Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ξέχασε Αυλωνίτη,Χόνδρο-Λιγνό,Σωτηρία Μπελλου(γυναικεία φωνή )....
Έχω μία καταπληκτική ηχογράφηση με τη μπελλου!
Πλάκα πλάκα, όταν παλιά είχα πάει στον μπιλη να δουμε τα τότε νέα b&w, είχα μαζί μου CD με Moby, massive attack και ξυλούρη. Στο Moby στα 802 έπρεπε να δεις τον μπιλη πως πετάχτηκε σαν αίλουρος να χαμηλώσει το volume, με διάχυτο τρόμο αποτυπωμένο στην έκφραση του προσώπου του, και λίγες σταγόνες ιδρώτα να στάζουν στο μέτωπο.. :D

Τα 801 τα πήγαν σαφώς καλύτερα, αλλά επίσης ανεπαρκουσαν χαμηλά, το ήθελαν το σαμπ. ;)
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Μόλις περιέγραψες το μεγαλύτερο σφάλμα που γίνεται στο audio. :)

Ο καθένας επιλέγει το ηχείο που θέλει αυτός, που του αρέσει, για να το βάλει στο χώρο του.

Δυστυχώς το σωστό είναι ο χώρος να επιλέγει ποιο ηχείο θέλει.

Δεν υπάρχει κατάλληλο ηχείο για σένα.
Υπάρχει κατάλληλο ηχείο για το χώρο σου.

Αδιαφορώ αν το ηχείο σου άρεσε.
Θα πρέπει να αδιαφορείς και συ.
Το μόνο που πρέπει να σε νοιάζει, είναι αν το ηχείο αρέσει στο χώρο σου.


Μετά από αυτό το κολοσσιαίο λάθος, ακολουθεί το αποτελειωτικό χτύπημα της λάθους οδήγησης.
Γιατί επιλέγεις τον ενισχυτή που σου αρέσει, κι όχι τον ενισχυτή που αρέσει στο ηχείο σου.

Και στο τέλος σου φταίνε τα καλώδια ρεύματος, οι ασφάλειες στον πίνακα κι οι ηχογραφήσεις..
Σε εμενα όλα αυτά που περιγράφεις είναι κατασταλαγμένα από χρόνια ,τουλάχιστον έτσι θέλω να νομίζω.
Κ μιας κ έχεις κάνει χρήση παραδειγμάτων εικόνας να πω το εξής.
Είδα στα δωμάτια της πρόσφατης έκθεσης που ήταν αφιερωμένα σε εικόνα τύπους να κάθονται έκθαμβοι μπροστά από τις νέες τηλεοράσεις των πιο γνωστών κ εμπορικών κατασκευαστών κ να μιλάνε όλο θαυμασμό για το βαθύ μαύρο τους...Οταν το μισό κ βάλε δεν φαινόταν από τη glossy επίστρωση οθόνης κ των ανακλάσεων του χώρου μέσα σε αυτές. ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έστω.
Δηλαδή άμα τα στήσεις τα 802 στο μέσο της σαχαρας πάνω στην άμμο και κάθεσαι στα 3 μέτρα να ακούς, θα ξυρίζει; Ή δε θα μετράει καλά στα άπειρα τετραγωνικά; (άσε το βαθύ μπάσο εκτός συζήτησης)
Στη μέση της Σαχάρας δεν θα εχει αντανακλάσεις. Αλλο πραμα. (Θα σκονίζονται ομως πολυ, ειναι και glossy)

Τέλος πάντων, είμαι σίγουρος πως το 802 θα ακούγονταν τελείως διαφορετικά (καλυτερα) σε εναν χώρο 50τμ. Και όχι παντελώς άδειο, οπως εκείνος ο χώρος στην έκθεση.
Επίσης τα φοκαλ, θα έπαιζαν καλυτερα σε 20τμ.
Κανένα ασφαλές συμπέρασμα για τα δυο ηχεία έτσι πως ηταν στημένα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στη μέση της Σαχάρας δεν θα εχει αντανακλάσεις. Αλλο πραμα. (Θα σκονίζονται ομως πολυ, ειναι και glossy)

