Φθορά υλικών σε μεγάφωνα / Peerless R6 αξίζουν?

A

antonis999

Guest
Αναρωτιέμαι αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σε αυτό το θέμα..
Εχω βρεί κάποια υποψήφια μεγάφωνα για να έχω ένα "ωραίο" αποτέλεσμα στο αυτοκίνητο..

1. Focal PS165 Performance
2. Peerless R6 Resolution

Το θέμα είναι το εξής.. και οι 2 είναι κάλες και ξακουστές εταιρίες, όμως το focal είναι σειρά 2011-2012 ενώ το peerless 2005-2006 λογικά και με δεδομένο οτι ο χρόνος φθείρει τα πάντα, τα υλικά των μεγαφώνων θα εχουν υποστεί κάποια αλλοίωση που λογικά θα μικραίνει και τον κύκλο ζωής του προιόντος..

Έχει κάποιος στοιχεία που να βοηθούν?


Χρόνια πολλά Άκη..
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.336
Reaction score
170
Εαν εχουν φυλαχθει σε θερμοκρασια δωματιου μακρια απο υγρασιες,
Δεν θα πρεπει να προβληματιζεσαι.
Τα μεγαφωνα καταπονουνται εντονως το καλοκαιρι οταν τα χτυπαει ο ηλιος μεσα στο αυτοκινητο.
Εαν δεν ειναι χαρτινα και εχουν καποια πλαστικοποιηση ,τοτε ουδεν προβλημα.
 

A

antonis999

Guest
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Παραθέτω τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων

RESOLUTION SERIES
Designed for outstanding sound quality and high SPL power handling
Using advanced speaker design techniques and premium quality materials,
Peerless have produced an excellent two-way component driver system that
achieves a detailed natural sound for your vehicle. Durable polymer cone with
high exertion surround and low compression open ventilated voice coil motor
achieves phenomenal sound quality at impressively high volume levels.

WOOFER DETAILS:
Strengthened steel basket
Mineral filled polymer cone
Low compression design
Ventilated aluminum voice coil
Long exertion NBR rubber surround
Long life materials and high SPL

TWEETER DETAILS:
High Quality 1” Soft Dome tweeter
Flush and Angle mounting options
Multi-component 12dB crossover
Brass terminals. Protection circuit
Selectable 3 position attenuator
Audiophile quality high-end extension

Δηλαδή θεωρείς οτι το πολυμερες και το λάστιχο τα οποία φαντάζομαι βρισκόντουσαν σε καποια αποθήκη με ότι αυτο συνεπάγεται όσο αφορα τις μεταβολές θερμοκρασίας/ υγρασίας

Πιστεύω πως το ατσάλι, το αλουμίνιο και ο ορείχαλκος είναι πιο ανθεκτικά..

Δε νομίζω να εμπεριέχουν χαρτί εν αντιθέσει με το υπογουφερ τηε σειράς "Reinforced Paper Pulp Cone" ο κώνος λέει πως είναι απο πολυμερές με ορυκτά
 

Attachments



A

antonis999

Guest
Θανο σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σου..!
Καλή χρονιά να έχεις, με υγεια, αγάπη και ο,τι άλλο ποθείς..

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ακόμα καταλήξει.. και δυστυχώς είναι δύσκολο να ακόυσω και τα 2 μεγάφωνα [ειδικά] τοποθετημενα..
Εχω ακούσει και απο άλλους οτι τα focal έχω έντονες ψηλές.. αλλά α΄πο την άλλη σκέψου οτι εχω σκοπό να βάλω 1 υπογουφερ πισω 400 συνεχόμενα βατ και μπροστά 1 σετ διαιρούμενα τα οποία όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να έχουν ισχύ ωστε να υπαρχει 1 ισοζύγιο..

Οπότε βλεποντας το από αυτη την οπτική γωνία και δεδομενου οτι ακούω πολλά ειδη μουσικής αλλά αρκετό Rock, Metal και Alternative [αλλά φτάνω και μεχρι Funk, Electronica κτλ.. αστα! το ευρος αυτο δεν βοηθάει ... το ξερω..] ισως δεν είναι τοσο "ασχημες" οι περισσειες ψηλες.. Επισης θα ήθελα την μεγαλυτερη ενταση στα πλαίσια ενος ποιοτικού αποτελεσματος..

