό ματσάρισμα της αντίστασης που θα φτιάξουμε με την οπή αερισμού. Αν ο αέρας π.χ. χτυπά μόνο το κέντρο ή το πάνω μέρος της αντίστασης επειδή είναι πολύ μεγάλη σε μήκος τα άκρα δεν ψύχονται καλά και φεύγει θερμοκρασία στα τοιχώματα ενώ επηρεάζεται και το υγρο. Τέλος παντων τα λέω πολύ απλοϊκά αλλά μην γινόμαστε και υπερβολικοί.....

Στον Kayfun για παράδειγμα ο αέρας έρχεται από το κάτω μέρος της αντίστασης και αν την τοποθετήσουμε σωστά τη χτυπάει στο κέντρο που είναι το ιδανικό.

Αυτά για τώρα...πάω να συνεχίσω τη δουλειά μου γιατί με βλέπω για ξενύχτι απόψε.


Για όσου διαβάζουν και τους φαίνονται "περίεργα"..Δεν χρειάζονται όλα αυτά για να ξεκινήσει κάποιος το άτμσιμα ούτε και για να το συνεχίσει. Οι καινούριοι ατμοποιητές π.χ Aspire είναι πολύ καλοί ειδικά σε σχέση με το τι κυκλοφορούσε όταν ξεκίνησα εγώ. Αρχίστε έτσι για 2-3 μήνες και μετά αγοράζεται επισκεύασιμους και απλά ακολουθείτε οδηγίες αν δεν θέλετε σκοτούρες και τέρμα.

Όπως είπα κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να κάνω ένα guide αλλά πρέπει να βρω το χρόνο.
 


Μηνύματα
155
Reaction score
46
Δηλαδη τελικα τι εχει νοημα τα βατ με αντιστασεις που θα φτιαχνουμε απο 1,5 εως 2 ωμ η τα βολτ,καπου το χανω
δασκαλε λεγεεεεεεε

φιλικα
 



Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Να φέρεις και θα το σφυρίξω...και θα πλακώσουν ένα σωρό ατμιστές που ψάχνουν και δεν βρίσκουν.

Μια άλλη εναλλακτική μέχρι να βρείτε οργανικό είναι να πάρετε το καλύτερο που μπορείτε και να το βράσετε σε απιονισμένο νερό. Μετά το αφήνουμε να στεγνώσει 1-2 ημέρες καλά και έτοιμο.
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Τηλέφωνο πριν 5 λεπτά σε εταιρεία:

Ντριν:

Καλώς ήλθατε στην ........τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ εταιρεία στην Ελλάδα που σε ΟΛΑ της τα είδη έχει τις ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ τιμές της αγοράς! (Πώπο ρε τι μα....ες είναι αυτοί λέω).

For English press 1!

Πατάω 1 έτσι για να δω.....

Απαντάει: ΕΜΠΡΟΟΟΟΟΟΟΟΣ! (Νταλίκα και λίγα λέω)

Αγγλικά δε μιλάτε?

Όχι?

Καλά δεν πειράζει του λέω, μιλάω εγώ ελληνικά. (Από μέσα γίνεται της π.....ας και μια γυναίκα τα χώνει στον ένα πωλητή.....

Λείπει η κοπέλα που μιλάει αγγλικά μου λέει. (Ναι είναι στην Οξφόρδη για σεμινάρια μη χέσω)

Καλά, πήρα εκ μέρους ενός πελάτη μου που έχει κάνει μια παραγγελία με παράδοση τέλη Δεκέμβρη και ακόμα τιποτα. (Εξηγώ τι είναι) και απαντάει:

Α! Αυτά θα έρθουν 26 του μήνα (που είναι Κυριακή).

Τι?????????? Το ξέρετε ότι έχουν καθυστερήσει υπερβολικά.

Ε καθυστέρησαν λίγο τι να κάνουμε.

Ε, όχι και λίγο 30 ημέρες παραπάνω θα κάνουν.

Ε τί να κάνουμε τώρα έτσι είναι.....

Έτσι είναι???

Ε ναι τι να κάνουμε.

Να το κλείσετε και να βγείτε στο πεζοδρόμιο με αυτές που ποζάρουν εκεί απ'έξω γιατί μόνο για που.....ες κάνετε...μα.....ες. ( Είναι στη Φυλής)

Και το έκλεισα.

(Σημείωση: Έχει φάει μεγάλη ταλαιπωρία ο πελάτης μου με αυτούς τους βλάκες αλλά δεν του φταίει κανείς γιατί δεν ακούει)


*Μπορείτε να το μεταφέρετε ή και να το σβήσετε γιατί είναι off-topic αλλά με σύγχησαν οι γελοίοι! *αβγδ πιάσε σκκούπα.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
@ Rose

Γιατί ωρές, θα σου στείλω και πελάτες! Πάρε πολλά - 1-2 παλέτες το λιγότερο. Εδώ κοντεύει ν'αδειάσει το Amazon με την τρέλα των ατμιστών.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.666
Προτιμώ να είμαι εγώ πελάτης και όχι προμηθευτής σε βλαμμένους σαν εμάς. ;):D
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Βρε ιδρυματοποιημένε ΕΟΠΥΥτζή......:punish:
σου προσφέρεται δυνατότητα να αυξήσεις τον τζίρο του μαγαζιού σου και το αρνείσαι αν δεν είναι να πληρωθείς μέσω του κρατικού φορέα .
Φέρε μπαμπάκια και VG & PG εσύ,θα βάλεις στην είσοδο του μαγαζού τον μικρό Γιαννάκη (Β) σε κασελάκι να στρίβει αντιστάσεις και να κλώθει φυτίλια ,ο Μελίδης θα σκαλίζει μοντούλες και θα περνάμε κι εμείς να σπάμε πλάκα .........:gotcha:
Έτσι ρε γίνονται οι" Μπακάκοι " :wink:
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Δεν χρειάζεται θα βγάζεις λίγο και καλό - Ultra Premium. Μπορείς να πείσεις το Zizik να φυτέψετε βαμβάκι στον κήπο του.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.386
Reaction score
74.637
Ναι, παρέχω το χώρο, αυτόματο πότισμα, εργαλεία.
Μέχρι εκεί.-






Πολύ καλό το Nautilus κορίτσια.

rose, πάρε ανταλλακτικό γυαλί και για μένα όταν πας. :o Με την πρώτη πτώση θα γίνει κομμάτια ετσι οπως προεξέχει απο πάνω.


Εν τω μεταξύ ο αφιερωμένος στον ατμισμό βωμός σχεδόν γέμισε αναθήματα.

 
Last edited:

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ρε Rose τι το'θελες κι έλεγες για σπασίματα? Μου έσπασε το γυάλινο τανκ στον Fogger μου πάνω που τον είχα στρώσει με ένα φοβερό υγρό με μήλα....

Αυτά παθαίνεις αν το γυαλί δεν είναι από ζαφείρι....άντε έστω Fuzed Quartz (μερικοί ατμος έχουν).
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.386
Reaction score
74.637
Τα παλιάαααα τα χρόνια τα χρησιμοποιούσαν για κάτι που δεν έχω καταλάβει ακριβώς.
Το βρήκα σ' ένα παλιατζίδικο στη Γενεύη και το πήρα για βάση. :p
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.394
Μάλλον είναι housing για ξυπνητήρι κομοδίνου. Θυμάμαι ένα μηχανουργείο, μετά το συντριβάνι απέναντι από τη Vacheron :confused:...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.382
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top