Τέλος πάντων, είμαι σίγουρος πως το 802 θα ακούγονταν τελείως διαφορετικά (καλυτερα) σε εναν χώρο 50τμ. Και όχι παντελώς άδειο, οπως εκείνος ο χώρος στην έκθεση.
Επίσης τα φοκαλ, θα έπαιζαν καλυτερα σε 20τμ.
Κανένα ασφαλές συμπέρασμα για τα δυο ηχεία έτσι πως ηταν στημένα.
Και όμως δύο ΄΄ασφαλή΄΄ συμπεράσματα μπορούν να εξαχθούν:

1) Στο πλαίσιο μιας ενασχόλησης που στηρίζεται στην ακρόαση,τα πάντα γίνονται για το...θεαθήναι.;)

2) Για όλα τα τρωτά στοιχεία της αναπαραγωγής πταίει το ΄΄κακό΄΄ και ΄΄άφιλο΄΄ πρόγραμμα ...
...ακόμα και όταν ο χειριστής και επιλογέας του προγράμματος είναι έγκριτος μηχανικός mastering.:sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Γιαααα ρίξε λίγο φώς!!
Πως καταλαβαίνεις ποιο ηχείο κάνει για τον χώρο;
Υπάρχει κάποιο τεχνικό στοιχείο συσχετισμού κυβικών δωματίου με ηχείο;
ΥΓ: Τα προτεινόμενα τετραγωνικά που λεν οι κατασκευαστές δεν νομίζω να είναι αξιόπιστο στοιχείο.
Αν και θα άξιζε νέο θρεντ.. τες πα. ;)

Τα κυβικά συσχετίζονται με το μπάσσο (αύξηση πίεσης είναι το μπάσο, συγκεκριμένη η επιφάνεια του πιστονιού-γουφερ και συγκεκριμένο το x-max - διαδρομή πιστονιού, ανάλογη του όγκου του αέρα η αύξηση πίεσης). Εν συντομία και για διευκόλυνση μιλάμε για τετραγωνικά.

Το ΥΓ σου είναι πάντα ένα χρήσιμο στοιχείο.

Εν συντομία, μικρός χώρος, nearfield ακρόαση, μικρού μεγέθους ηχεία (nearfield).
Μεσαίος χώρος, nearfield ακρόαση, μικρό ηχείο (nearfield), midfield ακρόαση, μεσαίου μεγέθους ηχεία (nearfield/midfield).
Μεγάλος χώρος, nearfield/midfield ακρόαση, μικρά/μεσαία ηχεία, farfield μεγάλα ηχεία. (Όχι απαραίτητα μεγάλα μεγάφωνα)


Επίσης επιθυμητές στάθμες και επιθυμητή απόκριση. Ένα μικρό ή μεσαίο ηχείο, μπορεί να είναι ικανό για πολύ μεγάλες στάθμες, χωρίς να μας ενδιαφέρει το μπάσο.

Ανεξαρτήτως χώρου, για την κατώτερη οκτάβα (για να το χοντρυνω γενικά κάτω από 30 κύκλους) το σαμπ είναι δεδομένο σε όλους τους χώρους, με μόνη εξαίρεση μικρό χώρο και πολύ ιδιαίτερο ηχείο, συν το ΥΓ μου.

Κανόνας: ένα μικρό nearfield ηχείο θα παίξει σωστά σε οποιονδήποτε χώρο, με το κατάλληλο σαμπ για το χώρο και με τη σωστή (nearfield) απόσταση ακρόασης. Και αποτελεί την καλύτερη επιλογή για οποιονδήποτε, με μόνη εξαίρεση το ΥΓ μου.

Ένα μεγάλο ηχείο, είναι σχεδόν πάντα άχρηστο. Το "σχεδόν" μπαίνει για να εξαιρέσει το ΥΓ μου.


