New Wave 70's - 80's - 90's - 00's - 10's


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Tights- China's Eternal 7" single (b-side) (1978) Cherry Red Records


Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο b-side από ένα από τα καλυτερα εφταιντσα που βγηκαν στην Βρετανια την δεκαετια του1970. Δυστυχως μετα απο ένα ακομα καταπληκτικο single διέλυσαν χωρις να βγαλουν τιποτα άλλο. Από τα σημαντικοτερα και καλυτερα κοματια της έκρηξης του νεου κυματος στην μουσικη τοτε.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ναι για υπνο απο τις 12.30 η ωρα και μετα μου θες και Punk τρομαρα σου.
Αγριο νιατο ε αγριο νιατο.:gotcha:

Αμε να ακουσεις καμια οπερα στην ηλικια σου, και ασε το Punk εκει που βρισκεται.
Βorn to be wild ε born to be wild. :gotcha:
Ένα'μου τηλεφωνο, ολη η ζωη σου ΜΙΧΑ :fuckyou: :rofl::rofl::rofl: Ερχομαι, όλα τα υπολοιπα από κοντα :angel:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Astronauts - Protest Song from LP "Peter Pan Hits The Suburbs" (1981) Bugle Records


Άλλο ένα αξεπεραστο αριστούργημα από τον Mark Astronaut και την παρεα του, δεν θα μπορουσαν κι αυτοι να λειπουν από το καζανι που εβραζε τοτε και τα καταπληκτικα γκρουπακια που ξεφυτρωναν καθημερινα και ειχαν πραγματικα κατι να πουν. Από τις καλυτερες κυκλοφοριες ολης της δεκαετιας του 80.
 

S

sk4t4

Guest
Joy Division - A Means To An End from LP "Closer" (1980) Factory Records


.............

A legacy so far removed,
One day will be improved.
Eternal rights we left behind,
We were the better kind.

Two the same, set free too,
I always looked to you,
I always looked to you,
I always looked to you.

We fought for good, stood side by side,
Our friendship never died.
On stranger waves, the lows and highs,
Our vision touched the sky,

Immortalists with points to prove,
I put my trust in you.
I put my trust in you.
I put my trust in you.

A house somewhere on foreign soil,
Where ageless lovers call,
Is this your goal, your final needs,
Where dogs and vultures eat,
Committed still I turn to go.

I put my trust in you.
I put my trust in you.
I put my trust in you.
I put my trust in you.
In you. In you. In you.
Put my trust in you, in you.
Ενα απο τα πολυ αγαπημενα μου απο το δισκο μαζι με τα Decades και The Eternal
τα οποια, αν δεν με απαταει η μνημη μου, ειναι ισως απο τα μετρημενα στα δαχτυλα τραγουδια με synthesizer που με συγκινουν τοσο 35 χρονια μετα.Παντως θα διαφωνησω με την αποψη των περισσοτερων γιατι θεωρω ακομα καλυτερο δισκο το Unknown Pleasures
 


S

sk4t4

Guest

Αυτο το τραγουδι, περα απο το οτι ειναι καταπληκτικο, μου εχει μεινει και για δυο λογους ακομα..
1)Στο εφταιντσο αντι για το The Flood ακουγα το Disney Boys και αντι για το Disney Boys ακουγα το The Flood.Αναποδα κολλημενες οι ετικετες
2)Επειδη ηταν το πρωτο τραγουδι του συγκροτηματος που ακουγα, καμαρωνα για την νεα μου γκαραζ ανακαλυψη.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Παντως θα διαφωνησω με την αποψη των περισσοτερων γιατι θεωρω ακομα καλυτερο δισκο το Unknown Pleasures
Συμφωνώ κι εγω, άλλοι πιστεύω ειναι οι λόγοι που το έκαναν γνωστότερο και οι περισσότεροι το θεωρούν καλύτερο, αλλα όχι μουσικοί λόγοι.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484