Υ.Γ. Θα ήθελα την γνώμη σου αν γνωρίζεις περισσότερα για το βατικό ισοζυγιο καμπίνας / πορτ μπαγκαζ [δεδομένου παντα οτι μπορεις να χαμηλώσεις το υπογουφερ]

Πρόσφατα μου μπήκε η ιδέα και για το τρι-αιρούμενο της φοκαλ 165 A3
http://www.focal.com/en/access-archives/179-165-a3-3544058750632.html
το οποίο ειναι χαμηλότερη σειρά απο το PS 165
http://www.focal.com/en/expert/280-ps-165-3544052750119.html

Μου δημιουργήθηκε όμως η εξής απορία..αφού στο Α3 προσθέτει αλλο 1 μεγαφωνο [το μεσαίο] το οποίο το δίνει 80 συνεχόμενα βατ δεν θα επρεπε και το σύνολο των βατ που αντέχει το συνολο να είναι μεγαλύτερο? Κι όμως η focal το δίνει τα ίδια βατ [80].. Έχω ήδη στειλει e-mail στην focal και περιμένω απάντηση..

Υ.Γ.2 Αν γνωριζεις κάτι.. τα σχόλια καλοδεχούμενα..!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Το ισοζύγιο όπως λες θα το ρυθμίσεις από τον-τους ενισχυτές σου. Τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι κατασκευαστές τουλάχιστον για αυτά τα μεγάφωνα δεν σε βοηθάνε για τα είδη μουσικής που ζητάς. Ακόμα και σε κονσόλα να τα ακούσεις δεν θα έχουν σχέση με το αυτοκίνητο, παρά μόνο το tweeter.
Και τα δυο ανήκουν σε μια μέση και τίμια κατηγορία τιμής απόδοσης, ωστόσο θα ήταν καλύτερα να μας έλεγες και την μάρκα του αυτοκινήτου μήπως και υπάρχει εμπειρία από κάποιον για τα συγκεκριμένα μεγάφωνα στην συγκεκριμένη πόρτα.
 

A

antonis999

Guest
Γεια, ενα φιεστακι εχω.. αλλα περα απο δυνατοτητες εγκαταστασης/ αποδοσης, αυτο που δεν ξερω είναι το εξής.. Μήπως τα 400 βατ του υπογουφερ είναι πολλά για τα 2*80 φοκαλ? Θα μου πεις ενταξει χαμηλώνεις το υπογουφερ στο επιθυμητο σημειο.. Ναι αλλα αν η διαφορα φτασει να ειναι μεγαλη πχ να βαλεις το υπογουφερ στο 1/4, τοτε προφανως καταλαβαινεις οτι ή τα μπροστα ειναι λιγα ή τα πισω πολλά.

Περα από αυτο σκεφτηκα και το τριαιρουμενο της φοκάλ.. Υπαρχει όμως θεμα με την τοποθετηση του μεσαίου!! δεν θελω πανελ κτλ../ Και δεν ξερω και αν αξιζει.. Αν εχει δηλαδη τοση διαφορα απο to PS165..
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Μην το ξεκινάς λάθος, δεν μας απασχολεί τα 80 βατ του όποιου φοκάλ. Ολοκληρωμένο το σύστημα καθορίζει τον ήχο.
Ποιο Φιέστα είναι? μοντέλο χρονολογία, ποιον ενισχυτή έχεις?
Άσε τα 400 του sub και τα 80 των εμπρός σετ, που προτείνω διαιρούμενο κι όχι τρίδρομο σετ.
 

A

antonis999

Guest
Φιεστα 05 ειναι και απ'οτι εχω δει παιρνει ανταπτορες 5*7 σε 6,5. Ναι κι εγω να σου πω την αλήθεια δεν κοιτάω πια για τριαιρούμενο λόγω βαβούρας.Επίσης είπα να μην παω σε 2 ενισχυτές, αλλά σε 1 δυνατό..

Ενισχυτή σκέφτομαι ενα απο αυτους του δυο..
http://www.magnat.de/en/car-audio/amplifiers/power-core/power-core-four
http://www.magnat.de/en/car-audio/amplifiers/anniversary-4000/anniversary-4000-stark

Μεγάφωνα κατι από αυτά τα δυο.. [άλλες προτάσεις καλοδεχούμενες..]
http://www.focal.com/en/expert/280-ps-165-3544052750119.html
http://www.morelhifi.com/car-audio/tempo/tempo-2-way-2

Υ.Γ. Δυστυχώς τα πίρλες βγήκαν από τη μέση γιατί δε μπορώ να τα βρώ πλέον.. [Και νομίζω τα είχαν όλα..] Καλά τα φοκάλ αλλα θα τα προτιμούσα 100βατ, απο την άλλη τα μορελ με σαφώς χαμηλότερη ευαισθησια, περισσότερο πηνίο, μετάξυ στο τουιτερ [ίσως λιγότερο λεπτομερή..] Έχω μπερδέψει λιγο.. :) Και το χειρότερο είναι οτι δεν εχω ακούσει κανένα από τα 2, ούτε μπορώ..
 


A

antonis999

Guest




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.651
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top