ΥΓ. Εντοιχισμένα, line arrays (με ή χωρίς καμπίνα), εντοιχισμένα line arrays, μπαγκενολουφσεν.:D
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Το μόνο που θα προσθέσω στην κουβέντα Επειδή παρακολουθούσα τον Μπρούνο εδώ και πολλά χρόνια είναι ότι διαρρηγνύε τα ιμάτιά του ότι θα molamola επειδή ήταν τα απόλυτα μυνήματα δεν είχαν ανάγκη Και δεν εξαρτώνται άπο "Καλά" καλώδια για να παίξουν...Μέχρι τώρα όμως έχω δει κάτι πανακριβου φίδια να τα συνοδεύουν..τι έγινε άλλαξε άποψη Για τα ίδια του τα μηχανήματα;;;;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το μόνο που θα προσθέσω στην κουβέντα Επειδή παρακολουθούσα τον Μπρούνο εδώ και πολλά χρόνια είναι ότι διαρρηγνύε τα ιμάτιά του ότι θα molamola επειδή ήταν τα απόλυτα μυνήματα δεν είχαν ανάγκη Και δεν εξαρτώνται άπο "Καλά" καλώδια για να παίξουν...Μέχρι τώρα όμως έχω δει κάτι πανακριβου φίδια να τα συνοδεύουν..τι έγινε άλλαξε άποψη Για τα ίδια του τα μηχανήματα;;;;;
Η εντύπωση μου είναι πως γίνεται για λόγους μάρκετιγκ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το μόνο που θα προσθέσω στην κουβέντα Επειδή παρακολουθούσα τον Μπρούνο εδώ και πολλά χρόνια είναι ότι διαρρηγνύε τα ιμάτιά του ότι θα molamola επειδή ήταν τα απόλυτα μυνήματα δεν είχαν ανάγκη Και δεν εξαρτώνται άπο "Καλά" καλώδια για να παίξουν...Μέχρι τώρα όμως έχω δει κάτι πανακριβου φίδια να τα συνοδεύουν..τι έγινε άλλαξε άποψη Για τα ίδια του τα μηχανήματα;;;;;
Έχει απαντηθεί.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Γιατί, άμα ήταν άλλης τιμής; :)
Κωστα μου, αμα εκανε 1000 ευρω θα επαιζε μια χαρα. ;)

Αληθεια, ποσο παει ολο αυτο το πακετο ?
Δηλαδη Sopra,βασεις,Mola-Mola,καλωδια,πηγη ?
[DOUBLEPOST=1481212099][/DOUBLEPOST]
Η νοοτροπία τιμή δεν έχει και τιμή στον που την έχει. Γι'αυτό μην κρύβεσαι πίσω από την τιμή του συστήματος. ;)
Αμα ειναι μεγαλη, κρυβεσαι ανετα :sneaky:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ο δικός μου προβληματισμός, είναι κάτω από ποιες συνθήκες τα DSP δεν συνιστούν αθέμιτο ανταγωνισμό στο περιβάλλον μιας έκθεσης. :rolleyes:

Σε κάθε περίπτωση άλλοι ψαρεύουν με πετονιά και άλλοι με ψαρότρατες.

Σημεία των καιρών.

Ίσως ανοίξω ένα νέο νήμα γι' αυτό.
......

Το οποίο σημαίνει ότι σε οποιοδήποτε χώρο, χωρίς ισοσταθμιση χώρου (DSP+ παθητική), αδικειται το ηχείο, διότι δεν ακούς πως πραγματικά παίζει το ηχείο, αλλά ακούς πως αλλοιώνει ο χώρος την ακουστική ενέργεια του ηχείου.

Το οποίο σημαίνει ότι αποτελεί πραγματική υποχρέωση των εκθετών η σχολαστική επίλυση των προβλημάτων που ανακύπτουν από τους όποιους χώρους της έκθεσης, προφανώς με συνδυασμό DSP αλλά και παθητικής φροντίδας του χώρου, με κατάλληλες λόγου χάριν διαχυτικές διατάξεις και ανάλογες μετρήσεις.
Συνφωνώ και επαυξάνω.

Κάτι ανάλογο, πραγματοποιήθηκε στους βιντεοπροβολεις, όπου ο συνήθης ύποπτος καλιμπραρισε την απεικόνιση με λίαν σοβαρό μετρητικό εξοπλισμό και έχει και μετρήσεις να δείξει, τις οποίες όποιος ήθελε, τις μάθαινε. Δείχνει σωστό επαγγελματισμό και βαθιά γνώση του αντικειμένου. Δεν ήταν ούτε κουκουρούκου τα χρώματα, ούτε όπου νάναι το κοντραστ και το δεξερωγωτι, και αυτά τα είδαν και τα εκτίμησαν οι επισκέπτες της έκθεσης.
Και δω όλα καλά.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο αρχικός μου προβληματισμός αφορά στο αν, και με ποιο τρόπο ενημερώθηκε ο επισκέπτης του περιπτέρου, για την χρήση ή μη ενεργής ισοστάθμισης.

