Acer H5380BD και ξεκίνημα....την βοήθεια σας!

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Χαιρετώ την παρέα του forum.Είμαι νέοπας στην κατηγορία των projectors και γενικά θα ήθελα την γνώμη αυτών που είναι έμπειροι ή κάτοχοι.Σκέφτομαι να αγοράσω τον συγκεκριμένο projector http://www.projectorcentral.com/Acer-H5380BD.htm γιατί το budget μου είναι πολύ χαμηλό....€600-700 σύνολο με πανί,βάση και καλώδια.Δεν θέλω να πάω σε μεταχειρισμένο και έτσι μετά απο πολλά reviews και βιντεάκια ξεχώρισα αυτόν.Δεν τον έχω δεί live και την εγκατάσταση θα την αναλάβω εγώ όπως επίσης και τις ρυθμίσεις.Δυστυχώς εδώ (Ρόδο) δεν υπάρχουν showrooms κτλ.Εχω πολλές ερωτήσεις και θα ήθελα βοήθεια γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο στις τηλεοράσεις.
Οι αποστάσεις μου είναι : Από τον projector μέχρι το πανί 3,5μ. Ο καναπές μέχρι το πανί 3μ.Η διάμετρος που έχω διαθέσιμη για πανί είναι 1,85μ Χ 1,85μ .Πίσω από το πανί και σε απόσταση 1,3μ θα είναι τα μπροστινά ηχεία,το κεντρικό και η τηλεόραση.'Αρα το πανί θα είναι μάλλον στο ταβάνι και θα το μαζεύω χειροκίνητα,όχι σταθερό.Τον projector ωστόσο θα τον βάλω μάλλον ταβάνι
Ποιά είναι η γνώμη σας για το μοντέλο αυτό,?
Σε τέτοια απόσταση εμπειρικά πόσες είναι οι ίντσες που δεν θα ενοχλούν στο μάτι?
Από τον projector θα κατεβάσω με πλαστικό κανάλι καλώδια hdmi 10μ περίπου (για να πηγαίνει στον ενισχυτή) , cat5 και επέκταση usb 5μ για να συνδέω ένα usb stick και να βλέπω ταινίες.Θα έχω απώλειες στην ποιότητα λόγο απόστασης των καλωδίων? Ο projector έχει μία HDMI πως θα συνδέσω το BR και τον ενισχυτή στον projector?
'Οταν κατεβάζω το πανί μπροστά από τα ηχεία θα έχω απώλεια ήχου? (τα μπροστινά και κεντρικό ηχείο θα είναι πίσω απο το πανί)
Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να βάλω τον projector πίσω απο το πανί για οπίσθια προβολή αλλά φοβάμαι , επειδή είναι μικρή η απόσταση (1,30μ) σε αυτή την περίπτωση μήπως και δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά.
Πιό οικονομικό πανί θα είναι "τίμιο" για το ήδη χαμηλό budget μου? Λευκό ή γκρί,με μαύρο πλαίσιο ή χωρίς,κέρδος 1 ή παραπάνω?
Αναφέρω ωστόσο ότι είμαι λάτρης της μεγάααααλης οθόνης και του frame interpolation (αν το λέω σωστά αυτή η τεχνολογία που δείχνει την κίνηση πιο ομαλή).Οι Acer έχουν τη δυνατότητα αυτή?
Sorry αν κούρασα αλλά λόγο ότι τα οικονομικά μου περιθώρια είναι πολύ μικρά προσπαθώ να πετύχω το καλύτερο και να
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλώς τον συντοπίτη! Με το budget που έχεις θέσει και τον περιορισμό ότι δεν θέλεις μεταχειρισμένο, νομίζω πως είναι μια καλή επιλογή ο acer.
Μόλις βρω λίγο χρόνο παραπάνω θα σου πω περισσότερα. Επίσης μπορείς να έρθεις σε επαφή μου μαζί μου και να δεις κάποια στιγμή πως προβάλω στο χώρο μου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
'Οταν κατεβάζω το πανί μπροστά από τα ηχεία θα έχω απώλεια ήχου?
Και απώλεια θα έχεις, και δεν θα εστιάζουν σωστά.

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να βάλω τον projector πίσω απο το πανί για οπίσθια προβολή αλλά φοβάμαι , επειδή είναι μικρή η απόσταση (1,30μ) σε αυτή την περίπτωση μήπως και δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά.
Αποκλείεται να λειτουργήσει σωστά, πρώτον γιατί η απόσταση είναι μικρή αλλά κυρίως γιατί χρειάζεται ειδικό πανί και απόλυτο σκοτάδι απο πίσω.



Γενικά, αφού δεν γνωρίζω αν ισχύει στο συγκεκριμένο μοντέλο, οι πολύ φθηνοί προβολείς DLP έχουν σοβαρά θέματα λεκέδων απο σκόνη λόγω της έλλειψης φίλτρου και του μη σφραγισμένου οπτικού.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ....θα επικοινωνήσουμε και θα κανονίσουμε να δώ το σύστημα σου.Εχω περιέργεια και θέλω να πάρω ιδέες.Ωστόσο βρήκα μάλλον αυτό το μοντέλο Epson http://www.projectorcentral.com/Epson_Europe-EH-TW5300.htm .Ανεβαίνει το budget αλλά έχει πολύ καλή εικόνα,χρώματα και το αγαπημένο μου frame interpollation.Τα μαύρα του δεν είναι τόσο καλά όμως είναι φιλότιμα και πανί θα πάω μάλλον σε φορητό δαπέδου (όχι τρίποδα γιατί δεν με βολεύει) http://www.braun-photo.gr/index.php?route=product/product&path=245_131_139&product_id=1617
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Τσέκαρε κι εδώ Αντώνη. Μην ξεχνάς ότι σ' αυτές τις κατηγορίες τιμής δεν υπάρχουν ευκολίες τοποθέτησης του προβολέα (μετατόπιση του φακού).
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Τσέκαρε κι εδώ Αντώνη. Μην ξεχνάς ότι σ' αυτές τις κατηγορίες τιμής δεν υπάρχουν ευκολίες τοποθέτησης του προβολέα (μετατόπιση του φακού).
Γιώργο η αλήθεια είναι ότι θα τον έχω σε βάση με ροδάκια πιθανότατα και θα τον μαζεύω μετά απο κάθε χρήση.Θα υπάρχει πρόβλημα στο στήσιμο του εννοείς? θα τον βάζω σε μόνιμο σημείο πίσω απο τον καναπέ σε απόσταση περίπου στα 3,5-4μ.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αν κάθε φορά τον στήνεις, συνδέεις τα καλώδια, τον κεντράρεις, τον ευθυγραμμίζεις, τον ζουμάρεις και τον εστιάζεις, σε 2 - 3 φορές δεν θα θέλεις να το ξανακάνεις.
Καρά τσεκαρισμένο.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Αν κάθε φορά τον στήνεις, συνδέεις τα καλώδια, τον κεντράρεις, τον ευθυγραμμίζεις, τον ζουμάρεις και τον εστιάζεις, σε 2 - 3 φορές δεν θα θέλεις να το ξανακάνεις.
Καρά τσεκαρισμένο.
Συμφωνώ απόλυτα. Το ίδιο έκανα και εγώ τα πρώτα 2 χρόνια και είχα δει 10 ταινίες όλες κι όλες...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top