Μετατροπή αρχείων .m2ts από SONY KDL-40W605B

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Έχω 2 Sony smart: την KDL-40W605B και την KDL-32W600A. Για να κάνει εγγραφή προγράμματος σε σκληρό δίσκο ή στικάκι ζητάει να το μορφοποιήσει στα μέτρα της και το παλαβό είναι ότι αν πάρεις το δίσκο από την μία και τον βάλεις στην άλλη δεν τον αναγνωρίζει!

Τέλος πάντων, το κάθε recording δημιουργεί 2 αρχεία, ένα με κατάληξη .m2ts και ένα με ίδιο όνομα (π.χ. 00000007) και κατάληξη .tlm. Προσπάθησα να μετατρέψω αυτά τα m2ts σε ΜΚV ή άλλη μορφή αλλά τα σχετικά προγράμματα που μετατρέπουν .m2ts (δοκίμασα 2-3) δεν αναγνωρίζουν τα συγκεκριμένα αρχεία της SONY.

Βρήκα κάτι σε αυτό το φορουμ http://forums.whirlp...archive/2316868

Φαίνεται ότι η SONY δεν θέλει να παίζονται αλλού αυτά που καταγράφει...
Αν είναι έτσι εμένα με έχασε από πελάτη!

ΥΓ: Εκτός και αυτό συμβαίνει με όλες τις μεγάλες μάρκες TV όπως λένε στο λινκ!
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
Σε όλες τις επώνυμες τηλεοράσεις με PVR, έτσι γίνεται. Δεν μπορείς να δεις αλλού την εγγραφή.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Σε όλες τις επώνυμες τηλεοράσεις με PVR, έτσι γίνεται. Δεν μπορείς να δεις αλλού την εγγραφή.
Αίσχος! Ούτε κάν σε ίδια τηλεόραση.
Για ποιον λόγο;
 

ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
Αίσχος! Ούτε κάν σε ίδια τηλεόραση.
Για ποιον λόγο;
Αν δεν παίζει στην ίδια, κάτι τρέχει. Σε ίδια (ίδιο μοντέλο-άλλη συσκευή) δεν παίζουν.
Μάλλον για προστασία από αντιγραφές. Δεν ξέρω αν με κάποιο πρόγραμμα που αφαιρεί τα DRM μπορεί να γίνει κάτι.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απλά ξεχάστε το, όλες οι εγγραφές είναι κρυπτογραφημένες και αναπαράγονται μόνο στη συσκευή που έγιναν.
Για να μην έχετε πρόβλημα αγοράστε έναν φθηνό εξωτερικό δέκτη που κάνει εγγραφές χωρίς κρυπτογράφηση...
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Αρα η καλύτερη λύση για εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων είναι ένας εξωτερικός δέκτης digea που χρησιμοποιεί ο κόσμος για τις παλιές συσκευές τηλεοράσεως που δεν έχουν ψηφιακό δέκτη mpeg 4
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Αν δεν παίζει στην ίδια, κάτι τρέχει. Σε ίδια (ίδιο μοντέλο-άλλη συσκευή) δεν παίζουν.
Μάλλον για προστασία από αντιγραφές. Δεν ξέρω αν με κάποιο πρόγραμμα που αφαιρεί τα DRM μπορεί να γίνει κάτι.
Παίζει μόνο στην ίδια τηλεόραση.

Αρα η καλύτερη λύση για εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων είναι ένας εξωτερικός δέκτης digea που χρησιμοποιεί ο κόσμος για τις παλιές συσκευές τηλεοράσεως που δεν έχουν ψηφιακό δέκτη mpeg 4
16477"]Αν δεν παίζει στην ίδια, κάτι τρέχει. Σε ίδια (ίδιο μοντέλο-άλλη συσκευή) δεν παίζουν.
Μάλλον για προστασία από αντιγραφές. Δεν ξέρω αν με κάποιο πρόγραμμα που αφαιρεί τα DRM μπορεί να γίνει κάτι.[/QUOTE]

Γράφεις κάτι και είσαι υποχρεωμένος να το δείς μόνο στην ίδια τηλεόραση. Και αν είσαι κουρασμένος και το πάρεις στο υπνοδωμάτιο; Ή θέλεις να το δείς στον προβολέα;

Άρα θα το γραψεις (για κάθε ενδεχόμενο) στον εξωτερικό δέκτη. Τι να το κάνεις λοιπόν το PVR στην τηλεόραση; Καλύτερα να έβαζαν κάτι άλλο αντι για PVR.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Μάλλον για προστασία από αντιγραφές. Δεν ξέρω αν με κάποιο πρόγραμμα που αφαιρεί τα DRM μπορεί να γίνει κάτι.

Γράφεις κάτι και είσαι υποχρεωμένος να το δείς μόνο στην ίδια τηλεόραση. Και αν είσαι κουρασμένος και το πάρεις στο υπνοδωμάτιο; Ή θέλεις να το δείς στον προβολέα;

Άρα θα το γραψεις (για κάθε ενδεχόμενο) στον εξωτερικό δέκτη. Τι να το κάνεις λοιπόν το PVR στην τηλεόραση; Καλύτερα να έβαζαν κάτι άλλο αντι για PVR.
Παίζουν μόνο στην τηλεόραση που τα έγραψε. Ούτε κάν σε άλλη συσκευή, ίδιο μοντέλο!
Αρα επί της ουσίας το PVR των τηλεοράσεων είναι σχεδόν άχρηστο.

Αντίθετα οι φθηνοί κινέζικοι δέκτες που χρησιμοποιούμε για την digea δεν έχουν κανενός τέτοιου είδους κλείδωμα. Εγώ έχω τρεις δέκτες, έναν XORO που τον είχα πάρει από το e-shop, έναν TURBO-X που είχα πάρει από το Πλαίσιο και έναν F&U που δεν θυμάμαι από πού τον είχα πάρει, και οι τρεις γράφουν σε USB stick χωρίς να χρησιμοποιούν κλειδώματα. Τα αρχεία τους παίζουν μια χαρά παντού: Στο DUNE HD Base 3D, στο PC με VLC player.
Και αρχεία από δέκτη Crystal Audio που έχω δοκιμάσει, επίσης παίζουν μιά χαρά.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top