Δεν πήγα στην έκθεση, ό,τι διάβασα εδώ για υπερβολικά παλλόμενα ...woofer :rolleyes: , με έβαλε σε σκέψεις.

To cut a long story short, έχω δυο ερωτήσεις, και όποιος ξέρει για την πρώτη, ή θέλει για την δεύτερη, απαντά:

1. Δήλωσε ο ίδιος ο Χατζηστάμου, ότι χρησιμοποιεί ενεργή ισοστάθμιση, στην κουβέντα ή σε αντίστοιχη ερώτηση?

2. Αν η απάντηση είναι ναι στην πρώτη ερώτηση, πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ρωτήσει κάποιος για να το μάθει αυτό, ή αντίθετα θα ήταν καλύτερα να υπάρχει γραπτή επισήμανση στα τεχνικά χαρακτηριστικά του συστήματος?

Δεν νομίζετε ότι ο μόνος σωστός τρόπος σε κάθε περίπτωση, είναι αυτός που περιέγραψε ο Ear στο παράδειγμα των βιντεοπροβολέων?

Ή έτσι είναι η ζωή και πως να την αλλάξεις...
Δεν υπάρχει FairPlay στο εμπόριο:o
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Κωστα μου, αμα εκανε 1000 ευρω θα επαιζε μια χαρα. ;)
Ξεχνα τα λεφτά. Δεν είναι χαρακτηριστικό ήχου. Είναι χαρακτηριστικό lifestyle.

Μία χαρά παίζει. Στον κατάλληλο (μικρό) χώρο και σε nearfield ακρόαση (πχ 2 μέτρα), παίζει εξαιρετικά.
Σε πιο μεγάλο χώρο, με προσθήκη σαμπ και φυσικά σε nearfield ακρόαση, πάλι εξαιρετικά θα παίζει.

Και το κιι που είναι μίνι μεϊν μόνιτορ, σε οποιοδήποτε χώρο θα παίζει εξαιρετικά, σε nearfield ακρόαση.

Και το γκριμ ομοίως. Και το κλαϊν μαϊν ομοίως. Η λέξη κλειδί είναι nearfield και το "μυστικό" (σιγά το μυστικό) είναι σαμπ όταν μεγαλώνει ο χώρος.

Η εξαίρεση στις χαμηλές συχνότητες, για την προσθήκη σαμπ, συνεχίζει να υφίσταται αυτή που έγραψα στο προηγούμενο ΥΓ μου. Σε όλα τα υπόλοιπα, ο κανόνας είναι Ο κανόνας.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Δεν είμαι βέβαιος ότι αδυνατούν τα 802 να διεγείρουν επαρκώς 80τμ στο φάσμα που μπορούν να αναπαράξουν, αλλά για να το πω με απόλυτη βεβαιότητα, πρέπει να δω αναλυτικά τα σπεκ τους και τις μετρήσεις τους.

Θεωρώ δεδομένο ότι θέλουν σαμπ σε οτιδήποτε πάνω από 30τμ, κι όποιος έχει αντίρρηση, έχω ένα καταπληκτικό δίσκο Moby για να αποδείξω του λόγου το αληθές. Ψέμματα, έχω πολλούς δίσκους του Moby. Άλλωστε η b&w ξέρει καλύτερα, και γι'αυτό φτιάχνει σαμπ και για το εν λόγω ηχείο. :)