Αυτο το τραγουδι, περα απο το οτι ειναι καταπληκτικο, μου εχει μεινει και για δυο λογους ακομα..
1)Στο εφταιντσο αντι για το The Flood ακουγα το Disney Boys και αντι για το Disney Boys ακουγα το The Flood.Αναποδα κολλημενες οι ετικετες
2)Επειδη ηταν το πρωτο τραγουδι του συγκροτηματος που ακουγα, καμαρωνα για την νεα μου γκαραζ ανακαλυψη.
Όντως ενα απο τα καλύτερα εφταιντςα της εποχής sk@t@. :drinks:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Peter & The Magician - Love In Rimini from EP "Twist" (2011) Kitsune Records (download only)


Κάτι πιο σύγχρονο, dance, κι ανάλαφρο, απόδειξη πως το new wave ζει και βασιλεύει ακόμα σε συγκεκριμένους κύκλους, και βγάζει ακόμα εξαιρετικές μουσικές, τι dance, τι dark, τι kitsch, όλα τα'χει ο μπαξές. Για ξεβιδωμα κάτω απο την ντισκομπαλλα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Monochrome Set - Jet Set Junta / March Of The Eligible Bachelors / The Devil Rides Out from LP "Eligible Bachelors" (1982) Cherry Red Records




Θαυμάσιο pop-new wave group με τουλάχιστον 3 Αριστουργηματικά albums. Εδω ακούμε μερικά απο το προσωπικό μου favorite, "Eligible Bachelors". Ένας δίσκος που έχει περάσει όλα τα τεστς του χρόνου με άνεση, μεγάλη κλάση.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Stranglers - (Get A) Grip (On Your Self) 7" single (1979) United Artists Records


Άλλο ενα επίσης εξαιρετικά σημαντικό group για την έκρηξη του νέου κύματος, οι Στραγγαλιστες στραγγάλισαν την αγαπημένη τους ποπ,που ήταν πάντα παρούσα, σε ενα πανκ υπόβαθρο, μέχρι που κατάλαβαν ότι, ότι και να κάνουν δεν στραγγαλίζεται και να το ρίξουν στην ποπ μονο.
 

S

sk4t4

Guest
The Sound - Winning (HQ)

Αυτο το τραγουδι εκτος απο το οτι ειναι απο τα αγαπημενα μου, οπως και ολοκληρος ο δισκος, μου θυμιζει μια μικρη απατη που εκανα πριν απο 26 χρονια.Μετεφρασα τους στιχους στα Ελληνικα και το παρουσιασα για δικο μου ποιημα στο τοτε κοριτσι μου και σημερα γυναικα μου.Μιας και της αρεσε εκανα αρκετα χρονακια για να της πω την αληθεια.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Sound - Winning (HQ)

Αυτο το τραγουδι εκτος απο το οτι ειναι απο τα αγαπημενα μου, οπως και ολοκληρος ο δισκος, μου θυμιζει μια μικρη απατη που εκανα πριν απο 26 χρονια.Μετεφρασα τους στιχους στα Ελληνικα και το παρουσιασα για δικο μου ποιημα στο τοτε κοριτσι μου και σημερα γυναικα μου.Μιας και της αρεσε εκανα αρκετα χρονακια για να της πω την αληθεια.
Πάλι sk@t@ τα'κανες δηλαδή, αλλα σου βγήκε παλιόπαιδο αυτη την φορα.:rofl:
 





cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Medium Medium - So Hungry So Angry from LP "The Glitterhouse" (1981) Cherry Red Records


Άλλο ενα παρακλάδι του νέου κύματος, groups σαν τους Medium Medium επαιζαν ενα διαβολεμενο Φανκ, χωρίς να υπαρχει αύριο, σαν desperate losers. Καταραμενος δισκος, μας έκαψε τα μυαλά τότε.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Dentists - Doreen
Δεν θα έλεγα τους Οδοντιάτρους ακριβώς εκπροσώπους του νέου κύματος, μάλλον το αντίθετο, εκπροσώπους του παλιού κύματος, αλλα συγχωρείσαι λόγω έρωτα. Βέβαια sk4t4 τα έκανες πάλι, αλλα ο έρωτας σε έσωσε για μια ακόμα φορά.:rofl::rofl::rofl:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top