Γεννητούρια

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Έχω δει γάτες να είναι επιθετικές όταν είναι με τα μωρά τους νεογέννητα.
Και η δική μου πάντως δεν ήταν επιθετική καθόλου.
Από την πρώτη στιγμή με άφηνε να τα πιάσω τα μικρά της.
Τα οποία τώρα άρχισαν να περπατάνε και να ανακαλύπτουν τον κόσμο, με την γνωστή περιέργεια που χαρακτηρίζει τις γάτες.
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Άσχετο με τα γεννητούρια, αλλά δείτε εδώ στο 01:47
Άμα είδε ότι ζορίσανε τα πράγματα και κόντευε να τις αρπάξει, επιστράτευσε το ύστατο όπλο: τρομοκράτηση αντιπάλου με τη τακτική της επισκίασης
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Αυτό δεν το ήξερα, αλλά όσα χρόνια έπιανα τα μωρά ποτέ δεν είδα τις μάνες να μη τα θέλουν.
Χθες πρωί που έπιασα το πρώτο η μάνα ήταν πολύ φιλική γιατί με γνωρίζει και εμπιστεύεται μόνο εμένα.

Η επιχείρηση μεταφοράς θα γίνει σήμερα απόγευμα.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΤΗΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΔΩΣΤΗΣ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΗΣΥΧΙΑ ΓΙΝΕΤΕ.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Έχω δει γάτες να είναι επιθετικές όταν είναι με τα μωρά τους νεογέννητα.
Και η δική μου πάντως δεν ήταν επιθετική καθόλου.
Από την πρώτη στιγμή με άφηνε να τα πιάσω τα μικρά της.
Τα οποία τώρα άρχισαν να περπατάνε και να ανακαλύπτουν τον κόσμο, με την γνωστή περιέργεια που χαρακτηρίζει τις γάτες.


ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΕ ΕΤΣΙ.

ΑΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ......
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΤΗΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΔΩΣΤΗΣ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΗΣΥΧΙΑ ΓΙΝΕΤΕ.
Στη μαιευτική που θα τη μεταφέρω θα βρεί την υπέρτατη γαλήνη.
 



Μηνύματα
462
Reaction score
346
Λοιπόν, τα γατάκια είχαν παραμείνει στη ταράτσα του γείτονα από τότε που τα κουβάλησε από το χωράφι η κυρία Τούλα. Τα είχε βάλει κάτω από το τσιμεντένιο του ντεπόζιτο όπου δεν χωρούσε χέρι και δεν μπορούσα να τα πιάσω. Είχα σκύψει και όπως ήταν σκοτεινά είχα δεί "μάλλον" 2 μωρά κουβαριασμένα πάνω της. Σκέφτηκα να τα τράβαγα με κάποιο σκουπόξυλο αλλά αμέσως το απέρριψα φοβούμενος ότι θα τους έκανα ζημιά μιας και ήταν 2-3 ημερών μωρά. Έτσι τα άφησα ώστε όταν μεγάλωναν να μπορούσα να τα πιάσω και να τα μεταφέρω στο υπόγειο.

Προχθές Κυριακή πρωί-πρωί άρχισε καταρρακτώδης βροχή. Όταν άκουσα τη βροχή πετάχτηκα και άρχισα να ντύνομαι έχοντας στο μυαλό μου τα γατάκια που θα είχαν γίνει μούλα από το νερό που θα κύλαγε κάτω από το ντεπόζιτο. Ανοίγοντας το παράθυρο του μπάνιου που έχω άμεση οπτική επαφή με τη διπλανή ταράτσα, άκουσα νιαουρίσματα. Βγαίνω βιαστικά και κατεβαίνοντας τη σκάλα ακούω νιαουρίσματα κάτω από το δικό μας ντεπόζιτο στην αυλή. Φωνάζω και σέρνοντας βγαίνει η Τούλα από κάτω μούσκεμα, να μου νιαουρίζει και να τρέχει ξανά στου γείτονα τη ταράτσα. Σκύβω αποκάτω (είναι επίσης πολύ χαμηλά στο έδαφος και μετά βίας μπαίνει χέρι) και βλέπω ένα γατάκι βρεγμένο να νιαουρίζει. Την ακολουθώ και πριν προλάβω να ανέβω κατέβαινε με δεύτερο γατί στο στόμα. Τη προλαβαίνω και με το ζόρι της το πήρα. Δεν το άφηνε με τίποτα.
Το πήγα στο υπόγειο. Μπαίνει και αυτή μέσα και νιαουρίζοντας άρχισε βιαστικά να ψάχνει όλο το υπόγειο πάνω-κάτω για να βρεί το κατάλληλο μέρος για τα γατιά της. Της το βάζω στο καφάσι με τα ρούχα που είχα έτοιμο. Ξαναβγαίνουμε έξω και τη πάω προς το μέρος που είχε μεταφέρει το πρώτο. "Άντε κάτω" της λέω και σκύβει αποκάτω και βγάζει και το άλλο. Της το πάω και αυτό στο καλάθι και αυτή ξανά τρεχάλα στη ταράτσα του γείτονα με τη βροχή τουλούμι. Να κι ο κ. Γιάννης και όλοι μαζί στη ταράτσα. Σκύβω αποκάτω και βλέπω ένα τελευταίο. Πάει με τις παροτρύνσεις μας η δικιά σου και βγάζει και το τελευταίο, μούσκεμα κι αυτό. Το παίρνω και με τη γάτα να μου νιαουρίζει όλο ευχαρίστηση αλλά και αγωνία, το πάμε στο υπόγειο. Σκέφθηκα λοιπόν "2 είχα δεί, βρέθηκαν 3, λες να έχει και άλλο, δεν νομίζω". Ξανανεβαίνω στη ταράτσα. Κάτω από το ντεπόζιτο δεν υπήρχε τίποτα. Μόνο νερό. Έλα όμως που μου φάνηκε πάνω στα κουβαλήματα ότι είχα ακούσει ένα αμυδρό νιαούρισμα κάτω από το δικό μας ντεπόζιτο...