Όταν όμως το πρόγραμμα δε συμπεριλαμβάνει Moby ή massive attack, δε βρίσκω εύκολα εξήγηση, διότι η ψυχοακουστική και η αντιληπτοτητα μας εξηγούν ότι η έλλειψη δε μπορεί να είναι τοσο χαμηλά αν σε ενοχλούν τα πρίμα, είναι πολύ πιο ψηλά, όπου τα τετραγωνικά μέτρα δεν αποτελούν πρόβλημα, ή υπάρχει τονισμός που δύσκολα να βγάλει η b&w ηχείο 802 με εγγενώς τονισμένη περιοχή ψηλά. Τα τετραγωνικά μέτρα αποτελούν πρόβλημα πολύ χαμηλά. Να, μία μέτρηση RT 60 του χώρου που έπαιζαν, θα έλυνε την απορία. ;)
Τα 802D έπαιζαν εξαιρετικά και σαφώς μπορούσαν διεγείρουν τον χώρο μέσα στον οποίον είχαν τοποθετηθεί. Οσον αφορά την οδήγηση που είχαν, αυτή ήταν υπερ-επαρκής. Το ότι τα πρίμα τους ήταν κάπως επιθετικά αυτό θα μπορούσε να οφείλεται στο πρόγραμμα που έπαιζαν. Αν και από ότι θυμάμαι από μετρήσεις παλαιότερων 802D που είχα δει είχαν δύο «τσιμπήματα» στην απόκριση συχνότητος, ένα στα 4.000 Hz και άλλο ένα στα 10.000 Hz Ισως αυτά τα δύο να εξηγούν τον κάπως επιθετικό ήχο που άκουσα.
Πάντως το ζευγάρι που έπαιζε στην έκθεση ήταν το καινούργιο μοντέλο του 2016 που το mid-range δεν είναι πια κίτρινο κέβλαρ όπως στα προηγούμενα. Δεν έχω βρει μετρήσεις για το καινούργιο αυτό μοντέλο πάντως θεωρώ ότι σε καμμία περίπτωση δεν θα είναι χειρότερες από των προηγούμενων μοντέλων.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αν και θα άξιζε νέο θρεντ.. τες πα. ;)

Τα κυβικά συσχετίζονται με το μπάσσο (αύξηση πίεσης είναι το μπάσο, συγκεκριμένη η επιφάνεια του πιστονιού-γουφερ και συγκεκριμένο το x-max - διαδρομή πιστονιού, ανάλογη του όγκου του αέρα η αύξηση πίεσης). Εν συντομία και για διευκόλυνση μιλάμε για τετραγωνικά.

Το ΥΓ σου είναι πάντα ένα χρήσιμο στοιχείο.

Εν συντομία, μικρός χώρος, nearfield ακρόαση, μικρού μεγέθους ηχεία (nearfield).
Μεσαίος χώρος, nearfield ακρόαση, μικρό ηχείο (nearfield), midfield ακρόαση, μεσαίου μεγέθους ηχεία (nearfield/midfield).
Μεγάλος χώρος, nearfield/midfield ακρόαση, μικρά/μεσαία ηχεία, farfield μεγάλα ηχεία. (Όχι απαραίτητα μεγάλα μεγάφωνα)


Επίσης επιθυμητές στάθμες και επιθυμητή απόκριση. Ένα μικρό ή μεσαίο ηχείο, μπορεί να είναι ικανό για πολύ μεγάλες στάθμες, χωρίς να μας ενδιαφέρει το μπάσο.

Ανεξαρτήτως χώρου, για την κατώτερη οκτάβα (για να το χοντρυνω γενικά κάτω από 30 κύκλους) το σαμπ είναι δεδομένο σε όλους τους χώρους, με μόνη εξαίρεση μικρό χώρο και πολύ ιδιαίτερο ηχείο, συν το ΥΓ μου.

Κανόνας: ένα μικρό nearfield ηχείο θα παίξει σωστά σε οποιονδήποτε χώρο, με το κατάλληλο σαμπ για το χώρο και με τη σωστή (nearfield) απόσταση ακρόασης. Και αποτελεί την καλύτερη επιλογή για οποιονδήποτε, με μόνη εξαίρεση το ΥΓ μου.

Ένα μεγάλο ηχείο, είναι σχεδόν πάντα άχρηστο. Το "σχεδόν" μπαίνει για να εξαιρέσει το ΥΓ μου.


ΥΓ. Εντοιχισμένα, line arrays (με ή χωρίς καμπίνα), εντοιχισμένα line arrays, μπαγκενολουφσεν.:D
Ποση ουσια σε ενα μήνυμα...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Ναι, μόνο στη σωστή ηχογράφηση τα μέγιστα.

Όπως στον προβολέα στηνεις σωστά το μηχάνημα by the book και μετά βλέπεις υπερκορεσμένα χρώματα σε κάποιες ταινίες, αυξημένο πράσινο στο ματριξ, σκοτεινή εικόνα στο αντεργκραουντ, πολύ κόκκινο στον ταραντινο, χάλια εικόνα σε πολλές παλιές ταινίες και τέλεια εικόνα σε επιλεγμένες φρεσκιες παραγωγές, έτσι και στο στέρεο, το στηνεις σωστά by the book, και μετά ακούς τις μουσικές σου. Κάποιες θα έχουν πολύ μπάσο, άλλες πολλά πρίμα, άλλες πολλά μεσαία, άλλες θα κλιπαρουν, άλλες θα ακούγονται χαμηλά, άλλες θα έχουν βάθος, άλλες όχι, πολλές παλιές ηχογραφήσεις θα δείχνουν τα χρονάκια τους και κάποιες νέες και πολύ προσεγμενες παραγωγές θα βγάζουν τα μέγιστα του ηχοσυστήματος.

Αν θες όλα να ακούγονται το ίδιο "γλυκά" ας πούμε, είναι αντίστοιχα στην εικόνα σα να θες το ματριξ να μην έχει αυτή την πρασινίλα. Αλλά την έχει. Έτσι είναι η ταινία, πράσινη. Δες την ως έχει, δεν είναι δικιά σου δουλειά να φτιάχνεις τα χρώματα στις ταινίες, δουλειά σου είναι να τις βλέπεις, αν σε διασκεδάζουν. Ομοίως στη μουσική, δεν είναι δουλειά σου να κάνεις τον mastering engineer, δουλειά σου είναι να ακούς τις μουσικές που σε διασκεδάζουν. ;)
μ'αρεσει οπως το θετεις :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αν ειναι ετσι, τοτε βρες μου ενα ηχειο με ενα 500ρικο που να παιζει σαν το Wilson Maxx.
Αν είναι για καμπινέ 1χ1, σου βρίσκω και φτηνότερα, τα behringer των 200 ευρώ καλύτερα θα παίξουν σε καμπινέ από το Maxx.
Και στην έκθεση από ότι έμαθα, τα wilson σε καμπινέ τα είχαν.
Κι άλλους ιδιώτες έχω γνωρίσει, που πήραν Wilson γιατί τους άρεσε, αλλά όλοι τους δεν είχαν χώρο για αυτά, σε καμπινέ τα είχαν.
Ομολογώ ότι ποτέ δεν έτυχε να ακούσω Wilson σε κατάλληλο χώρο και σωστά φροντισμένο κιόλας.


Τες πα, αν επιμένεις ακόμα, πες μου επακριβώς:
1) διαστάσεις χώρου για τo Maxx,
2) τοποθέτηση,
3) ενισχυτικά και κόστος ενισχυτικών για το Maxx,
4) Προενισχυτή και κόστος
5) Καλώδια ηχείων και κόστος
6) σύνολο κόστους λοιπών καλωδιώσεων και βάσεων
7) απόσταση ακρόασης και
8) απαιτήσεις σε στάθμη και συχνότητα,

και θα σου δώσω 1 ολοκληρωμένη λύση (ενεργό με ψηφιακή είσοδο κατά προτίμηση ασύρματο) στο ήδη υπάρχον κόστος των 3,4,5,6 και σου χαρίζω και τα 500 ευρώ για το Maxx.

και κλάσεις καλύτερο ήχο. :)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
σε καμπινέ από το Maxx.
Και στην έκθεση από ότι έμαθα, τα wilson σε καμπινέ τα είχαν.
Κι άλλους ιδιώτες έχω γνωρίσει, που πήραν Wilson γιατί τους άρεσε, αλλά όλοι τους δεν είχαν χώρο για αυτά, σε καμπινέ τα είχαν.
Τι ψάχνεις.... σκατοηχείο...!:p
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Αν είναι για καμπινέ 1χ1, σου βρίσκω και φτηνότερα, τα behringer των 200 ευρώ καλύτερα θα παίξουν σε καμπινέ από το Maxx.

....και θα σου δώσω 1 ολοκληρωμένη λύση (ενεργό με ψηφιακή είσοδο κατά προτίμηση ασύρματο) στο ήδη υπάρχον κόστος των 3,4,5,6 και σου χαρίζω και τα 500 ευρώ για το Maxx.

και κλάσεις καλύτερο ήχο. :)
Ποια είναι η γνώμη σου γι αυτό;

http://elac.com/product/air-x-407/

 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πολύ γελάω όταν ρωτάτε τον εαρ για τέτοια ηχεία...και γενικά όταν τον ρωτάτε γνώμη...είναι σαν να μην έχετε διαβάσει και κατανοήσει ποτέ το νόημα αυτών που γράφει...και γράφει χρόνια...
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top