Φωνάζω της κόρης μου να μου φέρει ένα φακό. Σκύβω και βλέπω στα σκοτεινά ανάμεσα στα τούβλα στήριξης τον κύριο με το πορτοκαλί χρώμα κουβαριασμένο και βρεγμένο. Έκανα το χέρι μου σαν του Τιραμόλα, τον έπιασα και τον πήγα και αυτόν στο καλάθι.

Στη συνέχεια στέγνωσα τα μικρά με μια πετσέτα, στέγνωσα και τη μάνα τους και κάτσαμε με τη κόρη μου να τα χαζεύουμε...

Σήμερα έχουμε το απόγευμα ραντεβού για βαφτίσια. Η μικρή θα τους δώσει ονόματα.

Άξια μάνα η κυρία Τούλα!
 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΣΩΣΕΣ.

ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΛΩΤΑ ΣΤΟ ΚΡΥΟ.

ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΑΓΡΙΕΥΕ.

ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΗΣΥΧΙΑ.
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Για το κρύο τα ξέρω. Και αυτή και ο αδερφός της όταν ήταν μικρά γατάκια και αδέσποτα έφαγαν κάποιες βροχές και κρύα στο χωράφι που γεννήθηκαν. Όταν ημέρεψαν και τα πήρα είχαν ήδη σε μόνιμη βάση τσίμπλες στα μάτια, μύξες και διαρκή φταρνίσματα. Στη συνέχεια μια-δυό φορές το καθένα κόντεψαν να πεθάνουν αφού κατέρρευσαν από τα κρυολογήματα με τα λευκά αιμοσφαίρια στα ύψη. Με συνεχείς επισκέψεις στη κτηνίατρο και γερή αντιβίωση, επέζησαν και εδώ και αρκετούς μήνες είναι υγιή και τα δύο χωρίς κανένα πρόβλημα. Οπότε έχω γνωρίσει από πρώτο χέρι τα κρυολογήματα των γατών.

(Από ησυχία έχει όση θέλει στη σουίτα της μαιευτικής...)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Πάντως τα δικά μου τα γατάκια, τα έδωσα εχθές λίγο τροφή από την κονσέρβα και έφαγαν με πολλή ευχαρίστηση γουργουρίζοντας.
Τόσον καιρό όλο γάλα γάλα, το σιχάθηκαν.
Χθές με το κρεατάκι είχαν πανηγύρι, ούτε τη μάνα τους δεν άφηναν να φάει.
 




Μηνύματα
462
Reaction score
346
Όχι, δεν τον ξέρω τον συμπαθέστατο Μιχάλη.
(Πάντως οι άλλες του γάτες φαίνονται να καλοπερνάνε!)
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
φαντοζομαι ηδη τον Μαικ να αναβει καρβουνα και τη φαμιλια διπλα παρεταγμενη να τον κοιτουν επιμονα χαχαχαχααααα!!!! Ασε που μπορει να αναλαβουν και χρεη βοηθου αχχαχααχαααα :lol:

 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Τώρα που άνοιξαν μάτια και αρχίζουν να τρέχουν και να εξερευνούν , θέλουν προσοχή.
Σόρρυ που χαλάω το mood αλλά σήμερα είδα 2 πεθαμένα μικρά , στο δρόμο...
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Τώρα που άνοιξαν μάτια και αρχίζουν να τρέχουν και να εξερευνούν , θέλουν προσοχή.
Σόρρυ που χαλάω το mood αλλά σήμερα είδα 2 πεθαμένα μικρά , στο δρόμο...

αστα να πανε Νικολα βλεπω ξεκινησε καλα η μερα σου ε?? Εχουμε και το μπασκετακι μετα μεσα στη θλιψη μας βλεπω παλι :frown:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
φαντοζομαι ηδη τον Μαικ να αναβει καρβουνα και τη φαμιλια διπλα παρεταγμενη να τον κοιτουν επιμονα χαχαχαχααααα!!!! Ασε που μπορει να αναλαβουν και χρεη βοηθου αχχαχααχαααα :lol:

Mάκη μην το πας κοντά βρε και αρπάξει το τρίχωμα :lol:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top